Pokoje

Nowoczesne pomysły na dekorację salonu

Nowoczesny salon to przestronna i jasna przestrzeń, urządzona z maksymalną funkcjonalnością i wygodą. Najczęściej salon jest dziś pomieszczeniem wielofunkcyjnym i oprócz obszarów rekreacyjnych zawiera inne segmenty życia. Łączenie salonu z kuchnią i jadalnią, biurem, a w niektórych przypadkach z sypialnią to popularne techniki projektowania, które przyczyniają się do tworzenia przestrzeni wypełnionych przestrzenią i swobodą z praktycznym podejściem do komfortowego otoczenia. Współczesnemu właścicielowi mieszkania lub prywatnego domu nie wystarczy już udekorowanie głównego pomieszczenia mieszkania, które nadaje ton całemu wnętrzu, funkcjonalnie i pięknie, ważne jest podążanie za aktualnymi trendami projektowymi, ale jednocześnie stwórz wnętrze, które będzie aktualne przez wiele lat. Aby stworzyć funkcjonalne, praktyczne, harmonijne wnętrze salonu pod każdym względem, ważne jest, aby wziąć pod uwagę każdy najmniejszy szczegół – od sposobu układania parkietu na podłodze po projektowanie dekoracyjnych poduszek na sofę. W tej publikacji postaramy się odpowiedzieć na pytanie – czym jest nowoczesny projekt salonu, w jakich rozwiązaniach kolorystycznych jest wykonany, jakimi materiałami i ich połączeniami jest ozdobiony? Mamy nadzieję, że nasz imponujący wybór współczesnych projektów salonów z całego świata zainspiruje Cię do stworzenia własnego, niepowtarzalnego projektu..

Wnętrze nowoczesnego salonu

Nowoczesna klasyka

Główne motywy przy projektowaniu nowoczesnego salonu

Nowoczesny styl wnętrza to praktyczność i funkcjonalność, ubrane w atrakcyjną powłokę zewnętrzną. W sercu nowoczesnego stylu leży prostota i minimalizm, ale nie surowe pozbawienie wnętrza jakiegokolwiek wystroju, ale chęć wyposażenia lokalu tylko w niezbędne przedmioty, które pozwalają zachować poczucie przestronności nawet w niewielkich przestrzeniach. Jeśli chcesz wyposażyć mały pokój w maksymalny komfort, nasycając go funkcjonalnymi elementami wnętrza i jednocześnie nie tracąc poczucia wolności, to nowoczesny styl jest do Twojej dyspozycji.

Projekt w odcieniach szarości

Wnętrze przestronnego i jasnego salonu

Odrobina luksusu we współczesnym stylu

Jeśli Twój pokój, który później stanie się salonem, ma duże, wysokie okna wypełniające pomieszczenie światłem słonecznym, to nie będzie problemów z realizacją wymyślonego nowoczesnego designu. Ale przestronne lokale to wiele prywatnych domów lub mieszkań o ulepszonym układzie. W przypadku mieszkań standardowych wybudowanych w ubiegłym stuleciu jedynym wyjściem może być rozbudowa kosztem innych lokali. Połączenie loggii lub korytarza z pokojem, zwiększenie otworów drzwiowych i okiennych (jeśli to możliwe) stworzy iluzję przestronności nawet w małym pomieszczeniu.

Lakoniczne wykończenie

Skoncentruj się na systemach pamięci masowej

Osmański jako akcent

Oryginalny wybór kolorów

Nowoczesny design kładzie duży nacisk na światło. Pokój wypełniony promieniami słońca to czyste prześcieradło dla urzeczywistnienia twoich fantazji w sferze dekorowania domu. Osiągnięcie pełni pomieszczenia naturalnym światłem jest możliwe tylko przy pomocy dużych okien. W szczególności panoramiczne okna są niezbędne, jeśli pokój wychodzi na północną stronę budynku. Potrzeba stałego naturalnego światła skłania wielu projektantów (a za nimi właścicieli mieszkań i domów) do niestosowania draperii na okna. Otwory okienne, pozbawione tekstyliów, organicznie wpisują się w minimalistyczny nastrój nowoczesnego stylu. Jeśli twój pokój wychodzi na stronę południową i trudno jest obejść się bez tiulu lub zasłon w oknach, eksperci zalecają wybór uniwersalnego śnieżnobiałego welonu lub rolet materiałowych (żaluzje rzymskie, japońskie zasłony-zasłony) w neutralnych, jasnych kolorach.

