Pokoje

Aranżacja salonu o powierzchni 18-20 m2 w komfortowym centrum domu

Dla wielu właścicieli domów salon to nie tylko pomieszczenie, w którym wieczorami zbiera się cała rodzina, aby odpocząć, porozmawiać i podjąć decyzje. Ten pokój to serce mieszkania lub gospodarstwa domowego, którego wystrój odzwierciedla status właścicieli, ich styl życia, upodobania, a nawet temperament. Dlatego tak ważne jest dla nas zaaranżowanie wspólnego pokoju dla wszystkich członków rodziny z maksymalnym komfortem i racjonalnością. Jeśli powierzchnia Twojego salonu wynosi od 18 do 20 metrów kwadratowych, jest to bardzo dobra opcja na umieszczenie wszystkich niezbędnych obszarów toalety. Tylko na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że w takim salonie zmieści się tylko duża sofa, kilka foteli i telewizor na ścianie. Przy pomocy doboru ciekawych projektów aranżacji pokojów dziennych zademonstrujemy możliwość umieszczenia w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu nie tylko salonu, ale także jadalni, biblioteki, domowego biura i wielu innych..

Salon z kominkiem

Zanim przystąpisz do planowania remontu, doboru kolorystyki i wyposażenia salonu, zdecyduj, jakie funkcje chciałbyś wyposażyć w pokój wspólny. Czy będzie to zwykły salon z miękką powierzchnią i telewizorem, czy chciałbyś wyposażyć go w naturalny środek relaksacyjny – kominek, a może nie ma innego miejsca w mieszkaniu lub domu na jadalnię lub mini- gabinet.

Nowoczesny design

Po podjęciu decyzji o przeznaczeniu salonu możesz zacząć wybierać paletę kolorów i styl pomieszczenia. Radzimy robić to równolegle, ponieważ każdy styl ma swoje preferencje kolorystyczne i teksturowe, ale na pewno, «nie wyrzeźbione w kamieniu» i nikt nie ogranicza cię w wolności wyboru. Co więcej, pokój dla całej rodziny i gości przyjmujących nie jest przeznaczony do spania ani pacyfikacji, nie ma też zakazów dotyczących palety kolorów. Jeśli chodzi o styl, można wybrać prawie każdy kierunek stylistyczny, aby udekorować powierzchnię 20 metrów kwadratowych, wszystko zależy od wypełnienia pokoju meblami i jego przeznaczenia, biorąc pod uwagę cechy i hobby wszystkich członków rodziny.

Asymetryczny salon

Paleta kolorów salonu – ocean pomysłów

Salon o powierzchni 18-20 metrów kwadratowych jest na tyle przestronnym pomieszczeniem, aby nie wymagał ograniczeń w zakresie rozwiązań kolorystycznych wykończenia i dużych mebli. Ale z punktu widzenia kombinatoryki elementów wewnętrznych ze sobą preferowana jest jasna paleta, neutralne odcienie są łatwiejsze do połączenia i nie ma wątpliwości, że środowisko w salonie przyczyni się do odpoczynku i relaksu.

Kontrastujące wnętrze

Jasne kolory, jasne akcenty

Nawet bez umiejętności projektowania, możesz wyposażyć salon, który będzie wyglądał świeżo, nowocześnie, praktycznie i niebanalnie. Śnieżnobiała dekoracja ścienna, niczym puste płótno dla Twojej wyobraźni, jest idealna do każdej kombinacji kolorystycznej. Jasna paleta i jasne meble, tapicerka czy tekstylia – meble, które może zrobić każdy właściciel domu.

Jasne meble na białym tle

Jasne dekoracje ścienne

Niebieskie akcenty

Meble z jasną tapicerką, dekoracją ścienną, lampą wiszącą i podłogową – wszystko wygląda bardzo korzystnie i zaakcentowane na białym tle. W rezultacie otrzymujesz świeże i lekkie otoczenie salonu, nie pozbawione atrakcyjności i jasności..

Oryginalne kolory mebli

Jasna tapicerka

Kontrastujące szczegóły projektu

Pomimo całkowicie białego odcienia sufitu i ścian, pokój wygląda jasno i kolorowo dzięki aktywnym kolorom mebli, wykładzin i tekstyliów. W efekcie obraz salonu okazuje się niebanalny, ciekawy. Ale nie tylko paleta kolorów wpłynęła na stworzenie niepowtarzalnego wnętrza – ułożenie mebli w kole, stworzyło harmonijny układ z wyraźnym środkiem kompozycji.

