Pokoje

Kuchnia z wyspą – wykwintna i praktyczna

Jeszcze nie tak dawno kuchnia wyspiarska była dla naszych rodaków egzotyczna. Zagraniczne projekty projektowe obfitowały w opcje lokalizacji, modyfikacji, palety kolorów i faktur wyspy kuchennej. Niestety większość przestrzeni kuchennych w budynkach mieszkalnych o standardowym układzie nie może pochwalić się wystarczającą przestrzenią, aby pomieścić nie tylko minimalny zestaw kuchennych systemów przechowywania i sprzętu AGD, ale także tak praktyczny, funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie moduł jak wyspa. Jednak z biegiem czasu sytuacja się zmieniła, coraz więcej mieszkań o lepszym rozplanowaniu i kawalerek może oferować właścicielom bardziej przestronne lokale, nie mówiąc już o prywatnych domach typu miejskiego i podmiejskiego. Coraz więcej Rosjan, zlecając wykonanie zestawu kuchennego, rozważa możliwość montażu i wyspy w ramach systemów przechowywania, blatów roboczych oraz miejsca na zintegrowanie sprzętu AGD lub zlewozmywaków..

Kuchnia z wyspą

Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom modyfikacji wysp kuchennych, ich odpowiedniemu udziałowi we wnętrzu pomieszczeń kuchennych o różnych układach, wypełnieniu tego modułu, kolorom, fakturom i rozwiązaniom projektowym.

Białe i drzewne

Wyspa kuchenna z różnymi układami zestawów mebli

Wyspa w kuchni to wolnostojący moduł meblowy, w który można zintegrować zarówno systemy przechowywania, jak i sprzęt AGD. Szczyt wyspy to zwykle blat, który może służyć jako stół do krojenia lub jadalnia na krótkie posiłki. Również górna część może stanowić system do zintegrowania zlewu, płyty kuchennej lub kuchenki gazowej. Oprócz systemów przechowywania naczyń i akcesoriów kuchennych, w podstawę wyspy kuchennej można zintegrować sprzęt AGD, taki jak kuchenka mikrofalowa, piekarnik, zmywarka czy chłodziarka do wina. W zależności od wielkości wyspy kuchennej, która bezpośrednio zależy od wielkości pomieszczenia i potrzeb rodziny, «Nadzienie» podstawa i powierzchnie robocze modułu,.

Białe meble

Biała Wyspa

Układ kuchenny w kształcie litery L lub kątowy najczęściej towarzyszy umieszczeniu wyspy kuchennej w kuchni. Faktem jest, że przy takim rozmieszczeniu systemów przechowywania, powierzchni roboczych i sprzętu AGD wystarczy miejsca nawet w pomieszczeniach średniej wielkości. Eksperci od ergonomii zalecają instalowanie wyspy jako osobnego modułu meblowego w przestrzeniach kuchennych o powierzchni co najmniej 9 metrów kwadratowych.

Układ narożny

Kuchnia w kształcie litery L

Wysuwając blat wyspy kuchennej i pozostawiając trochę miejsca na nogi u podstawy, można uzyskać bardzo wygodne miejsce na krótkie posiłki, takie jak śniadanie. Do domów lub mieszkań, w których nie ma małych dzieci i osób starszych. Takie regały ze hokerami mogą pełnić funkcję jadalni, jeśli nie ma wydzielonego miejsca na jadalnię, a wszystkim domownikom nie przeszkadza spędzanie czasu przy posiłku, siedząc na wysokich hokerach lub hokerach. Jeśli planujesz spędzać nie tylko śniadanie przy blacie kuchennej wyspy, ale także jeść o innych porach dnia, możesz rozważyć montaż minifoteli lub hokerów z oparciami i tapicerowaną tapicerką..

Kontrastowe kombinacje

Jasna wyspa

Przy jednorzędowym (liniowym) układzie zestawu kuchennego jest jeszcze więcej wolnej przestrzeni do zainstalowania nie tylko wyspy, ale także grupy jadalnej w obrębie kuchni z jadalnią. Przy takim rozmieszczeniu powierzchni roboczych, systemów przechowywania i sprzętu AGD najłatwiej jest kierować się zasadą trójkąta roboczego, umieszczając np. zlew w pewnej odległości, w obrębie wyspy kuchennej oraz integrując kuchenkę i lodówkę z zestawem słuchawkowym o ścianę. W ten sposób przestrzegane będą zarówno środki bezpieczeństwa, jak i zasady ergonomii. Gospodyni nie będzie musiała «rolka» kilometrów wokół kuchni, aby przeprowadzić cały cykl gotowania i czyszczenia, zapewniając jednocześnie wysoki poziom komfortu i wygody.

