Pokoje

Praktyczne porady dotyczące wyboru układu kuchni

Przestrzeń kuchenna jest sercem każdego domu, jego ogniskiem, ogniskiem i centrum koordynacji życia rodzinnego. Dlatego atmosfera w kuchni powinna być nie tylko piękna i przytulna, ale także wygodna i praktyczna. Aby palenisko zadowoliło Ciebie i Twoją rodzinę, przy jego planowaniu należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów, wśród których na szczycie listy znajdują się funkcjonalność, wygoda i ergonomia pomieszczenia. O wygodzie korzystania z kuchni decyduje przede wszystkim jej udany układ. Przed zaplanowaniem projektu należy zastanowić się, jaki rodzaj układu będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego pokoju. Mamy nadzieję, że poniższe rekomendacje pomogą Państwu podjąć właściwą decyzję i dokonać wymarzonego remontu, dzięki któremu cała rodzina będzie mogła cieszyć się pobytem w wygodnej, funkcjonalnej i pięknej kuchni..

Układ kuchni

Zanim przystąpię do bezpośredniego badania rodzajów planowania przestrzeni kuchennej, chciałbym powiedzieć o kilku przydatnych zaleceniach. Na wybór układu kuchni wpływa jego lokalizacja w mieszkaniu lub gospodarstwie domowym, plac, liczba i lokalizacja otworów drzwiowych i okiennych oraz układ systemów inżynieryjnych. Oczywiście wszystkie te kryteria należy wziąć pod uwagę przed zamówieniem mebli i sprzętu AGD. Ponadto istnieje kilka zasad, zgodnie z którymi możesz stworzyć naprawdę funkcjonalną, bezpieczną i wygodną przestrzeń kuchenną:

  • Spróbuj użyć «reguła trójkąta». Jego istota jest prosta – główne elementy obszaru roboczego w kuchni, takie jak lodówka, kuchenka i zlew, powinny znajdować się na wierzchołkach wyimaginowanego trójkąta. Wtedy gospodyni (lub właściciel) nie będzie musiała wydawać dodatkowej energii i działań na poruszanie się między tymi głównymi segmentami pracy. Idealnie powierzchnia tego trójkąta wynosi 4-8 metrów kwadratowych. m;
  • najbardziej zależnym od mediów elementem kuchennym jest zlew. Zdecyduj o jego lokalizacji i, w zależności od tego, rozprowadź resztę obszarów roboczych, segmentów i sprzętu AGD;
  • instalacja pieca będzie musiała zostać przeprowadzona z marginesem powierzchni roboczych po obu stronach, około pół metra. Niepożądane jest umieszczanie pieca obok zlewu lub okna. Jeśli istnieje możliwość przeniesienia komunikacji gazowej (jeśli piec jest gazem), lepiej wykonać je natychmiast, przed rozpoczęciem naprawy;
  • lepiej, jeśli lodówka znajduje się w jednym z rogów kuchni, dzięki czemu będzie można nie zakłócać powierzchni roboczych. Sprawdź, czy otwarte drzwi lodówki nie przeszkadzają w ruchu w kuchni;
  • wskazane jest umieszczenie wysokich sprzętów AGD lub mebli tak, aby nie pojawiały się nad powierzchniami roboczymi, co znacznie zmniejsza wielkość powierzchni użytkowej kuchni.

Rodzaje aranżacji kuchni

Narożnik (w kształcie litery L)

KątJest to jeden z najbardziej uniwersalnych typów układów, który może pasować do kuchni o niemal dowolnej wielkości, lokalizacji w stosunku do innych pomieszczeń w mieszkaniu lub domu. Jedną z najkorzystniejszych opcji korzystania z tego typu układu byłaby średniej wielkości kuchnia w kształcie kwadratu (lub zbliżona do kwadratu). Jeśli podążasz «reguła trójkąta», wówczas najdokładniej podąża za nim kątowy układ układu kuchni – sprzęt AGD i systemy przechowywania rozmieszczone są wzdłuż sąsiednich ścian, tworząc ergonomiczne miejsce pracy.

