Pokoje

Narożnik we wnętrzu salonu

Nowoczesne aranżacje wnętrz coraz bardziej dążą do maksymalnej funkcjonalności, a jednocześnie dążą do minimalizmu. Zapewne dlatego jednym z najpopularniejszych mebli do aranżacji salonu we wszystkich zakątkach świata stał się narożnik. Ten pojemny, estetyczny i niezwykle praktyczny element wnętrza wybierają zarówno znani projektanci do wyposażenia ekskluzywnych projektów, jak i zwykli właściciele domów i mieszkań do aranżacji mieszkań o różnej wielkości. Producenci mebli nie męczą się ulepszaniem kolekcji tak popularnego produktu, zapewniając nam szeroki wybór rozmiarów, kształtów, kolorów i faktur do wykonania sof o różnych modyfikacjach..

Narożnik we wnętrzu

Jasna sofa narożna

Oczywiste zalety narożnika we wnętrzu salonu

Jeśli porównamy narożnik z jego poprzednikiem – zwykłą kanapą-bookiem, łatwo zidentyfikować kilka niepodważalnych zalet:

 • znaczne oszczędności w przestrzeni użytkowej domu z możliwością pomieszczenia kilku osób do siedzenia;
 • większość modeli wyposażona jest w funkcje szybkiego przekształcenia w wygodne i przestronne miejsce do spania;
 • prawie wszystkie modyfikacje sof narożnych mają wewnętrzne wnęki do organizowania systemów przechowywania;
 • możliwość transformacji obrazu zewnętrznego (modele modułowe), elastyczność projektowania;
 • szeroka gama fasonów, możliwość dobrania modelu do konkretnego wystroju pomieszczenia (bogate kolorystyka, tkaniny obiciowe, rozwiązania teksturowane).

W odcieniach szarości

W jasnej palecie

Kryteria wyboru narożnika

Wybierając narożnik, rosyjski nabywca będzie kierował się nie tylko tym, jak wygodnie jest na nim siedzieć, ale także jak nadaje się do spania. Większość naszych rodaków nie zrezygnuje z możliwości zakupu wielofunkcyjnego mebla, który w normalnych czasach zapewni maksimum miejsc do siedzenia dla domowników (a nawet zwierząt domowych), a w razie potrzeby może stać się miejscem do spania spóźnionych gości . W niektórych domach narożnik w salonie pełni funkcję stałego miejsca do spania dla jednego z domowników. Przy wyborze modelu narożnika należy wziąć pod uwagę intensywność wykorzystania mechanizmów składania.

Narożnik na środku pokoju

W śnieżnobiałym otoczeniu

Tradycyjnie można powiedzieć, że wszystkie narożniki składają się z czterech części: ramy, mechanizmu składania (może nie być dostępny), wypełnienia i tapicerki. Przyjrzyjmy się zasadom doboru każdego z elementów tego ważnego mebla..

Sofa przy ścianie salonu

Wnętrze w jasnych kolorach

Mechanizmy ramowe i składane

Aby wybrać wysokiej jakości, niezawodną i najtrwalszą konstrukcję sofy, należy wziąć pod uwagę wiele niuansów. Rama konstrukcji nie powinna być zbyt ciężka. Jeśli mebel wydaje Ci się zbyt ciężki, najprawdopodobniej większość części wykonana jest z płyty wiórowej (z reguły takie elementy są laminowane lub malowane nietoksycznym barwnikiem). W idealnym przypadku wszystkie elementy ramy powinny być wykonane z litego drewna (najmocniejszy gatunek, buk, będzie najlepszym rozwiązaniem). Ale oczywiste jest, że taka wydajność pociąga za sobą znaczny wzrost kosztów całego produktu..

Przestronna lekka sofa

Jeśli planujesz zakup sofy z mechanizmem składania lub przesuwania, musisz mieć ogólne pojęcie o możliwościach jej wykonania. Istnieje kilka rodzajów mechanizmów, a każdy ma swoje zalety i wady:

 • «eurobook»;
 • amerykańskie i francuskie klapki;
 • «akordeon»;
 • «knebel»;
 • «Delfin»;
 • mechanizm wysuwny.

Sofa z mechanizmem składania

Obecnie najpopularniejszym, łatwym w obsłudze i niezawodnym mechanizmem jest «eurobook». Wszyscy znamy takie systemy z czasów sowieckich zwykłych książek na kanapie. W nowoczesnych modelach istnieją znaczne różnice – obecność powierzchni ochronnej w obszarze, w którym sofa jest przymocowana do ściany. A główną zaletą, w porównaniu z konwencjonalną konstrukcją, jest znaczna przewaga w wielkości koi..

