Pokoje

Jak w praktyczny i racjonalny sposób wyposażyć spiżarnię kuchenną?

Każda gospodyni potwierdzi, że systemów przechowywania nigdy nie ma dużo, szczególnie ta teza dotyczy zaplecza kuchennego. Dobrze, jeśli istnieje możliwość umieszczenia małej spiżarni w pobliżu kuchni, w której będzie można umieścić wiele przedmiotów niezbędnych do pracy procesów kuchennych. Co zrobić dla tych, którzy w ramach miejskiego mieszkania lub prywatnego domu nie mają możliwości przeznaczyć cennych metrów kwadratowych na dodatkowe systemy przechowywania? W tej publikacji chcielibyśmy pokazać przykłady, jak można zorganizować spiżarnię bezpośrednio w kuchni i na zewnątrz. Mamy nadzieję, że praktyczne i racjonalne obrazy systemów przechowywania pomogą Ci stworzyć uporządkowane przechowywanie produktów spożywczych, których nie trzeba umieszczać w lodówce, przypraw, napojów, olejów i różnych przyborów kuchennych..

Szafa-spiżarnia

Śnieżnobiałe półki

Spiżarnia w kuchni jako część zestawu meblowego

W zagranicznych projektach projektowych kuchni o różnych rozmiarach często można znaleźć dużą szafkę kuchenną, w której umieszczony jest cały świat przechowywania przypraw, olejów i innych przypraw. Takie systemy przechowywania stają się popularne wśród naszych rodaków. To bardzo wygodny sposób na zorganizowanie dostępu do przedmiotów często potrzebnych w procesie gotowania oraz możliwość obejścia się bez dodatkowej przestrzeni na oddzielną spiżarnię..

Lekka szafa

Wnętrze szafy-spiżarni możesz wykonać w tym samym kolorze co fronty Twojej szafki kuchennej lub możesz kontrastować z jasnym pomieszczeniem kuchni i udekorować wewnętrzne półki i szuflady w ciemniejszych kolorach..

Biała na zewnątrz, ciemna w środku

Półki i szuflady

Twoja szafa może być wykonana w dowolnej modyfikacji. Oto ciekawa wersja projektu – półokrągły kształt. W głębi takiej szafki znajduje się wiele przypraw i butelek z wszelkiego rodzaju olejami i sosami. Zabawnym sposobem na zapobieganie kolizji szklanych butelek jest zastosowanie cienkich drewnianych ograniczników, które tworzą mini-gniazda na każdy przedmiot na półkach.

Szafa w półokręgu

Nawet niewielka nisza narożna może być świetną opcją do zainstalowania szafy do przechowywania. Tak, jest w nim znacznie mniej miejsca niż w pełnoprawnej głębokiej szafce, w którą często zaopatrujemy zestawy kuchenne, ale ważne jest, aby wykorzystać każdą okazję, jaką daje nam dostępna przestrzeń, na uporządkowanie systemów przechowywania.

Nisza narożna

Wewnątrz szafy spiżarni istnieje wiele możliwości organizacji procesu przechowywania i dystrybucji produktów w dostępnej przestrzeni. Niektórym gospodyniom wystarczy kilka półek, na których umieszcza się pojemniki z drobnymi przedmiotami i dużymi naczyniami lub sztućcami z gruzu. Inni potrzebują bardziej opływowego systemu – małe półki na drzwiach, w których bardzo wygodnie jest przechowywać małe słoiki z przyprawami i sosami.

W kuchni

Półki na drzwiach

Istnieje możliwość dodania półek do drzwi szafy podczas późniejszej eksploatacji systemów magazynowych. Nawet jeśli początkowo ich obecność nie była planowana, a później okazało się, że w szafie jest dużo wolnego miejsca, można skorzystać z cienkich metalowych półek, które łatwo znaleźć w każdym sklepie z artykułami żelaznymi.

Półki metalowe

Najwygodniej jest umieścić najczęściej używane przyprawy i przyprawy w górnej części szafki spiżarni. I wyposażyć dolną część systemu przechowywania w szuflady, w których przechowywane są naczynia lub rzadko używane sprzęty kuchenne. Aby przyspieszyć wyszukiwanie żądanego przedmiotu, możesz uporządkować napisy na pudełkach i pojemnikach. Możesz to zrobić samodzielnie lub zamówić tę funkcję na etapie produkcji mebli..

Pudełka z napisami

Uporządkowany system

Wysuwane tace, takie jak te używane na przykład do transportu chleba, są bardzo wygodne w organizacji procesu przechowywania w dolnej części szafki spiżarni. Są pojemne, ale nie wymagają specjalnych kosztów podczas produkcji..