Wśród oczywistych zalet układu narożnego są:

  • oszczędność miejsca;
  • możliwość zainstalowania grupy restauracyjnej w centrum;
  • rozmieszczenie wszystkich urządzeń do zabudowy wzdłuż dwóch prostopadłych ścian;
  • łatwość przemieszczania się pomiędzy głównymi segmentami roboczymi.

Wśród wad układu kątowego można jedynie zauważyć, że taki układ powierzchni roboczych i pomocniczych nie nadaje się do bardzo wąskich i bardzo przestronnych pomieszczeń..

Układ narożny

Jedną z najpopularniejszych i najbardziej ekonomicznych obecnie opcji produkcji mebli kuchennych jest zastosowanie płyt MDF z laminowaną powierzchnią. Wszystkie drzwi szafek kuchennych są wyposażone w samozamykacze, w takim przypadku można odmówić montażu klamek. W dolnej części szafek górnego poziomu z reguły wbudowane są lampy do jasnego oświetlenia powierzchni roboczych. Z punktu widzenia konserwacji najbardziej praktyczne są właśnie dawne błyszczące powierzchnie, praktycznie nie widać na nich odcisków palców, śladów kropel wody.

Z grupą restauracyjną

Dzięki narożnemu układowi szafek i urządzeń kuchennych na środku jest wystarczająco dużo miejsca na zainstalowanie stołu jadalnego z krzesłami, a nawet minifoteli.

Z czarnymi blatami

W śnieżnobiałym przedstawieniu

Kąt planowania

Jasna kuchnia

Wersja czarno-biała

Styl loftowy

System szafek narożnych

Liniowy (w jednym rzędzie)

LiniowyTaki układ systemów przechowywania i wbudowanych urządzeń AGD jest idealny do wąskich pomieszczeń, małych przestrzeni. Aby obserwować w takim układzie «reguła trójkąta», konieczne jest umieszczenie zlewu i lodówki po obu stronach kuchenki lub płyty grzejnej. Układ liniowy będzie wydajny i ergonomiczny. Jeżeli długość powierzchni roboczej nie przekracza segmentu 3,7 m.

Wadę układu liniowego można nazwać ograniczoną strefą gotowania, ale jak wspomniano wcześniej, w przypadku bardzo małych kuchni taki układ może być jedynym możliwym.

Układ liniowy

Jeśli wszystkie szafki kuchenne są ustawione w jednym rzędzie, a w nich zintegrowane sprzęty AGD, jest dużo miejsca na zainstalowanie grupy jadalnianej. Jeśli nie potrzebujesz zintegrować zmywarki, pralki i kuchenki z dolną kondygnacją mebla kuchennego, ale tylko dwa z trzech elementów, może być wystarczająco dużo miejsca.

W jednym rzędzie

Układ jednorzędowy

Niektórzy właściciele domów stosują układy jednorzędowe dla dużych przestrzeni, jeśli chcą jak najwięcej miejsca na jadalnię..

Liniowy układ zestawu kuchennego

Równolegle (dwa rzędy)

DwurzędowyJeśli Twoja kuchnia jest przestrzenią przechodnią, a jednocześnie ma wystarczająco dużą powierzchnię, taki układ będzie idealny. Z reguły w tym przypadku z jednej strony znajduje się kuchenka i zlew, aw równoległym rzędzie znajduje się lodówka, inne urządzenia gospodarstwa domowego i systemy przechowywania..

Wśród wad równoległego układu można zauważyć niemożność zainstalowania stołu jadalnego na środku pokoju. Ale jeśli Twoja kuchnia ma naprawdę dużą powierzchnię, ten problem znika..

Układ równoległy

Jeśli Twoja kuchnia ma dwoje drzwi (na przykład wejście z salonu lub korytarza i wyjście do jadalni), układ równoległy będzie idealną opcją do umieszczenia systemów przechowywania i wbudowanego sprzętu AGD..

W dwóch rzędach

Czasami w pokoju z jednym wejściem stosuje się układ dwurzędowy, na przykład w przestrzeni kuchennej na powyższym zdjęciu, gdzie jedna ze ścian jest wyposażona w otwór okienny, który nie wychodzi na ulicę, ale w przestrzeń sąsiedniego pokoju.