Jasne akcenty na białym tle

Nasycony wystrój

Pastele i naturalne odcienie dla przytulnej atmosfery

W naturze jest wiele przyjemnych dla oka odcieni, które mogą wyciszyć naszą psychikę, wyciszyć emocje, dać ciału możliwość relaksu po ciężkim dniu z rodziną. Nie musimy wymyślać czegoś nowego, wystarczy zaufać naturze. Nawet czerwonawe odcienie cegły jako akcent wnętrza salonu wyglądają nie tylko odpowiednio, ale także atrakcyjnie, oryginalnie.

Murarstwo

Naturalne kolory

Wygodne środowisko

W pastelowe kolory dekoracji i wyposażenia kolejnego salonu z powodzeniem wkomponowano ozdobną zastawę stołową z obrazem Gzhel. Chłodne odcienie białej i niebieskiej palety nie tylko osłabiły kolorystykę pomieszczenia, ale także stały się jego akcentami, centrami przyciągania.

Gżel

Jasny miętowy odcień głównej dekoracji salonu stworzył neutralne tło dla pomieszczenia, ściana pokryta tapetą ze złoconymi tłoczeniami stanowi miękki akcent. Szlachetne odcienie odmieniają pomieszczenie i wprowadzają elegancję w najzwyklejsze otoczenie.

Jasna mięta

Atmosfera salonu jest dosłownie przesiąknięta bliskością natury, a wszystko to dzięki starannemu doborowi kolorów. Aktywne wykorzystanie drewna (lub jego udanej imitacji) i dywanu, który z powodzeniem imituje młodą trawę, daje efekt przebywania na świeżym powietrzu.

Blisko natury

Kolorowe wykończenia – ciekawe wnętrze salonu

Średnia wielkość pokoju wspólnego nie jest powodem, aby odmawiać sobie możliwości wykorzystania kolorowych, nasyconych kolorów do dekoracji pomieszczenia. Jeśli nie lubisz jasnej palety, jeśli biało-beżowe wnętrza kojarzą Ci się z melancholią, ale chcesz, aby salon ożywił i utrzymał wszystkich obecnych w dobrej kondycji, to zerknij na kolejne zdjęcie – jasny, eklektyczny pokój rodzinny jest zdolny do wielu. Takie wnętrze dosłownie oddycha wiosennym nastrojem, radością, świątecznym nastrojem i pozytywem.

Kolorowy salon

Imitacja cegły stała się czymś więcej niż jasną ozdobą ścian następnego salonu. Przy tak aktywnym tle meble powinny być jasne, neutralne kolorystycznie. Użycie tekstyliów do dekoracji otworów okiennych nie jest w tym przypadku konieczne, to samo dotyczy wykładzin dywanowych..

Ceglane wykończenie

Głęboki, ciemny szmaragdowy odcień dekoracji ściennej stał się doskonałym tłem dla śnieżnobiałego obramowania wnęk do aranżacji otwartych półek, okien i drzwi, oryginalnej dekoracji ściennej, kolorowego nadruku tapicerki foteli.

Ciemny szmaragd na ściany

Rozwiązania stylistyczne – nowoczesne miksy

Obecnie większość projektów aranżacji salonu to mieszanka dwóch lub trzech kierunków stylistycznych, które znajdują odzwierciedlenie w dekoracji, wyposażeniu i dekoracji przestrzeni. Na przykład często stosuje się tradycyjne metody wykończenia powierzchni pokoju, w którym staną nowoczesne meble, będzie wystrój w stylu wiejskim, a jednocześnie praktyczność i ilość mebli będą dążyć do minimalistycznej praktyczności ..

