Pokoje

Pomysły na dekorację pokoju dziecięcego

Remont czy nawet drobna przeróbka w pokoju dziecięcym to zawsze lista dylematów dla rodziców. Wszyscy doskonale rozumiemy, że pokój dla małego właściciela to cały świat, w którym niełatwo się rozwija, ale otrzymuje nową wiedzę i umiejętności, poznaje świat, rozwija swoje zdolności i otwiera nowe, nieznane dotąd granice. Zadaniem rodziców jest nie tylko stworzenie wygodnego, bezpiecznego i komfortowego wnętrza dziecięcego pokoju, ale zachęcenie dziecka do kreatywności, wspieranie jego aspiracji i hobby, stworzenie atmosfery, w której chce się wszechstronnie rozwijać. Ale jak stworzyć skuteczny i jednocześnie atrakcyjny projekt pokoju, jeśli psychologowie doradzają jedno, specjaliści od koloroterapii – co innego, a pediatrzy nalegają na siebie? Jak wybrać odpowiednią opcję z różnych pomysłów na projekt, a jednocześnie nie rujnować budżetu rodzinnego? Przecież każdy rodzic rozumie, że nie da się raz stworzyć wnętrza dziecięcego pokoju i nie zmienić go do momentu, gdy pisklę wyleci z rodzinnego gniazda. Każdy rodzic będzie musiał rozwiązać problem wyboru w oparciu o wiek, charakter, hobby i preferencje własnego dziecka. A my z kolei możemy zapewnić Ci opcje dekoracji pokoju dziecięcego, w których wykorzystano pomysły współczesnych projektantów, specjalistów od ergonomii dziecięcej, psychologów i pediatrów. Zaletą naszego dużego wyboru projektów jest to, że możesz wcielić w życie wiele pomysłów własnymi rękami..

Kontrastowy projekt tematyczny

Projekt pokoju dziecięcego

Organizacja miejsca do spania

Z jednej strony wszyscy rywalizujący ze sobą eksperci twierdzą, że w pokoju dziecięcym konieczne jest pozostawienie jak największej wolnej przestrzeni, aby dziecko nie mogło łatwo się bawić, ale także skakać, biegać w kółko i być aktywne w inny sposób , zrzuć nagromadzoną energię. Z drugiej strony, oprócz strefy zabaw, pokój powinien mieć wygodne, pełnowartościowe miejsce do spania, segment do nauki i kreatywności, a także systemy przechowywania, które pomieszczą szafę, zabawki, sprzęt sportowy i książki dla dziecko. Kwestia oszczędzania miejsca jest często bardzo dotkliwa..

Oryginalne miejsce do spania

Kuźnia z systemami przechowywania

Łóżko na antresoli nie tylko pomoże zaoszczędzić cenne metry kwadratowe małego pokoju dziecięcego, ale także stanie się ciekawym sposobem na zorganizowanie miejsca do spania i wypoczynku. Większość dzieci bardzo lubi spać na jakimś podwyższeniu z podłogi, udając, że są na drzewie, w wieży, na statku kosmicznym lub w jakimkolwiek innym fantastycznym miejscu. W zwolnionej przestrzeni pod łóżkiem można zorganizować systemy przechowywania o innym planie (na ubrania, książki, zabawki), zainstalować małą kanapę, która posłuży jako strefa relaksu na wypadek przyjazdu gości do dziecka. Możesz też zostawić miejsce pod łóżkiem wyłącznie do gier – wieszając zasłony, możesz zorganizować coś w rodzaju chaty.

Wykuj strych na żłobek

Racjonalne wykorzystanie przestrzeni

Wykuj strych w pokoju nastolatka

Funkcjonalne miejsce do spania

Miejsca do spania w pokoju dla dwójki dzieci

Jeśli dwoje dzieci mieszka w tym samym pokoju, to zadanie rodziców w rozmieszczeniu stref do spania, odpoczynku, ćwiczeń i zabawy staje się trudniejsze. Pierwszym i często najważniejszym pomysłem, jaki ma większość rodziców, jest korzystanie z łóżka piętrowego. Oczywista oszczędność powierzchni użytkowej przesłania argumenty dzieci (jeśli ich różnica wieku jest niewielka) o to, kto będzie spał na wyższej kondygnacji. Ale nawet w tak znanej konstrukcji mebli, jak łóżko piętrowe, istnieją opcje wygodnego i oryginalnego projektu..

