Pokoje

Projekt pokoju w Chruszczowie

Zadowolony:

Z architektonicznego punktu widzenia układ domów panelowych Chruszczowa nie jest najwygodniejszy i praktyczny. Główną wadą przestrzeni życiowej w «Chruszczow» – to jest brak wolnego miejsca. Zadaniem technicznym projektu jest minimalizacja kosztów powierzchni, co doprowadziło do naruszenia podstawowych standardów tworzenia lokali mieszkalnych. Domy «Chruszczow» różnią się szeregiem funkcji:


Głównym celem przy tworzeniu projektu pokoju w «Chruszczow» – praca nad niedociągnięciami. Styl wnętrza, meble, dekoracje i inne etapy tworzenia przyjaznej atmosfery w salonie dobierane są wyłącznie po to, aby zrekompensować braki i podkreślić atuty przestrzeni..

Przebudowa i podział sali.

Domy «Chruszczow» w budynkach znajdują się mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe. Standardowe mieszkanie trzypokojowe może pomieścić czteroosobową rodzinę, każda z własną przestrzenią i miejscem na pokój dzienny. W trzypokojowym «Chruszczow»  może pomieścić trzech członków rodziny, przy przeliczeniu jednego pokoju na osobę. Złożoność polega nie tylko na małym kwadracie każdego z pomieszczeń, ale także na nieregularnej geometrycznej bryle..

W celu wygodniejszego wykorzystania powierzchni pomieszczenia stosuje się proste metody przebudowy..

Przebudowa

Przebudowa mieszkania jest dość skomplikowanym wydarzeniem, ponieważ konieczne jest uwzględnienie szeregu obowiązkowych cech planu architektoniczno-technicznego domu, a także koordynacja przebudowy z WIT. Aby dostosować pokój w «Chruszczow», można ominąć bez wyburzania ścian i zmiany planu technicznego mieszkania jako całości.

Ergonomia w planowaniu przestrzeni życiowej podkreśla umiejscowienie drzwi. Położenie drzwi może znacząco zmienić możliwości terenu, dlatego pierwszym z etapów przebudowy naprawczej jest przeniesienie drzwi.

Najbardziej niepraktyczny sposób ustawienia drzwi to środek mniejszej ściany pokoju. Jeśli to możliwe, lepiej przenieść drzwi na dużą ścianę, w dowolne dogodne miejsce. Jeśli nie można przenieść drzwi na inną ścianę, należy je umieścić jak najbliżej narożnika..

Ważny! Drzwi z drzwiami wahadłowymi zajmują powierzchnię 1 metra kwadratowego, przeznaczoną do otwierania i zamykania drzwi. W celu zmniejszenia zużycia powierzchni mieszkalnej zaleca się zastosowanie drzwi z harmonijkowym systemem zbierania lub schowkiem.

Drugi etap przebudowy może obejmować powiększenie okna. Ze względu na okna nie jest możliwe osiągnięcie rzeczywistego powiększenia kwadratu pomieszczenia. Ale wizualnie pomieszczenie stanie się większe, jeśli zwiększysz otwór okienny lub użyjesz przeszklenia bezramowego.

Podział pokoju

Skomplikowane geometryczne kształty pomieszczenia, dalekie od standardowych parametrów kubicznych, są bardziej praktyczne dzięki podziałowi na strefy. Największa trudność pojawia się w prawidłowym zagospodarowaniu przestrzennym prostokątnego lub trapezoidalnego pomieszczenia, które bardziej przypomina korytarz. Jedno źródło światła umieszczone na mniejszej ścianie z tyłu pomieszczenia nie pozwala na wyposażenie osobnej strefy w przeciwległym rogu.

Dzieląc pokój na «Chruszczow», można odejść od podstawowych zasad zagospodarowania przestrzennego, które wymagają logicznego oddzielenia stref od siebie i powiązania każdej z nich ze źródłem naturalnego oświetlenia.

Obszar roboczy znajduje się w odległym rogu i jest oddzielony od strefy rekreacyjnej za pomocą półprzezroczystych ekranów, szafek przechodnich, zasłon lub paneli. Obszar roboczy nie powinien znajdować się między wejściem a oknem, dlatego powinien znajdować się w rogu. Odległość między miejscem pracy a oknem zajmuje większą powierzchnię i znajduje się w niej strefa rekreacyjna.

podział sypialni

W bardziej praktycznej wersji lepiej zaprojektować pomieszczenie jako pojedynczą strefę rekreacyjną, bez podziałów i stref..

Wybór stylu wnętrza

Każdy z istniejących stylów wnętrz ma indywidualne wymagania przestrzenne. Przedstawiciele stylów antycznych wyróżniają się masywną dekoracją, która nie będzie odpowiednią opcją dla małego pokoju. Projekt wnętrza pokoju w «Chruszczow» powinien wyróżniać się jasnymi kolorami, minimalistycznym wyposażeniem i wyłącznie dekoracją ścienną.

