Pokoje

Kuchnia na półwyspie – wygodna, funkcjonalna i piękna

Półwysep kuchenny to moduł meblowy będący przedłużeniem zestawu słuchawkowego lub znajdujący się blisko jednej ze ścian kuchni. W przeciwieństwie do wyspy, do której można dostać się ze wszystkich stron, półwysep jest zwykle ograniczony do jednego końca konstrukcji. Takie moduły są wygodne, ponieważ zapewniają właścicielom kuchni możliwość zwiększenia liczby systemów przechowywania, powierzchni roboczych i przestrzeni do integracji sprzętu AGD, ale jednocześnie zajmują mniej miejsca niż wyspy znajdujące się na środku kuchni..

Kuchnia na półwyspie

Dla małych kuchni półwysep może być jedyną okazją do zorganizowania nie tylko dodatkowych mebli, ale także miejsca na śniadania, a nawet pełne, długie posiłki. W typowych mieszkaniach często nie ma możliwości zorganizowania osobnego pomieszczenia na jadalnię, a w skromnej kuchni nie ma również miejsca na jadalnię, w takim przypadku lada półwyspu kuchennego staje się sektorem posiłków dla mała rodzina. Oferujemy Państwu możliwość zastanowienia się na konkretnych przykładach projektów projektowych zaplecza kuchennego, w jakich sytuacjach, w jakiej lokalizacji, w jakiej lokalizacji, modyfikacji i projekcie montaż półwyspu może być uzasadniony z funkcjonalnego, estetycznego i ergonomicznego punktu widzenia..

Układ z półwyspem

Półwysep na zorganizowanie miejsca na posiłki

Najczęściej półwysep w małych przestrzeniach kuchennych służy do rozbudowy systemów przechowywania i zorganizowania miejsca, w którym dwie lub trzy osoby mogą zjeść przekąskę, jeśli dom ma pełną jadalnię lub zjeść długi posiłek, jeśli nie ma możliwości zorganizowania segment jadalniany w mieszkaniu lub gospodarstwie domowym..

W kolorze białym

Ciemny półwysep

Dla bardzo małych powierzchni kuchennych, które obciążone są m.in. drzwiami balkonowymi, półwysep staje się wielofunkcyjnym systemem meblowym. Jego powierzchnie mogą służyć jako stół do krojenia, a później jako stół do jadalni, wnętrze można wykorzystać na małe systemy do przechowywania.

Mała kuchnia

Kolejny przykład małej kuchni, której udało się zorganizować wykorzystanie blatu półwyspu zarówno jako powierzchni do cięcia, jak i jako miejsca na krótkie posiłki, takie jak śniadanie..

Blaty marmurowe

Strefa śniadaniowa

Czasami półwysep (który jest zasadniczo batonikiem śniadaniowym) jest umieszczony na zewnątrz jego podstawy. Gdzie jest pusta przestrzeń na nogi pośrodku szafki kuchennej. Dzieje się tak, gdy dno ścian półwyspu działa jako wsparcie, na przykład miękki salon lub ekran do zagospodarowania przestrzennego.

Jasne miejsce na śniadanie?

Nawet w dość przestronnych pomieszczeniach kuchennych można znaleźć układ zestawu kuchennego z półwyspem. Jeśli w domu lub mieszkaniu nie mieszkają osoby starsze i małe dzieci, to jadalnia znajdująca się za ladą półwyspu i wyposażona w hokery nie będzie stanowić problemu. Wielu właścicieli domów, a zwłaszcza tych, którzy często są na diecie, lubi takie podejście do miejsca do jedzenia – nie będziesz długo w takim miejscu siedzieć, co oznacza, że ​​nie będziesz dużo jeść..

Przestronna kuchnia

Kuchnia z częścią wypoczynkową

Kontynuując blat półwyspu (jeśli pozwala na to kuchnia) i wspierając go tylko jednym blatem, można uzyskać pełną jadalnię dla 4-5 osób. Oto uniwersalna wersja podobnego wzoru w śnieżnobiałym kolorze z marmurowym blatem. Jasności nie tylko grupie restauracyjnej, ale całemu wnętrzu dodały kolory miękkich siedzisk hokerów.

Jasne krzesła

Orginalny wzór

Białe meble kuchenne nigdy nie wyjdą z mody. Każdy stylistyczny projekt mebli kuchennych wygląda harmonijnie, świeżo i lekko w śnieżnobiałym wzornictwie. A blaty blatów roboczych i regały półwyspu, wykonane z jasnego drewna, pomogą nie tylko urozmaicić kolorystykę przestrzeni kuchennej, ale także wprowadzą do niej trochę naturalnego ciepła..

Biała kuchnia z drewnianymi blatami

Śnieżnobiała sielanka

W jasnych kolorach

Kontrastowy design zestawu kuchennego z półwyspem stał się cechą wnętrza. Połączenie frontów szafek kuchennych w kolorze wenge i podstawy półwyspu oraz śnieżnobiałych blatów z drewnianymi elementami daje dynamiczny i efektowny efekt..

Kontrastujące wnętrze

Kolejny przykład kontrastowego wnętrza kuchni, ale tym razem z ciemnym projektem dolnej kondygnacji szafek kuchennych i podstawy półwyspu oraz lekką wersją górnych systemów przechowywania.