Współczesny projekt mix

Styl skandynawski we wnętrzu salonu jest popularny na całym świecie. Być może europejskie dążenie do praktyczności i umiarkowanego wykorzystania mebli i wystroju było wielką zachętą dla właścicieli domów na całym świecie. Wśród naszych rodaków można również znaleźć wielu fanów tego funkcjonalnego, ale na pozór atrakcyjnego stylu w projektowaniu pokoi. Styl skandynawski z reguły wyraża się w śnieżnobiałej (lub pastelowej) dekoracji pokoju z minimalnym zestawem mebli o prostych i wygodnych formach. Styl skandynawski odróżnia od minimalizmu wystrój pomieszczenia – jasne elementy wyposażenia wnętrz, tekstylia domowe, dywany na podłogi, miękkie, a nawet futrzane narzuty czy pokrowce na sofy i fotele. Wszystkie te elementy wnętrza i jego wystrój tworzą przyjemną, przytulną atmosferę. A paleta kolorów sprawia, że ​​zapominasz, że w naszym kraju, podobnie jak w wielu krajach skandynawskich, za oknem przez większość roku jest błoto, wilgotno lub zimno.

styl skandynawski

styl europejski

Kominek i żywa roślina

W przypadku stosunkowo niewielkich salonów minimalistyczna atmosfera to szansa nie tylko na zaoszczędzenie wolnej przestrzeni bez uszczerbku dla funkcjonalności pomieszczenia, ale także na wyposażenie pokoju, w którym każdy będzie czuł się komfortowo – domownicy i ich goście.

Minimalizm

Minimalistyczny salon-jadalnia

Oryginalne okno

Minimalizm «kocha» przestronność, wysokie sufity i duże okna, dużo światła i bieli. W kampanii z pastelowymi odcieniami i naturalnymi ciemnymi tonami mebli i dekoracji białe wykończenie tworzy atmosferę spokoju i relaksu. Minimum mebli, ale najbardziej praktyczne modele, zapewnia wystarczającą ilość wolnej przestrzeni.

Minimalistyczny styl

Minimalistyczny design

Współczesny styl «woli» jasna dekoracja ścian salonu z użyciem jasnych, nowoczesnych mebli, których oryginalne modele stają się głównymi obiektami kolekcji wszystkich widoków. Z reguły dekoracja tekstylna jest całkowicie nieobecna lub występuje w niewielkich ilościach, ale dużą wagę przywiązuje się do dekoracji ścian. Obrazy, lustra w oryginalnych ramach lub całe kompozycje różnych elementów dekoracyjnych można słusznie nazwać obiektami artystycznymi.

Współczesny

Nowoczesna interpretacja klasycznego wnętrza w salonie może być bardzo ciekawym sposobem na zaaranżowanie pokoju wspólnego z wygodą, wdziękiem i szlachetnością. W tradycyjnym wzornictwie, oprócz dążenia do zapewnienia pomieszczeniu maksymalnego komfortu i wygody dla gospodarstw domowych, istnieje również nieodparta chęć zintegrowania pięknych mebli, wyszukanych tekstyliów i wyszukanego wystroju. A jasna, pastelowa paleta wykończeń i wyposażenia w tym zakresie jest bardzo przydatna..

Nowoczesna klasyka

Meble do salonu – praktyczne podejście do piękna

Nikt nie będzie twierdził, że głównym meblem w salonie jest sofa. Wiele w obrazie salonu zależy od tego, jak wygląda miękka część wspólnego pokoju. Jeśli mówimy o praktycznej stronie zagadnienia, to najwięcej miejsc siedzących przy minimalnej powierzchni zajmowanej przez narożniki zapewniają narożniki. Wiele modeli konstrukcji narożnych można rozłożyć i zapewnić miejsce do spania dla gości, którzy zostali u Was na noc..

Sofa narożna

Miękki obszar salonu

Narożnik i okrągła pufa

Ciemna kanapa narożna na śnieżnobiałym tle dekoracji salonu wygląda trudno w kontraście, ale staje się bezwarunkowym centralnym środkiem pokoju.

Ciemna sofa

Kolejny przykład narożnika z ciemną welurową tapicerką, która stanowi doskonałe tło nie tylko dla kolorowych poduszek na kanapę, ale także jasnej kompozycji puf-podstawek z czerwoną skórzaną tapicerką..

Ciemna tapicerka sofy

Narożnik składający się z kilku brył i zajmujący dwie prostopadłe ściany salonu doskonale nadaje się do dekoracji pokoju w motywy orientalne. Aby z powodzeniem towarzyszyć tak pojemnemu meblowi, potrzebne będą co najmniej dwa stoliki kawowe lub kilka małych podstawek, puf.