Minimalizm

Spośród wszystkich istniejących stylów wnętrz minimalizm jest bardziej odpowiedni niż inne do aranżacji pokoju w «Chruszczow». Surowe, kontrastowe wnętrze pozwoli maksymalnie efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a także skorygować skomplikowane kształty dostępnej powierzchni.

Jak wyposażyć? Główną ideą minimalizmu jest stworzenie wygodnej i estetycznie dopasowanej przestrzeni, ściśle podzielonej na strefy funkcjonalne. Towarzyszące akcesoria zostają zastąpione ostrymi zestawieniami kolorystycznymi, gdzie kolor tła jest zawsze jasnym odcieniem. Nacisk na szczelność i prostotę konstrukcji pozwala na zastosowanie projektu do salonów o dowolnej wielkości.

Zabarwienie. Połączenie kolorów w stylu minimalizmu zapewnia szczególną dominację jednego jasnego odcienia z kontrastowym dodatkiem innego, ciemnego koloru z tej samej gamy. Standardy kolorów tła to beż, piasek, biel lub kość słoniowa. Ponadto dostępne są czekoladowe, czarne i ciemne odcienie szarości i brązu.

Minimalizm kolorów

W budowaniu kompozycji kolorystycznej niezwykle ważne jest uzupełnianie z ciemnymi, a nie łączenie. Wybrany kolor tła stosowany jest na wszystkich płaszczyznach: suficie, podłodze, ścianach, a także przy dużych meblach. Ciemne odcienie można wykorzystać do dekoracji ściany, podłogi, sufitu lub jako element zestawu meblowego..

Materiały (edytuj). W klasycznej wersji minimalizmu materiały dobierane są w jednym kolorze z błyszczącą powierzchnią. Odblaski i odblaski odgrywają szczególną rolę w ożywianiu wnętrza.

Do ścian i sufitów odpowiednie są malowanie, płynna tapeta, tynkowanie bez wzoru, plastikowe panele. Tapeta z dekoracyjnym wzorem i tynkiem wolumetrycznym może być stosowana tylko jako dodatek, jako samodzielny element kolorystyczny.

Część sufitową z powodzeniem uzupełniają konstrukcje napinane i podwieszane. Ponieważ jednak mówimy o pokoju w «Chruszczow», tam, gdzie często wysokość nie pozwala na montaż sufitów napinanych, lepiej zastosować najbardziej prymitywne opcje okładzin. Preferowany jest materiał, z którego wykonano okładzinę ścienną.

Minimalizm materiałów

W wykonaniu standardowym podłoga wyłożona jest deskami parkietowymi lub podłogami samopoziomującymi. Linoleum i laminat nie nadają się do tworzenia klasycznego minimalistycznego stylu. Ale projekt salonu kładzie nacisk na wygodę, dlatego odpowiednie będzie zastosowanie monochromatycznego dywanu dopasowanego do ścian.

Meble. Ten styl wnętrza wyróżniają meble o płaskich elewacjach, kładące nacisk na szczelność. Meble tapicerowane powinny mieć również ściśle geometryczny kształt. Minimalizm proponuje zastosowanie wysoce funkcjonalnych mebli, które w swoich właściwościach są zbliżone do stylu techno.

Minimalizm mebli

Faktura i kolor mebli wpisuje się w główne trendy. W przypadku mebli szafkowych preferowane są błyszczące powierzchnie odbijające światło. Meble tapicerowane mogą mieć matową szorstką lub skórzaną tapicerkę.

Ze względu na brak elementów dekoracyjnych, przedmioty meblowe pełnią rolę głównego elementu kolorystycznego, kontrastującego lub uzupełniającego kolor ścian.

Oświetlenie. Szczególną uwagę przywiązuje się do oświetlenia, które powinno spełniać nie tylko główne zadanie, ale także uzupełniać wnętrze, umieszczać akcenty. Minimalizm polega na zastosowaniu powiększonych otworów okiennych.

Sztuczne oświetlenie powinno logicznie znajdować się na suficie, oświetlając całe pomieszczenie na całym obwodzie.

Oświetlenie znajdujące się w pomieszczeniu powinno podkreślać główną ideę wnętrza – filozofię pustki i wolnej przestrzeni. Wszystkie urządzenia oświetleniowe powinny być zamaskowane i przyciągać jak najmniej uwagi, a jednocześnie mieć wystarczająco szeroki kąt świecenia.

Minimalizm oświetleniowy

Najważniejszymi metodami są neonowe wstążki i rzeźbione lampy umieszczone w suficie. Za pomocą dodatkowego oświetlenia możesz podkreślić lub uzupełnić dekoracyjną część ściany. Ważne jest, aby wybrać sprzęt oświetleniowy, który charakteryzuje się miękkim, rozproszonym światłem, bez zażółcenia..

