Pokoje

Ciekawe pomysły na aranżację pokoju dziecięcego – wybór mebli

Rodzice ze szczególną starannością podchodzą do kwestii wyboru mebli do pokoju dziecięcego, a powodów jest wiele. Z punktu widzenia psychologii tysiące niuansów wpływają na kształtowanie się osobowości małego człowieka, a nawet środowiska, w którym spędza dzieciństwo. Oczywistym jest, że w pierwszych latach życia, przed wyjściem do ogrodu, a następnie do szkoły, dziecko będzie spędzało dużo czasu w swoim pokoju. Dlatego odpowiedzialność rodziców nie ogranicza się do wyboru mebli, które są bezpieczne w projektowaniu i wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska. Meble dla dzieci muszą spełniać wszystkie wymagania ergonomii, funkcjonalności, muszą być mobilne, łatwo łączyć się z innymi elementami wyposażenia wnętrz i odpowiadać wiekowi dziecka.

Meble do przedszkola

Każde dziecko jest indywidualne, ma swoje przyzwyczajenia, hobby, ulubiony zestaw zajęć, na podstawie którego można kształtować atmosferę w jego pokoju. Ale oczywiście istnieją ogólne kryteria, według których kupowane są meble do pokoju dziecinnego. Konwencjonalnie wszystkie czynności dziecka w jego pokoju można podzielić na trzy sektory: odpoczynek, gry i nauka (twórczość). W zależności od wieku dziecka sektor zabawy lub nauki może zajmować większość miejsca w żłobku, a czynnik ten zazwyczaj wysuwa się na pierwszy plan, gdy dziecko przenosi się z przedszkola do szkoły, gdy większa liczba przebudów i remontów prowadzone są pomieszczenia dla dzieci..

Miejsce do spania dla przedszkola

Innym ważnym punktem w restrukturyzacji stylu życia, hobby i zainteresowań dziecka jest okres przejściowy, kiedy dziecko przestaje być dzieckiem i staje się nastolatkiem. Oczywiście w tym przypadku pokój powinien się zmieniać wraz ze zmianami zachodzącymi w życiu dziecka., «dostosować» dla jego potrzeb.

Kontrastujące wnętrze

Kilka podstawowych zasad wyboru mebli do pokoju dziecięcego, z którymi rodzice powinni się zapoznać przed wyjazdem na zakupy:

  • pogodzić się z tym, że wnętrze pokoju dziecięcego trzeba będzie zmieniać co kilka lat i nie chodzi tylko o zastąpienie wzoru tapety z motyli kwiatami. Dzieci dorastają, a otoczenie powinno odpowiadać nie tylko ich wiekowi, wzrostowi, ale także zmienionym nawykom, preferencjom, zainteresowaniom;
  • nie zadziała kupno mebli, które będą służyły dziecku do pełnoletności, wyposażenie pokoju dziecięcego zależy bezpośrednio od wzrostu dziecka. Nie tylko łóżeczko, stoliki i krzesła dobierane są na podstawie wzrostu dziecka. Szafki, regały, otwarte półki, szafki i komody powinny mieć takie kształty i rozmiary, aby dziecko nie miało trudności w ich użytkowaniu;
  • istnieje wiele modeli mebli w sprzedaży, które są w stanie «rosnąć» razem z dzieckiem. Łóżka mają co najmniej trzy długości, krzesła i stoły można regulować na wysokość;
  • poprosić konsultantów o dostarczenie certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo mebli dziecięcych dla ludzi i środowiska;
  • drewniane meble to najlepsza opcja do pokoju, w którym będą dzieci. Jeśli w meblach stosuje się tapicerkę, zwróć uwagę na sposoby jej pielęgnacji i możliwość tekstyliów «oddychać»;
  • z reguły meble do pokoi dziecięcych są wykonane bez ostrych narożników i wystających elementów, które mogą powodować obrażenia, ale lepiej nie polegać na producencie i osobiście dbać o bezpieczeństwo konstrukcji i sposób jej wykonania;
  • koniecznie skonsultuj się z dzieckiem w ostatecznej decyzji, prawie na pewno dziecko będzie preferować jaśniejszą i bardziej chwytliwą wersję mebli niż jego rodzice. Ale przecież to po to, żeby się bawić, odpoczywać, uczyć i być kreatywnym w otoczeniu wybranych mebli, a także, że za kilka lat połowa mebli będzie musiała zostać wymieniona zgodnie ze zmianami, które zaszły w życie i rozwój Twojego dziecka.