Okna bez zasłon

Oryginalny projekt sufitu

Salon z kominkiem

Lekki projekt salonu

Nie mniej uwagi zasługuje system sztucznego oświetlenia. Nawet w małym salonie jeden centralny żyrandol to za mało. W zależności od wielkości pomieszczenia, ilości segmentów funkcjonalnych, a w salonie często znajduje się miejsce pracy, kącik do czytania czy para foteli do prywatnych rozmów, można zastosować kilka lokalnych źródeł światła. Oczywiście wszystkie urządzenia oświetleniowe powinny być wykonane w podobnym designie, być zagadkami w harmonijnym obrazie wnętrza. Nowoczesny design salonu nie stanowi tabu wariacji opraw oświetleniowych – od żyrandola wiszącego i lamp wbudowanych w sufit czy konstrukcję mebla po lampy podłogowe i kinkiety ścienne.

Źródła światła jako element podziału na strefy

Akcent na dekoracji ścian

Kontrastowy projekt

Kontrastowe schematy kolorów

Dekorowanie nowoczesnego salonu jest równie proste w wyglądzie, co czasochłonne. Z jednej strony specyfika minimalistycznego podejścia do projektowania lokali dyktuje odrzucenie drogich tapet z tkaniny, welurowych wstawek, wytłaczanego materiału, o który nie jest łatwo dbać. Ale z drugiej strony stylizacja jak ceglana ściana czy betonowe płyty też nie jest tania. Uniwersalną opcją dla tych, którzy chcieliby zaoszczędzić na wykańczaniu jest malowanie w neutralnym kolorze (alternatywą może być droższy wzór z płynną tapetą lub tynkiem dekoracyjnym). Ale takie podejście wymaga przygotowania samych powierzchni – idealnie wyrównanej i gładkiej płaszczyzny ścian..

Niezwykła dekoracja salonu

Królestwo symetrii

Lakoniczne wykończenie w jasnych kolorach

Mur w salonie

Salon stworzony w nowoczesnej koncepcji projektowej to neutralne wnętrze z akcentem. Na tle wszystkich odcieni szarości lub beżu (często nawet śnieżnobiałych wzorów) znajduje się jeden lub dwa jasne obiekty. Może to być duża sofa z kolorową monochromatyczną tapicerką lub nietypowy panel na ścianie w dużych rozmiarach. Akcentem może być dywan lub duża ręcznie robiona roślina doniczkowa przywieziona przez właścicieli z fascynującej podróży. Zaletą takiego podejścia w kształtowaniu wnętrza jest łatwość zmiany nastroju pomieszczenia. Wymieniłem poduszki dekoracyjne, zawiesiłem inny obraz na głównej ścianie lub wybrałem inny kolor na kolorowe zasłony – nowy wizerunek salonu jest gotowy.

Akcent na dekoracje ścienne

Jasne meble tapicerowane

Rozmieszczenie akcentów

Nacisk na meble tapicerowane

Oryginalny wybór tekstyliów

Głównym meblem w nowoczesnym salonie jest sofa. Przestronna i przekształcalna, ze zdejmowanymi pokrowcami do szybkiego i łatwego prania, jest wygodną, ​​praktyczną i wygodną wyspą do stworzenia strefy relaksu. Często taki mebel uzupełnia tylko stolik kawowy (w Rosji częściej nazywany jest stolikiem kawowym). Duży narożnik to samodzielna całość wnętrza, która nie wymaga oparcia w fotelach czy pufach. Ale jeśli potrzebujesz zorganizować kącik do czytania w salonie, nie możesz się obejść bez wygodnego krzesła i lampy podłogowej (lampy na małym stoliku).