Nie należy stosować dużych żyrandoli czy lamp, nawet jeśli logicznie uzupełniają wnętrze swoim kształtem lub wymiarami, pełniąc funkcję dekoracyjną. Zgodnie z kanonami minimalizmu światło jest elementem wymagającym wolności. Mniej uwagi na sprzęt, a więcej na jakość oświetlenia.

Wystrój i akcesoria. Dopełnienie wnętrza w stylu minimalizmu to logiczny dodatek z elementami o ścisłym wystroju, które mają określone przeznaczenie. Dodatkowe elementy odzwierciedlają charakter, pasje i zainteresowania właściciela. Najlepszą dekoracją są nieprzeźroczyste i półprzezroczyste wazony o błyszczącej powierzchni, surowe rzędy książek na półkach, obraz lub panel ścienny, zaprojektowany w kolorystyce wnętrza..

Doskonałym dodatkiem do wnętrza o minimalizmie, wykonanym w zimnych barwach, będzie jasny element kolorystyczny – żywa roślina o kwiatach zbliżonych kolorem do wnętrza. Tekstylia są używane z umiarem w postaci gładkiego dywanu wyspowego i klasycznych zasłon bez lambrekinu.

styl japoński

Pięć lat temu styl japoński był jednym z najbardziej odpowiednich do dekoracji sypialni i salonów. Dziś tradycyjny styl japońskich wnętrz stracił na popularności i jest coraz częściej wykorzystywany jako element dodatkowy. Za podstawę przyjmuje się główne trendy stylu, które kształtują się w more «otwarty» sens, ze zmianą kolorystyki, dekoracji i głównych atrybutów stylu japońskiego.

Jak wyposażyć? Styl japoński ma wiele cech, które sprawiają, że najlepiej nadaje się do dekoracji pomieszczeń w «Chruszczow». Zbliżony w swoich wymaganiach przestrzennych do opisanego powyżej stylu minimalistycznego, styl japoński wyklucza użycie zbędnych mebli, dużych akcentów dekoracyjnych i sugeruje wykorzystanie przestrzeni zgodnie z przeznaczeniem, pozostawiając maksimum wolnej przestrzeni.

Zabarwienie. Istnieją dwa schematy kolorystyczne, które stosuje się przy dekorowaniu wnętrz w stylu japońskim. Pierwszy, zwany tradycyjnym, to połączenie bieli, czerni i czerwieni, gdzie dominuje czerń lub biel. Drugi wariant rozwiązań kolorystycznych to połączenie naturalnych odcieni od brązowego do pomarańczowego beżu, z ewentualnym dodatkiem jasnych odcieni zieleni lub błękitu.

Pierwszy wariant kolorystyki tworzy bardzo kontrastowy obraz wnętrza o skomplikowanych konstrukcjach kolorystycznych. Ponieważ mówimy o projektowaniu salonu, nie zaleca się używania ciemnych kolorów jako kolorów tła. Odmiana z białym tłem, czerń – kontrastująca dopełniająca i czerwona dekoracyjna, mogą być powielane w pomieszczeniu «Chruszczow»

Kolor w stylu japońskim

Druga opcja jest bardziej złożona w wyborze odcienia, ale tworzy miękką i relaksującą atmosferę, bardziej odpowiednią dla pomysłu na sypialnię. Naturalne odcienie lilii wodnej, papieru ryżowego, jasnego bambusa nadają się do koloru tła. Różowo-brązowy, czarny, ciemna wiśnia i ochra pomogą stworzyć akcenty. Dodatki dekoracyjne i tekstylia dobierane są do koloru ścian i mają bardziej nasycony odcień.

Materiały (edytuj). Wybierając materiały do ​​okładzin ściennych, podłogowych i sufitowych, tradycje stylu zostają zachowane. Na ściany stosuje się naturalne materiały o matowej powierzchni bez głębokich teksturowanych wzorów i różnorodnych wzorów. W większym stopniu stosuje się tapety fornirowe, korkowe, ryżowe. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku tego rodzaju tapety naturalnej wymagane jest utrzymanie niskiego poziomu wilgotności. Nie mniej istotne są materiały imitujące, które nie są wrażliwe na wilgoć.

Do sufitu można zastosować tę samą powłokę, co do ścian, tworząc efekt łączenia płaszczyzn. Ale lepszym rozwiązaniem byłoby użycie struktur wielopoziomowych lub tkanin elastycznych. Wielopoziomowe konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych pozwolą na prawidłowe ustawienie oświetlenia i podkreślenie obszaru u wezgłowia łóżka dzięki obniżonej części płótna. Sufity napinane są również wygodne do oświetlania obwodu pomieszczenia, a różnorodność materiałów pozwala wybrać powierzchnie matowe o odcieniu zbliżonym do koloru ścian. Należy wziąć pod uwagę, że konstrukcje napinane i podwieszane nie mają zastosowania w pomieszczeniach, w których wysokość stropu jest mniejsza niż 3 m.

