Pokoje

Przewijak czy komoda – rozwiązujemy dylemat wnętrza pokoju dziecięcego

Zakup jakichkolwiek towarów dla noworodków zawsze rodzi wiele pytań ze strony przyszłych rodziców. Nie jest łatwo stworzyć w pokoju dziecka komfortowe, wygodne, bezpieczne i piękne otoczenie, w którym oboje rodzice będą zadowoleni, a dziecko będzie zainteresowane. Biorąc pod uwagę, że bezpieczeństwo, piękno i przyjazność dla środowiska towarów są nieuchronnie związane z dodatkowymi wydatkami, kolejnym problemem dla rodziców jest prawidłowa alokacja budżetu. W tej publikacji postaramy się zmierzyć z trudną kwestią wyboru przewijaka lub jego możliwych alternatyw..

Komoda w pastelowych kolorach

Harmonijne kombinacje

W pokoju dla noworodka

Dlaczego potrzebujesz przewijaka?

Przed narodzinami dziecka przyszli rodzice muszą rozwiązać wiele spraw, dokonać wielu zakupów i przygotowań. W ogólnym wirze niekończących się przejęć mimowolnie wkrada się myśl o możliwych oszczędnościach. Ale na pytanie, czy rodzina, w której niedługo pojawi się dziecko, potrzebuje przewijaka, odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie potrzebna. Tylko na pierwszy rzut oka może się wydawać, że na przewijaku lub komodzie zmienisz tylko ubranka dla dziecka, a to kilka minut. A ten proces potrwa niecały rok. Dla niektórych korzystanie z przewijaka lub deski kończy się przed osiągnięciem przez dziecko szóstego miesiąca życia. Ale nawet ten okres to kilka miesięcy ciągłego użytkowania. Na przewijaku nie tylko zmienisz ubranka dla dziecka, ale również wykonasz gimnastykę i masaż, wyczyścisz nos, uszy i przytniesz nagietki, opracujesz delikatną skórę dziecka i przeprowadzisz wiele innych zabiegów, a nawet zabaw.

W głębi szafy w zabudowie

Kompleks systemów magazynowych

Materac do przewijania na komodzie

Oryginalna para mebli

Jeśli wyobrazimy sobie, że wszystkie te czynności trzeba będzie wykonywać kilka razy dziennie, nie na płaszczyźnie przewijaka lub deski do noszenia, co jest wygodne dla wzrostu matki, ale na łóżku lub sofie (w zależności od układu pokoju dziecięcego lub brak oddzielnego pokoju dla dziecka), wtedy staje się jasne, że żadne plecy nie wytrzymają takiego obciążenia. Zmieniająca się powierzchnia jest więc konieczna, każdy doświadczony rodzic może przekonać przyszłe matki i ojców. Rozważ różne możliwości stworzenia wygodnego, bezpiecznego i ergonomicznego miejsca do przewijania (i nie tylko) Twojego dziecka.