Jasny pokój dziecięcy

Jeśli nie można wydzielić osobnego pokoju na zorganizowanie odpoczynku i zabawy dziecka, spróbuj przynajmniej zapewnić dziecku własny kącik, strefę, w której będzie właścicielem. Za pomocą systemów przechowywania, które działają jak ekrany, możesz strefować przestrzeń. Dzieci uwielbiają małe zakamarki, własne «domy», gdzie czują się bezpiecznie, wygodniej i wygodniej niż gdziekolwiek indziej.

Kącik dla dzieci

Meble do aktywnych gier i sportów

Jeśli Twoje dziecko jest bardzo aktywne i masz pewność, że zainstalowanie w jego pokoju łóżeczka, stolika i kilku schowków nie wystarczy, aby zapewnić mu niezbędne i przyzwoite środowisko, w którym dziecko będzie rosło i rozwijało się zgodnie z jego potrzebami , a następnie do Państwa dyspozycji różnorodny sprzęt sportowy dla dzieci, zjeżdżalnie, domki, mini-fabryki i warsztaty.

Ściana sportowa

Trudno przecenić rolę aktywności fizycznej w rozwoju i kształtowaniu dziecka, jego zdrowiu, formie i charakterze. Jeśli pozwala na to przestrzeń pokoju dziecięcego, to instalacja kącika sportowego lub po prostu schody, «szwedzka ściana», jak często mówią nasi rodacy, będzie to znacząca pomoc w rozwoju fizycznym Twojego dziecka.

Meble do aktywnych gier

Możliwe, że po kilku latach dziecko odmówi (lub będzie mu fizycznie niekomfortowo) zjechać ze zjeżdżalni lub na drążku, aby dostać się z górnej warstwy łóżka na podłogę. Ale teraz jest to dla niego ważne i niezbędne dla doskonałego nastroju i dobrego samopoczucia. Jeśli kwadrat pokoju dziecięcego pozwala na ustawienie zjeżdżalni lub powieszenie okrągłego krzesła, ważne jest, aby wysłuchać opinii dziecka i zapewnić mu przyzwoitą atmosferę w jego pokoju.

Pufy bezramowe

Takie pufy bezramowe trudno nazwać meblami, ale mogą też służyć jako sposób na zorganizowanie zabaw dla dziecka. Mogą pełnić nie tylko funkcję siedziska, ale również służyć jako elementy konstrukcji wieży lub forda. Dodatkowo pufy są jasne i bezpieczne, nie straszne nawet ich rzucanie.

Ścianka wspinaczkowa

Miękkie nisze

Ścianka wspinaczkowa

Meble do pokoju chłopca

Istnieją pewne stereotypy, którymi często kierują się rodzice przygotowując pokój dziecięcy. Prawdopodobnie nigdy nie przestaną dekorować pokoju dziecięcego dla chłopca w niebiesko-niebieskich kolorach. Ale nie ma w tym nic złego, jeśli samemu dziecku podobają się te kolory, poza tym prawie wszystkie odcienie niebieskiego koją emocje małych chłopców. Większość chłopców preferuje aktywne zabawy, dlatego meble muszą spełniać wszystkie wymagania dotyczące wytrzymałości i trwałości. Na pierwszy plan wysuwa się funkcjonalność mebli. Ale ostatecznie tylko rodzice znają temperament swojego dziecka, jego nałogi, nawyki, hobby. Bazując na tej wiedzy i informacjach, którymi podzieli się z Tobą dziecko, będziesz musiał zdecydować, na których meblach się skupić – kupić pudła do przechowywania niezliczonych zestawów konstruktorów, sztalugi do rysowania czy wygodny stolik dla kreatywności, lub może warto pomyśleć o zakupie ścianki gimnastycznej, sztangi z kółkami i trapezu?

Związane z komiksami

W pokojach dla chłopców, zarówno w dekoracji, jak i meblach, często porusza się temat ulubionych komiksów dziecka, podróży, różnych pojazdów i niektórych sportów, do których chłopiec się kręci. Jeśli dziecko np. interesuje się kosmosem, astronomią, podróżami statkami kosmicznymi, to meble można dobrać farbą do stali. Lekko błyszczące powierzchnie mogą imitować atmosferę promu kosmicznego lub rakiety.