Okładzina podłogowa w stylu japońskim znacznie różni się od wszystkich tradycyjnych typów, które są najczęściej stosowane w europejskich stylach wnętrz. Najczęściej stosowanym rodzajem podłogi są tatami – miękkie maty. Zważywszy, że styl japoński nie przewiduje krzeseł i innych elementów mebli przeznaczonych do siedzenia, tatami służy jednocześnie jako wykładzina podłogowa i element meblowy..

Tatami można zastąpić matami lub dywanami o podobnej strukturze – nie wpłynie to znacząco na ogólny wygląd wnętrza. Jedyną rzeczą wartą rozważenia są zasady lokalizacji. Obowiązkowe wymiary tatami: stosunek szerokości do długości 1: 2.

Różnice w lokalizacji tatami (lub innej podobnej wykładziny podłogowej):

Aby uzyskać bardziej nowoczesny styl, zbliżony do japońskiego wnętrza, możesz użyć samopoziomujących podłóg, dywanów z drobnym grubym włosiem. Nie zaleca się stosowania podłóg drewnianych lub drewnopodobnych, linoleum, a także dywanów z wzorami i grubym włosiem..

Meble. Ponieważ styl japoński jest etniczny, do produkcji mebli używa się tylko drewna. Plastik, metal i szkło nie są wymaganymi materiałami.

Zdjęcie mebli w stylu japońskim

Wybór przedmiotów meblowych opiera się na dwóch podstawowych zasadach:

  • Każdy z elementów mebla musi mieć wyłącznie funkcję użytkową..
  • Meble są zawsze wybierane do samolotu: stoły i łóżka są opuszczane do podłogi, szafki są rozciągnięte i zamaskowane jako ściany.

Za pokój w «Chruszczow» wybór mebli ogranicza się do szafy, łóżka, stolika nocnego. Masywne projekty mebli naruszają podstawową koncepcję wnętrza. Wszystkie przedmioty meblowe mają geometryczny kształt, gładkie, nieekspresyjne płaszczyzny, bez teksturowanej dekoracji.

Łóżka bez wezgłowia znajdują się na środku pokoju. Szafy przesuwne z matowymi drzwiami są zainstalowane w odległym kącie pokoju, zamaskowane jako ściana. Możliwa jest opcja umieszczenia szafki jako ogranicznika obszaru roboczego i rekreacyjnego. Szafka nocna, stoliki boczne i inne małe meble znajdują się swobodnie, nie są przywiązane do dużych przedmiotów meblowych. Kolorystyka mebli może kontrastować ze sobą. Nie ma potrzeby dopasowywania kolorów mebli, meble dobierane są do ścian i podłogi. Stoły, łóżka i stoły odstające od ścian dobieramy w połączeniu z kolorem podłogi. Szafy i szafy wnękowe dobierane są w zależności od koloru ścian.

Łóżko w stylu japońskim

Oświetlenie. Przy odpowiednim oświetleniu można osiągnąć wnętrze wypełnione «drogą powietrzną» i wolnej przestrzeni. Powiększone otwory okienne pozwalają doświetlić całe pomieszczenie światłem dziennym.

Sztuczne oświetlenie symuluje miękkie światło słoneczne. Lampy sufitowe są rozmieszczone na całym obwodzie i mają prosty geometryczny kształt. Jedną z najlepszych opcji są reflektory z rozproszonym oświetleniem..

Dodatkowe oświetlenie realizowane jest za pomocą kinkietów, lamp stołowych i kinkietów wykonanych z materiałów półprzezroczystych. Umieszczanie lamp na ścianie – powyżej poziomu oczu.

Wystrój i akcesoria. Dekoracja japońskiego wnętrza jest nieliczna, ale niezwykle wyrazista i wymowna. Każdy z dodatków dekoracyjnych należy w subtelny sposób łączyć z kolorystyką przewodnią, uzupełniając ją jaśniejszymi i bardziej nasyconymi kolorami. Każdy z przedmiotów powinien mieć swoją ideologiczną osobliwość..

Odpowiednie są drewniane skrzynki, fazy porcelany, obrazy i panele, a także wszyscy przedstawiciele wystroju kultury japońskiej, od naczyń po rośliny..

Tekstylia są używane w najprostszej formie. Cienkie narzuty z miękkiej tkaniny, geometryczne jednokolorowe poduszki dekoracyjne, serwetki na krawężnikach. Zasłony mogą być zarówno tradycyjne japońskie, jak i klasyczne. Żaluzje i rolety pionowe spełniają wymagania stylistyczne.

Wysoka technologia

Prosta i funkcjonalna, nie wymagająca dużo miejsca i posiadająca własne wnętrze w stylu high-tech, optycznie powiększy ściany pomieszczenia w «Chruszczow», dzięki budowie linii pionowych i poziomych. Zastosowanie błyszczących powierzchni i jasnych elementów wypełnia wnętrze pokoju, sprawia, że ​​jest ono lekkie i żywe.