Kontrastowe kombinacje

Niezwykła dekoracja

Biały pokój

Pastelowe odcienie

Zmiana opcji powierzchni

Przewijak

Nowoczesne sklepy sprzedające meble dziecięce i akcesoria do niego oferują nam szeroki wybór produktów przeznaczonych dla klientów o różnych preferencjach i wielkości portfela. Wybierając przewijak warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • obecność ochraniaczy jest ważnym kryterium konstrukcyjnym, które wpływa na poziom bezpieczeństwa produktu (dopóki dziecko nie zacznie się aktywnie przewracać, zderzaki będą w stanie utrzymać go na zmieniającej się powierzchni, nawet jeśli matka jest rozproszona lub obniży poziom czujności);
  • jeśli model jest wyposażony w kółka, czyli przewijak jest przenośny, to muszą mieć niezawodne zamki;
  • pozycja dziecka na stole będzie zależeć od jego kształtu i wielkości, najwygodniejszą opcją jest ustawienie dziecka nogami do przodu w stosunku do matki (w tej pozycji wygodnie jest zmieniać ubranka dziecka, wykonywać gimnastykę i inne manipulacje ). Jeśli dziecko leży bokiem (wzdłuż stołu), zmiana pieluchy i ubrania nie jest tak wygodna, ale łatwo jest wyczyścić uszy, nos;
  • z punktu widzenia przyjazności dla środowiska produktu ważną rolę odgrywa materiał wykonania. Idealnie stół do przewijania powinien być wykonany z drewna, które nie jest szkodliwe dla ludzi i środowiska, zdolne do: «oddychać» i świetnie wygląda w każdym wnętrzu;
  • stół powinien być przykryty specjalnym materacem lub przewijakiem z powierzchnią wykonaną z materiału, który nie ślizga się, odpycha wilgoć i jest łatwy w utrzymaniu czystości;
  • proces użytkowania stołu znacznie ułatwia obecność kieszeni, półek i innego rodzaju systemów przechowywania, które pozwalają na przechowywanie «na dłoni» wszystkie niezbędne artykuły higieniczne i pielęgnacyjne dla dzieci.

Przewijak dla dzieci

W kolorze różowym

Istnieją modele przewijaków przeznaczonych do użytku w łazience. Wybierając takie produkty, należy zwrócić uwagę na hydrofobowe właściwości materiału ramy. Najczęściej modele te mają wbudowaną wannę. Zaletą tej symbiozy jest to, że rodzice nie będą musieli się schylać, aby kąpać maluszka i mogą od razu przenieść maluszka z chrzcielnicy na zmieniającą się powierzchnię – wytrzeć i ubrać. Brak modeli z wbudowaną wanną o krótkiej żywotności. Zwykle po 3-4 miesiącach maluchy nie mieszczą się już w małej czcionce i nadal nie mogą pływać w pozycji siedzącej..

Materac na łóżku

Powinieneś zwracać nie mniejszą uwagę na rozmiar stołu. W wielu nowoczesnych modelach wysokość przewijania jest często regulowana. Jeśli nie ma takiej funkcji, musisz przejść od własnego wzrostu, podejść do stołu i wyobrazić sobie, że przeprowadzasz manipulacje, aby opiekować się dzieckiem. Z całą powagą podejmij wybór tego parametru, ponieważ będziesz musiał spędzić dużo czasu nad zmieniającą się powierzchnią i lepiej nie obciążać odcinka lędźwiowego kręgosłupa..

Przewijak

Przewijak jest rzadko używany przez ponad rok. Najczęściej korzystanie z tego wygodnego urządzenia kończy się dużo wcześniej, zwłaszcza jeśli dziecko jest duże lub bardzo aktywne. Dzieci bardzo szybko dorastają, dlatego lepiej kupić stolik, który wymaga wzrostu. Na początku, do warunkowego unieruchomienia dziecka, będzie można użyć materaca z twardą podstawą..

Stół z otwartymi półkami

Wybierając przewijak, będziesz musiał również dowiedzieć się, jaką maksymalną wagę może utrzymać dziecko. Oczywiście nie można z góry wiedzieć, jak aktywnie dziecko będzie się rozwijać i jak szybko przybrać na wadze, ale lepiej jest mieć co najmniej niewielki margines maksymalnej dopuszczalnej wagi dziecka do używania produktu.

W kolorze białym

Główną wadą przewijaków jest ich krótka żywotność. W przeciwieństwie do komody, z której można korzystać tak długo, jak chcesz (do wyczerpania produktu), przewijak rzadko służy nikomu dłużej niż rok. Jednocześnie zajmuje trochę miejsca w pomieszczeniu, co jest niezwykle ważne w warunkach mieszkania o małej powierzchni..

Przewijak

W rzeczywistości ten mebel jest urządzeniem do przewijania i jest deską, którą albo naciąga się łatwą do czyszczenia szmatką i ma miękkie boki, albo może służyć jako podstawa do montażu materaca i jest wyposażona w drewniane (lateksowe) boki. Płyty dostępne są w różnych modyfikacjach i rozmiarach. Większość ma długość równą szerokości łóżeczka (pojęcie standardu jest w tym przypadku bardzo niejasne, producenci krajowi i zagraniczni często różnią się parametrami i wybierają deskę «pod łóżeczkiem» jest konieczne w każdym konkretnym przypadku). W przypadku małych mieszkań, w których wszystkie segmenty funkcjonalne znajdują się w jednym pomieszczeniu, ta opcja oszczędzania powierzchni użytkowej jest bardzo istotna..