Dom dla chłopca

Takie moduły, które łączą zarówno część sypialną, jak i różne systemy przechowywania, mają wiele zalet i wad. Wśród oczywistych zalet jest zwartość konstrukcji, a co za tym idzie racjonalne wykorzystanie przestrzeni. Dzieci uwielbiają te miejsca do wypoczynku i spania. Własny dom, a nawet przy oknie – co może być lepszego? Ale dla rodziców takie moduły oznaczają, że po dwóch-trzech latach, gdy dziecko dorośnie na tyle, że nie zmieści się już w łóżku, będzie musiało kompletnie wyposażyć moduł lub kupić nowe meble..

Wygodne systemy przechowywania

Otwarte półki, rodzaj komórek, w których można zamontować plastikowe pudełka lub pojemniki, stają się bardzo praktycznym meblem do wielu pokoi dziecięcych. Takie systemy przechowywania są szczególnie przydatne dla tych, którzy lubią budować od konstruktorów, montować i grać w inne gry, które zawierają wiele drobnych szczegółów. Później, gdy dziecko dorośnie i zabawki znikną w tle, pojemniki można wykorzystać na sprzęt sportowy lub przenieść do szafy, a stojaki zamienić na książki..

Pokój chłopców

Pokój dziecięcy dla małego mężczyzny

Przestronne przedszkole

Jasny projekt

Śnieżnobiałe meble są uniwersalne

Na temat przestrzeni

Meble do pokoju panieńskiego

Większość rodziców może to od razu powiedzieć «dziewczyny są inne». Nie każdy lubi łóżka z baldachimem i marszczone różowe zasłony. A jednak są tu akcenty typowe dla pomieszczeń, w których mieszkają dziewczyny. Większość dziewcząt lubi układać swoje zabawki na otwartych półkach, zamiast zbierać je do szuflad lub pudełek. Dziewczyny są bardziej wytrwałe i lubią być kreatywne, dla niektórych jeden stół to za mało do rysowania lub modelowania, potrzebna jest również grupa jadalna na przyjęcia herbaciane z lalkami. Większość dziewczynek pokocha małą imitację kuchni matki z prowizorycznym systemem przechowywania kuchenki, zlewu i zabawek. I ważne jest, aby nie zapomnieć o pojemnych szafach na garderobę właściciela całej tej gospodarki zabawek. Dziewczyny z reguły mają większą garderobę niż mali przedstawiciele silnej połowy ludzkości i potrzebują odpowiedniej garderoby..

Pokój panieński z kuchnią

Trudno znaleźć dziewczynę, która nie byłaby zachwycona taką mini-kuchnią w swoim pokoju. Blaty robocze, systemy przechowywania, sprzęt AGD, a nawet zlew – wszystko dla małej gospodyni. Śnieżnobiała paleta kolorów z powodzeniem wpasuje się w każde wnętrze, ale na tle jasnej ściany będzie wyglądać najkorzystniej.

Łóżko z szufladą

Jasne szkarłatne łóżko

Jeśli pokój dziewczynki jest mały, ważne jest, aby wykorzystać każdą okazję do aranżacji systemów przechowywania. Na przykład łóżko z szufladami pozwoli Ci mieć pod ręką pościel i inne akcesoria do snu i relaksu..

Miejsce do spania na górnej kondygnacji

Innym skutecznym sposobem na efektywne wykorzystanie przestrzeni jest podniesienie łóżka na drugi poziom, a na zwolnionej powierzchni można zorganizować systemy przechowywania, miejsce do nauki lub kreatywności (w tym przypadku martw się o dostateczne oświetlenie).

Oryginalne regały

Zwróć uwagę na systemy przechowywania, które nie mają drzwi na zawiasach. Im mniej urządzeń do otwierania i zamykania, samozamykaczy i innych metalowych elementów, tym mniej przyczyn obrażeń.

Wszystkie odcienie różu

Białe meble mogą być idealne do pokoi małych dziewczynek. W asymetrycznych przestrzeniach znajdujących się na strychach lub strychach lepiej nie skupiać się na nierównościach pomieszczenia, załamaniach i zakamarkach. Dodatkowo biały kolor mebli harmonijnie wpasuje się w każdą kolorystykę przestrzeni pokoju dziecięcego..

Metalowe łóżko z dekoracją

Metalowe łóżko z dekoracją z kutego żelaza będzie oczywiście bardziej odpowiednie w pokoju dziewczynki. W sprzedaży dostępne są modele łóżek metalowych z możliwością zwiększenia długości, należy jednak pamiętać, że przy wydłużaniu łóżka konieczna będzie zmiana miejsca listew i zakup nowego materaca.