Motywy orientalne

Przestronna sofa ze skórzaną tapicerką to praktyczne rozwiązanie do salonu, zwłaszcza do domów i mieszkań z małymi dziećmi. Śnieżnobiała tekstylna sofa w obecności małych artystów i po prostu dowcipnisiów «zabity» w pierwszym miesiącu eksploatacji. Należy jednak pamiętać, że skórzana tapicerka ma swoje wady – poza sezonem na takiej sofie jest zimno, a latem gorąco..

Skórzana sofa

Oprócz wyposażenia salonu w meble tapicerowane konieczne jest zamontowanie stolika kawowego, stojaka lub całej kompozycji małych mebli (w zależności od wielkości sofy i ilości krzeseł, ich rozmieszczenia w pomieszczeniu ). Musisz również zdecydować, czy potrzebujesz systemów przechowywania w salonie – zamkniętych szafek lub otwartych regałów na książki, czy może gablotek do przechowywania rodzinnych pamiątek – naczyń lub przedmiotów kolekcjonerskich. Powierzchnia mieszkalna o powierzchni 20 metrów kwadratowych jest w stanie pomieścić małe systemy przechowywania znajdujące się na jednej ze ścian pokoju..

Białe meble

Stolik kawowy z palet konstrukcyjnych wyposażony w kółka to nie tylko efektowny mebel utrzymujący ciepło w dłoniach (jeśli wykonałeś go sam), ale także mobilna podstawka na wszelkie przedmioty gospodarstwa domowego. Oczywiście w klasycznym wnętrzu takie meble będą wyglądać nieodpowiednio, ale stół z powodzeniem wkomponowuje się w nowoczesny design..

Stół paletowy

Opcje aranżacji wielofunkcyjnego salonu

W bardzo wielu mieszkaniach i prywatnych domach salon pełni funkcję jadalni, ponieważ przestrzenie kuchenne nie są w stanie pomieścić grupy jadalnej, a po prostu nie ma osobnego pomieszczenia na zaaranżowanie miejsca na posiłki. Pokój o powierzchni 20 metrów kwadratowych bez problemu pomieści dwie strefy funkcjonalne – jadalnię i salon, przy czym znajdzie się też dużo wolnej przestrzeni..

Salon-jadalnia

Śnieżnobiałe wykończenie i umeblowanie salonu z jadalnią efektownie «rozcieńczony» posadzka drewniana i zaakcentowanie jednej ze ścian cegłą. Styl nowoczesny nie nakłada żadnych ograniczeń na manifestację Twojej wyobraźni, zarówno w dekoracji pokoju, jak i w jego aranżacji meblami. Na przykład masywny stół z rzeźbionego drewna harmonijnie łączy się z designerskimi krzesłami, a wszystkie meble w salonie wykonane są z dawnych palet konstrukcyjnych..

Oryginalny salon-jadalnia

Kolejny przykład jasnego salonu z jadalnią, który został harmonijnie zaaranżowany w średniej wielkości pokoju. Dzięki śnieżnobiałemu wykończeniu, obfitości naturalnego światła i dobrze rozmieszczonym akcentom kolorystycznym pomieszczenie wygląda niesamowicie świeżo, jasno, a nawet odświętnie. Zwykle w śnieżnobiałych przestrzeniach trudno jest osiągnąć przytulną i ciepłą atmosferę, przeszkadza chłód i sterylność białych tonów. Ale drewniany stół jadalny, futrzane taborety i kolorowe lampy wiszące spełniły swoje zadanie. «rozcieńczalniki».

Przestronna jadalnia

Oto przykład bardzo skromnego projektu salonu. To niesamowite, ale po umieszczeniu we wspólnym pokoju miękkiej strefy, systemów przechowywania, segmentu jadalnianego dla dwojga i strefy telewizyjnej, w pokoju jest wolna przestrzeń. Salon nie wygląda na obciążony, zagracony, mimo że jego wystrój jest dość aktywny i nawet w dekoracji zastosowano kolorowy nadruk – poziome paski, które optycznie powiększają pomieszczenie.

Pokój typu studio, który oprócz części dziennej obejmuje segment przedpokoju, kuchni i jadalni, jest dość powszechną opcją projektową mieszkań budowanych w tym stuleciu. Za pomocą akcentów kolorystycznych zarówno dekoracji, jak i mebli, można było organicznie podzielić przestrzeń bez żadnych przegród, a nawet wykorzystać półki jako ekrany..

