Pokoje

Projekt przedpokoju w prywatnym domu

Hol wejściowy to pierwsze pomieszczenie, które widzimy wchodząc do domu. A pierwsze wrażenie całego domu zależy od tego, jak zaprojektowano to pomieszczenie użytkowe. Ale wrażenia są ważniejsze dla gości, właścicieli prywatnego domu, przede wszystkim ważna jest funkcjonalność, praktyczność pomieszczenia, zgodność wnętrza z ich rozumieniem piękna i komfortu..

Hol wejściowy w prywatnym domu

Jeśli planujesz remont w przedpokoju, to znaczy, że wszystkie pozostałe pomieszczenia przeszły już ten etap i masz ogólną opinię o wnętrzu całego domu, jego wyposażeniu, kolorystyce i cechach wyposażenia. Być może wyjdziesz z ogólnych trendów projektowych całego gospodarstwa domowego, a może zdecydujesz się na wykonanie wnętrza przedpokoju w stylu zasadniczo nietypowym dla całego budynku, albo wybierzesz nietypową kolorystykę. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji, poczucia proporcji, wielkości pokoju i możliwości finansowych..

Lekkie wykończenie przedpokoju

Zwracamy uwagę na mały zbiór zaleceń dotyczących wykonania napraw w przedpokoju – wybór wykończeń, wyposażenia, wystroju i akcesoriów. Mamy nadzieję, że realne projekty projektowe korytarzy znajdujących się w prywatnych gospodarstwach domowych zainspirują Państwa do własnych osiągnięć w trudnej materii remontu domu..

Przestronny hol wejściowy prywatnego domu

Zacząłeś więc tworzyć projekt projektu korytarza i pierwszą rzeczą, na którą musisz się zdecydować, jest określenie, jak funkcjonalne powinno być pomieszczenie gospodarcze. Czy planujesz przechowywać w tym pomieszczeniu tylko ubrania i buty, które nosisz na co dzień, czy potrzebujesz dużego systemu przechowywania (zależy to również od liczby domowników w Twoim domu). Czy potrzebujesz miejsca do siedzenia i jak przestronnie (niektórzy właściciele domów wyposażają nawet toaletki do nakładania makijażu na korytarzu, wszystko zależy od Twojego stylu życia i możliwości, funkcjonalnej zawartości reszty lokalu).

Jasna paleta pokoju

Po ustaleniu niuansów funkcjonalnej zawartości twojego korytarza możesz przystąpić do planowania prac wykończeniowych..

Dekoracja przedpokoju

Ściany

Każda dekoracja zaczyna się od definicji materiałów do dekoracji ścian. A siano z przedpokoju, zwłaszcza w prywatnym domu, jest narażone na zwiększone narażenie na wilgoć, kurz, brud i tarcie mechaniczne. Podczas zdejmowania butów możemy oprzeć się o ścianę, krople deszczu (nie zawsze czyste) spadają z ubrań i parasoli na ściany i podłogę, metalowe przedmioty na torebkach i butach mogą porysować powierzchnie. W przypadku domów z dziećmi i zwierzętami problem sprzątania korytarza po deszczowej pogodzie będzie jeszcze bardziej dotkliwy. Dlatego wybierając materiał do dekoracji ścian pamiętaj o możliwości oczyszczenia i reanimacji takich powierzchni po poważnym zabrudzeniu..

Ściany w korytarzu

Radzimy nie przerywać wyboru drogich tapet tekstylnych lub prostych papierowych. Konieczne jest wybranie trwałych i odpornych na zużycie, najlepiej zmywalnych opcji. Jednocześnie ważne jest, aby czyszczenie powierzchni nie wymagało specjalnych narzędzi ani urządzeń, ponieważ czyszczenie będzie musiało być wykonywane często.

Oryginalna dekoracja ścienna

Metody dekorowania ścian korytarza prywatnego domu

Tapeta na korytarzu

Często w korytarzu stosuje się zasadę łączenia wykończeń ścian. Za pomocą płyty MDF lub PCV układa się rodzaj fartucha od podłogi do mniej więcej połowy ściany (wszystko zależy od twoich preferencji i wielkości korytarza), a następnie ściany są malowane lub wklejane tapeta odporna na wilgoć.

Boazeria

Panele drewniane

Na przykład w przypadku stylu wiejskiego (zwłaszcza wersji zrusyfikowanej) typowe jest nie malowanie ścian wykonanych z drewna, ale traktowanie ich środkami antyseptycznymi, różnymi sprayami przeciwko skutkom szkodników owadzich i wilgoci. A także lakier.