Meble do pokoju dziecięcego dla dwojga

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl organizując przestrzeń dla dwójki dzieci, jest łóżko piętrowe. Decyzja jest dość logiczna, biorąc pod uwagę, że zawsze nie ma wystarczająco dużo miejsca na aktywne i nie takie gry, lepiej to zaoszczędzić, układając miejsca do spania na dwóch piętrach. Ale dwoistość mebli na tym się nie kończy – konieczne będzie zapewnienie dwóch działających meta (nauki i kreatywności), systemy przechowywania powinny być dzielone lub łączone w zależności od wielkości pomieszczenia, ale oczywiste jest, że ich ilość i pojemność musi zaspokoić potrzeby obojga dzieci. Ważne będzie również, aby przy wyborze każdego mebla wziąć pod uwagę różnicę wieku dwójki dzieci..

Pokój dla dwojga

Łóżko piętrowe

Mała przestrzeń dla dwojga

Klasyczna aranżacja łóżka piętrowego to idealny sposób na zorganizowanie miejsc do spania dla dwójki dzieci na niewielkiej przestrzeni. Przestrzeń do nauki możesz zaaranżować za pomocą konsoli narożnej, która zajmuje niewiele miejsca, można ją przymocować do ściany, dzięki czemu nie musisz martwić się o nogi podporowe, które zazwyczaj zajmują część przestrzeni.

Dwupiętrowy dom

Przed Tobą podobna wersja łóżka piętrowego z tą różnicą, że każda koja jest wykonana w formie domku. Z psychologicznego punktu widzenia bardzo ważne jest, aby małe dzieci miały możliwość schronienia się w tak małych przestrzeniach, gdzie czują się komfortowo, wpuszczania do swojego dobytku tylko nielicznych i według specjalnych kryteriów. Dziecko będzie mogło samodzielnie wybrać, jak ozdobić swoje «mieszkanie» – powiesić ulubione rysunki lub zdjęcia rodzinne, przykleić gwiazdy świecące w ciemności na suficie domu, zasiedlić pluszowe zwierzaki lub odgrodzić się od wszystkich kotarą.

Opcja czerwono-biała

Jasne umeblowanie

Wystrój pokoju dla dwojga będzie wyglądał bardziej harmonijnie, jeśli łóżko piętrowe i systemy lub moduły do ​​przechowywania będą wykonane z podobnych materiałów w tych samych kolorach. Połączenie różnych kolorów w wyposażeniu pokoju dziecięcego nie tylko tworzy kontrast we wnętrzu, ale także wzbogaca paletę barw, szczególnie w pomieszczeniach o jednokolorowym wykończeniu.

Na dwóch poziomach

Prostopadły układ łóżek

Śladami Batmana

Oprócz ułożenia łóżek jeden nad drugim, istnieją pewne modyfikacje tego schematu znane wielu. Jeśli różnica wieku dzieci jest zauważalna, a jedno dziecko jest znacznie wyższe, to oczywiste jest, że łóżko dla niego należy kupić z uwzględnieniem jego dorosłego wzrostu. Duże łóżko można ustawić prostopadle do górnej kondygnacji, a w pozostałą przestrzeń z boku można wbudować systemy przechowywania. Taki moduł zajmie więcej miejsca, ale ważniejsze są potrzeby dorastającego dziecka.

Dla trzech

A taki zespół miejsc do spania może pomieścić troje dzieci. W zależności od wzrostu dziecka wystarczy zakupić nowy materac.

Miejsca pracy dla dwojga

Jeśli w pokoju mieszka dwoje dzieci, sprawa nie kończy się na zapewnieniu miejsc do spania dla swoich pociech. Konieczne jest również ustawienie stołów odpowiednich do wzrostu obojga dzieci. Ale systemy przechowywania można łączyć, aby zaoszczędzić miejsce, przydzielając każdemu dziecku określoną liczbę półek, szuflad lub szuflad na zawiasach..

Moduły do ​​nauki i kreatywności

Dla dzieci, które mieszkają w tym samym pokoju i mają niewielką różnicę wieku (lub są w tym samym wieku), możesz zorganizować systemy modułowe do nauki i kreatywności. Oprócz swojej głównej funkcji mogą pełnić funkcję elementów podziału na strefy. Tylne ściany modułów mogą oddzielić segmenty rekreacyjne od stref do działań twórczych lub warunkowo podzielić pomieszczenie tak, aby każde dziecko miało swoją własną przestrzeń.

