Czarno-biała kuchnia – cechy kontrastowego designu
Jeśli zachwycają Cię lakoniczne, ale jednocześnie wyraziste rozwiązania wewnętrzne, jeśli kontrastujące połączenie nie wydaje się nudne, ale tworzy poczucie szacunku i stylu, to czarno-biały projekt przestrzeni kuchennej jest twoją opcją. Kuchnia z czarno-białym wnętrzem zawsze wygląda stylowo, za pozorną prostotą kryje się cicha szlachetność. Ale aby stworzyć prawdziwie harmonijne połączenie dwóch przeciwieństw – kolorów stojących po przeciwnych stronach w spektrum kolorów, konieczne jest znalezienie optymalnej dawki światła i ciemności, odcieni bieli i czerni. Mamy nadzieję, że pomoże Ci w tym nasza kolekcja 100 projektów aranżacji przestrzeni kuchennych, urządzonych w różnych kierunkach stylistycznych..
Subtelności tworzenia czarno-białego wnętrza
Wszyscy doskonale wiedzą, że biel doskonale wizualnie zwiększa objętość pomieszczenia, a wręcz przeciwnie, czarny ton jest w stanie «zawalić się» od średniej wielkości kuchni po małą przestrzeń. Ale razem te dwa przeciwieństwa można łączyć w wielu różnych wariantach, tworząc niepowtarzalne wnętrza nowoczesnego domu. Od wielu lat projektanci na całym świecie ćwiczą umiejętność tworzenia praktycznych, a zarazem wyrafinowanych wnętrz kuchennych za pomocą kontrastowych połączeń czerni i bieli. Wystarczy zaadaptować to doświadczenie, dostosowując techniki projektowania do konkretnego pomieszczenia, z jego cechami, zaletami i wadami..
Dylemat, «który z tonów powinien stać się dominującym we wnętrzu??» decyzja nie jest trudna – im mniejsze pomieszczenie, tym więcej bieli należy zastosować w jego wystroju, a czarną tonacją stworzyć akcenty, podkreślić najbardziej udane obszary lub elementy. W przestronnych kuchniach z dużymi oknami i dużą ilością naturalnego światła nie można ograniczyć się do ciemnego tonu, nie ograniczać się tylko do fasad systemów przechowywania, ale zanurzyć całe strefy, segmenty funkcjonalne w dramatyczny i jednocześnie ścisła atmosfera ciemności. W pomieszczeniach średniej wielkości dopuszczalny jest układ od 50 do 50, ale wiele zależy nie tylko od powierzchni pomieszczenia, ale także od liczby i wielkości okien i drzwi, wysokości sufitu.
Istnieje ogromna liczba wariantów rozmieszczenia czerni i bieli we wnętrzu kuchni, jako przykład podamy tylko kilka, najbardziej popularnych:
- mała przestrzeń kuchenna jest najczęściej dekorowana na biało, a czarny ton wykorzystywany jest fragmentarycznie, na przykład do wykonania blatów, akcesoriów lub jako nadruk fartucha kuchennego;
- aby wizualnie zwiększyć wysokość sufitu, można zastosować następującą technikę – podłogi i dolny poziom systemów przechowywania są wykonane w ciemnym kolorze, a górna część pomieszczenia pozostaje śnieżnobiała;
- jeśli w średniej i małej kuchni stosuje się kontrastowy nadruk z dużymi elementami (szachownica, szerokie paski, wzór geometryczny lub obraz fotograficzny), wówczas wybiera się jedną powierzchnię – ścianę akcentującą, wykładzinę podłogową lub obszar fartucha kuchennego;
- jedną z opcji jest kombinacja – kontrastowe, śnieżnobiałe powierzchnie zostają zastąpione czarnym odcieniem, tworząc dynamiczny i surowy design;
- Drugim sposobem przejścia od światła do ciemności jest płynne, pośrednie ogniwo pomiędzy strefą ciemną i jasną to powierzchnie z nadrukiem, wzorem, ornamentem o takiej lub innej modyfikacji. Wnętrze okazuje się bardziej miękkie, bardziej świąteczne, ale jednocześnie pozostaje nowoczesne;
- nawet stosując tę samą zasadę łączenia czarno-białych powierzchni i detali, wnętrze można urozmaicić fakturą, naprzemiennie gładkimi i teksturowanymi powierzchniami, błyszczącymi i matowymi elementami wystroju kuchni;
- tym, którym nie wystarcza wykorzystanie czerni i bieli do uzyskania nowoczesnego, praktycznego, ale jednocześnie wyrafinowanego wystroju kuchni, możemy zaproponować wkomponowanie elementów z drewna (lub jego efektowną imitację). Drewno zawsze wnosi do każdego wnętrza odrobinę komfortu i ciepłej atmosfery i jest w stanie «złagodzić» rygor monochromatycznego projektu. Jeśli zdecydujesz się rozcieńczyć czarno-białe wnętrze jeszcze jednym kolorem, zatrzymaj się tylko na jednym odcieniu, aby nie wprowadzać rozłamu w projekt pomieszczenia wielofunkcyjnego (lepiej nie łączyć więcej niż trzech odcieni, jeśli brakuje doświadczenia w branży projektowej).