Korytarz wiejski

Kraj rosyjski

Rustykalny

Podłogi

Być może takiego obciążenia, jak na korytarzu, nie odczuwają podłogi w żadnym innym pomieszczeniu w mieszkaniu. Obcasy, ciężkie torby, metalowe przedmioty, w niektórych domach koła rowerów, hulajnóg, rolek. Nie wspominając o brudu, kurzu i wilgoci. Przy projektowaniu podłogi ważne jest, aby wybrać trwały, niezawodny materiał, który będzie łatwy w pielęgnacji..

Opcje podłóg:

Linoleum to jeden z najpopularniejszych rodzajów podłóg w naszym kraju. Jest to niedroga i niezawodna wykładzina podłogowa, która jest niezwykle łatwa w utrzymaniu. Linoleum dzieli się na domowe, pół-komercyjne i komercyjne, w zależności od poziomu odporności na zużycie. Linoleum do użytku domowego nie nadaje się do podłóg w korytarzu ze względu na częstą ekspozycję na ostre przedmioty, takie jak spinki do włosów i obcasy.

Posadzka

Laminat – jeśli wybierzesz tę metodę układania podłogi, musisz preferować opcje odporne na wilgoć, trwałe i maksymalnie odporne na zużycie. Połączenia elementów laminowanych narażone są na szczególnie silne działanie wilgoci, należy zastosować specjalną zaprawę odporną na wilgoć.

Panele podłogowe

Płytki to trwała i niezawodna konstrukcja podłogowa, która nie wymaga dużej konserwacji. Jeśli wybierzesz płytki ceramiczne, preferuj gres porcelanowy – jest mocniejszy i trwalszy niż zwykłe płytki, jest chroniony przed poślizgiem. Płytki kamienne nie są tanim (zwłaszcza w przypadku kamienia naturalnego) sposobem wykończenia podłogi, ale najbardziej trwałym i niezawodnym.

Kafelki podłogowe

Jeśli twój korytarz jest wystarczająco przestronny, możesz użyć kombinacji wykładzin podłogowych – użyj płytek w najbardziej obciążonej części, a następnie połóż laminat, linoleum lub deskę podłogową.

Sufit

Zasadniczo wykończenie sufitu w korytarzu niewiele różni się od wyboru materiału do innych pomieszczeń w mieszkaniu. Możesz kierować się własnymi preferencjami i preferencjami smakowymi, a także możliwościami finansowymi.

Rodzaje sufitów do przedpokoju:

  • napięcie;
  • zawieszenie;
  • wykończenie sufitu.

Sufit napinany jest łatwy w utrzymaniu, trwały i reprezentuje absolutnie płaską, gładką powierzchnię. Ale aby go zainstalować, musisz skontaktować się ze specjalistami, samodzielna instalacja nie będzie działać bez specjalnego przeszkolenia i odpowiedniego sprzętu. W przypadku przedpokoju, którego konstrukcja z reguły sufit nie jest najważniejszym elementem wnętrza, ta opcja wykończenia może być bardzo akceptowalna.

Sufit podwieszany wykonany jest z płyt gipsowo-kartonowych lub paneli z tworzywa sztucznego. Ten rodzaj konstrukcji sufitu sugeruje możliwość zainstalowania wbudowanego systemu oświetleniowego, prawdopodobnie na kilku poziomach, cała komunikacja inżynierska będzie ukryta za panelami. Sufit wykonany z plastikowych paneli nie wymaga dodatkowej obróbki. A płyta gipsowo-kartonowa nadal będzie musiała być otynkowana, pomalowana lub wklejona tapetą. Należy pamiętać, że montaż tego typu sufitu zajmie co najmniej 10 cm od wysokości Twojego przedpokoju..

Dekoracja sufitu ma kilka możliwych sposobów:

  • obraz;
  • wybielić;
  • tapetowanie;
  • wykończenie tynkiem dekoracyjnym;
  • pokrycie płytami sufitowymi.

Oczywiście powierzchnia sufitu do malowania lub bielenia musi być idealnie płaska i gładka..

Paleta kolorów

Dobór kolorów do salonu zależy od osobistych preferencji oraz stylu i kolorystyki pomieszczeń przylegających do przedpokoju. Cała przestrzeń Twojego domu będzie wyglądała bardziej harmonijnie i zrównoważona, jeśli odcienie dekoracji i wyposażenia nakładają się na siebie we wszystkich pokojach. Ale nie ma kanonów – ktoś chce wejść w atmosferę ciszy i spokoju, wchodząc do domu (i wybiera spokojną paletę światła), dla kogoś ważne jest, aby rano rozweselić się przed pójściem do pracy (w tym obudowa, jasne plamy i kolorowe wykończenia mogą pomóc ).

