Pokoje

Otwarte półki we wnętrzu kuchni

Zastosowanie otwartych półek we wnętrzu kuchni stało się dość popularną techniką projektowania stosowaną zarówno przez profesjonalistów, jak i zwykłych właścicieli mieszkań i domów prywatnych. Otwarte półki mogą posłużyć jako zamiennik szafek kuchennych lub stać się ich efektownym dodatkiem. I mogą pełnić nie tylko funkcję systemów przechowywania, ale także element dekoracyjny nowoczesnego wnętrza. Przystępność cenowa, praktyczność i prostota wykonania sprawiły, że otwarte półki stały się niemal uniwersalnym rozwiązaniem projektowym do wnętrz kuchennych o różnorodnej stylistyce. Łatwo wyobrazić sobie otwarte półki w nowoczesnej kuchni lub wiejskim stylu. Nawet tak trudne style jak minimalizm i klasyka z punktu widzenia wykonania mogą z łatwością przenieść integrację tego rozwiązania projektowego. Ale najpierw najważniejsze rzeczy.Otwarte półki w projektowaniu kuchni

Zalety i wady stosowania otwartych półek w projektowaniu kuchni

Jak każde inne rozwiązanie projektowe, zastosowanie otwartych półek we wnętrzu kuchni ma swoje zalety i wady. Ale jednocześnie oczywiste jest, że wszystkie koncepcje wad i zalet są subiektywne – fakt, że dla niektórych właścicieli kuchni może stać się powodem, aby nie używać półek jako systemów przechowywania, dla innych stanie się zachętą.

Otwarte półki jako honor zespołu kuchennego

Drewniane półki kuchenne

Korzyści z używania otwartych półek:

  • w przeciwieństwie do szafek kuchennych, które znacznie zmniejszają wizualną kubaturę pomieszczenia, otwarte półki wizualnie powiększają przestrzeń (możliwość zastosowania ich w niewielkich przestrzeniach kuchennych zachęca wielu właścicieli małych mieszkań do tego rozwiązania projektowego);
  • oprócz tego, że same półki zajmują niewiele miejsca, nie trzeba oszczędzać miejsca na otwieranie drzwi, jak ma to miejsce w przypadku szafek kuchennych;
  • biorąc pod uwagę, że wszystkie przedmioty do przechowywania znajdują się na twoich oczach, oczywiste jest, że zaoszczędzisz czas na znalezienie i dostęp do niezbędnych przyborów kuchennych;
  • otwarte półki doskonale łączą się z wiszącymi szafkami kuchennymi i wbudowanymi systemami przechowywania;
  • piękne naczynia czy dodatki są na widoku, niczym na wystawie sklepowej, zdobiąc wnętrze i zachwycając właścicieli.

Kuchnia w ciemnych kolorach

Otwarte półki w obszarze roboczym

Wady otwartych półek jako elementu wnętrza kuchni:

  • same półki i wszystkie znajdujące się na nich przedmioty dość szybko pokrywają się kurzem, a przy braku dobrego kaptura – i kropelkami tłuszczu (rozwiązaniem może być zarówno instalacja mocnego okapu, jak i położenie półek z dala od płyta grzewcza lub kuchenka);
  • nie zawsze można na otwartych półkach układać wielkogabarytowe przybory kuchenne – sprzęt AGD, duże naczynia;
  • wiele gospodyń domowych wolałoby nie obnosić się ze swoimi naczyniami i przyborami kuchennymi.

Oryginalne wykonanie

Wbudowane systemy pamięci masowej

Otwarte półki – projekt, opcje i dobór materiałów

Tradycyjna wersja półek kuchennych

Jedną z najpopularniejszych opcji wyposażenia przestrzeni kuchennych w otwarte systemy przechowywania jest zastosowanie zwykłych półek, które mocuje się bezpośrednio do ścian, bez żadnych elementów towarzyszących. Półki można dopasować kolorystycznie do dolnej kondygnacji szafek kuchennych lub kontrastować z nimi. Często stosuje się kombinację rozwiązań kolorystycznych i fakturalnych materiału półek i blatów kuchennych. Niezależnie od podjętych decyzji, ta opcja projektowania półek kuchennych jest w stanie harmonijnie dopasować się do niemal każdego stylistycznego projektu kuchni..

Półki w kuchni do przechowywania i wystroju

Półki dopasowane do koloru frontów kuchennych

W przeciwieństwie do szafek kuchennych, otwarte półki można ustawiać bez przerywania otwierania okna. Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco jasne, a niewielkie nałożenie światła słonecznego nie wpłynie na poziom oświetlenia, dlaczego nie zainstalować półek nawet w obszarze okna.