Przewijak

Zestaw do czekolady

W pokoju dziewczynki

Oryginalne rozwiązania kolorystyczne

Niewątpliwą zaletą przewijaków jest ich niski koszt (w porównaniu do stołów i komód). Biorąc pod uwagę, że mebel kupowany jest na kilka miesięcy, będzie miał czas na amortyzację swojej stosunkowo niskiej ceny..

Design w pastelowych kolorach

Bogactwo wystroju

Minimalistyczne umeblowanie

Oryginalne meble

Ale są też wady takich alternatyw dla przewijaka. Jeśli deska znajduje się między bokami łóżeczka, będziesz musiał często ją przesuwać, aby położyć dziecko do łóżka, a następnie odłożyć ją z powrotem, aby zmienić ubranie lub wykonać inne manipulacje. Ale powtarzamy raz jeszcze, w warunkach małych powierzchni mieszkania taka opcja roszady będzie małą przeszkodą..

Przewijak na łóżku

Wnętrze w jasnych kolorach

Nietypowe rozwiązania meblowe

Komoda z materacem lub przewijakiem

Jedną z najdroższych, ale jednocześnie trwałych opcji zorganizowania przewijaka dla dziecka jest zakup komody z bokami lub leżanką do przewijania, a także konwencjonalnego systemu przechowywania, na którym można przewijać zainstalowany materac lub deska. Zaletą tego podejścia jest to, że możesz wykorzystać swoją istniejącą komodę i kupić tylko materac z twardą podstawą, który jest znacznie tańszy niż pełnoprawny przewijak..

Śnieżnobiała komoda z gładką elewacją

Komoda z litego drewna

W pokoju z fioletowym wykończeniem

W stylu marynistycznym

Komoda w neutralnym kolorze

Oczywiście system przechowywania, taki jak komoda, będzie służył przez wiele lat. Najpierw umieszczasz w trzewiach szuflad wszystkie niezbędne przedmioty do opieki nad dzieckiem, z czasem zastępowane są one ubrankami, zabawkami, książkami i innymi przedmiotami niezbędnymi do wzrostu i rozwoju dziecka..

Komoda z lustrzanymi frontami

Błyszczące powierzchnie

Na tle różowych ścian

Komoda w odcieniach szarości

Model lakoniczny

Wśród wad takiego sposobu wyposażenia pokoju dziecięcego w przewijak można wymienić jedynie stosunkowo wysoki koszt mebla oraz konieczność zakupu materaca lub przewijaka z bokami. Ale w sprzedaży jest wiele modeli, które są już wyposażone w zderzaki i mają składaną powierzchnię do zmiany. Następnie, gdy zniknie konieczność korzystania z przewijaków, składaną deskę można wyjąć z zawiasów lub po prostu pozostawić złożoną, a boki można wykorzystać wyłącznie jako ograniczenie powierzchni do przechowywania np. zabawek.

Wnętrze pokoju dla noworodka

Wszystkie odcienie szarości

Komoda w śnieżnobiałym wzorze

Meble w jasnych kolorach

Biorąc pod uwagę wieloletnie użytkowanie komody, konieczne jest jej kupowanie w oparciu o ogólny charakter pomieszczenia, wybrany styl projektowania i paletę kolorów. W tym przypadku można iść na dwa sposoby – pierwszy polega na harmonijnym wprowadzeniu komody w całościowy wizerunek pomieszczenia, zastosowaniu neutralnych kolorów oraz stylu wykonania wspólnego dla wszystkich mebli. Drugi sposób wyraża się w tworzeniu akcentu – kolorowego, teksturowanego lub stylistycznego. Najłatwiej jest wybrać jasny kolor wykonania komody, który będzie się znajdował na tle neutralnych wykończeń ścian i podobnych rozwiązań dla reszty mebli w pokoju dziecięcym..