Wysuwane tace

Wszędzie wokół drewna

Wysuwane tace znajdujące się w dolnej części szafy-szafy mogą być wykonane z głównego materiału meblowego – drewna lub z metalu, na przykład ze stali nierdzewnej. W takim przypadku układ wnętrza szafki będzie wyglądał bardziej harmonijnie, jeśli możliwe będzie zastosowanie np. stali nierdzewnej jako ograniczników otwartych półek.

Tace metalowe

W płytkich półkach, które można wyciągnąć i złożyć jak książkę. Wygodnie jest przechowywać nie tylko słoiki z przyprawami i pojemniki ze zbożami, ale także paczki płatków śniadaniowych.

Regały na książki

Innym ciekawym sposobem na zorganizowanie przechowywania w odpowiednio głębokiej szafie jest obracanie metalowych półek montowanych na pojedynczym pionowym trójnogu. Dzięki temu bardzo łatwo będzie Ci zdobyć żywność lub przyprawy znajdujące się w głębi przestrzeni szafki i sprawdzić zawartość małych półek-tac..

Półki na statyw

Jeśli Twoja szafa ma dostęp do gniazdka elektrycznego, możesz wyposażyć miejsce do robienia śniadania w zamkniętym systemie przechowywania – umieść ekspres lub ekspres do kawy i toster na osobnej półce.

Szafa w zestawie kuchennym

Jeśli planujesz zorganizować strefę śniadaniową w swojej szafie, to na pewno do tego pojemnego mebla zostanie doprowadzony prąd. W takim przypadku nie będzie Ci trudno zadbać o oświetlenie wewnętrznej przestrzeni szafki, a zwłaszcza półek ze sprzętem AGD..

Oświetlenie półki

Ktoś przechowuje przyprawy i różnego rodzaju oleje na otwartych półkach lub w szafkach przy piecu, a zupełnie inne przedmioty przeznaczone są do umieszczenia w szafie-spiżarni. Zobacz, jak możesz zorganizować przechowywanie tak dużego sprzętu AGD jak odkurzacz. W szafce zamkniętej dla wścibskich oczu możesz «ukryć» podgrzewacz wody lub gazowy podgrzewacz wody, wszystko zależy od Twoich potrzeb i życzeń w zakresie organizacji procesów pracy w kuchni.

Sprzęt AGD w szafie

Jeśli pozwala na to przestrzeń kuchni, można zorganizować nie tylko pojemną szafę-spiżarkę, ale i mebel, do którego można wejść, aby zabrać upragniony przedmiot. Bardzo wygodnie jest zainstalować czujnik ruchu lub otworzyć drzwi w takich mini szafach, aby światło włączało się natychmiast i można było zobaczyć całą zawartość pojemnego systemu przechowywania.

Wejście do szafy

Innym sposobem na uporządkowanie systemów przechowywania w zestawie kuchennym są wysuwane regały z metalowymi półkami ogranicznika. Ta opcja przechowywania bez chłodzenia jest idealna dla właścicieli domów, którzy chcą odejść od tradycyjnych rozwiązań i spróbować czegoś nowego w branży wyposażenia kuchni..

Regały wysuwane

Osobne pomieszczenie do zorganizowania spiżarni

Jeśli w pobliżu Twojej kuchni istnieje możliwość zorganizowania oddzielnego pomieszczenia do przechowywania wszystkich przyborów kuchennych i produktów, nie można przegapić tej okazji. Nawet niewielki zakątek miejsca pomieści cały kompleks systemów przechowywania, co odciąży sporą część kuchni, w której zawsze brakuje półek i szafek.

Drewniane półki

Regały w spiżarni

Do oddzielnej lokalizacji spiżarni nadaje się pomieszczenie lub jego część o dowolnym kształcie absolutnym – skomplikowana geometria, mocne skosy sufitów, nic nie przeszkodzi w zbudowaniu regału, który dokładnie powtórzy kształty Twojej spiżarni. Oczywistym jest, że wykorzystanie każdego dostępnego metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej jest nie tylko racjonalne, ale także przyjemne dla właściciela domu..

Systemy przechowywania

Oddzielna spiżarnia jest zwykle tworzona w bardzo podobny sposób przez właścicieli domów na całym świecie – otwarte półki od samego sufitu łączą się z szufladami lub uchylnymi niskimi szafkami na dole systemów przechowywania. Jeśli sufity w Twojej spiżarni są wystarczająco wysokie, a wszystkie gospodarstwa domowe średniej wysokości, to lepiej zawczasu zatroszczyć się o możliwość dostępu do przedmiotów znajdujących się na najwyższych półkach. Rozsuwana drabinka, którą można przymocować u góry do poręczy, co umożliwia przesuwanie jej po obwodzie spiżarni – świetny sposób na dostęp do naczyń lub pojemników pod samym sufitem.