Jak wyposażyć? Mówimy o innym typie wnętrza, które nie akceptuje obfitości elementów dekoracyjnych, głównie opartych na materiałach i kolorach. Nacisk na szczelność pozwala prawidłowo wykorzystać dostępne metry kwadratowe, korygując brak miejsca.

Zabarwienie Podstawowe serie do aranżacji wnętrz można budować na prostych i znanych kombinacjach szarego, czarnego, białego, niebieskiego, zielonego i pomarańczowego. Jednak odcienie są dobierane jak najdalej od naturalnego koloru. Sztuczne farby z tworzywa sztucznego z refleksami połysku tworzą wielobarwną kompozycję.

Bazuje na neutralnej barwie zbliżonej do bieli: beżowej, jasnoszarej, chabrowej lub zielonej herbacie. Kolor uzupełniający działa jak jasny punkt koloru i może być wykonany przy użyciu dowolnego koloru zabarwionego plastikiem, który jest połączony z kolorem tła. Zachęca się do stosowania powierzchni chromowanych, metalicznych zimnych kolorów.

nowoczesne kolory

Materiały (edytuj). Stylizacja zakłada estetykę nowoczesności, główne materiały to kamień, szkło, metal i plastik.

W praktyce projektowej malowanie stosuje się do okładzin ściennych high-tech. Gładkie i równe powierzchnie pozwalają wypełnić wnętrze jasnymi detalami wystroju i meblami. Tapety i tynki nie są używane.

Sufit powinien również podkreślać nowoczesność wnętrza, dlatego najwygodniejszym i najprostszym sposobem okładziny będą przygotowane do malowania konstrukcje sufitów gipsowo-kartonowych, a także systemy sufitów napinanych. W najlepszej wersji odnotowuje się opcje kombinacji konstrukcji płyt gipsowo-kartonowych i sufitów napinanych.

Pilny problem z niskimi sufitami w pomieszczeniu nie pozwala na zastosowanie nowoczesnych opcji okładzin. W takim przypadku najlepszą opcją byłoby pomalowanie sufitu na kolor ścian..

Materiały w stylu high-tech

Podłoga tworzy kontrast ze ścianami i może być wykonana z parkietu lub dywanu. Możesz również użyć podłóg samopoziomujących, które tworzą absolutnie płaskie powierzchnie, ale ponieważ projekt salonu wymaga większej uwagi na przytulność i wygodę, parkiet i dywan są znacznie bardziej odpowiednie.

Meble. Meble o najprostszych formach o wysokim poziomie funkcjonalności to jedna z opcji wyposażenia wnętrz w nowoczesnej technologii. Często używane są jasne meble o dziwnych kształtach, ale najczęściej służą jako dekoracje..

Preferowane są meble do zabudowy, które podkreślają nowoczesność. Szczególną rolę odgrywa materiał do produkcji mebli. Powierzchnie plastikowe, metalowe i szklane to główne kryteria wyboru mebli w stylu high-tech..

Meble w stylu high-tech

Meble tapicerowane pełnią rolę jasnego punktu i mają jednolity, nasycony kolor bez wzorów. Tkanina obiciowa powinna być szorstka.

Oświetlenie. Wymagane jest bezpośrednie światło naturalne, dlatego okna mają bezramowe przeszklenia. Jeśli chodzi o oświetlenie sztuczne, powinno ono skutecznie podkreślać charakter błyszczących powierzchni i jasnych kolorów..

Oświetlenie główne można wykonać za pomocą metalowego lub plastikowego żyrandola o nietuzinkowym kształcie. Reflektory umieszczone w konstrukcjach sufitowych z powodzeniem wypełniają główne oświetlenie. Wbudowane paski LED dla poszczególnych elementów wnętrza, podświetlenie i oświetlenie kierunkowe służą do rozłożenia akcentów we wnętrzu.

Nowoczesne oświetlenie

Według rodzaju i lokalizacji oświetlenia przy dekorowaniu pokoju w stylu high-tech można odnieść się do podstaw stylów techno, w których każdy indywidualny element wystroju jest podkreślany za pomocą dodatkowego oświetlenia.

Wystrój i akcesoria. Korzystanie z akcesoriów jest umiarkowane. Wazony szklane i figurki geometryczne. Szczególną uwagę przywiązuje się do luster i powierzchni luster w ogóle. Możesz użyć standardowych kształtów dużych luster ściennych lub uzupełnić wnętrze lustrzanymi aplikacjami mozaiki.