Z ciemną górą

Układ liniowy

Układ z rzędu

W nowoczesnych kuchniach ważną rolę odgrywa montaż okapu kuchennego. Faktem jest, że często przestrzeń kuchenna ma bezpośrednie połączenie z przestrzenią jadalni, salonu lub obu stref jednocześnie. Bardzo często pojawiają się otwarte układy mieszkań i gospodarstw domowych, w których wszystkie trzy segmenty życia mieszczą się w jednym przestronnym pomieszczeniu. W tym przypadku potrzebny jest potężny nowoczesny okap, którego montaż ochroni domowników wypoczywających w salonie przed zapachami gotowania. Jeśli płyta kuchenna lub kuchenka gazowa znajdują się w meblach kuchennych, przy ścianie, nie ma trudności z zainstalowaniem okapu. Jeśli piec jest zintegrowany z wyspą kuchenną, okap należy zamontować nad nim, a konstrukcję należy przymocować do sufitu. Przed podjęciem decyzji o umieszczeniu płyty lub pieca na wyspie konieczne jest wyjaśnienie możliwości instalacji i ekstrakcji..

Biało-czarna kuchnia

Kaptur nad wyspą

Czarno-biały wzór

Nawet niewielka wyspa kuchenna może stać się niezastąpionym elementem funkcjonalności przestrzeni kuchennej. Co zaskakujące, tak skromna jednostka może zintegrować płytę grzewczą, zlew i systemy przechowywania. Oczywiście w tym celu konieczne będzie rozciągnięcie wszystkich systemów komunikacyjnych na środek pomieszczenia i zrobienie tego pod podłogą. W prywatnych domach typu miejskiego lub podmiejskiego proces ten nie spowoduje problemów, z wyjątkiem kosztów finansowych i czasowych. Ale w mieszkaniach takie ruchy elektrycznych urządzeń gospodarstwa domowego, kanalizacji, rur gazowych i wodnych mogą nie być możliwe..

Niezwykły projekt

Aby zainstalować wyspę w kuchni z układem mebli i sprzętu AGD w kształcie litery U, potrzebujesz wystarczająco przestronnego pokoju lub małego modułu centralnego. Eksperci od ergonomii zalecają umieszczenie wyspy w odległości co najmniej 120 cm od konstrukcji głównego zespołu meblowego. Jest to konieczne nie tylko dla niezakłóconego ruchu w przestrzeni kuchennej, ale także dla bezpiecznego otwierania drzwi i wysuwania szuflad..

Układ w kształcie litery U

Rozwiązania kolorystyczne i stylistyczne wykonania wyspy kuchennej jako elementu wnętrza

Oczywiście wyspa kuchenna jest integralną częścią wnętrza i powinna harmonijnie i harmonijnie współgrać z resztą wyposażenia, wykończeń i wystroju pomieszczenia. Ale podążając za tą prostą zasadą jest wiele możliwości – wyspa może być wykonana w jednej palecie kolorystycznej i stylistycznej, podobnie jak reszta zestawu kuchennego, lub może pełnić funkcję akcentu i centralnego środka przestrzeni kuchennej.

Duża wyspa kuchenna

kolory tęczy

Jasny szkarłatny połysk podstawy wyspy i śnieżnobiały blat dokładnie powtarzają kolorystykę zestawu kuchennego. W połączeniu z białym wykończeniem pokoju i jasną podłogą kuchnia wygląda świątecznie, pozytywnie i zachęcająco. W takim środowisku wzrasta apetyt, nastrój i pozytywne nastawienie..

Jasna szkarłatna podstawa

W śnieżnobiałej kuchni wyspa, w całości wykonana z drewna, wygląda bardzo ekologicznie. I chodzi nie tylko o to, że odcień blatu wyspy powtarza kolor podłogi, ale także o to, że drzewo w zasadzie organicznie pasuje do niemal każdego ustawienia kuchennego, a tym bardziej do tradycyjnego.

