Pokoje

Dokonywanie odpowiedniego oświetlenia w sypialni

Kwestię oświetlenia należy wcześniej przemyśleć w procesie dekorowania sypialni, tk. na tym etapie łatwo będzie ułożyć niezbędne kable w ścianie, a także zamontować lampy w niezbędnych strefach i przeprowadzić komunikację dla oświetlenia sufitowego. Ten punkt należy wziąć pod uwagę, ponieważ znacznie trudniej będzie radykalnie zmienić cały system oświetleniowy po kapitalnym remoncie. W związku z tym projekt oświetlenia jest przemyślany przede wszystkim..

Spektakularny oryginalny projekt sypialni i oświetleniaPiękne kryształowe lampy w sypialniCzarno-białe wnętrze sypialni z mieszanym oświetleniemMiniaturowe lampy wiszące w sypialniSpektakularne oświetlenie ścienne w sypialniMożliwość wbudowanego oświetlenia w sypialni

Oświetlenie ogólne sypialni

Jeśli zdecydujesz się na oświetlenie ogólne w sypialni, w każdym razie nie powinno być jasne, nie powinien to być duży żyrandol z mocnymi żarówkami, który ostro uderza w oczy. Światło lejące się z sufitu sypialni powinno być rozproszone i miękkie. Istnieje kilka sposobów na uzyskanie światła rozproszonego. Najprostsza to banalna ochrona źródeł światła kloszami i różnymi nasadkami..

Niejasna lampa wisząca do ogólnego oświetlenia sypialniKilka wiszących kul do rozproszonego oświetlenia ogólnego w sypialniLampa wisząca do rozproszonego oświetlenia ogólnego sypialni

Chociaż znacznie ciekawiej wygląda odbiór sufitu świetlnego, a mianowicie lampy halogenowe lub fluorescencyjne ukryte za witrażami. I możesz ułożyć elementy oświetleniowe nad półprzezroczystą folią sufitu napinanego – światło okaże się nie tylko miękkie, ale także optycznie powiększy sufity. Pomysł stworzenia gwiaździstego nieba jest również bardzo atrakcyjny w sypialni. W końcu patrzenie na migoczące gwiazdy, choć nie prawdziwe, to prawdziwa przyjemność, przyczyniająca się do relaksu i marzenia, czyli szybkiego zasypiania. A technika jest następująca: za sufitem napinanym ukryte są światłowody, które za pomocą filtrów świetlnych zaczynają błyszczeć i świecić na różne sposoby, czasem przyciemnione, czasem zbyt jasne, tworząc efekt rozgwieżdżonego nieba.

Nawiasem mówiąc, z ukrytym światłem można całkiem dobrze poeksperymentować. Aby to zrobić, umieść świetlówki pod sufitem i chowaj się za gzymsami lub gzymsami. W ten sposób powstaje wrażenie odrywania się sufitu od ściany..

Efekt odrywania się sufitu od ścian za pomocą ukrytych lampWariant oryginalnego ukrytego oświetlenia w sypialni

Możesz też zamontować kilka źródeł światła w podłodze, aby stworzyć podświetlenie i uzyskać efekt oderwania ścian od podłogi, a także uczucie unoszenia się i nieważkości
I wreszcie, za pomocą prostej konwencjonalnej lampy o połączonym lub rozproszonym świetle można również zaaranżować odpowiednie oświetlenie sypialni. I wcale nie jest konieczne, aby lampa sufitowa była zamocowana na środku pomieszczenia. Na przykład lampę skierowaną do góry można idealnie umieścić bezpośrednio nad łóżkiem..

Oryginalne lampy zawieszone nad łóżkiem po obu stronach

Problem z oświetleniem lokalnym

W absolutnie każdej sypialni znajdują się lokalne źródła światła, które pełnią wiele funkcji. Najczęstsze z nich to lokalne lampy umieszczone w wezgłowiu łóżka. Mogą to być lampy stołowe z lampkami nocnymi, a także kinkiety ścienne, lampy podłogowe oraz różne wbudowane przedmioty dekoracyjne, takie jak podświetlane witraże i obrazy..
Lokalne źródło światła powinno znajdować się 1,3 metra od podłogi. Pod tym względem lampy podłogowe są uważane za najwygodniejsze oprawy oświetleniowe do sypialni..

Lampy na ruchomych ramionach z elastycznymi nóżkami to również dobra opcja na lokalne źródło światła, zwłaszcza jeśli sypialnia nie jest przeznaczona dla jednej osoby, ale np. dla pary lub dla dzieci w różnym wieku. Takie źródło światła zawsze można pochylić na pożądaną wysokość, na przykład blisko siebie do czytania książki, aby nie zakłócać snu innej osobie..
Żarówka zamontowana w gzymsie lustra lub toaletki posłuży również jako lokalne źródło światła..

Nie zapomnij o tradycyjnych lampkach nocnych, które są w stanie zapewnić wystarczającą ilość światła do czytania. Ponadto dziś ich konstrukcja jest niezwykle różnorodna, co pozwala wybrać odpowiedni model do wnętrza o dowolnym stylu. Największą popularnością cieszą się zawsze klasyki, na przykład lampa stołowa z eleganckim kloszem na metalowej lub ceramicznej podstawie. Lub lampka nocna ze szkła kryształowego – po prostu idealna do klasycznego stylu. Dla nowoczesnych stylów istnieje również wiele modeli lamp z chromowanymi nogami, które mają bardziej zwięzłe kształty kloszy..

Lampy stołowe do nowoczesnych wnętrz sypialniLampy stołowe do wnętrza białej sypialniLampy stołowe do jasnej klasycznej sypialni Współczesne lampy stołowe do sypialni
Osobom, które nie posiadają stolików nocnych w sypialni możemy polecić kinkiety mocowane z boku łóżka za pomocą wsporników. Jest z nich również wystarczająco dużo światła do czytania, a design kloszy słynie z ogromnego wyboru na każdy gust i wnętrze. Swoją drogą lampa podłogowa naścienna do sypialni jest teraz niezwykle popularna – bardzo oryginalne rozwiązanie projektowe.

Wygodne kinkiety do sypialni

Oświetlenie dekoracyjne w sypialni

Aby stworzyć atmosferę wyjątkowej przytulności i komfortu, możesz podświetlić wszystko, co chcesz, w tym nisze architektoniczne, kolumny lub inne istniejące elementy, używając różnych metod ukrytego oświetlenia lub oświetlenia strefowego.

Oświetlenie sufitowe z reflektorów

Bardzo efektownie prezentuje się oświetlenie szafy z półprzezroczystymi szklanymi drzwiami. Między innymi jest to również wygodne. Podświetlenie może być budowane od góry lub z boku, a czasem od dołu. W ten sposób zwykła szafa zamienia się w lampę do sypialni. Możesz też zamontować podświetlenie w lustrze znajdującym się w drzwiach szafy, zwłaszcza jeśli w pobliżu nie ma innych źródeł światła. W tym celu możesz użyć małych reflektorów, diod LED, szczelin lub jednej lampy obrotowej w pobliżu lustra..

Obrazy podświetlane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, prezentują się niezwykle efektownie. Znajdują się tu przeszklenia i witraże, malowane specjalnymi farbami świecącymi w ciemności..

Obrazy podświetlane z zewnątrz
Dla nadania dramatyzmu stosuje się np. oświetlenie LED, które może oświetlić zarówno sufit, jak i dowolny inny element wnętrza. Ta technika jest często stosowana: budują dekoracyjną niszę w wezgłowiu łóżka, po czym oświetlają ją diodą LED dającą miękkie światło. Efekt jest niesamowity, w 100% dodając pomieszczeniu przytulności i ciepła.

Podświetlana dekoracyjna nisza w wezgłowiu łóżka
Oświetlenie dekoracyjne jest również ukryte za sufitem witrażowym lub w rozciągliwym płótnie w strukturze płyt kartonowo-gipsowych, co nadaje wnętrzu wyrafinowania i oryginalności. Nawiasem mówiąc, podświetlany witraż na suficie w sypialni może stać się jasnym akcentem całego pomieszczenia..