Zasłony high-tech powinny w pełni wspierać główną ideę. Zasłony i klasyczne zasłony nie będą odpowiednie. Najlepszymi rodzajami zasłon okiennych są rolety ekranowe lub żaluzje pionowe. Można również zastosować zasłony sznurkowe, zarówno w postaci zasłon okiennych, jak i w celu oddzielenia części pomieszczenia..

hi-tech w sypialni

Awangarda

Ten styl wnętrza kontrastuje z klasyką. Począwszy od kompozycji kolorystycznych i budowania fabuły wnętrza, kończąc na pracy z przestrzenią i dekoracją, awangarda w swojej naturalnej subtelności i niestandardowych pozwala stworzyć żywe wnętrze w małych pomieszczeniach.

Jak wyposażyć? Główny nacisk we wnętrzu położono na kolor i drobne detale. Dzięki swojej strukturze wnętrze w stylu awangardowym to mozaika różnobarwnych kwiatów, które w zestawieniu ze sobą mają kompletny, perfekcyjny wygląd. W misternym wnętrzu awangardy odbija się wyczucie dobrego artystycznego smaku.

Zabarwienie. Paleta główna jest wybierana z «czysty» kolory i nie mówimy o naturalności koloru, ale o braku odcienia. Czarny, biały, niebieski, zielony, żółty. Jasne kolory są cieniowane, otaczając je jasnym lub ciemnym tłem.

Możesz łączyć kolory w dowolnych proporcjach. Kontrasty i opozycja jednego koloru do drugiego to główne cechy awangardy. Często stosuje się technikę agresywnego sprzeciwu, w której dwie równoległe ściany są pomalowane na niezgodne kolory..

Kolor tła może być dominujący, jasny, w tym przypadku wybiera się duże meble w przeciwieństwie do – o zimnej ciemnej lub białawej barwie. Istnieją opcje projektowania, w których tło służy jako podstawa, bez zwracania na siebie uwagi otwartymi, różnorodnymi kolorami, uzupełnij je jasnymi meblami o niestandardowym kształcie.

Kolor, podobnie jak żywioły, nie pozostaje w jednym stanie i ciągle się zmienia, zaprzeczając sobie. Płaszczyzny podłogi, sufitu i ścian – w otwartym konflikcie kolorystycznym, którego dopełniają meble i wystrój.

Materiały (edytuj). Współczesny styl wykorzystuje wszelkiego rodzaju materiały, ponieważ jest również narzędziem do tworzenia niezbędnego kontrastowego otoczenia. Szczególnie preferowane są materiały bliskie sztuce: farby, emalie, drewno, kamień.

Najlepsze opcje okładzin ściennych to malowanie i nowoczesne tapety. Barwienie pozwoli uzyskać równe, gładkie powierzchnie, które skupiają się na kolorze, a nie na fakturze. Jeśli chodzi o pokrycia tapet, stosuje się tylko tapety szklane i tapety metalizowane, które w swoich właściwościach są bliższe farbom i lakierom. Tynk może być używany tylko do celów dekoracyjnych. Teksturowane rodzaje okładzin: rolowana tapeta, panele drewniane i plastikowe, tynk wenecki, niestosowany w okładzinach ścian pokoju do wnętrza awangardy.

Awangardowy kolor w pokoju

Podłoga to dodatkowa płaszczyzna, której kolor i faktura nie powinny rozpraszać ani być jaśniejsze niż podstawowe kolory ścian. Najczęstsze opcje to lekki parkiet lub laminat. Ważne jest, aby wybrać parkiet bez wyraźnego wzoru lub z wzorem, który rytmicznie powtarza się we wnętrzu. Można również zastosować płytki ceramiczne lub podłogi samopoziomujące, ale ten rodzaj wykończenia nie nadaje się do charakterystyki pomieszczenia wypoczynkowego i bardziej nadaje się do kuchni, przedpokoju czy łazienki..

Sufit spełnia nie tylko funkcję techniczną, ale pełni również szczególną rolę estetyczną we wnętrzu awangardy. Bardziej odpowiednie są wielopoziomowe konstrukcje płyt gipsowo-kartonowych, które pozwalają tworzyć jasne wyspy, podkreślone oświetleniem i kolorem. Oprócz «kroki» z płyt kartonowo-gipsowych lub niezależnie jako okładzina sufitu, stosowane są systemy napinające, które spełniają wszystkie wymagania stylu. Tapety, tynki i kasetony (płytki sufitowe) nie nadają się do wnętrza w tym stylu.

Jeśli ze względu na niskie sufity nie można zastosować konstrukcji napinanych i podwieszanych, należy preferować malowanie. W tym przypadku kolor sufitu jest wybierany jako neutralny, a główną rolę dekoracyjną odgrywają urządzenia oświetleniowe..

Meble. Przy pomocy mebli styl zyskuje indywidualność, więc będziesz musiał zrezygnować ze standardowych zestawów meblowych.

Każdy z elementów mebla ma niepowtarzalny kształt i kolor. Głównymi parametrami wyboru mebli są wysoka funkcjonalność oraz ostre lub zaokrąglone, wyraziste kształty. Lepiej nie używać mebli dekoracyjnych, ponieważ zajmują one miejsce. Wszystkie walory dekoracyjne przypisywane są meblom standardowym..