Półki kuchenne i okno

Za pomocą specjalnych łączników możliwe jest nie tylko wzmocnienie konstrukcji półek, co oznacza zwiększenie maksymalnego obciążenia lanki, ale także ich ozdobienie. Łączniki mogą być wykonane z tego samego materiału co same półki lub różnić się nie tylko składem, ale także stylem wykonania. Na przykład metalowe uchwyty z kuciem będą wyglądać oryginalnie z drewnianymi półkami, wnosząc nie tylko oryginalność do wnętrza kuchni, ale także szczególny urok..

Oryginalne zapięcia

Malowane drewno

Metal i drewno

Otwarte półki mogą służyć jako akcent. Jeśli wnętrze kuchni wykonane jest w jasnych kolorach (a wszyscy rozumiemy, że małe pokoje są urządzone głównie w jasnych kolorach), wówczas półki z ciemnego drewna będą wyglądać spektakularnie, przyciągając uwagę wszystkich.

Półki jako akcent

Otwarte półki do małej kuchni

Półki ze stali nierdzewnej są bardzo praktyczne i wygodne. Takie projekty będą świetnie wyglądać w kuchniach urządzonych w stylu nowoczesnym, high-tech, fusion, a nawet minimalizmie. W połączeniu z połyskiem sprzętu AGD i blatów z podobnego materiału, otwarte półki ze stali nierdzewnej wyglądają harmonijnie i trafnie..

Metalowe otwarte półki

Stal nierdzewna do wykonania półek

Otwarte półki przy oknie

Blaty i półki ze stali nierdzewnej

Podobnie jak w dolnej części szafek kuchennych znajdujących się nad blatami roboczymi, oświetlenie można wbudować w wiszące półki. W ten sposób zapewnisz nie tylko wystarczający poziom oświetlenia kuchennego miejsca pracy, ale także będziesz mógł udekorować wnętrze..

Małe półki z oświetleniem

Oświetlenie jako wystrój

Orginalny wzór

Półki otwarte z mocowaniem do sufitu pomieszczenia

Nie zawsze możliwe jest przymocowanie otwartych półek do ścian kuchni. W takim przypadku możesz użyć specjalnych konstrukcji montowanych do sufitu. Półki są dosłownie podwieszone pod sufitem – oprócz oryginalnego wyglądu konstrukcje mają wystarczająco dużą wytrzymałość i mogą doświadczać dużych obciążeń. Wadą takiego mocowania jest tylko to, że konieczne jest przewiercenie powierzchni sufitu (nie można stosować w pomieszczeniach z sufitami napinanymi).

Konstrukcje zawieszone

Zamontowany na suficie

Często w nowoczesnych projektach wnętrz kuchennych można znaleźć połączone mocowanie półek do powierzchni – nie tylko do sufitu, ale także do ścian. Oczywiście nie ma potrzeby mówić o przewiewności obrazu takich konstrukcji, ale niezawodność instalacji i wytrzymałość na duże obciążenia są priorytetem dla wielu właścicieli..

Kontrastowe kombinacje

Półki wiszące na sznurkach

Wbudowane półki

Wiele pomieszczeń kuchennych (zwłaszcza w starszych mieszkaniach) to pokoje o nieregularnych kształtach z niszami, gzymsami i wnękami. Ale każdą niedoskonałość architektury można wykorzystać z korzyścią dla wnętrza domu. Wbudowane półki w miejscach wymuszonych nisz to doskonała okazja nie tylko do maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni, ale także do urozmaicenia i kreatywności w projektowaniu kuchni.

Wbudowane półki i nie tylko

Półki wokół lodówki

Szklane półki w kuchni są drogie, ale wyglądają luksusowo. Przezroczyste szklane konstrukcje wyglądają lekko, wnosząc nie tylko lekkość, ale i świeżość do wnętrza pomieszczenia. Szklane półki można łatwo łączyć zarówno z meblami wykonanymi z drewna (lub podobnych), jak i z lekkim połyskiem sprzętów AGD. Półki szklane oprócz swojej głównej funkcji jako systemów przechowywania zawsze pełnią funkcję elementu dekoracyjnego..

Wbudowane półki szklane

Półki na naczynia w niszach

Półki w elewacji wyspy kuchennej

Jeśli masz wystarczająco dużą wyspę kuchenną, otwarte półki można ustawić po jednej z jej stron, w zależności od kształtu. Elewację z półkami można obrócić zarówno wewnątrz obszaru roboczego przestrzeni kuchennej, jak i w kierunku segmentu jadalni lub salonu, jeśli pomieszczenie jest połączone. Taki układ otwartych półek z naczyniami, książkami kucharskimi i innymi przedmiotami kuchennymi jest wygodny, szczególnie dla osób niskich, które mają trudności z dotarciem do górnych systemów przechowywania.