W dwóch rzędach

Układ w kształcie litery U

W kształcie litery UBardzo wygodna i przestronna metoda aranżacji odpowiednia do średnich i dużych kuchni (o powierzchni powyżej 10 m2). W taki układ kuchennych segmentów bardzo wygodnie jest wpasować trzy główne elementy trójkąta – po jednym z każdej strony..

Zalety układu w kształcie litery U są oczywiste – przestronne systemy przechowywania, możliwość osadzenia dużej liczby urządzeń gospodarstwa domowego.

Wadą jest brak możliwości zastosowania do małych pomieszczeń.

Układ w kształcie litery U

W tej kuchni o układzie w kształcie litery U jedna z boków nie przylega do ściany, ale sama jest przegrodą ekranową dla sąsiedniej jadalni. W tym przypadku wygodnym rozmieszczeniem blatów roboczych jest lada barowa dla sąsiedniego pomieszczenia, w której można zorganizować strefę śniadaniową.

W formie listu

Na całym obwodzie

Układ asymetryczny

Jest to modyfikacja układu w kształcie litery U, w którym blaty robocze i sprzęty rozmieszczone są wzdłuż trzech ścian, ale nie w kształcie prostokąta, ale rozmieszczone asymetrycznie, zgodnie z kształtem kuchni. W niektórych pomieszczeniach, które mają pojemniki na śmieci lub inne wnęki do komunikacji, takie odchylenia od prawidłowej geometrii pomieszczeń są nieuniknione i należy je wziąć pod uwagę przy planowaniu lokalizacji zestawu kuchennego.

Układ asymetryczny

Asymetria

OstrownajaTen układ jest odpowiedni dla większych niż przeciętne kuchni (ponad 15 mkw.). Często takie kuchnie są połączone z jadalnią lub są częścią przestronnego salonu. W rzeczywistości możesz zorganizować układ wyspy z dowolnym z powyższych typów, dodając wyspę kuchenną. Jak wiadomo, wyspa to powierzchnia robocza, jadalnia, system przechowywania lub ich kombinacja, umieszczona pośrodku pomieszczenia, z wolną przestrzenią ze wszystkich stron konstrukcji. Wielkość Twojej wyspy będzie zależeć przede wszystkim od powierzchni samej kuchni, a także od tego, jaką funkcjonalność chcesz nadać swojemu centralnemu elementowi. Ktoś oprócz blatów roboczych wyposaża wyspę w zlew, zabudowuje płytę grzejną. U podstawy wyspy można umieścić zmywarkę lub chłodziarkę do wina (ewentualnie jedno i drugie). Po jednej stronie wyspy kuchennej można zorganizować ladę śniadaniową (a jeśli kuchnia nie pozwala na umieszczenie stołu jadalnego, to na inne rodzaje posiłków). Możesz rozbudować wyspę o konsolę i uzyskać pełną jadalnię.

Wśród wyraźnych zalet układu wyspowego przede wszystkim wysoka funkcjonalność i możliwość stworzenia jednej, efektownej przestrzeni w dość dużym pomieszczeniu.

Minus jeden i to oczywiste – nie nadaje się do małych pomieszczeń.

Wyspa licznika

Czasami wyspa może być nie tylko monolityczną konstrukcją wyposażoną w systemy przechowywania i zintegrowane urządzenia gospodarstwa domowego. W tej małej kuchni, na przykład, lada pełni rolę wyspy, która może służyć jako miejsce do spożywania posiłków i pracy, a także jako system do przechowywania..

Układ wyspy

Duża wyspa

Układ wyspy pomoże Ci znacznie zaoszczędzić miejsce, jeśli w pomieszczeniu znajdują się inne segmenty – salon lub jadalnia. W podstawę wyspy można wbudować sprzęt AGD, który nie mieści się w głównym obszarze roboczym kuchni.

