Pokoje

Jak ożywić kamienną kuchnię

W dzisiejszych czasach, gdy wyobraźnię projektantów ogranicza jedynie budżet ich projektu, każde pomieszczenie może zamienić się w smoczą jamę, planetę Małego Księcia lub przyjemną, ciepłą kamienną kuchnię, która stworzy niepowtarzalną przytulność i niepowtarzalną atmosferę ..

kamienna kuchnia

Zalety i wady

Kamień jest uważany za najbardziej przyjazny dla środowiska materiał budowlany po drewnie, więc jeśli w koncepcji projektanta uwzględniono troskę o środowisko, należy zwrócić na to szczególną uwagę. Kolejnym małym plusem tego materiału jest jego trwałość, której nie może przewyższyć żaden sztuczny materiał..

kamienna kuchnia

Ponadto należy zwrócić uwagę na trwałość kamienia dekoracyjnego. W przeciwieństwie do płytek lub płytek jest znacznie trudniejszy do złamania i prawie niemożliwy do zarysowania. Ponadto kamienna powłoka ma właściwości hydrofobowe. Pielęgnacja kamienia dekoracyjnego to przyjemność, ponieważ można go myć dowolnym detergentem bez obaw o zniszczenie powłoki. Nie zapominaj, że kamień jest antystatyczny, więc nie będzie gromadził się na sobie kurzu i trzeba będzie go znacznie rzadziej wycierać..

Kuchnia z okładziną kamienną

Mówiąc o tym, dlaczego projektanci tak bardzo lubią używać kamienia, warto pamiętać, jak duży jest wybór rozmiarów, faktur, faktur i kolorów tego materiału. Zwykle nie trzeba go nawet zmieniać i dalej przetwarzać, wystarczy wybrać odpowiedni typ w katalogu. A co nie mniej ważne, praca z kamieniem jest dość łatwa, ponieważ nie trzeba tworzyć dla niego specjalnych warunków i dodatkowo przygotowywać powierzchni.

Kuchnia ozdobiona kamieniem

Czy można przesadzić??

Podczas pracy z okładziną kamienną niewłaściwy układ i niewłaściwa ilość użytych materiałów może zrujnować cały projekt. W rzeczywistości kamień jest bardzo kapryśnym materiałem, jeśli użyjesz go jako elementu dekoracyjnego. Najczęściej, gdy ten osobliwy materiał zostanie dodany do wnętrza drobnymi ziarnami, zaczyna agresywnie wyrywać się z ogólnego tła, stale przyciągając do siebie uwagę i denerwując zwykłych ludzi. Jeśli przesadzisz z kamieniem w kuchni, projektant ryzykuje stworzenie atmosfery starego, zimnego i wilgotnego zamku, pozbawionego średniowiecznego romansu..

Częściowa okładzina kuchni kamieniem

Minimum, jakie kamień może wnieść do wnętrza kuchni, to detale mebli. Blaty z marmuru i granitu zaczęły wracać do mody około piętnaście lat temu, kiedy na rynku WNP zaczęły pojawiać się drogie i wysokiej jakości meble. Kamienne detale wnętrza nie są tanie, ale ich trwałość i elegancja są tego warte. Blat marmurowy wytrzyma znacznie dłużej niż drewniany, a ten szlachetny materiał wygląda bardziej reprezentacyjnie, doskonale komponując się z niemal każdym stylem, od barokowego po nowoczesny.

Mur w pobliżu płyty wygląda bardzo nietypowo i estetycznie, tworząc obraz starego pieca z jakiejś wiktoriańskiej posiadłości. Wybierając kamień, który pod względem odcienia i faktury pasuje do reszty mebli kuchennych, z łatwością dopasujesz go do ogólnego planu projektowego. Ponadto taka okładzina w obszarze płyty może być bardzo praktyczna: znacznie łatwiej jest wyczyścić kamień z brudu lub tłustych plam niż kafelki lub jeszcze bardziej tapety.