Otwarte półki w kuchennej wyspie

Półki na naczynia na wyspie

Półki narożne w nowoczesnej kuchni

Narożniki większości przestrzeni kuchennych są trudne do wypełnienia. Segmenty narożne są rzadko używane racjonalnie. Dlatego montaż narożnych otwartych półek pozwoli jak najefektywniej wykorzystać użyteczną przestrzeń kuchni, choć wpłynie to na koszt konstrukcji produkcyjnych.

Półki narożne białe

Małe rozwiązania kuchenne

Otwarte półki – część szafki kuchennej

W przeciwieństwie do zwykłych otwartych półek, regał to zasadniczo te same szafki kuchenne, ale bez fasad. Pod względem kosztów produkcji będziesz musiał wydać więcej niż przy montażu konwencjonalnych półek, ale znacznie mniej niż przy montażu szafek z fasadami, ponieważ to drzwi (z wysokiej jakości okuciem, samozamykaczami i innymi akcesoriami) są najdroższe części zestawu słuchawkowego. W zależności od wielkości przestrzeni kuchennej i wybranego stylu dekoracji regały z otwartymi półkami można umieścić zamiast górnej kondygnacji szafek lub jako samodzielny mebel ustawiony przy ścianie lub jako przegrodę wewnętrzną.

Śnieżnobiały stojak na naczynia

Otwarte półki między szafkami kuchennymi

Stojak kuchenny jako przegroda

Dodając tylko jedną otwartą półkę na dole szafek kuchennych najwyższego poziomu, nie tylko stworzysz wygodną przestrzeń do przechowywania najistotniejszych artykułów kuchennych, ale także zmienisz wizerunek całego pomieszczenia. Na takich półkach wygodnie jest umieścić najpopularniejsze przedmioty – przyprawy, filiżanki i spodki, różne urządzenia, z których korzystasz na co dzień. Dzięki temu nie będziesz musiał za każdym razem otwierać drzwi szafek, aby dostać szklankę i napić się wody lub zaparzyć herbatę dla całej rodziny..

Małe półki pod szafkami kuchennymi

Miejsce do montażu otwartych półek jako systemów przechowywania i elementu dekoracyjnego wnętrza kuchni

Jeśli w przestrzeni kuchennej zapadnie decyzja o częściowym lub całkowitym zastąpieniu górnego poziomu szafek kuchennych otwartymi półkami, to najczęściej znajdują się one po obu stronach okapu. Taki układ pozwala z jednej strony zapobiegać dostawaniu się kropel gorącego tłuszczu na powierzchnię półek, a z drugiej utrzymać niezbędne przedmioty kuchenne w pobliżu miejsc pracy – naczynia, przyprawy, akcesoria. Oprócz tego, że otwarte półki po obu stronach okapu znajdujące się nad piecem (płytą grzejną) są niezwykle praktycznym i wygodnym posunięciem projektowym, to taki układ wnosi do wnętrza symetrię i porządek..

Półki po obu stronach kaptura

Symetria i porządek

Drzewny rysunek na białym tle

Inną popularną opcją umieszczenia otwartych półek w górnej części zestawu kuchennego jest montaż po obu stronach okna, w którym znajduje się zlewozmywak. W takim przypadku przeciwległa ściana przestrzeni kuchennej może być wyposażona w zwykły zestaw szafek kuchennych – zarówno w dolnej, jak i górnej części..

Połączone półki

Wiejskie półki kuchenne

Półki po obu stronach zlewu

Różne półki kuchenne

Nie tak powszechnym, ale nie mniej praktycznym sposobem aranżacji otwartych półek jest zawieszenie konstrukcji nad wyspą kuchenną lub półwyspem. Zważywszy, że płyta grzewcza, zlewozmywak czy inne sprzęty AGD są często wkomponowane w blat wyspy, możliwość posiadania pod ręką naczyń i innych przyborów kuchennych staje się priorytetem dla gospodyni (właściciela). Ale w tym przypadku mówimy głównie o półkach mocowanych do sufitu pomieszczenia..

Półki wiszące nad wyspą

Rustykalne półki

Zespół półek nad wyspą kuchenną

Płytkie otwarte półki można ustawić w wielu rzędach w pobliżu drzwi. Z reguły ta przestrzeń nie jest wykorzystywana do instalowania systemów pamięci masowej – po prostu tam nie pasują. Ale w przypadku małych półek potrzeba bardzo mało miejsca. Oczywiście na takich powierzchniach nie będzie można przechowywać dużych przedmiotów kuchennych, ale naczynia, słoiki na przyprawy, książki kucharskie i inne akcesoria kuchenne zmieszczą się z łatwością..

Płytkie półki przy drzwiach

Kompaktowe półki na drobiazgi

Efektywne wykorzystanie przestrzeni