Drabina

Całość wykonana z drewna

Statyw drabinkowy

Pojemna spiżarnia

Otwarte drewniane półki u góry i zamknięte szafki, takie jak te w Twojej kuchni, to kompletna opcja aranżacji spiżarni. Bardzo wygodne jest używanie drzwi szafek ze szklanymi wstawkami, dzięki czemu można zobaczyć całą zawartość systemów przechowywania niższego poziomu.

Połączone systemy

Stylu country

Biały do ​​wykonania regału w spiżarni – najlepsza opcja na małą przestrzeń. Lekkie półki i dekoracje wizualnie powiększają przestrzeń o skromnych rozmiarach i ułatwiają, z psychologicznego punktu widzenia, przenoszenie się na małej, ciasnej przestrzeni.

Śnieżnobiałe półki

W kolorze białym

Lekki projekt

Biała spiżarnia

W przypadku dość przestronnej spiżarni można użyć niepomalowanego drewna jako materiału do produkcji systemów przechowywania. A same systemy mogą nie mieć postaci regałów z otwartymi półkami, ale modyfikacją szafek z drzwiami na zawiasach, jeśli jest wystarczająco dużo wolnego miejsca, aby je otworzyć. W takiej spiżarni można nie tylko przechowywać niezbędne przybory kuchenne i żywność, ale także wykonywać część procesów pracy przy użyciu blatów kamiennych.

Zamknięte szafy

Jeśli w spiżarni jest okno, nie musisz się martwić o niewystarczające oświetlenie i niebezpieczeństwo zamkniętej przestrzeni. Oznacza to, że możesz użyć bardziej kontrastowych kombinacji do aranżacji systemów przechowywania. Na przykład ciemne półki z otwartymi półkami będą wyglądać bardzo efektownie na jasnym tle dekoracji ścian..

Kontrastujące wnętrze

Jeśli twoja spiżarnia nie ma okna, to kwestia oświetlenia przestrzeni jest dość dotkliwa. Organizacja wbudowanego oświetlenia otwartych półek stanie się nie tylko niezawodną i praktyczną opcją stworzenia wystarczającego poziomu oświetlenia, ale także nada spiżarni oryginalności i atrakcyjności.

Podświetlana spiżarnia

W przestrzeni spiżarni lub w jej pobliżu można zainstalować lodówkę na wino. Miłośnikom wina i kolekcjonerom wygodniej będzie zintegrować sprzęt AGD z szafą. Dzięki temu możliwe jest nie tylko zaoszczędzenie przestrzeni użytkowej spiżarni, ale także wprowadzenie estetyki do jej aranżacji..

Chłodziarka do wina

Nawet na tak małej przestrzeni, jak magazyn, można znaleźć sposób na wyrażenie siebie w zakresie aranżacji pomieszczenia zgodnie z określonym stylem. Na przykład, używając surowych otwartych półek ze stali nierdzewnej, zbliżasz się do zaawansowanego technologicznie stylu. Instalując niepomalowane drewniane półki i używając wiklinowych koszy jako pojemników lub wysuwanych tac, zbliżasz estetykę spiżarni do stylu wiejskiego..

Kosze zamiast tac

Jeśli twoja kuchnia znajduje się w pobliżu schodów prowadzących na drugie piętro, niewykorzystanie wolnej przestrzeni pod tymi schodami będzie niewybaczalnym niedopatrzeniem. To niesamowite, jak pojemna może być nisza, która po prostu nie była wcześniej wykorzystywana. Regularne otwarte półki, które możesz samodzielnie zamontować, zorganizują dla Ciebie przestronną przestrzeń do przechowywania pod schodami.

Spiżarnia pod schodami

Mini szafka w spiżarni

Aby zorganizować małe miejsce pracy w spiżarni, trzeba trochę – wystarczy poszerzyć jedną z półek niż zwykle, aby mogła służyć jako małe biurko i przymocować krzesło lub minikrzesło (w zależności od powierzchni) spiżarnia). Tutaj możesz na przykład spisywać przepisy, wypełniać rachunki, przechowywać niezbędną dokumentację lub po prostu być sam na sam ze sobą podczas gotowania rosołu w kuchni. Najważniejsze to zadbać o odpowiedni poziom oświetlenia w swoim mini-biurze..

Szafka w szafie

Jeśli Twoja spiżarnia ma okno, to ustawienie obok niego małego biurka na domowe mini-biuro byłoby idealnym miejscem. W ciągu dnia można pisać lub czytać bez włączania światła, a w ciemności – używać lampy stołowej.

Mini gabinet w spiżarni