Narożnik w bibliotece

Jednym z rodzajów sof-booków są meble z mechanizmem «knebel». Główną różnicą między takimi konstrukcjami jest możliwość mocowania oparcia pod różnymi kątami nachylenia. Sofy rozkładane są również bardzo niezawodne i mogą służyć przez kilka lat nawet przy bardzo częstym użytkowaniu mechanizmu. Ich główną wadą jest niskie położenie koi..

Kryteria wyboru sofy

Sofa z mechanizmem «Delfin» nazywany również «kanapka» – ze względu na specyfikę rozkładania. Za pomocą falistego przedłużenia jednej części koi spod drugiej struktura się rozwija. Takie sofy są również dość wygodne i praktyczne, między innymi pozwalają zasymulować wnętrze salonu..

Oliwka Musztardowa

Jeśli planujesz wykorzystać narożnik jako łóżko w wyjątkowych przypadkach (nocujący goście), to mechanizm «składane łóżka» może być również odpowiednią opcją zakupu. Jeśli sofa musi być rozkładana każdego wieczoru, lepiej jest preferować inny rodzaj mechanizmu..  «Muszla» układanie się nie jest zbyt wygodne i nie ma w nim miejsca na przechowywanie bielizny ani koców. Między innymi podczas rozkładania koja jest nierówna. Takie wady są nierozerwalnie związane zarówno z Amerykanami, jak i Francuzami «składane łóżka» – jedna noc może być tolerowana, ale spanie każdego dnia będzie wyjątkowo niewygodne.

Wnętrze w odcieniach niebieskiego

Sofa z mechanizmem «akordeon» całkiem wygodny w użyciu. Ale podczas instalacji w małych pomieszczeniach należy pamiętać, że po złożeniu konstrukcja jest bardzo zwarta, a po demontażu zajmuje dużo miejsca. Ale miejsce do spania o imponujących rozmiarach to wygodna i jednolita przestrzeń do spania. Istnieją również lekkie konstrukcje sof – z odchylanymi elementami bocznymi. Rezultatem jest niewielka przestrzeń do spania, wystarczająca dla jednej osoby..

W ciemnym wykonaniu

Jeśli zdecydowałeś się na rodzaj mechanizmu, to wybierając konkretny model sofy, musisz dokładnie rozważyć wszystkie metalowe części. Mechanizmy podporowe i belki powinny być wykonane z materiałów litych (najlepiej ze stali). Upewnij się, że narożniki łączące elementy stalowe są mocno przymocowane. Najbardziej kiepskim i niewiarygodnym rodzajem zapięcia, który można zastosować w tym przypadku, jest metalowa siatka. Przy wyborze mechanizmu wysuwu i układu «Delfin», konieczne będzie zwrócenie uwagi na jakość rolek i mocowanie chowanych części.

W jasnoszarych odcieniach

Podsadzkarz

Nie tylko komfort użytkowania mebla do siedzenia i spania, ale także żywotność całego produktu będzie zależeć od tego, jak dobrze wykonany jest wypełniacz sofy. Główną zaletą wykorzystania bloków sprężynowych jako wypełnienia sofy jest niezawodność, wygoda i trwałość. Główną wadą jest dość wysoki koszt. Niezależny blok sprężynowy składa się z wielu sprężyn, z których każda znajduje się w samodzielnej komórce. Sofa z takim wypełnieniem jest umiarkowanie miękka, giętka i świetnie nadaje się dla osób starszych..

Meble tapicerowane do salonu

Oryginalny projekt sofy

Istnieją bloki sprężynowe, w których ogniwa ze sprężynami są połączone w jedną konstrukcję i poruszają się synchronicznie. Takie projekty są nieco tańsze niż produkty z niezależnymi jednostkami sprężynowymi. Ale wszystko zależy od liczby sprężyn na metr kwadratowy. Takie bloki («bonel») są odpowiednie dla osób o dużej sylwetce, a także dla miłośników twardych nawierzchni.

Ciemnoszara sofa narożna

Konstrukcja równoboczna

Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić na zakupie sofy, możesz wybrać model z syntetycznym wypełnieniem:

 • guma piankowa;
 • syntetyczny zimizator;
 • syntetyczny puch;
 • holofiber;
 • spódnica;
 • durafil itp..

styl skandynawski

Paleta ochry

Jeśli jesteś zadowolony z zakupu sofy na krótki czas, możesz wybrać model z solidnym wypełniaczem. Ale w środowisku syntetycznych wypełniaczy są też lepsze i bardziej odporne na zużycie materiały:

 • pianka poliuretanowa (PPU);
 • guma piankowa, wykonana w ścisłej kompresji;
 • periotec (odpowiedni dla alergików);
 • lateks (materiał naturalny, hipoalergiczny i przyjazny dla środowiska);
 • imitujący lateks popoliurenan (materiał bardziej ekonomiczny, ale nieprzyjazny dla środowiska).