Gra kontrastów

I w tej kuchennej przestrzeni ciemne blaty stały się kontrastem z białym kolorem szafki kuchennej i dekoracji wnętrz. Dekor w odcieniach czerni i szarości «utrzymany» gra kontrastów i stworzyła harmonijny obraz nowoczesnej kuchni.

Ciemne blaty

Półwysep do integracji sprzętu AGD i zlewozmywaków

Umieszczenie zlewu lub płyty kuchennej na powierzchni roboczej półwyspu pozwala na ergonomiczne spełnienie zasady trójkąta roboczego. Jeśli zainstalowałeś zlew na półwyspie, a następnie umieszczając kuchenkę i lodówkę po przeciwnych stronach mebla kuchennego, zapewnij bezpieczne i wygodne położenie wierzchołków wyimaginowanego trójkąta, które nie tylko będzie zgodne z zasadami ergonomii, ale także skrócić czas i wysiłek hostessy przy realizacji procesów pracy w kuchni.

Ciepła paleta

Jeśli półwysep jest wystarczająco szeroki, to umieszczenie zlewu bliżej wnętrza zestawu słuchawkowego nie zakłóci rozmieszczenia domowników na krótki posiłek na zewnątrz blatu. Połączenie jasnego koloru z bielą jest zawsze istotne, szczególnie w przypadku kuchni. Żółty kolor przepełniony jest pozytywnym, letnim nastrojem i świątecznym klimatem, który będzie królował w kuchni..

Biały i żółty wzór

Jeśli twoje gospodarstwo domowe lub mieszkanie ma jadalnię, możesz bezpiecznie odmówić umieszczenia grupy jadalnej za ladą półwyspu i wykorzystać całą wolną przestrzeń zewnętrznej części podstawy modułu na systemy przechowywania, a także zintegrować zlew lub płytę grzejną z powierzchnia robocza.

Przestronna kuchnia

Aby umieścić kuchenkę gazową na powierzchni półwyspu kuchennego, będziesz musiał przenieść komunikację, w szczególności rury gazowe i wylot powietrza. Będzie to konieczne po uzyskaniu zgody odpowiednich służb. Z reguły w prywatnych gospodarstwach domowych takie manipulacje nie powodują problemów, ale w budynkach mieszkalnych zezwolenie na przesyłanie komunikacji gazowej nie zawsze jest możliwe. Wszystko zależy od cech układu i przejścia systemów inżynierskich w twoim budynku mieszkalnym.

Kuchenka gazowa na półwyspie

Jeśli kuchenka gazowa, lodówka i zlew znajdują się w odległości ponad 80 cm od siebie, to z punktu widzenia ergonomii i zasad bezpieczeństwa jest to wygodny i praktyczny układ. Jeśli odległość między wierzchołkami trójkąta roboczego przekracza 1,5 m, gospodyni będzie musiała «zakończyć» kilometrów w ciągu dnia spędzonego w kuchni na przygotowanie pełnego obiadu dla całej rodziny i posprzątanie po nim.

Oryginalny układ

Jeśli integrujesz płytę grzewczą lub kuchenkę gazową z przestrzenią półwyspu, logiczną lokalizacją okapu będzie przymocowanie tego urządzenia gospodarstwa domowego do sufitu nad powierzchnią roboczą. Wydajne okapy z wbudowanym systemem oświetlenia są bardzo wygodne. Z reguły zwykły żyrandol lub lampa sufitowa nie wystarcza do pełnego oświetlenia kuchni, a powierzchnie robocze potrzebują jaśniejszego światła..

Okap wyciągowy nad panelem

Oryginalny kaptur

Kaptur z podświetleniem

Wielofunkcyjny półwysep w oryginalnej przestrzeni kuchennej pomieścił nie tylko systemy przechowywania w swojej podstawie i piec w blatach roboczych, ale także piekarnik umieszczony na końcu konstrukcji. Oczywiście taka opcja montażu piekarnika jest możliwa w pomieszczeniach o wystarczającej odległości między ścianą a końcem półwyspu (co najmniej 60 cm, ale 80 cm będzie bardziej ergonomiczne). W aranżacji kuchni, w której jest tak wiele powierzchni ze stali nierdzewnej, żółty kolor frontów kuchennych stał się osobistym, słonecznym nastrojem wnętrza..

Niezwykła kuchnia

Integracja kuchenki gazowej i zlewu z powierzchnią roboczą półwyspu nie jest częstym posunięciem konstruktywnym i projektowym. Faktem jest, że niewystarczająca odległość między tak ważnymi obszarami funkcjonalnymi, jak zlew i piec, może powodować niebezpieczne sytuacje. Takie rozmieszczenie wody i ognia jest wskazane tylko na dostatecznie szerokich półwyspach i przy braku możliwości postąpienia inaczej..

Szeroki półwysep

Kolejny przykład niezwykłego półwyspu kuchennego, który w rzeczywistości jest konsolą, której jeden koniec spoczywa na zestawie mebli, a drugi na stole jadalnym. Płyta zintegrowana z półwyspem konsolowym ma niską szybę «ochrona» w postaci małego drążka i mocnego kaptura przymocowanego do sufitu nad nim. Pomiędzy powierzchniami roboczymi przestrzeni kuchennej a wierzchołkami trójkąta roboczego jest wystarczająco dużo miejsca, ale układ jest dość kompaktowy.

Konsola półwyspu