Łóżko o niestandardowych kształtach, jako duży mebel, powinno wyznaczać lub uzupełniać kontrast ze ścianami. Szafki nocne, stoliki kawowe lub komody mają futurystyczny wygląd i są instalowane oddzielnie od siebie, w proporcji kolorystycznej do ścian.

Szafkę z panelem zewnętrznym o lustrzanym połysku można zakamuflować we wnęce ściennej. Jako element dzielący lepiej zastosować szafki przelotowe (bez ścian i drzwi) o niestandardowym kształcie.

Oświetlenie. Oświetlenie stawia akcenty na kolorystykę wnętrza, dlatego do udekorowania awangardy potrzebne są trzy rodzaje opraw oświetleniowych.

Awangarda oświetleniowa

Styl opraw oświetleniowych jest równie wyjątkowy jak całe wnętrze. Jasne, wyraziste żyrandole i kinkiety powinny stanowić logiczny akcent we wnętrzu.

Wystrój i akcesoria. Dekorowanie w szerokim znaczeniu jest używane tylko w przypadku stylów, które wymagają dużej powierzchni i używają półtonów do schematów kolorów. Jasne i wpadające w ucho wnętrze nie wymaga dodatkowego wystroju, aby dopełnić kompozycję. Dzięki pełnoprawnej konstrukcji przejść tonalnych oraz połączeniu kolorów i kontrastów możesz obejść się bez dekoracji.

Jeśli istnieje potrzeba nadania wnętrzu bardziej domowego i mieszkalnego wyglądu, jako wystrój stosuje się obrazy bez ram, lustra o skomplikowanych geometrycznych kształtach, jasne nieprzeźroczyste wazony, a także doniczki podłogowe z roślinami.

Tekstylia są używane w formie dywanu wyspowego, tworząc niezbędny kolor «Chmura». Dywan może mieć dowolny kolor i fakturę, ale nie powinien mieć drobnych wzorów. Wskazane jest użycie jednokolorowych dywanów lub, jeśli jest to kompatybilne ze ścianami i sufitami, dywanów z dużymi geometrycznymi wzorami.

Zasłony powinny mieć prosty styl, bez zbędnych fałd i faktur. Jeśli wybrano klasyczne zasłony, kolor powinien być jasny. Nowoczesne rodzaje zasłon, takie jak rolety screenowe czy żaluzje pionowe i poziome, służą wyłącznie do sterowania oświetleniem pomieszczenia i nie mogą różnić się kolorem.

Konstruktywizm

Konstruktywizm jako styl wnętrza zakłada racjonalność i rygor formy. Ta opcja aranżacji salonu w «Chruszczow» jest to wygodne, ponieważ nie ma potrzeby dzielenia stref lub wizualnego zmniejszania obszaru z powodu nadmiernej dekoracji. Proste kształty pomagają właściwie wykorzystać szczelność przestrzeni, a otwarte kolory potęgują i optycznie powiększają ściany.

Jak wyposażyć? Wykonanie stylu jest utylitarne, wolne od romantycznych form zdobienia. Dostępna przestrzeń jest wykorzystywana z maksymalną wydajnością, minimalizując podział przestrzeni ściankami działowymi. Do stworzenia odrębnych części wnętrza, logicznie oddzielonych od siebie, wykorzystuje się kolor, surowe linie i funkcjonalne meble.

Zabarwienie. Bez kontrastów i jasnych plam konstruktywizm buduje kompozycję na monochromatyczności kilku barw, zbliżonych do naturalnych odcieni. Bardziej odpowiednie są zimne odcienie niebieskiego, szarego, zielonego, a także kontrastujące linie czerni i bieli. Aby nadać wnętrzu miękkości zastosowano ciepłe odcienie beżu: piaskowy, drzewny.

Kolor tła jest zawsze jasny i zimny. Za pomocą równomiernego koloru osiąga się maksymalne rozszerzenie przestrzeni. Kolor tła stosowany jest nie tylko do ścian i sufitów, ale także do części mebli i dekoracji znajdujących się blisko ściany.

Dodatkową rolę odgrywają nasycone odcienie tego samego koloru, który został wybrany do ścian. Z ich pomocą uwaga skupia się na obszarach wewnętrznych..

Gradację kolorów można prześledzić od rozmytego białawego do bogato ciepłego, zaczynając od tła (ściany), a kończąc na dużych meblach. Główne elementy wnętrza, które wyróżniają pomieszczenie jako strefę rekreacyjną, mają najbardziej wyrazisty odcień..

Materiały (edytuj). Idea praktyczności i zwięzłości pozwala na wykorzystanie wszelkiego rodzaju materiałów naturalnych: drewna, kamienia, szkła i tekstyliów. Trendy kolorystyczne opierają się na najprostszych naturalnych odcieniach, dlatego najodpowiedniejszym wyborem jest zestaw ekologicznych materiałów..