Rozwiązania kolorystyczne do przedpokoju

Przy wyborze palety kolorów do wykończenia dowolnego pomieszczenia obowiązuje niepisana zasada, która pomaga wizualnie powiększyć pomieszczenie – ściany powinny być jaśniejsze niż podłogi, ale ciemniejsze niż sufit..

Art Nouveau

Kontrastujące wnętrze przedpokoju

Oto kilka przykładów, jak zaprojektować korytarz w kontrastowych kolorach. Takie wnętrze nasycone jest dynamiką, jest praktyczne, ale jednocześnie atrakcyjne..

Kontrastujące wnętrze

Czarno-biały wzór

Czarno-białe kombinacje we wnętrzu przedpokoju wyglądają niezwykle korzystnie. Pomimo obfitości bieli w dekoracji i wyposażeniu, wybrane materiały ułatwiają czyszczenie bez użycia specjalnych narzędzi i osprzętu..

Oryginalny korytarz

Biały z czarnym

Dodaj jasność do swojego domu

Dlaczego nie użyć jasnych kolorów do dekoracji przedpokoju? W końcu jest to pokój, który już od pierwszych kroków nadaje ton całemu domowi. Dotyczy to zwłaszcza prywatnych domów z dziećmi. Małe gospodarstwa domowe lubią wszystko jasne i dynamiczne.

Jasny korytarz

Jasne elementy wnętrza

Nudne wnętrze

Meble do przedpokoju

Systemy przechowywania

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy decydujemy o tym, jak umeblować przedpokój, jest zestaw systemów przechowywania, które z powodzeniem pomieszczą odzież wierzchnią, buty i akcesoria do noszenia na co dzień i nie tylko..

Systemy przechowywania wykonane z drewna

Przestronne systemy przechowywania

Przestronne systemy przechowywania wykonane z niemalowanego drewna są popularną opcją w korytarzach prywatnych, a zwłaszcza wiejskich domów. Takie zestawy mebli są w stanie pomieścić nie tylko ubrania i buty do noszenia na co dzień, ale także całą sezonową odzież wierzchnią małej rodziny..

Korytarze narożne

Systemy przechowywania narożnego

Maksymalna przestrzeń

Narożne systemy przechowywania pozwolą wykorzystać całą dostępną przestrzeń w przedpokoju do stworzenia obszernego zestawu mebli. W dolnej części zestawu słuchawkowego można ustawić miejsca do siedzenia, pod którymi można zintegrować szuflady na buty lub otwarte półki. Na górnej kondygnacji mebli znajdzie się miejsce na czapki lub dodatki. Jeśli w domu są dzieci, ciekawym posunięciem może być umieszczenie czarnych tablic do pisania nad każdą komorą systemu przechowywania. Na takich tablicach możesz pisać wiadomości lub po prostu podpisać swoje miejsce dla każdego członka rodziny..

Śnieżny system przechowywania

Biały korytarz

Białe odcienie

Śnieżnobiałe systemy przechowywania nie obciążają wnętrza, mimo imponujących rozmiarów, optycznie powiększają przestrzeń, która często tego potrzebuje w korytarzu.

Ciemne systemy przechowywania

Naprawdę przestronne korytarze w prywatnych domach są w stanie «wytrzymać» nawet ciemne systemy przechowywania o imponujących rozmiarach, rozmieszczone praktycznie na całym obwodzie pomieszczenia. Harmonijny wygląd przedpokoju uzyskano dzięki zastosowaniu ciemnej tonacji mebli oraz śnieżnobiałego koloru ścian i sufitu w kolorystyce podłóg..

Osadzenie

Oczywiście na korytarzu musimy założyć buty i zdjąć buty, a wygodniej będzie, jeśli będzie wygodne miejsce do siedzenia do tych manipulacji. Może to być ławeczka, podnóżek lub wyspa, która pełni między innymi funkcję systemu przechowywania, część wypoczynkową można wbudować w zestaw meblowy.

Wygodna pozycja siedząca

Osadzenie

Komody, kredensy i nie tylko

Dla niektórych właścicieli domów dopuszczalna jest również opcja, gdy komoda lub szafka na akcesoria i wszelkiego rodzaju drobiazgi znajdują się w przedpokoju jako system przechowywania. Górna płaszczyzna takiego mebla może służyć do umieszczenia elementów dekoracyjnych..

Wiszący system przechowywania

Wieszak

W małych korytarzach, gdzie często nie mieści się zestaw mebli do zabudowy lub szafek do przechowywania, wystarczy umieścić wieszak, którym może być drążek z haczykami lub samodzielna konstrukcja podłogowa. Wieszak jest również potrzebny do przestronnego przedpokoju – powiesić przesiąknięte deszczem ubrania.

Wieszaki

Wygodne miejsce na wieszaki

W ciemnych kolorach

Wieszak podłogowy

Praktyczne elementy dekoracyjne

Lustro

Żaden korytarz nie jest kompletny bez lustra, ponieważ wszyscy mieszkańcy przed wyjściem na zewnątrz muszą upewnić się, że ich wygląd odpowiada ich własnym oczekiwaniom. Ale oprócz głównego obciążenia funkcjonalnego lustro może pełnić rolę elementu dekoracyjnego, ozdabiając pokój przedpokoju, czyniąc go ciekawszym, bardziej wyrazistym.

Oryginalne lustro

Wiklinowy kosz lub oryginalny stojak może stanowić doskonałą ozdobę wnętrza Twojego przedpokoju, spersonalizować je i urozmaicić. Nie mówiąc już o spełnianiu swojej głównej funkcji – przechowywania parasoli, w którym nie będziesz musiał spędzać czasu na szukaniu, zawsze będziesz wiedział, gdzie zabrać parasol w deszczowy dzień.

Nie każdy korytarz ma okno i nie każde okno jest zasłonięte przez właścicieli domów. Ale jeśli mimo to zdecydujesz się ozdobić okno przedpokoju zasłonami lub zasłonami, wybierz materiały, które są łatwe w pielęgnacji. To samo dotyczy dywanów. Mimo to korytarz to pomieszczenie o wysokim poziomie zanieczyszczenia.

Zasłony do przedpokoju

Rolety rzymskie w przedpokoju

Rolety lub rolety rzymskie wykonane z grubej tkaniny, a także rolety bambusowe będą najlepszym wyborem do dekoracji okna w przedpokoju.

Dywan do przedpokoju

wykładzina dywanowa

System oświetleniowy

Sposób oświetlenia przedpokoju zależy od rodzaju dekoracji sufitu (możliwość wbudowania lamp lub taśm LED), stylu pomieszczenia, wielkości pomieszczenia oraz preferencji gustu. Korytarz powinien być wystarczająco jasno oświetlony, lepiej zastosować kilka poziomów oświetlenia – np. centralny żyrandol i kinkiet lub lampa wisząca i listwy wpuszczane LED.

Luksusowy żyrandol

Oczywiście luksusowy żyrandol z wieloma błyszczącymi elementami dekoracyjnymi może zmienić korytarz w prawdziwie luksusowy pokój..

Szklany żyrandol

Żywe rośliny

Korytarze w domach prywatnych często obfitują w przestrzeń, a jest wystarczająco dużo miejsca nawet na ustawienie doniczek lub wanien z żywymi roślinami. Żywy organizm oczyszczający powietrze trudno nazwać przedmiotem wystroju, ale bezsporne jest, że rośliny swoim wyglądem i samą swoją obecnością ozdabiają i odświeżają każde wnętrze..

Rośliny na korytarzu

Posadź w dużej wannie

Korytarz +1

Korytarz prywatnego domu może mieć tak dużą powierzchnię, że oprócz wszystkich atrybutów niezbędnych do tego pokoju, umieszcza się również meble na inny segment życia. Niektórzy właściciele domów instalują zlew, aby móc umyć ręce po pracy w ogrodzie na korytarzu, ktoś musi umyć łapy po spacerze. A ktoś postanawia przenieść biuro na korytarz.

Przedpokój-szafka

Szafka na korytarzu

Biurko w korytarzu

Zlew i miejsce dla zwierząt

Umywalka na korytarzu

Przykłady ekscentrycznych wnętrz korytarzowych

Ponieważ nie ma absolutnie identycznych domów, nie ma identycznych wnętrz przedpokoju. Wszyscy mamy różne gusta i preferencje, różne koncepcje piękna, komfortu i wygody. To, co dla jednego właściciela domu wydaje się ekscentryczne, dla drugiego jest normą. Zwracamy uwagę na kilka projektów projektowych z nietypowym projektem przestrzeni przedpokoju. Być może zainspiruje Cię ich nietrywialność i przyjmiesz kilka technik projektowych i rozwiązań..

Niezwykły projekt przedpokoju

Ekscentryczny korytarz

Niebanalny projekt