Projekt dla dzieci dla dwojga

Pokój dziecięcy z łóżkiem piętrowym

Oryginalna aranżacja miejsc do spania

Kontrastujące wnętrze dla dwojga

Możesz wykorzystać miejsce do spania każdego dziecka, aby stworzyć strefę prywatności. Aby to zrobić, wystarczy powiesić zasłony na niższym poziomie lub nawet zbudować drzwi, okna, tworząc prawdziwy dom, zamek księżniczki, rakietę lub statek z miejsca do spania.

Miejsca do spania w stylu orientalnym

Kuźnia i miejsce samotności

Jeśli w przedszkolu jest wystarczająco dużo miejsca, możesz wyposażyć koję w zjeżdżalnię, po której możesz zejść z górnego łóżka. Oczywiście konstrukcja musi być również wyposażona w drabinę do wspinania się..

Oryginalny grywalny projekt

Łóżka obu poziomów można wyposażyć w systemy przechowywania w postaci szuflad, oszczędzając w ten sposób cenne metry kwadratowe pokoju dla dwójki dzieci.

Łóżka z systemami przechowywania

Tworzenie akcentującej ściany w pokoju dziecięcym

Eksperci zalecają, aby nie dekorować wszystkich ścian pokoju dziecięcego jasnym kolorem, wybierając jasny, neutralny ton i akcentując jedną z pionowych powierzchni (jasno, różnorodnie, rysunkami lub obrazami). Istnieje wiele opcji tworzenia ściany akcentującej. Oprócz standardowych podejść do tapetowania, przy użyciu płyt ściennych, laminatu, tynku dekoracyjnego lub płynnej tapety, istnieje wiele sposobów, które stosuje się głównie w pokojach dziecięcych. Malowanie artystyczne, wykorzystanie rysunku szablonowego, naklejek – wszystkie te przykłady projektów pomogą Ci stworzyć tematyczny obraz na akcentowanej powierzchni – na podstawie ulubionej kreskówki, bajki, komiksu lub określonego rodzaju aktywności, kreatywności, sportu.

Jasna ściana akcentująca

Projekt tematyczny

Malowanie artystyczne na ścianie

Jeśli dziecko jest bardzo aktywne, nie jest mu łatwo uspokoić się przed snem i nastawić na odpoczynek, najlepiej za wezgłowiem łóżeczka ustawić ścianę akcentującą. Dzięki temu pokój będzie urozmaicony w dekoracji, a dziecko przed pójściem spać nie zobaczy kolorowego lub jasnego wzoru fototapety, fototapety czy naklejek akrylowych..

Powierzchnia akcentująca za wezgłowiem

Zwykła ściana akcentująca

Oryginalne kombinacje kolorów

Czarna (lub stalowa) tablica magnetyczna to nie tylko kontrastująca powierzchnia akcentująca (lub jej część) we wnętrzu dziecięcego pokoju, ale także pole do kreatywności. Na powierzchni możesz rysować kredkami, używać magnesów do wieszania rysunków, zdjęć i rękodzieła. Nie musisz się już martwić, że Twoje dziecko będzie malowało na ścianach – mają do tego całą bezpieczną strefę..

Magnetyczna tablica kreślarska

Kontrastowy projekt

Miejsce na kreatywność

Powierzchnia magnetyczna

Czarna ściana do malowania

Wigwam, namiot lub rekolekcje

Nawet jeśli w pokoju właścicielem jest tylko jedno dziecko, to i tak może potrzebować miejsca na samotność – małego, zamkniętego dla wszystkich kącika, w którym leżą najbardziej ukochane zabawki i odbywają się najciekawsze zabawy. Na współczesnym rynku artykułów dziecięcych nie bez powodu pojawiły się różne opcje wigwamów, namiotów małych namiotów – psychologowie od dawna udowadniają, że takie miejsca na samotność są w takim czy innym stopniu potrzebne każdemu dziecku. Tutaj możesz się wyciszyć, na chwilę odizolować od świata zewnętrznego, a nawet ukryć się lub po prostu pobawić..