Za cztery

Pokój dziecięcy dla dwóch dziewczynek

Pokój dla nastolatka – cechy wyposażenia

Oczywiście w pokoju nastolatka przestrzeń do gier zostanie zminimalizowana, poszerzając obszar nauki i kreatywności. Ale znowu wszystko zależy od nałogów i stylu życia dziecka. Ktoś potrzebuje biurka komputerowego i wygodnego krzesła, inni będą musieli kupić poziomy drążek w oczekiwaniu na przyszły wzrost. W każdym razie jasny moduł ze zjeżdżalnią będzie musiał zostać zastąpiony meblami w spokojniejszych kolorach iz innym funkcjonalnym tłem..

Pokój dla nastolatka

Oczywiście wraz ze zmianami zachodzącymi w ciele dziecka, jego charakterze i hobby zmienią się również jego priorytety. Jeśli wcześniej potrzebne były stojaki do przechowywania zabawek, teraz będą tam książki. Niski stół do kreatywności zostaje zastąpiony pełnoprawnym biurkiem do pisania lub komputerem. Niskie krzesła zastąpiono krzesłem z ergonomicznym oparciem, regulacją wysokości siedziska i podłokietnikami.

Pokój dla uczniów

Otwarte regały w neutralnych kolorach mogą wiernie służyć dziecku przez wiele lat. Jeśli pierwotnie były przeznaczone do przechowywania zabawek i książek dla dzieci, teraz nastolatek może ich używać do przechowywania przyborów szkolnych..

Śnieżnobiały pokój

Jasny akcent

Jeśli nastolatek ma do dyspozycji bardzo mały pokój, to najlepszą kolorystyką, zarówno do wykończenia, jak i wyposażenia pokoju, będą jasne, a nawet śnieżnobiałe odcienie. Ale pamiętaj o potrzebie jasnych akcentów. W pokoju nastolatek będzie nie tylko spał, ale także uczył się, był kreatywny, co oznacza, że ​​sytuacja powinna mieć pewną dynamikę, kontrast, aby skupić uwagę. Za pomocą luster, a nawet całych lustrzanych ścian, możesz wizualnie znacznie powiększyć mały pokój.

Systemy przechowywania w krokach

Aby zaoszczędzić miejsce w małym pokoju dla nastolatka, możesz zorganizować miejsce do spania na górnej kondygnacji, umieszczając je na całej długości pokoju (w celu uwzględnienia szybkiego wzrostu dziecka). A w stabilnym systemie schodków zintegruj szuflady (w przestrzeni niewielkiej części) oraz szafę z drzwiami uchylnymi, w przestrzeni których można powiesić rzeczy na całej ich długości.

Na strychu

Sypialnia na poddaszu

Pokój dziecięcy na poddaszu

Specjalnym tematem są pokoje dziecięce znajdujące się na poddaszu. Z reguły przestrzenie poddasza mają złożoną architekturę, mocno pochyły sufit, asymetryczne kształty, nisze i półki. W takich przestrzeniach bardziej racjonalne jest stosowanie wbudowanych systemów przechowywania, aby jak najlepiej wykorzystać całą dostępną przestrzeń. W obszarze największego skosu sufitu można umieścić łóżeczko (ale w taki sposób, aby dziecko mogło bez przeszkód wstać) lub niskie komody, pudełka na zabawki i inne drobiazgi.

Zakres badań

Obszar badania w odcieniach niebieskiego

Pokój nastolatka można urządzić bardziej surowo niż pokój dziecięcy. Główny nacisk kładziony jest na systemy przechowywania i miejsce do nauki, ale w tym przypadku możesz użyć kolorowych mebli w odcieniach, które preferuje samo dziecko..

Minimalizm w przedszkolu

Ścisłe ustawienie

Z elementami minimalizmu

Nie jest łatwo urządzić pokój dziecięcy w stylu minimalistycznym, nie każdy projektant potrafi nawet zastosować techniki tego stylu w królestwie zabawek i huśtawek. Ale pokój dla nastolatka jest w stanie wytrzymać surowe formy systemów przechowywania bez wystroju i prostych projektów biurka (a często tylko konsoli) oraz minimum dodatkowych elementów wyposażenia wnętrz. Nie będzie to minimalizm w najczystszej postaci, ale zapewni przestrzeń i surowość pomieszczenia.

Ustawienie dla nastolatków

Łóżko dla dorosłych

Jasne szczegóły

Dla nastoletniego chłopca

Meble drewniane