Pokoje

Miejsce pracy w sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym człowiek odzyskuje siły: nie tylko fizyczne, ale i emocjonalne. Ważne jest, aby dobrać wystrój i wystrój pomieszczenia, które sprzyjają relaksowi i łagodzą stres psychiczny. Cichy, jasny, odizolowany pokój, jak najdalej od kuchni, nadaje się na usytuowanie sypialni..

Organizacja miejsca pracy w sypialni ma swoją zaletę: spokojna, cicha atmosfera pozwoli lepiej skoncentrować się na lekcji. W przypadku braku wolnego miejsca na miejsce pracy najlepszym rozwiązaniem jest jego lokalizacja w sypialni. W takim przypadku wnętrze można zaaranżować w taki sposób, aby dwie strefy – pracy i spania – nie kolidowały ze sobą, wyglądały harmonijnie i były posłuszne tej samej energii..

Kolorystyka pokoju i elementów wnętrza

Ludzie od starożytności zaczęli dostrzegać, że kolor w pewien sposób wpływa na ludzką psychikę. Na przykład czerwony, pomarańczowy i żółty działają pobudzająco i stymulująco, podczas gdy niebieski działa relaksująco..

Do sypialni połączonej z biurem lepiej wybrać jasne, neutralne kolory:

  • szary: doskonały wybór na połączenie dwóch stref. Kolor ten nie obciąża psychiki i wzroku, a na jego tle łatwo ukryć niedoskonałości pomieszczenia lub podkreślić istotne detale wnętrza..
Sypialnia w odcieniach szarości
  • oliwkowy: inny «spokojna» Kolor. Równoważy stan emocjonalny i łagodzi stres. Przy wyborze tego koloru należy wziąć pod uwagę kilka cech: oliwka dobrze pochłania światło, więc powinno być wystarczająco dużo oświetlenia; lepiej nie wybierać ciemnych kolorów, mogą zamienić pokój w «bagno».
Sypialnia w odcieniach oliwki
  • krem: dobra opcja dla małego pokoju, ponieważ może wizualnie powiększyć przestrzeń. Ma łagodny wpływ emocjonalny, dodaje siły i pewności siebie.
Brzoskwiniowe odcienie w pokoju

Kolory te w połączeniu z bielą tworzą sprzyjający klimat zarówno do wypoczynku, jak i pracy, a także godzą i łączą obie przestrzenie..

Aby rozcieńczyć pastelowe kolory i ożywić pomieszczenie, możesz użyć jasnych kolorów niektórych elementów wnętrza. Na przykład szafka nocna, krzesło do pracy i lampa na stole są pomarańczowe. «zbiera» przestrzeń w harmonijnej, nowoczesnej i oryginalnej kompozycji.

Jasne elementy we wnętrzu

Zasady aranżacji stref w pomieszczeniu

Aby zoptymalizować przestrzeń pokoju, ważne jest prawidłowe ustawienie mebli tworzących przestrzeń do pracy i spania. Dobrze zaprojektowany układ pomieszczeń pozwoli strefom spełniać swoje zadanie w sposób jakościowy: zapewnić komfortowy sen lub produktywną pracę.

Miejsce do spania

Istnieją ogólne zalecenia dotyczące wyposażenia części sypialnej:

  • lepiej ustawić łóżko w części pokoju naprzeciwko okna lub w najciemniejszej części pokoju. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wygodę podejść do łóżka: nie mogą być zagracone;
  • łóżko powinno być ustawione wzdłuż pokoju, z zagłówkiem przy mniejszej ścianie bez okna;
  • nie zaleca się umieszczania łóżka naprzeciwko drzwi;
  • zgodnie z zasadami ergonomii odległość od krawędzi łóżka do ścian nie powinna być mniejsza niż 70 cm.

Ale nie powinniśmy zapominać, że istnieją wyjątki od wszystkich zasad, czasami lepiej jest umieścić łóżko po przekątnej pokoju, jeśli nie można zapewnić wygodnego podejścia. W niektórych przypadkach można postawić łóżko pod oknem, jeśli geometria pomieszczenia nie pozwala na wybór innego rozwiązania..

Łóżko przy oknie

Strefa pracy

Lepiej wyposażyć miejsce pracy w sypialni przy oknie. Odpowiednie oświetlenie pomoże stworzyć nastrój do pracy.

Stolik przy oknie

Dobrym rozwiązaniem funkcjonalnym byłoby połączenie parapetu z blatem. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce i odpowiednio podzielić istniejące obszary..

Inną opcją lokalizacji miejsca pracy jest połączenie z innymi funkcjonalnymi meblami: półkami, komodami lub szafami. Takie rozwiązanie ukryje miejsce pracy i stworzy główny akcent pomieszczenia jako sypialni. Na przykład miejsce pracy jako część szafki:

Stanowisko pracy połączone z toaletką:

Kompozycja z półkami:

Dla miłośników klasyki odpowiednie będzie standardowe rozwiązanie: biurko w kolorze orzecha laskowego. W takim przypadku lepiej umieścić go w przeciwległej części pokoju od łóżka, aby maksymalnie oddalić strefy od siebie..

Jednocześnie obszar roboczy w stylu klasycznym istnieje niezależnie i nie wymaga wsparcia z całego pomieszczenia..

Oprócz koloru i umeblowania decydującą rolę w wizualnej percepcji pomieszczenia odgrywa oświetlenie i dodatkowe detale wnętrza. Wybierając kojące kolory dla całościowego wykończenia, zaleca się rozcieńczenie kompozycji bogatymi detalami. Mogą to być tekstylia i elementy dekoracyjne..

W części sypialnej ważne jest stworzenie przytulnej atmosfery, pomocne mogą być miękkie dywaniki, poduszki i lampki nocne..

Miejsce pracy musi być dobrze oświetlone, dlatego zasłony lub zasłony na oknach są przeciwwskazane. Rolety i ekrany to idealne rozwiązanie..

Nie zaśmiecaj stołu do pracy niepotrzebnymi detalami: lampa stołowa i komputer to niezbędne minimum do produktywnej pracy. A dzięki elementom dekoracyjnym lepiej ozdobić stoliki nocne lub półki..