Ustronne miejsce

Kolorowy wigwam do przedszkola

Wnętrze z ciemnymi kontrastami

Jedną z popularnych wśród rosyjskich rodziców opcji tworzenia miejsc odosobnienia jest wigwam. To prosta konstrukcja i późniejsza instalacja, składająca się z drewnianych stojaków, na których naciągnięto płótna z tkaniny. Konstrukcja jest bezpieczna z punktu widzenia oddziaływania na człowieka i środowisko – zastosowano drewno i naturalne tkaniny. Nawet jeśli wigwam spadnie na dziecko, nie spowoduje poważnych uszkodzeń – do stelaży używa się lekkiego drewna, same stelaże trochę ważą. Możesz udekorować wigwam w dowolnej opcji kolorystycznej, częściowo lub całkowicie wykorzystać tkaninę, która została użyta do drapowania okien lub dekoracji miejsca do spania (aby stworzyć harmonijną atmosferę), tekstylia z motywem tematycznym – ulubieni bohaterowie bajek, kreskówek, komiksów.

Wigwam nad zagłówkiem

Projekt tematyczny

Projekt pokoju chłopca

Inną opcją stworzenia częściowej prywatności jest mały namiot zwisający z sufitu. Oczywiście ta opcja projektowania nie jest dostępna w pomieszczeniach z sufitami napinanymi. Produkt składa się prawie w całości z tkaniny (tylko sam skarbiec ma ramę rurową lub drucianą), w razie potrzeby łatwo go zdjąć (jeśli potrzebujesz więcej miejsca na przykład do zabawy kilkorga dzieci). Najczęściej we wnętrzach pokojów dla dziewcząt stosuje się mini namioty, które organicznie wpisują się w opowieści o orientalnych księżniczkach. Gotowe rozwiązania najczęściej wykonywane są w pastelowych kolorach i są w stanie wpasować się w dowolny styl aranżacyjny i kolorystykę wnętrza.

Mini namiot do przedszkola

Projekt pokoju panieńskiego

Wnętrze w pastelowych kolorach

Często te mini namioty z tkaniny są zawieszone nad głową łóżka, tworząc rodzaj baldachimu. U podstawy namiotu można zawiesić karuzelę wykonaną własnoręcznie, a nawet razem z dzieckiem. Wycofywanie się w fałdach takiego baldachimu i zasypianie nie jest straszne.

Namiot nad głową łóżka

Lekkie tekstylia dla wygody

Dekoracja tekstylna przedszkola

Trudno wyobrazić sobie przytulny pokój dziecięcy bez draperii w oknach, jaskrawo udekorowanego łóżka, kolorowego lub puszystego dywanika na podłodze. To na tych detalach spoczywa główny ciężar dekoracji i stworzenia wyjątkowej atmosfery w pokoju dziecka. Tekstylia bardzo często pełnią rolę akcentu przy tworzeniu wszechstronnego wnętrza. Projektanci zalecają stosowanie jasnych, neutralnych kolorów do dekoracji pokoju, dzięki czemu można zasymulować sytuację za pomocą jasnych detali, dostosowując się do zmieniającego się wieku dziecka, zmieniając jego preferencje i hobby. Przecież wymiana zasłon czy narzuty jest dużo prostsza niż ponowne przyklejanie tapety czy budowanie panoram pod sufitem..

Pokój dziecięcy w jasnych kolorach

Jasny wzór tekstylny

Nacisk na tekstylia

Jasne akcenty

Jasny i obfity wystrój

Przy urządzaniu pokoju dla noworodka nie bez powodu stosuje się pastelowe kolory. Na początku dla dziecka ważny będzie nie tyle ogólny projekt pokoju, co detale znajdujące się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Wszystko, czego wymaga się od atmosfery w żłobku, to relaksująca, spokojna postawa. Ale potrzebne są również elementy akcentujące – do skupienia widoku, patrzenia na rysunek, wzór, drobne szczegóły. Właśnie z tym zadaniem najłatwiej poradzić sobie z tekstyliami – jako projekt koi, zasłon w oknach, małych dywaników nocnych, baldachimów, namiotów.