Również eksperymentując z kamieniem, można nałożyć na niego tylko kaptur, zabijając dwa ptaki jednym kamieniem. Po pierwsze nieestetyczny i nieporęczny kaptur błyskawicznie zamieni się w coś niezwykłego i miłego dla oka, a po drugie odpowiednio dobrany kamień pomoże mu prawidłowo wpasować się we wnętrze.

Zastosowanie okładziny kamiennej będzie szczególnie skuteczne w kuchniach studyjnych lub w prostych kuchniach, w których drzwi zostały zastąpione szerokim otworem. Użycie kamienia do stworzenia sklepienia łukowego jest ryzykownym krokiem, który, jeśli zostanie wykonany prawidłowo, uzasadni całą twoją inwestycję..

Łuk wyłożony kamieniem

Należy zauważyć, że używanie kamienia w wąskich łukach jest irracjonalne, ponieważ tylko wizualnie zmniejszy przestrzeń, powodując dyskomfort dla wszystkich domowników. Ale w ten czy inny sposób ten materiał doskonale podkreśli kontur łukowatego otworu, podkreślając go i zmieniając w coś niezwykłego, bajecznego. Tutaj, aby stworzyć odpowiednią atmosferę, najlepiej użyć kamienia tłoczonego, a nie płaskiego, ciosanego..

Kamienne łuki będą wyglądać szczególnie efektownie w minimalistycznych, prostych kuchniach, nie zaśmieconych zbędnymi meblami i dodatkowymi elementami dekoracyjnymi. Sam kamień jest bardzo «ciężki» dekoracja, która wymaga szczególnej uwagi i nie toleruje «konkurenci».

Kamienny łuk w kuchni
Fartuchy kamienne

Jaka jest różnica między backsplashem kuchennym a ścianą wykonaną w całości z kamienia? W zasadzie nic, jeśli spojrzeć na sytuację powierzchownie. W rzeczywistości istnieje między nimi ogromna różnica. Fartuch kuchenny tylko zakrywa «pracujący» część ściany, połączona z tapetą lub innymi materiałami okładzinowymi, a ściany są uformowane wyłącznie z jednego materiału (w naszym przypadku kamienia) w całej kuchni. Fartuchy kamienne to bardzo praktyczne i nietuzinkowe rozwiązanie, które idealnie pasuje zarówno do country, minimalizmu, nowoczesnego (płyty z litego kamienia), jak i luksusowej Prowansji.

Kamienny fartuch w kuchni

Przyczyn takiej popularności kamiennych fartuchów kuchennych jest bardzo wiele, ale głównym z nich jest szczególna niekorzystna strefa, w której ten materiał okładzinowy zostanie zainstalowany. W tej części kuchni zawsze jest szczególnie wilgotno, bardzo często na fartuch może dostać się woda lub inne płyny. Ponadto, tutaj ryzyko uszkodzenia okładziny na skutek zmian temperatury lub zaniedbań człowieka jest znacznie większe, nie mówiąc już o ciągłym zabrudzeniu i tłustych plamach, których z wielu innych materiałów prawie nie da się usunąć. Kamień wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością i będzie w stanie jak najdłużej zachować swój pierwotny wygląd, nie ulegając wilgoci, odkształceniom i łatwo oczyszczając się z brudu.

Kamienny fartuch w kuchni

Jeśli kuchnia jest wystarczająco przestronna, a dodatkowa przestrzeń musi być wypełniona bez zaśmiecania pomieszczeń, najlepszym rozwiązaniem może być okładzina kamienna. Tutaj nikt nie może ograniczyć wyobraźni artysty w doborze kształtu i odcienia kamienia. Ciepłe i wypukłe kawałki tego materiału w połączeniu z lekkimi, ale niezbyt jasnymi meblami, pomogą stworzyć obraz wczesnego lata, przytulny i ciepły, ale jeszcze nie palący swoimi promieniami. Jeśli uciekasz się do pomocy płaskich kamieni zimnej palety, powinieneś zwrócić uwagę na nowoczesne i zaawansowane technologicznie style, które mogą umiejętnie przekształcać zimne motywy, aby pokój nie wydawał się pusty i pozbawiony życia. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj układania kamienia: poziomy ma na celu zewnętrzne rozszerzenie granic pomieszczenia, a pionowy podnosi sufity, ale wizualnie znacznie zmniejsza pomieszczenie. Eksperymentując i pracując z kamieniem, możesz osiągnąć dowolny, najbardziej oryginalny i nieoczekiwany obraz, ale co ważne, każdy z nich pozostanie żywy i stworzy atmosferę gościnności i komfortu.

To, co najczęściej przeraża wielu młodych projektantów w pracy z kamieniem, to nieograniczona różnorodność jego form. W rzeczywistości tekstura okładziny kamiennej może wahać się od całkowicie płaskiej do kanciastej i wypukłej..

Nie ma jasnych zasad wyboru konkretnego rodzaju kamienia do licowania. Powinieneś polegać tylko na swoich odczuciach, odczuciach, opracowanym planie projektowym i kilku wspólnych prawdach, które mają nie wskazywać projektantowi drogi, ale przypominać o czymś dawno zapomnianym.

Wypukły kamień zdecydowanie lepiej łączy się z ciepłą kolorystyką, a jego głównym towarzyszem jest drewno. Ciosane czy kanciaste, nie jest tak ważne, dobrze komponuje się ze stylem rustykalnym i wiejskim, które wyróżniają się wyjątkowym komfortem i miękkością cech. W takim otoczeniu nawet szorstki i pozornie zimny kamień nasyci się ciepłem i miłością, idealnie wpisując się w klimat stworzony przez projektanta..

Płaska kamienna okładzina kuchenna

Magia kolorów

Praca z różnymi odcieniami to jeden z głównych etapów wyboru idealnego kamienia do okładziny. Kamienie, w przeciwieństwie do drewna, plastiku i innych materiałów, nie malują, ponieważ farba czyni je sztucznymi. Cały urok tego typu okładziny tkwi właśnie w jej naturalności. Ciepłe, piaskowe odcienie czy zimne, stalowe kolory same w sobie są o wiele bardziej atrakcyjne i nawet najbardziej wprawny rzemieślnik nie potrafi powtórzyć naturalnych wzorów..

Okładziny z ciemnego kamienia
Jasny kamień

Jedną z wielu unikalnych cech okładzin kamiennych jest możliwość wizualnego powiększenia pomieszczenia za pomocą jasnych odcieni materiału. Ponadto ludzkości nadal trudno jest zrozumieć, dlaczego kamienie o żółto-pomarańczowej, piaskowej kolorystyce wydają się pochłaniać ciepło, w przeciwieństwie do ich zimnych, szaro-niebieskich braci..

Jasna kamienna kuchnia

Jasny kamień dobrze komponuje się zarówno z ciemnymi meblami, jak i jasnymi. Na przykład oprawę w kolorze wenge można łatwo połączyć z kamieniem o dowolnym kolorze i fakturze, od jasnoszarej, prawie białej powłoki po bladobrązową lub jasnopomarańczową.

Ciemny kamień

Podczas pracy z zimnymi odcieniami kamienia należy wziąć pod uwagę, że nie pasuje do lekkich mebli. Przy takim zestawieniu kolorów ściany zaczynają ostro wyróżniać się na tle ogólnego tła i wywierać presję na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Takie środowisko nie będzie wystarczająco przytulne i wygodne, więc nie można pozwolić na takie przeoczenie..

Kuchnia z ciemnego kamienia

Ciemny kamień najlepiej stosować w dużych kuchniach z ciemnymi meblami, gdzie będzie odgrywał dominującą rolę, ale nie wyjdzie z ogólnej koncepcji..
O kuchni z kamienia można mówić przez długi czas, ponieważ sam ten materiał jest wyjątkowy i nie ma odpowiednika. Sztuczne kamienie sztuczne nie zachowują przede wszystkim swoich użytecznych właściwości i cech. Jeśli plan projektu i ogólna koncepcja pozwalają na dodanie kamiennej okładziny do kuchni, to niewątpliwie należy to zrobić natychmiast..