Przedpokój-salon-kuchnia-jadalnia

Minimalistyczny klimat salonu w połączeniu z jadalnią pozostawia dużo wolnej przestrzeni, ale jednocześnie brane są pod uwagę wszystkie niezbędne aspekty funkcjonalne pomieszczenia. Przestrzeń wypełniona naturalnym światłem, otoczenie «oddycha» wolność, przestrzeń i łatwość.

Minimalistyczna jadalnia-salon

W średniej wielkości pomieszczeniu z pewnością można wybrać jedną ze ścian do zamontowania regałów i w ten sposób wyposażyć bibliotekę w świetlicy. Cóż, aby zorganizować kącik do czytania, potrzebujesz bardzo niewiele – małej sofy lub wygodnego krzesła i lampy podłogowej. Twoje regały mogą albo wtopić się w ogólny odcień dekoracji pokoju, albo działać jako akcent pomalowany w kontrastowym kolorze..

Salon-biblioteka

Salon-biblioteka, która dzieli funkcje jadalni, jest obiektywną rzeczywistością. Ściana z oknem lub dwoma jest zawsze pusta, nie możemy w niej zainstalować mebli ani powiesić telewizora, dlaczego więc nie wykorzystać wolnego miejsca na zabudowę regałów, wykorzystując m.in. przestrzeń pod parapetem? Jeśli chodzi o jadalnię, wykusz w tym salonie to idealne miejsce na okrągły stół jadalny i mini fotele..

Półki na książki

Ciekawym meblem może być kompozycja otwartych półek, ułożonych w przypadkowej kolejności. Taki system przechowywania książek i dysków nie sprawia, że ​​pomieszczenie wydaje się cięższe, ale jednocześnie jest dość pojemnym stelażem. W śnieżnobiałym designie lub z jasnego drewna taki stojak harmonijnie wpasuje się w każde nowoczesne wnętrze.

Bloki do przechowywania

Salon z kominkiem – «klasyka gatunku»

W Europie i Ameryce salon niezmiennie kojarzy się z obecnością domu. Od niedawna również nasi rodacy zaczęli coraz częściej instalować kominki w swoich domach. Ale jeśli w prywatnym domu aranżacja istniejącego paleniska nie napotyka żadnych przeszkód, to w budynku mieszkalnym często można znaleźć urządzenia elektryczne, które z powodzeniem imitują kominki. Salon o średniej powierzchni 18-20 metrów kwadratowych z łatwością pomieści obszar zarówno z działającym kominkiem, jak i jego analogiem, zasilanym z gniazdka.

Kominek w salonie

Orginalny wzór

Najczęstszym miejscem umieszczenia strefy telewizyjnej w salonie z kominkiem jest przestrzeń nad paleniskiem. Bardzo wygodne jest, że w jednym segmencie pokoju znajdują się jednocześnie dwa rodzaje środków zwiotczających. Dla wielu właścicieli domów najlepszym sposobem na odpoczynek po ciężkim dniu jest oglądanie telewizji z domownikami, na bardziej intymne i chłodniejsze wieczory z rozmowami, jako naturalne źródło relaksu i oczyszczenia myśli i emocji zapala się kominek..

Kominek + TV

Śnieżnobiały salon

Salon z oknem wykuszowym

Kominek często pełni rolę niszy między salonem a jadalnią lub np. kuchnią. W tym przypadku przyciąga dodatkową uwagę i wymaga bardziej starannego wykończenia, być może przy użyciu specjalnego wystroju przestrzeni improwizowanej niszy. Za pomocą sztukaterii możesz wprowadzić odrobinę klasyki do nowoczesnego wystroju pomieszczenia i podnieść jego status na nowy poziom..

Piękny wystrój kominka

Innym powszechnym posunięciem projektowym w salonach jest instalacja metalowego pieca w przestrzeni kominkowej. To bardzo praktyczny sposób na zorganizowanie dodatkowego źródła ciepła i bezpieczna opcja jego wykonania..

Piec w kominku

Często w nowoczesnych projektach salonu można znaleźć imitację kominka, który jest tylko niszą do zainstalowania kompozycji świec lub opraw oświetleniowych. Robienie takich «ognisko» za pomocą tłoczonych paneli ściennych staje się atrakcją wnętrza i jego bezwarunkowym centrum ogniskowym.

Tłoczony wystrój kominka