Wyspa wykonana z drewna

Odwrotny kontrast uzyskano w przestrzeni kuchennej za pomocą zestawu w kolorze wenge o matowych powierzchniach i śnieżnobiałej wyspie w błyszczącym wykończeniu. Nie tylko gra kontrastów, ale także różnica w fakturach wnoszą różnorodność i atrakcyjność do wizerunku przestronnej kuchni wyposażonej w najnowszą technologię i wykonanej zgodnie z zasadami ergonomii.

Kontrastowy projekt

Ciemnoszara wyspa kuchenna stała się nie tylko akcentem w przestronnej kuchni z jadalnią, ale jej koordynacją i centralnym punktem. Imponująca skala wyspy jak na dużą kuchnię umożliwiła wkomponowanie nie tylko zlewu, ale także płyty kuchennej w blat. W takim przypadku konieczne jest zainstalowanie mocnego okapu nad strefą gotowania. Czasami takie projekty są wyposażone we wbudowane oświetlenie. W tym przypadku oświetlenie lokalne przyznano jadalni znajdującej się obok, a resztę pomieszczenia zapewnia oświetlenie wbudowane w sufit..

Wyspa szara

Jasne, w porównaniu z głównym kolorem zestawu kuchennego, wykonanie podstawy wyspy, koresponduje z wystrojem przestrzeni wokół obszaru roboczego kuchenki gazowej. Taki akcent pozwala nam nie tylko skupić uwagę na środku pomieszczenia i jego funkcjonalności, ale także miękko i naturalnie urozmaicić kolorystykę kuchni..

Kolorowy ton

Białe kuchnie będą zawsze odpowiednie. Niezależnie od stylu elewacji szafek kuchennych, biały kolor nadaje pomieszczeniu wrażenie świeżości, czystości, przestronności i lekkości. A biała wyspa kuchenna w tym przypadku nie jest wyjątkiem od reguły..

Biała kuchnia

Śnieżnobiały wzór

Śnieżnobiała sielanka

Niebiesko-szary odcień elewacji zestawu kuchennego i podstawy wyspy wygląda po prostu niesamowicie na tle śnieżnobiałej dekoracji ściennej. Nawet proste, tradycyjne fronty prezentują się efektownie w połączeniu z blaskiem stali nierdzewnej sprzętu AGD, armatury i akcesoriów kuchennych..

Szaro-niebieski odcień

W przestrzeni kuchennej o jasnych wykończeniach i wielu intrygujących elementach dekoracyjnych zestaw kuchenny i wyspa muszą być neutralne, aby nie tworzyć «konflikty» podczas skupiania uwagi. Odcień szarości jest prawdopodobnie najciemniejszą i najbardziej neutralną z opcji..

Jasne wykończenie

Rozwiązania stylistyczne i konstruktywne

Przestrzenie kuchenne w stylu loftu są najczęściej ozdobione układem jednorzędowym w ścisłych i zwięzłych formach, bez dekoracji i dodatków. Wyspa kuchenna w takim pomieszczeniu jest niezbędna nie tylko jako dodatkowa powierzchnia robocza i systemy przechowywania (co również jest ważne), ale także po to, by zaakcentować przylegającą do niej jadalnię.

Styl loftowy

Z elementami w stylu loft

Minimalistyczny design kuchni pozostawia również ślad na wykonaniu wyspy – surowe formy, neutralna kolorystyka, całkowity brak wystroju, tylko funkcjonalność, praktyczność i racjonalizm.

Minimalizm

Minimalistyczny design

Surowe formy

W śnieżnobiałej kuchni z całkowicie tradycyjnymi fasadami szafek to wyspa ze szklanymi powierzchniami, oryginalnymi blatami i stojącymi wokół plastikowymi krzesłami wnosi odrobinę nowoczesnego stylu.

Plastik i szkło

Kolejny przykład na to, jak wygląd wyspy kuchennej zmienia koncepcję stylistycznej aranżacji przestrzeni. W strefie kuchennej z tradycyjnymi frontami szafek wyspa, wykonana z elementów w stylu wiejskim, wnosi urok wiejskiego życia, ocieplając ciepłem naturalnych materiałów.

Z elementami country

Często stacjonarne lub mobilne (na kółkach) moduły są przymocowane do małej wyspy, która z reguły jest systemami magazynowymi. Takie projekty mogą służyć jako kontynuacja powierzchni roboczych, na przykład jako stół do cięcia. mobilny «wysepki» wygodny w użyciu na przyjęciach i wszelkich innych przyjęciach – ładując blat przekąskami, a wnętrze czystymi naczyniami, możesz wysunąć moduł w wybrane miejsce w salonie, werandzie lub innym pomieszczeniu o największej liczbie gości.

Nietypowy prefiks

Oryginalne rozwiązanie

Jeśli w blaty robocze wysp zintegrowane są głównie zlewozmywaki lub płyty kuchenne, to u podstawy tych centralnych modułów można umieścić wszystko, co tylko zechcesz – systemy przechowywania naczyń, duże i małe atrybuty kuchenne, komórki na butelki na wino i stojaki na przyprawy. Na końcu wysp kuchennych często widać umieszczenie otwartych półek na książki kucharskie i inne ważne drobiazgi, z których nie korzystamy na co dzień, ale ich obecność w kuchennej przestrzeni jest uzasadniona..

Regały od końca

Przestronna wyspa

Stojak na książki na wyspie

Takie rozwiązania projektowe są rzadkością – dwie wyspy kuchenne w obrębie jednej strefy kuchennej. Takie pyszności dostępne są oczywiście tylko w przestronnych kuchniach. Obie wyspy wyposażone są w powierzchnie robocze i systemy przechowywania, a jedna z nich wyposażona jest w ladę barową, która umożliwia wygodne rozmieszczenie mieszkańców na krótkie posiłki..

Dwie wyspy

W niektórych obszarach kuchennych to właśnie wyspa staje się nie tylko elementem centralnym, ale jest niemal jedynym przedstawicielem mebli ze zintegrowanym sprzętem AGD, kuchenką i zlewozmywakiem. W wąskim i długim pomieszczeniu kuchni, znajdującym się przy schodach, większość obciążenia funkcjonalnego spadła na wyspę.

Niezwykła kuchnia

Dzięki oryginalnemu projektowi podstawy wyspy kuchennej w postaci lustrzanych powierzchni, wydaje się ona rozpływać w przestrzeni. Szkoda, że ​​tak ciekawe znaleziska projektowe mają też wady – powierzchnie lustrzane w kuchni zawsze prowadzą do wzrostu czasu i kosztów fizycznych porządkowania i dbania o wszystkie płaszczyzny kuchennych segmentów..

Podstawa lustra

Wyspa kuchenna wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o zorganizowanie wystarczającego poziomu oświetlenia dla swoich powierzchni roboczych. Czasami oprawy są wbudowane w okap kuchenny umieszczony nad płytą grzejną lub piecem. Jeśli nie ma okapu, problem oświetlenia można łatwo rozwiązać za pomocą jednego dużego żyrandola wiszącego lub całej kompozycji małych lamp..

Oświetlenie nad wyspą

W kolorze białym

Ściśle i zwięźle

Oryginalne kształty wysp kuchennych

Z reguły wyspa kuchenna projektowana jest zgodnie z kształtem samego pomieszczenia kuchennego. Jeśli przestrzeń kuchenna jest kwadratowa, to wyspa też. W kuchniach prostokątnych najczęściej można znaleźć identyczny moduł meblowy, stojący pośrodku. Ale są wyjątki, jest wiele projektów z okrągłymi, półokrągłymi, falistymi bokami, asymetrycznymi skosami i innymi oryginalnymi kształtami wysp kuchennych..

Asymetryczna wyspa

Owalna wyspa kuchenna podąża za zaokrąglonymi bokami górnej warstwy szafek wiszących. Kuchnia nie potrzebuje jaskrawości kolorów ani oryginalności wystroju, ponieważ sam kształt zestawu mebli wnosi do wnętrza kuchni wyjątkowość i kreatywność.

Gładkie linie

Stworzenie wyspy kuchennej o oryginalnej formie będzie Cię kosztować nieco więcej niż standardowe opcje, ale wszystko zwróci się dzięki nietrywialności zestawu kuchennego i wnętrza kuchni jako całości.

Półkole

W tej kuchennej przestrzeni wyspa stała się nie tylko centralnym meblem, ale także centralnym punktem przyciągającym uwagę, a wszystko to dzięki oryginalnym formom jej części, jakby z czasem do niej przymocowana. Kontrastowe zestawienia kolorystyczne, marmurowe powierzchnie, zaokrąglone i sztywne kształty – wszystko w tej kuchennej wyspie działa, by przyciągać uwagę, nie zapominając o funkcjonalności i praktyczności..

Oryginalna forma