Do okładzin ściennych używa się tylko malowania. Pokrycia tapet, tynki, panele są zbyt teksturowane, a przy aranżacji wnętrza w stylu konstruktywizmu tekstura jest wykluczona. Gładkie pomalowane powierzchnie można uzupełnić strefami dekoracyjno-funkcjonalnymi w postaci fototapety lub półek, które logicznie dopełniają całościowy styl.

Meble konstruktywistyczne

Podłoga do salonu może być wykonana z materiałów drewnianych (jasne odcienie). Jednak wiele ciepłych tonów niszczy zasadę spójności i monochromatycznego konstruktywizmu, dlatego lepiej jest użyć samopoziomujących podłóg lub zwykłego linoleum, o kilka tonów ciemniejszych niż ściany. Dywan i laminat nie są używane.

Sufit jest równie łatwy do pokrycia jak ściany. Jeśli stosuje się konstrukcje podwieszane i napinane, to tylko w postaci jednej płaszczyzny pomalowanej tak, aby pasowała do ścian. W rzadkich przypadkach, gdy zachodzi potrzeba wybrania części pomieszczenia, można wykonać jeden krok i dodać oświetlenie w tej części pomieszczenia..

Konstrukcje podwieszane są w większym stopniu wykorzystywane do prawidłowego rozmieszczenia oświetlenia bez nieporęcznych żyrandoli i kinkietów. Malowanie sufitu ma zastosowanie, jednak oświetlenie musi być przemyślane w taki sposób, aby oprawy oświetleniowe były jak najbardziej zamaskowane.

Meble. Konstruktywizm zakłada logiczne, surowe, funkcjonalne meble. Geometryczne kształty bez dekoracyjnych wykończeń to standard wyboru.

Duże meble tapicerowane należy dobrać dodatkowo do koloru ścian. Sofa lub łóżko o kilka odcieni ciemniejsze niż kolor tła, tapicerowane szorstką tkaniną. Jeśli obecne są poduszki lub koce dekoracyjne, powinny być solidne i pasować do koloru i faktury tapicerki..

Szafy, krzesła i stoły o ściśle prostej formie wykonane z jasnego drewna, które wyglądają jak lekkie, prawie nieważkie meble. Ważne jest, aby kolor wszystkich drewnianych przedmiotów był taki sam, ton w ton.

Istnieje możliwość zastosowania stolika kawowego oraz szklanego stolika nocnego. Ale lepiej, jeśli ten sam mebel jest wykonany z drewna..

Oświetlenie. Do wnętrza w stylu konstruktywizmu stosuje się dwa rodzaje urządzeń oświetleniowych. Głównym zadaniem jest stworzenie komfortowego środowiska, dlatego pierwszy rodzaj oświetlenia – główny – znajduje się na obwodzie. Z reguły oświetlenie główne wykonuje się za pomocą reflektorów zainstalowanych we wnęce sufitu. Nie stosuje się żyrandoli przestrzennych i innych rodzajów dekoracyjnych opraw oświetleniowych. W przypadku sufitów malowanych odpowiednie są rodzaje opraw oświetleniowych, które są mocowane bezpośrednio do sufitu.

Drugi rodzaj oświetlenia jest dodatkowym. Jest to konieczne nie do oświetlenia dekoracyjnego, ale do wygody w strefie rekreacyjnej. Dodatkowe oświetlenie zapewniają kinkiety zainstalowane na wysokości oczu. Najwygodniejsze opcje montażu lamp zanurzonych we wnęce ściany.

Wystrój i akcesoria. Elementy dekoracyjne wnętrza są ograniczone do minimum. Prawie wszystkie atrybuty powinny mieć rzeczywisty cel, dlatego z asortymentu dekoracyjnego można odróżnić sprzęt AGD, który jest obowiązkowy w łazience, a także wazony wykonane z nieprzezroczystej porcelany. Do dekoracji często wykorzystuje się obrazy i lustra bez ram..

Dywany wykonane w formie wysp wykorzystywane są jako aktywna kolorowa część wnętrza. Za pomocą ciemnych, bogatych dywanów z drobnym włosiem możesz podkreślić centralną część kompozycji..

Zasłony pełnią wyłącznie funkcję użytkową i mogą być klasyczne półprzezroczyste, bez lambrekinu i dekoracji lub nowoczesne: rolety, żaluzje i ekrany.

Możesz użyć kombinacji stylów z powyższej listy, aby stworzyć spersonalizowane wnętrze, które spełni wszystkie Twoje osobiste wymagania dotyczące komfortu. Istotne będzie również stosowanie kombinacji stylów oprócz wszelkich innych wzorów, antycznych lub nowoczesnych, ale należy pamiętać, że klasyczne style wnętrz wymagają dużych i masywnych efektów dekoracyjnych, które ukrywają przestrzeń.