Projekt kuchni w czerni i bieli: niuanse wykończenia i doboru mebli
Jedną z zalet połączenia czerni i bieli przy dekorowaniu przestrzeni kuchennej jest to, że można wybrać niemal każdy kierunek stylistyczny – od lakonicznego minimalizmu po luksusową klasykę, od nowoczesnego stylu po ekscentryczną awangardę. Niezależnie od wyboru, konieczne jest sporządzenie jasnego i szczegółowego planu działania, obejmującego nie tylko wybór materiałów wykończeniowych, wykończenie i wykonanie zestawu kuchennego, wybór układu mebli i sprzętu AGD, ale także badanie projektowania tekstyliów, akcesoriów i dekoracji.
Dekoracja sufitu
Gładki, równy i całkowicie biały – idealny projekt sufitu do każdego stylistycznego rozwiązania kuchennego. Jednocześnie nie ma znaczenia, jaki kształt i powierzchnia ma Twoja kuchnia – śnieżnobiały sufit pomoże wizualnie ją powiększyć, stworzyć jasny i świeży obraz. Efekt ten można osiągnąć stosując różne wykończenia:
- malowanie powierzchni sufitu podwieszanego, wyrównane do idealnej gładkości;
- tapetowanie;
- zastosowanie tynku dekoracyjnego lub płynnej tapety;
- panele sufitowe;
- sufit napinany.
Jeśli Twoja kuchnia ma niskie sufity, zastosowanie konstrukcji napinających o błyszczącej powierzchni może być idealną opcją do wizualnego zwiększenia wysokości pomieszczenia. Stworzenie ramy do sufitu napinanego zajmie kilka centymetrów, ale ogólny efekt będzie bardziej znaczący po odbiciu wnętrza kuchni na błyszczącej powierzchni..
dekoracja ścienna
W nowoczesnych projektach wnętrz kuchennych coraz rzadziej spotyka się dekorację z nadrukiem, projektanci bardzo aktywnie proponują nam solidne rozwiązania kolorystyczne. A jeśli mówimy o monochromatycznym wnętrzu, to wybór koloru do wykonania ścian jest oczywisty – biały. Ale ten scenariusz, w którym wszyscy wygrywają, ma również miejsce na manewry. Na przykład w obliczu fartucha kuchennego za pomocą naprzemiennych czarno-białych płytek – pionowe paski pomogą wizualnie zwiększyć wysokość pomieszczenia (lub strefy), a poziome paski wizualnie zwiększą objętość pomieszczenia.
Jeśli czarno-białe kombinacje w projektowaniu przestrzeni kuchennej nie są dla Ciebie wystarczające, najłatwiej jest wprowadzić różne kolory do projektu fartucha kuchennego. Projektanci nie zalecają używania kombinacji więcej niż trzech kolorów w projekcie dowolnego pomieszczenia. Wystarczy dodać swój ulubiony kolor do czarno-białej palety, a wnętrze kuchni stanie się bliższe w duchu i nastroju. Możesz powtórzyć odcień w aranżacji jadalni (obrus lub obicia krzeseł, taboretów), tekstylia na oknach, naczynia stojące na otwartych półkach lub za przeszklonymi drzwiami szafek lub pozostawić to charakterystyczne miejsce w spokoju.
Wybór podłóg
Jedną z pierwszych opcji, która zwykle przychodzi do głowy każdemu, kto decyduje się na monochromatyczny projekt kuchni, jest podłoga w postaci naprzemiennie czarnych i białych płytek, jak w szachach. To bardzo popularny sposób na zwrócenie uwagi na podłogę w kuchni. Bardzo często barwny wzór wykładziny podłogowej staje się akcentującą powierzchnią wnętrza. Aby zachować harmonię obrazu pomieszczenia, lepiej nie używać tego dużego i kolorowego nadruku nigdzie indziej..
Ukośna szachownica wizualnie powiększa pomieszczenie.
Istnieje wiele wariantów układania białych i czarnych płytek jako podłogi. Najczęściej to on staje się centrum przyciągania wszystkich widoków..