Pokój dla noworodka

Projekt pokoju dziecka

Pastelowe odcienie

Pokój dziecięcy w odcieniach szaro-beżowych

Systemy magazynowe – różnorodność kształtów

Sytuacja z organizacją efektywnego przechowywania w pokojach dziecięcych nie jest łatwa. Na początku zabawek i książek jest niewiele, mały stojak lub nawet pojemnik może się na nie dobrze zmieścić, ale z biegiem czasu liczba przedmiotów niezbędnych do rozwoju dziecka rośnie wykładniczo. Nie zawsze jest możliwe przystosowanie się do tego niestrudzonego wzrostu – w przypadku nowych systemów pamięci masowej po prostu może nie być wolnego miejsca. Dlatego konieczna jest wyraźna kontrola wzrostu nowych zabawek i wybór uniwersalnych systemów przechowywania. Eksperci zalecają stosowanie otwartych regałów, które mogą pomieścić duże przedmioty i pojemniki z drobnymi przedmiotami, umieścić książki lub ustawić sprzęt sportowy. Z biegiem czasu, gdy zmieniają się zainteresowania i hobby dziecka, możesz po prostu zmienić zawartość pojemników.

Wygodne systemy przechowywania

Przytulny projekt przedszkola

Ściana akcentująca w pokoju dziecka

Systemy przechowywania w pokoju dziecięcym

Wygodne regały

Inteligentne systemy przechowywania

Jeśli mówimy o zawiasowych systemach przechowywania, najczęściej spotykane są otwarte półki. Im mniej fasad w przedszkolu, tym mniejsze ryzyko kontuzji. Na otwartych półkach zawartość jest dobrze widoczna, poszukiwany przedmiot zostanie szybko znaleziony. Pożądane jest, aby bawiły się na poziomie dostępnym dla dziecka.

Otwarte półki na książki

Oryginalne miejsce pracy

Niezwykłe miejsce pracy dla dwojga

Zaletą otwartych półek jest to, że łatwo je zrobić własnymi rękami. Ze starych palet lub samych desek możesz tworzyć ekskluzywne systemy przechowywania książek, artykułów piśmiennych i zabawek. Jasna farba, kolorowa tapeta lub tkanina do wklejania tylnej ściany, naklejki tematyczne – wszystkie środki są dobre, aby uzyskać nie tylko pojemny system przechowywania, ale także oryginalny element dekoracyjny wnętrza.

Jasne półki z tłem

Organizacja przestrzeni roboczej

Oryginalna ściana z półkami

Diy jasne szczegóły

System oświetleniowy – uniwersalność i estetyka

W pokoju dziecięcym nie wystarczy jeden centralny żyrandol pod sufitem. Konieczne jest stworzenie podświetlenia miejsca pracy (lub obszaru kreatywności). Ale dla wielu dzieci ważna jest nie tylko funkcjonalność systemu oświetleniowego – girlanda z przyciemnionymi światłami pomoże stworzyć świąteczny nastrój w pokoju, a przed snem oświetli pokój słabym światłem, aby dziecko nie miało zasnąć w ciemności.

Girlanda w przedszkolu

Pokój dziecięcy w romantycznym stylu

Girlanda zamiast lampki nocnej

Świecąca ściana

Oryginalny wystrój łóżka

Elementy dekoracyjne w pokoju dziecięcym

Tylko na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że elementy dekoracyjne w pokoju dziecięcym nie niosą żadnego obciążenia semantycznego, z wyjątkiem dekoracji wnętrz. Zabawki zawieszone pod sufitem można oglądać przed pójściem spać, a te, które znajdują się w pobliżu łóżka, można dotykać rękami, rozwijać motorykę i poszerzać horyzonty doznań dotykowych. Rysunki, hafty, papierowe i drewniane modele nie tylko zdobią pomieszczenie, ale rozwijają myślenie przestrzenne, dbałość o szczegóły, promują trening wzroku, nie mówiąc już o rozwoju pragnienia piękna, poszerzaniu wiedzy estetycznej.

Jasne elementy dekoracyjne

Jasne wnętrze przedszkola

Piękne kombinacje kolorów

Oryginalny wiszący wystrój

Projekt lakoniczny

Dekorowanie w pastelowych kolorach

Śnieżnobiała sielanka

Jasne szczegóły na białym tle