Niezwykła podłoga

Przestronna sofa narożna

Uniwersalny wybór mebli

Salon w neutralnych kolorach

Miękka część wypoczynkowa

Nowoczesny styl aranżacji przestrzeni życiowych to swego rodzaju miks pomysłów, zebranych z różnych stylistycznych kierunków. Na kształtowanie się stylu nowoczesnego wpłynęły następujące koncepcje aranżacji wnętrz:

  • minimalizm;
  • styl ekologiczny;
  • eklektyzm lub fuzja;
  • pop Art;
  • kraj skandynawski;
  • styl retro;
  • nowoczesny.

Elementy secesyjne w salonie

Lakoniczne wnętrze

Niezwykłe wykończenia podłóg i sufitów

Oryginalna kombinatoryka

Wpływ stylu ekologicznego na kształtowanie się nowoczesnej stylistyki przejawiał się w przywiązaniu do naturalnych materiałów i tworzeniu atmosfery bliskiej naturze. Może to zabrzmieć dziwnie, ale duże rośliny doniczkowe znów są modne. Jeśli wcześniej nie wiedziałeś, gdzie umieścić dużą wannę z zieloną palmą, to pokój nowoczesnego salonu najlepiej nadaje się do tych celów. Wykorzystanie drewna jako materiału wykończeniowego (najczęściej lokalnego do ścian lub całości jako wykładziny podłogowej), surowców do produkcji dodatkowych mebli, takich jak systemy przechowywania, stoliki kawowe lub podstawki, pozwala stworzyć atmosferę wypełnioną naturalnym ciepło.

Niezwykłe rozwiązanie do dekoracji sufitu

Naturalne motywy w nowoczesnym salonie

Nacisk na żywe rośliny

Ekomotywy we wnętrzu salonu

Styl retro otrzymał kolejne ucieleśnienie w ramach koncepcji stylu nowoczesnego. Zabytkowy mebel organicznie wpisuje się w minimalistyczny wystrój salonu. Odrestaurowana sofa lub stolik kawowy babci wygląda zaskakująco ekologicznie na tle prostych betonowych ścian lub wykończeń stylizowanych na beton.

Elementy z różnych stylów w jednym pomieszczeniu

Dekoracja salonu w nowoczesnym stylu

Symetria w nowoczesnym designie

Motyw morski w nowoczesnej interpretacji

Trudno przecenić wpływ minimalizmu na kształtowanie się nowoczesnego stylu. A przecież salon udekorowany nowoczesnymi pomysłami w aranżacji wnętrz nie jest «nagi» minimalizm, reprezentowany tylko przez kilka mebli na tle jasnych ścian bez obrazów i oprawione zdjęcia, nie są pozbawione dekoracyjnych poduszek sofy w monochromatycznym wzorze. Zachowana jest zasada wykorzystania tylko niezbędnych i funkcjonalnych elementów wnętrza, ale w przeciwieństwie do minimalizmu, nowoczesny styl pozostawia miejsce na komfort, przytulność i ciepło, które często wnoszą rzeczy, które nie są najpotrzebniejsze z punktu widzenia praktyczność..

Minimalistyczne motywy

Minimalizm do salonu

Lakoniczne i praktyczne wnętrze

Styl skandynawski jest źródłem inspiracji dla nowoczesnych wnętrz. Styl Europy Północnej jest prosty i lakoniczny, funkcjonalny, ale jednocześnie wygodny i przytulny. Miłość do jasnych pomieszczeń, poczucie przestronności i komfortowego otoczenia, w którym każdy od razu czuje się komfortowo, najpełniej odzwierciedla się w nowoczesnym stylu. Grawitacja w stronę materiałów pochodzenia naturalnego, jasne plamy żywych roślin na jasnym tle, proste, ale praktyczne meble – wszystkie te motywy znajdują zastosowanie w projektowaniu nowoczesnego salonu..

Skandynawskie motywy w salonie

Salon w jasnych kolorach

Salon w pastelowych kolorach

Drewno i kamień w nowoczesnym designie

Wpływ stylu skandynawskiego

Eklektyzm nowoczesnego stylu przejawia się w umiejętności łączenia elementów wyposażenia wnętrz, które znacznie różnią się od siebie wzornictwem, kolorem, rozwiązaniami konstrukcyjnymi lub teksturowanymi. Na tle neutralnych wykończeń, «dawać sobie radę» niełatwe meble z różnych kolekcji, ale nawet epok. Łącząc elementy znacznie różniące się wyglądem, należy kierować się zasadą «mniej znaczy lepiej». Nadmierny eklektyzm zniweczy wszelkie starania o stworzenie nowoczesnego (praktycznego i funkcjonalnego) wnętrza.