Ale najczęściej projektanci wybierają drewno do wykonania podłogi lub jej praktyczną imitację (laminat, gres porcelanowy, a nawet linoleum z rysunkiem drewna). Znalezienie odpowiedniego wzoru naturalnego drewna nie jest trudne, ponieważ całe wnętrze wykonane jest w czerni i bieli..
Rzadziej w projektach monochromatycznych można znaleźć wykonanie wykładziny podłogowej w odcieniu czarnym. Faktem jest, że to w przestrzeni kuchennej najtrudniej jest pielęgnować taką podłogę – nawet zaschnięte krople wody są widoczne na ciemnej powierzchni. Ale wygląd płytek podłogowych w odcieniach ciemnego grafitu jest zdecydowanie luksusowy..
Ale jasne podłogi (najczęściej w błyszczącym designie) najczęściej można zobaczyć w projektach przestrzeni kuchennych z ciemnym wzornictwem zestawu kuchennego. Praca w kontraście tworzy harmonijne połączenie powierzchni znajdujących się w różnych płaszczyznach.
Zestaw mebli do projektowania monochromatycznego
Wydawałoby się, że w monochromatycznym projekcie przestrzeni kuchennej nie ma tak wielu opcji wykonania elewacji zestawu mebli – czarnych lub białych. Ale nie wszystko jest takie proste. Oprócz różnic w projektowaniu górnej i dolnej kondygnacji szafek kuchennych, istnieje wiele sposobów projektowania powierzchni – matowych lub błyszczących, gładkich lub teksturowanych, gładkich lub z okuciami, pełnych lub ze szklanymi wstawkami. Nie wspominając o stylu wykonania elewacji – od ultranowoczesnego do stylu high-tech, na przykład, do shabby chic dla stylu shabby.
Jeśli martwisz się o swoją zdolność do dokładnego odmierzenia ilości ciemnych i jasnych powierzchni w monochromatycznym wnętrzu, zastosuj trik projektowy, w którym nie ma przegranych – użyj czerni w białym pomieszczeniu, aby obrysować kształty. Ciemne blaty do śnieżnobiałego zestawu mebli, czarne ramy okien w białym pokoju, ciemne obramowania na obrzeżach powierzchni. I oczywiście integracja urządzeń gospodarstwa domowego wykonanych w kolorze czarnym z śnieżnobiałym zestawem kuchennym …
Ta metoda tworzenia monochromatycznego projektu jest szczególnie skuteczna w małych kuchniach …
Możesz dodać czerń do projektu elewacji wyspy kuchennej. Nawet w małej kuchni taka technika będzie odpowiednia …
W przestronnych kuchniach możesz użyć czerni do zaprojektowania elewacji zespołu meblowego. Oczywiście taki zestaw należy umieścić na białym tle. Jeśli planujesz umieścić górny poziom szafek z samego sufitu, możesz uzyskać dość ciężki, a nawet przytłaczający obraz wnętrza kuchni. Rozcieńczyć ślepe fasady ze szklanymi wstawkami – zyska na tym nie tylko zestaw mebli, ale cała kuchnia.
Możesz użyć nie tylko kombinacji czerni i bieli w wykonaniu górnego i dolnego poziomu szafek kuchennych, ale także zastosować różne tekstury. Najczęściej na dolnym poziomie szafek stosuje się ciemny kolor, a na górnym – śnieżnobiały odcień. Ale użycie matowych lub błyszczących powierzchni występuje około 50 do 50.
System oświetlenia i wystrój
W przestrzeni kuchennej w zasadzie nie można ograniczać się tylko do centralnej lampy sufitowej – zbyt wiele powierzchni wymaga lokalnego oświetlenia. Dlatego w delikatnej części szafek kuchennych górnej kondygnacji wbudowane jest oświetlenie punktowe lub listwowe, montuje się kinkiety ścienne lub stosuje się dowolną inną metodę, aby uzyskać wymagany poziom oświetlenia powierzchni roboczych. Jeśli w przestrzeni kuchennej czarny kolor jest aktywnie wykorzystywany do dekoracji, system oświetleniowy będzie potrzebował jeszcze mocniejszego, wszechstronnego.
Projekty monochromatyczne są często prezentowane w dość surowy sposób. Przemienność ciemnych i jasnych powierzchni nadaje wnętrzu dynamizmu, ale także lakonizmu. Aby wprowadzić elementy dekoracyjne do takiego projektu, możesz użyć elementów funkcjonalnych, na przykład opraw oświetleniowych..
Nie mniej funkcjonalne elementy wnętrza – sprzęt AGD – mogą również pełnić funkcję elementu dekoracyjnego. Na czarno-białym tle najbardziej efektownie prezentują się kolorowe modele..