Kolorowe kolory

Wnętrze w odcieniach beżu

Tapicerka

Wybierając tapicerkę do narożnika, musisz rozważyć wiele innych opcji dotyczących jakości materiałów, faktury i palety kolorów. Żakard i gobelin są najbardziej popularne na całym świecie. Reprezentują najlepszy stosunek jakości do ceny, charakteryzują się wysokimi właściwościami estetycznymi i szeroką gamą kolorów..

W lekkim wykonaniu

Pastelowe odcienie

Kolorowa wydajność

Spośród wszystkich gobelinów najpopularniejszy jest ten belgijski – zewnętrznie przypomina welur, dzięki zastosowaniu w tkaniu bardziej miękkich, nawet delikatnych nici. Żakard i gobelin są uważane za opcje przejściowe między demokratycznymi i budżetowymi tkaninami pierwszego poziomu a wyższej jakości odmianami floku..

Wysokiej jakości tapicerka

Miękka w dotyku tkanina

Mała sofa pokojowa

Do tkanin z wyższej kategorii cenowej najczęściej odnosi się następujące rodzaje tapicerki:

 • trzoda;
 • flokowy welur;
 • kordonek;
 • welurowy;
 • kurtyzana i flok teflonowy (trwały materiał o dobrej wodoodporności).

Ciekawe wybory kolorystyczne

Sofa kina domowego

Paleta naturalnych odcieni

Za najdroższe, ale jednocześnie praktyczne materiały na tapicerkę sof uważa się skórę sztuczną i naturalną. Oczywiście taka konstrukcja mebli tapicerowanych jest trwalsza i łatwiejsza w utrzymaniu, świetnie sprawdza się w domach z małymi dziećmi czy zwierzętami. Ale taka tapicerka ma też swoje wady – niezbyt wygodną pozycję na sofie przy niskich lub bardzo wysokich temperaturach pokojowych. Jednak te problemy można łatwo rozwiązać za pomocą zwykłego koca meblowego..

Ze skórzaną tapicerką

Styl wyposażenia biura

Skórzana tapicerka

Ciemna skóra do tapicerki

Stylu country

Większość naszych rodaków na pytanie «gdzie postawić sofę», odpowie jednoznacznie – «do jednej ze ścian salonu». I będą mieli rację, ponieważ najbardziej ekonomiczny rozkład powierzchni użytkowej pomieszczenia polega na ustawieniu dużych mebli przy ścianach. Ten układ pozwala uwolnić maksymalną ilość wolnego miejsca na środku pomieszczenia dla wygodnego ruchu. Tradycja montowania sofy (dowolnej modyfikacji) pod ścianą ma swoje korzenie w wieloletnim życiu naszych rodaków w małych i średnich mieszkaniach. W pokoju o powierzchni 15-16 mkw. m po prostu nie da się inaczej zaaranżować dużych mebli.

Duża sofa przy ścianie

Sofa w rogu pokoju

Wraz z pojawieniem się mieszkań i domów prywatnych z ulepszonym planowaniem, wraz z rosnącą popularnością mieszkań typu studio, coraz więcej Rosjan przyjmuje koncepcję swobodnego planowania, w której zagospodarowanie przestrzennego pokoju odbywa się za pomocą mebli. I w tym przypadku narożnik staje się ważną częścią układu segmentów funkcjonalnych. W pomieszczeniu, które łączy w sobie funkcje salonu, kuchni i jadalni, narożnik wyraźnie wyznacza granice strefy wypoczynkowej. W zestawie zwykle montowany jest stolik kawowy lub mała podnóżek, czasami kompozycję uzupełnia jeden lub dwa lekkie fotele.

Model uniwersalny

Sofa w salonie-jadalni-kuchni

Plan otwarty

W naszym kraju nie było zwyczaju montowania narożnej sofy po jednej ze stron przy oknie. Ale stopniowo nasi rodacy zaczęli lekceważyć tę niewypowiedzianą zasadę, taki układ jest bardzo praktycznym podejściem, jeśli chodzi o rozmieszczenie powierzchni użytkowej w małych pomieszczeniach. W każdym razie przy oknie nie będzie można montować dużych mebli, a sofa z niskim oparciem nie zakryje dużej przestrzeni otworu okiennego i nie zakłóci rozchodzenia się naturalnego światła.