Wyspa kuchenna

Wśród projektów projektowych nowoczesnych przestrzeni kuchennych są również takie, w których absolutnie wszystkie powierzchnie robocze i systemy przechowywania znajdują się na wyspie, a szafek kuchennych w ogóle nie ma. Zlewozmywak, płyta grzewcza, czasem piekarnik i zmywarka są wkomponowane w wyspę kuchenną. Systemy przechowywania znajdują się po jednej stronie podstawy wyspy, druga ma przedłużony blat umożliwiający wygodne umieszczenie części jadalnej.

Kuchnia z wyspą

Wyspa w centrum

Biała kuchnia z wyspą

Przestronna kuchnia z wyspą

Wyspa w kolorach stali

Konsola na wyspę

Układ wyspy doskonale nadaje się do minimalistycznej kuchni, która dąży do prostoty i praktyczności przy wysokim poziomie funkcjonalności. Jednocześnie minimalistyczne wnętrze powinno być wystarczająco przestronne, swobodnie się poruszać..

Przestronna kuchnia

Drewno i stal

Klasyczne umeblowanie

PółwysepJest to zmodyfikowana modyfikacja układu wyspy, w której wyspa kuchenna jest połączona z jednym z boków stref roboczych umieszczonych pod ścianą. W rezultacie powstaje pewna półka, która służy do podziału na strefy przestrzeni roboczej i jadalni..

Zalety i wady układu półwyspowego niemal całkowicie powtarzają charakterystykę wyspowego układu segmentów kuchennych. Ale schemat półwyspowy nadaje się do mniejszych przestrzeni, ponieważ jest bardziej kompaktowy.

Układ półwyspu

W układzie półwyspowym Twoja jadalnia (która znajduje się za ladą wyspy) jest wystarczająco daleko od blatów i płyty kuchennej. Ale jednocześnie wszystkie meble i urządzenia znajdują się na tyle kompaktowo, że możemy mówić o racjonalnym wykorzystaniu przestrzeni przeznaczonej na kuchnię..

Biały połysk

Jest to dowolny układ, w którym powierzchnie tnące znajdujące się na szafkach, systemach magazynowych, ladach, wszystkie wyposażone są w kółka, które umożliwiają dowolną zmianę układu poprzez przesuwanie segmentów roboczych. Ten nowy trend w organizacji przestrzeni kuchennej jest dość wygodny i pozwala bez większego wysiłku modyfikować wnętrze, ale wymaga naprawdę przestronnych pomieszczeń..

Jak założyć bardzo małą kuchnię?

Stosując się do opisanej powyżej rekomendacji możliwe jest zorganizowanie racjonalnej, wydajnej i praktycznej aranżacji głównych segmentów przestrzeni kuchennej nawet w bardzo małym pomieszczeniu..

Aneks kuchenny

W przypadku niektórych bardzo małych pomieszczeń konieczne będzie rozważenie możliwości przeniesienia systemów przechowywania poza kuchnię, na korytarz lub przestrzeń wewnętrzną. Niektórzy właściciele domów przenoszą lodówkę poza małą kuchnię, integrując ją na przykład z zestawem mebli do przedpokoju. W tym przypadku nie trzeba mówić o wygodzie poruszania się, ale niewielka powierzchnia kuchni pozostawia swoje ślady na możliwości aranżacji mebli i sprzętu AGD.

Mały pokój

Mała kuchnia

Mały i jasny

Oczywiście przy takim rozmieszczeniu kuchennych segmentów nie może być mowy o umieszczeniu jadalni w niewielkim pomieszczeniu, ale wszystkie niezbędne powierzchnie robocze i sprzęt AGD można z powodzeniem wkomponować w małą kuchnię..

Kontrastujące wnętrze

Białe surowe wnętrze

Oprócz odpowiedniego układu w małych pomieszczeniach ważne jest stosowanie innych technik, które wizualnie powiększają przestrzeń – jasna paleta, elementy szklane i lustrzane, minimalny wystrój, surowe linie i kształty.

Mała kuchnia z półwyspem

Skromna kuchnia

Jak spośród różnorodnych układów kuchennych wybrać ten, który będzie najefektywniej i najpraktyczniej wpasował się w parametry Twojej kuchni? Istnieje kilka praktycznych zaleceń ekspertów w zakresie ergonomicznej aranżacji przestrzeni: