Pokoje

Kuchnie łukowe – praktyczna elegancja

Nic dziwnego, że miejscem, w którym czujemy się najwygodniej, jest nasz dom. Dlatego staramy się wyposażyć go tak wygodnie i komfortowo, jak to możliwe, zorganizować naprawy, przebudowę lub przebudowę, w taki czy inny sposób, aby odświeżyć sytuację. Oczywiście wnętrze mieszkania lub własności domu zależy przede wszystkim od układu, lokalizacji, wielkości, kształtu pomieszczeń i pomieszczeń pomocniczych. I dopiero wtedy przychodzi wykończenie, umeblowanie, ozdabianie i wypełnianie wnętrza dodatkami..

Łuk przy wejściu do kuchni

Biała kuchnia

W tej publikacji chcielibyśmy zapoznać Państwa z możliwością wykorzystania takiego elementu architektonicznego jak łuk, w obrębie przestrzeni kuchennej lub sąsiadujących z nią pomieszczeń. Drzwi w formie łuków to zawsze prosty, ale efektowny sposób na udekorowanie pomieszczenia, nadanie mu elegancji, lekkości i wyjątkowości. Jeśli mówimy o wykonaniu drzwi w postaci łuków, to ta prosta metoda dekoracji pokoju jest całkiem realistyczna do samodzielnego wykonania, przy braku umiejętności konstrukcyjnych można zwrócić się do specjalistów, taka praca nie zajmie dużo czas i nie zrujnuje Twojego budżetu.

Elipsa

Licznik łukowy

Istnieje wiele rodzajów projektów łuków i sposobów ich wykończenia. Dlatego wybór opcji, która będzie wyglądać korzystnie w Twoim wnętrzu, nie jest trudny, ale bardzo przyjemny. Rozważ najczęstsze rodzaje łuków, ich formy, które są używane w zależności od orientacji stylistycznej pomieszczenia.

Między kuchnią a jadalnią

Śnieżnobiały łuk

Rodzaje łuków:

  • klasyczny – podczas ich instalacji używany jest łuk o tym samym promieniu;
  • nowoczesny – kształt łuku jest bardziej wydłużony, zbliżony do elipsoidalnego;
  • gotyk – przy produkcji takich łuków najwyższy punkt powstaje za pomocą płaszczyzn łączących się pod małym kątem;
  • romantyczny – podczas ich instalacji stosuje się bardziej złożoną konstrukcję, która łączy zarówno elementy proste, jak i zaokrąglone.

Stylu country

Drzwi kuchenne w kształcie łuku

Nawet intuicyjnie kojarzymy łukowe przejście z pewnego rodzaju bramą z jednego pomieszczenia do drugiego, co znajduje odzwierciedlenie w naszym postrzeganiu wnętrza pomieszczenia jako całości. Cechy konstrukcyjne pomieszczenia wpływają na cały wygląd pomieszczenia, postrzeganie jego dekoracji, rozmieszczenie mebli i elementów wystroju.

Łukowate drzwi

Wejście do kuchni

W ostatnim czasie postęp techniczny w produkcji okapów kuchennych osiągnął tak wysoki poziom, że drzwi do kuchni stały się mniej potrzebne niż 10 lat temu. W skali standardowych mieszkań miejskich i jeszcze bardziej «Chruszczow» – nawet przeszkodą, zajmującą miejsce, które w kuchni jest już niewystarczające. W związku z tym właściciele domów często stają przed pytaniem o ewentualną przebudowę wejścia do kuchni lub jadalni. W końcu, instalując łuk w drzwiach, można go znacznie zwiększyć, rozszerzyć.

Łuki z drzwiami

W wiejskich domach i miejskich prywatnych gospodarstwach domowych z rekonstrukcją rzeczy są łatwiejsze. Po pierwsze, wielu właścicieli domów początkowo decyduje się na zastosowanie łuków w swoim wnętrzu i w zależności od tej decyzji planuje struktury wewnętrzne. Jeśli pomysł zainstalowania łuku powstał już w gotowym pokoju, aby odświeżyć atmosferę, na przykład w prywatnym domu, nie będzie trudno przeprowadzić szybko i bez żadnych specjalnych strat dla całego mieszkania w ogóle i w szczególności kuchnia.

W formie owalu

Zanim zaczniesz planować instalację łuku, musisz dowiedzieć się, z jakiego materiału wykonane są ściany (jeśli mówimy o budynku mieszkalnym) w twoim domu. To pytanie często nie dotyczy małych mieszkań i «Chruszczow» – tam nie będzie trudno przeorganizować drzwi kuchenne. Ale w domach panelowych możesz napotkać trudności – w celu wykonania planu można umieścić konstrukcje żelbetowe.

Wiele wejść

Z niszami

Z reguły łuki są wykonane z płyt kartonowo-gipsowych – jest to dość praktyczny, niedrogi i niezawodny materiał budowlany, który już się sprawdził. Jeśli planujesz całkowicie zmienić kształt otworu i ewentualnie rozszerzyć przestrzeń jego ścian, możesz wyposażyć nisze w łuk, które będą używane zarówno jako elementy dekoracyjne, jak i systemy przechowywania. Takie rozwiązanie projektowe nie tylko urozmaica wnętrze, ale także je personalizuje i czyni wyjątkowym..

Podświetlany

Projekt przejścia w formie łuku natychmiast nadaje pomieszczeniu odrobinę szlachetności i arystokracji. A jeśli ozdobisz drzwi listwami i frezowanymi pilastrami ozdobionymi oświetleniem, jak luksusowa wyspa kuchenna o nietypowym kształcie, otrzymasz harmonijną atmosferę bogactwa i komfortu..

Drzewo wszędzie

Okna kuchennego łuku z drewnianymi elementami będą wyglądać bardzo ekologicznie w kuchni, system przechowywania szafek kuchennych oraz elementy wykończeniowe (cokoły i gzymsy) są wykonane z tego samego gatunku drewna..

Przyległe łuki

Jeśli w kuchni lub jadalni można wykonać nie jeden, ale dwa lub trzy łukowe otwory o tym samym kształcie, uzyskuje się niesamowicie harmonijne pomieszczenie wypełnione gładkimi liniami i oryginalną geometrią.

Dekoracyjny łuk

W niektórych projektach projektowych kuchni połączonych z jadalnią lub salonem łuki pełnią wyłącznie rolę dekoracyjną, nie zamykając przestrzeni, nie wpływając na wielkość drzwi lub wejścia do pomieszczenia, ale spełniają misję zagospodarowania przestrzennego.

Kontrastujące wnętrze

Łuk przy wejściu do kuchni wyłożony kamieniem

Być może chodzi o historyczne pochodzenie takiego elementu architektonicznego jak łuk, o to, że wielu projektantów i właścicieli domów kojarzy go z podmiejskim życiem, czyli z wykorzystaniem naturalnych materiałów w dekoracji. W nowoczesnych projektach kuchni dla podmiejskich gospodarstw domowych często można znaleźć kamienną okładzinę łuku lub nawet konstrukcję wykonaną z tego trwałego, naturalnego materiału..

Okładzina kamienna

Jasny kamień do dekoracji łukowatego wejścia do kuchni, użycie tego samego materiału do dekoracji przestrzeni nad piecem i kamuflażu okapu, klasyczne meble, kamienne blaty i kute lampy – a w Twojej wiejskiej rezydencji atmosfera luksusu i komfortu króluje z lekką nutą antycznego uroku.

Kamienna dekoracja

W tej kuchni wykonano nie tylko obszerne wejście w formie łuku, ale także przestrzeń nad piecem, w której znajduje się kaptur. Harmonijne połączenie stylów country, klasycyzmu i baroku w kuchni z jadalnią stworzyło naprawdę ciekawe, wygodne i niepowtarzalne wnętrze.

Kamień na rakach i blatach

W przypadku wnętrza kuchni harmonijnym połączeniem będzie użycie tego samego materiału lub przynajmniej podobnej palety kolorów do licowania z łukiem i materiału do wykonania blatów. Zwłaszcza jeśli mur lub jego część nie odbija się już w środowisku kuchennym.

Duże łukowe drzwi

Oczywiście łukowe przejście do kuchni powiększa przestrzeń, czyniąc ją bardziej monumentalną i imponującą. A jeśli łuk jest wyłożony kamieniem, wówczas wnętrze staje się jak pomieszczenia średniowiecznego zamku, w którego dekoracji wykorzystano wyłącznie naturalne materiały, co dziś utożsamiane jest z luksusem i bogactwem..

Murarstwo

Cegła łukowa

Do wykończenia kamienia zaliczamy również cegłę. Choć nie składa się z naturalnych materiałów, sprawia nie mniej brutalne wrażenie i doskonale rozmywa klasyczne wyposażenie przestrzeni kuchennej kontrastową paletą kolorów..

Lekki kamień łukowy

Łuki i kolumny

Jeśli przy wejściu do kuchni lub jadalni planuje się zainstalować kilka łuków, do ich podparcia potrzebne są podpory, mogą to być kolumny o dowolnym kształcie i konfiguracji.

Łuki kwadratowe

Śnieżnobiały design łukowatych przejść do kuchni, wspartych na sześciennych kolumnach, stał się ciekawym akcentem w bardzo tradycyjnym wnętrzu..

Kolumny z systemami magazynowania

Po obu stronach drzwi prowadzących z kuchni do jadalni wykonano dwie wydrążone kolumny, w głębi których znajdowały się obszerne systemy przechowywania.

Wszędzie łuki

W tej klasycznej kuchni z elementami barokowymi, łuki obecne są we wszystkich przejawach wnętrza – nie tylko nawy wykonane są w formie łuków, ale także wnęki w ścianach, górne partie szafek kuchennych. Powstały pokój o luksusowym wyglądzie dosłownie kusi swoim urokiem, bogactwem i wygodą. A dzieje się tak między innymi dzięki łukowatym elementom wnętrza..

Kamienne łuki i kolumny

Łuki i kolumny z kamienia naturalnego mogą stać się atrakcją podmiejskiego wnętrza kuchni lub jadalni, gdzie, jeśli nie w skupieniu rodzinnego paleniska, w samym pokoju wspólnym, ukazują wiejski styl, do którego skłania się podmiejskie życie aż tak bardzo.

Kamienna kuchnia

Zamek kuchenny. Tak można podsumować tę wyjątkową kuchnię z kamiennymi ścianami, łukami i kolumnami. Przestronne pomieszczenie z wysokimi sufitami może pozwolić sobie nie tylko na kamienną dekorację, ale także ciemne drewniane belki na suficie, kute lampy zwisające z sufitu na łańcuszkach – wszystko po to, by stworzyć niezwykłą atmosferę prymitywnego, ale jednocześnie wypełnionego technologicznie wnętrza.

Drzwi, okna i nie tylko

Oprócz wejścia do kuchni istnieje wiele elementów konstrukcyjnych i elementów wyposażenia wnętrz, które można wykonać w formie łuku. Okna łukowe wyglądają luksusowo i nadają wnętrzu szczególnego uroku. Drzwi z łukiem w górnej części nadają lokalowi nutę starożytności, tajemnicy średniowiecznych mieszkań. Udekorując przestrzeń nad blatem kuchennym w formie łuku, wprowadzasz do atmosfery tradycyjnej kuchni odrobinę urozmaicenia, nieoczekiwaną elegancję, gładkie linie i kształty..

Łukowe drzwi szafy

Systemy szaf wnękowych z drzwiami łukowymi z litego drewna z pewnością stały się ozdobą tej oryginalnej kuchni. Motyw łuków został wsparty dekoracją przestrzeni nad płytą. Część kaptura jest ukryta za łukiem. Nawet w elementach lamp wiszących w postaci lamp ulicznych stosuje się dekorację łukową..

Okno łukowe

Okna łukowe

Okno łukowe samo w sobie jest ciekawe i może urozmaicić każde, nawet najbardziej banalne wnętrze, a przedstawione w odpowiednim wykończeniu sprawi, że pomieszczenie będzie wyjątkowe, ciekawe, atrakcyjne.

Kamienne wykończenie łuku nad płytą

Udekorowanie łukowatej przestrzeni nad płytą jasnym kamieniem i ciemną fugą nadaje rustykalny charakter tej eklektycznej kuchni i jadalni. Mimo wielu ciekawych elementów wystroju, łuk w tym pomieszczeniu wysuwa się na pierwszy plan, jako ozdoba paleniska, którego uosobieniem jest piec kuchenny..

Łuki jako element wystroju

Małe łuki w całym pokoju

Małe łukowe elementy w tej kuchni znajdują się w drzwiach, nad miejscami pracy i oknami. Pomimo tego, że łuki w tej klasycznej kuchni nie rzucają się w oczy, z pewnością odmieniły wnętrze, udekorowały je.

Biała cegła na łuki

Centralnym punktem tej kuchni w stylu rustykalnym są łukowe drzwi, otwory okienne i nisze wykonane z cegły pomalowanej na biało. Na tle śnieżnobiałych ceglanych łuków świetnie prezentują się drewniane elementy dekoracji i mebli.

Oryginalny projekt kuchni

Łukowate okno w tak fantazyjnym obrazie może samo w sobie stać się atrakcją wnętrza kuchni. A jeśli kampania proponuje meble drewniane o nietypowym designie na nietypowym dla kuchni ciemnoniebieskim odcieniu powierzchni, to takie wnętrze jest po prostu skazane na sukces.