Sofa przy oknie pokoju

Oryginalne kombinacje kolorów

Piękny kolor cegły

Zainstalowane naprzeciw siebie dwa narożniki tworzą rodzaj strefy relaksu. Oprócz niesamowicie przestronnej przestrzeni dla kilku osób (a nawet zwierząt), taki układ mebli tapicerowanych pozwala stworzyć ciekawą wersję wnętrza salonu.

Oryginalny układ

Oczywiście narożnik można wykorzystać nie tylko do aranżacji salonu. Bardziej kompaktowe modele narożników są instalowane w pokojach dziecięcych, aby zorganizować miejsce do spania dla jednego z rodziców. Niewielki narożnik zainstalowany w przestronnej kuchni błyskawicznie zamienia jednopokojowe mieszkanie w tzw «eurodwa». Rzeczywiście, przy takim układzie można nie tylko wygodnie jeść siedząc na miękkiej sofie, ale także zostawiać spóźnionych gości na noc..

Kompaktowa sofa narożna

Sofa w kuchni

Sofa ze stolikiem kawowym

Model do małych pomieszczeń

Oprócz tego, że narożnik może zawierać mechanizm składania, który zamienia go w miejsce do spania, ale nie musi, ten mebel ma wiele możliwości aranżacyjnych. Współcześni producenci zapewniają nam szeroką gamę możliwości wykonania modeli narożnych, wśród których każdy właściciel domu może znaleźć swój typ.

Model tradycyjny

Salon w jasnych kolorach

Na przykład narożnik może nie mieć możliwości złożenia w koję, ale może mieć możliwość umieszczenia systemów przechowywania u jego podstawy. Jednocześnie systemy przechowywania mogą być prezentowane w różnych wariantach, nawet z szufladami w dolnej części ramy..

Z szufladami

Jednym z najpopularniejszych modeli narożnych mebli tapicerowanych jest sofa «Monachium». Ten element wnętrza można znaleźć w projektach projektowych wykonywanych w różnych kierunkach stylistycznych. Sofa w nowoczesnym mieszkaniu «Monachium» wygląda znacznie bardziej ekologicznie niż krzesła wielkogabarytowe, ponadto pozwala pomieścić więcej osób, a także zajmuje mniej miejsca w pomieszczeniu.

Popularny model

Słynny model z oryginalną tapicerką

Głębokie naturalne tony

Narożnik z jasną skórzaną tapicerką od dawna jest kultowym meblem dla właścicieli domów na całym świecie. Uniwersalność zastosowania, praktyczność w użytkowaniu oraz możliwość harmonijnego wpasowania się w niemal każdy styl wnętrza, pozwoliły temu modelowi narożnika na długie lata zajmować czołowe pozycje na liście najpopularniejszych mebli tapicerowanych..

Śnieżnobiała skórzana sofa

Popularny model światła

Narożniki można prezentować nie tylko we właściwym geometrycznym kształcie. Na przykład, półokrągła sofa może stać się nie tylko wygodnym i wygodnym miejscem dla całej rodziny, ale także ozdobą wnętrza, podnoszącą poziom wyjątkowości całego projektu..

Sofa półokrągła

Niezwykły projekt

Sofa w kształcie litery U zapewnia niezwykle przestronną część wypoczynkową dla dużej liczby osób. Jeśli w Twoim salonie często odbywają się przyjęcia na spotkania z przyjaciółmi, to taki mebel może stać się niezastąpioną częścią wnętrza. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że takie modele są dostępne do instalacji tylko w dość przestronnych pomieszczeniach..

Sofa w kształcie litery U

Ciekawą opcją komponowania kompozycji dowolnej modyfikacji są miękkie moduły. Możesz zakupić dowolną ilość pojedynczych modułów (w zależności od możliwości Twojego pomieszczenia) i wykorzystać je do modelowania wnętrza, zmiany nudnego otoczenia. Wadą takich projektów jest to, że nie można ich używać do snu..

Sofa wykonana z wielokolorowych modułów

System modułowy

W ostatnim czasie nowoczesne wnętrza wypełniły się meblami tapicerowanymi wyłącznie z tapicerką monochromatyczną. W takiej sytuacji narożnik z kolorową tkaniną obiciową staje się wyjątkowym meblem, który pozwala na stworzenie określonych nastrojów w salonie. Wzorzysta tapicerka zawsze zmiękcza nieco atmosferę pomieszczenia, nadaje atmosferze domowej przytulności, ciepła i komfortu.

Różnorodna tapicerka

Niezwykłe kolory

Kolory w stylu wiejskim