Motywy eklektyczne

Salon w ciemnych kolorach

Eklektyczne wnętrze

Pomysły na aranżację salonu połączonego z kuchnią i jadalnią

Głównym zadaniem aranżacji połączonego salonu jest stworzenie harmonijnego otoczenia pomiędzy strefami o różnej funkcjonalności. Ogólna dekoracja lokalu, zastosowanie kombinacji materiałów i «echo» projektowanie mebli w różnych segmentach funkcjonalnych pozwala zachować połączenie pomiędzy wszystkimi elementami wnętrza. Jednocześnie konieczne jest warunkowe zagospodarowanie przestrzenne, aby usprawnić projekt pomieszczenia, w którym połączone są segmenty odpoczynku, pracy i jadalni.

Salon-kuchnia-jadalnia

Oryginalny projekt połączonego salonu

Najbardziej oczywistym sposobem podziału na strefy są meble, które są aktywnie wykorzystywane w nowoczesnych pokojach typu studio. W sektorze salonowym głównym elementem strefowym mebli jest sofa. Może to być obszerny narożnik lub dwa meble o tym samym wzornictwie, ale w różnych kolorach do wypoczynku. Oprócz sofy najczęściej używa się kilku foteli i stolika kawowego, ale możliwe jest również wykorzystanie średniej wielkości otomany jako rodzaju wyspy.

Zagospodarowanie przestrzenne w pokoju typu studio

Zagospodarowanie przestrzenne mebli

Połączony pokój w odcieniach czekolady

Aby zachować harmonię między meblami z sektorów tak różnych funkcjonalnie, takich jak salon i kuchnia z jadalnią, można iść na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na wykorzystaniu analogii materiałów wykonawczych. Na przykład stół jadalny w jadalni i stolik kawowy w pobliżu sofy w salonie mogą być wykonane z tego samego materiału i mieć szklane blaty. Drugim sposobem jest zachowanie harmonii kolorów. Na przykład tapicerka mebli tapicerowanych w strefie rekreacyjnej salonu oraz siedziska (oparcia) krzeseł wchodzących w skład grupy restauracyjnej są wykonane w tym samym kolorze..

Harmonijny design w kuchni-jadalni-salonie

Zagospodarowanie przestrzenne z wykończeniami

Przestronna sala wielofunkcyjna

Jeśli mówimy o metodach podziału na strefy osiągalnych przez wykończenie, segment funkcjonalny można wyróżnić na podstawie różnicy poziomów sufitu i podłóg. Konstrukcje sufitów podwieszanych, wykonane na kilku poziomach, mogą wyraźnie wskazywać granice obszarów funkcjonalnych, zachowując jednocześnie przestronność pomieszczenia bez zakłócania ruchu. Podobny efekt można osiągnąć tworząc niskie podium do kuchni i jadalni lub odwrotnie, podnosząc segment wypoczynkowy w salonie w porównaniu z pozostałymi segmentami..

Rozkład stref w połączonym pomieszczeniu

Łączenie elementów projektu

Łuk między salonem a jadalnią

Inną skuteczną i niezbędną odmianą zagospodarowania przestrzennego połączonego pomieszczenia jest system oświetlenia. Nawet w zwykłym salonie jeden centralny żyrandol nie wystarczy jako źródło sztucznego oświetlenia. A w pomieszczeniu, które łączy w sobie funkcje kuchni, jadalni, salonu, a czasem biura, po prostu konieczne jest zaaranżowanie miejscowych źródeł światła lub zapewnienie stref oświetlenia. W sektorze salonowym można zawiesić żyrandol lub wyposażyć sufit we wbudowane lampy (w zależności od wybranego projektu dekoracji sufitu) oraz zamontować lampę podłogową lub stołową w celu zorganizowania kącika do czytania.

Dystrybucja systemu oświetleniowego

Wszystkie odcienie brązu na białym tle

Oryginalny rozkład podświetlenia