Komoda z jasnym akcentem

Kolorowe wykonanie komody

Zielona komoda

Zestaw kolorów czekolady

Istnieje model przewijaka, który jest częścią łóżeczka dziecięcego. Z jednej strony taki komplet jest bardzo wygodny – łatwo wyciągnąć dziecko z łóżeczka i zaledwie kilka centymetrów od łóżeczka położyć na przewijaku. Ale z drugiej strony cała konstrukcja jest dość nieporęczna, nie każdy pokój dziecięcy jest w stanie pomieścić cały zestaw bez narażania racjonalnego rozkładu powierzchni użytkowej. W ciągu kilku miesięcy zniknie konieczność korzystania z przewijaka, a po kilku latach dziecko nie zmieści się w łóżeczku i całą konstrukcję trzeba będzie wymienić na duże łóżko i systemy do przechowywania. Ale każdy rodzic ma własne wyobrażenia na temat komfortu dziecka i jego wygody, dlatego takie modele są dość popularne..

Łóżko połączone z komodą

Coś pomiędzy komodą a sekretarką to płytki regał ze składaną powierzchnią do przewijania. Po złożeniu wygląda jak konwencjonalny system przechowywania, zajmuje mało miejsca ze względu na płytką głębokość i pozwala na umieszczenie dużej ilości rzeczy i różnych akcesoriów na półkach pod i nad powierzchnią przewijania. Przy wyborze takiego modelu ważnym czynnikiem będzie maksymalna dopuszczalna waga deski składanej, ponieważ nie jest obsługiwany na podłodze lub innej powierzchni.

Składana przewijak

Składana zmieniająca się powierzchnia

Oryginalne zmieniające się rozwiązanie

Gdzie zainstalować zmieniającą się powierzchnię?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – zbyt wiele czynników wpływa na wybór miejsca do ustawienia stolika lub komody do przewijania (z przewijakiem wszystko jest jasne – będzie ona znajdowała się przede wszystkim między bokami łóżeczka). czas lub będzie stale leżał na powierzchni komody). Jeśli montaż przewijaka lub komody odbywa się w pokoju dla noworodka, wybór odpowiedniej strefy nie jest trudny. Eksperci zalecają umieszczenie przewijaka przy oknie, ponieważ będziesz musiał dokładnie przyjrzeć się dziecku, oczyścić jego uszy, nos i przyciąć rogi, a przy dobrym oświetleniu naturalnym jest to najłatwiejsze do zrobienia.

Komoda do przewijania między oknami

Komoda do przewijania w kolorze gorącego różu

Komoda przy oknie

Na tle jasnożółtej ściany

Jasne fasady

Fasady decoupage

Koralowe odcienie

Ale w rosyjskich mieszkaniach (i w większości domów prywatnych) grzejniki najczęściej znajdują się pod oknami, co oznacza, że ​​przez ponad sześć miesięcy strefa ta będzie miała podwyższoną temperaturę i suche powietrze. Warto więc przestrzegać zasad ergonomii montażu biurek – przewijak montujemy przy ścianie prostopadle do okna po prawej stronie, jeśli jesteś praworęczny (aby światło słoneczne padało na przewijak po lewej stronie).

Zmiana lokalizacji skrzyni

Między dwoma łóżeczkami

W różowym wnętrzu

W rogu przestronnego pokoju

W małym pokoju dziecięcym

Komody i inne systemy przechowywania

Pokój w odcieniach szarości

Oprócz tego, że znajduje się blisko okna jako źródła światła słonecznego, oczywiste jest, że przewijak lub jakakolwiek alternatywa powinna znajdować się blisko łóżeczka. Ale w tym przypadku wiele zależy od wymiarów pomieszczenia, układu, lokalizacji oraz liczby otworów okiennych i drzwiowych..

Projekt w kolorach niebieskim i białym

Jasnoróżowa kolorystykaKomoda z lustrem

Wyposażenie pokoju dla dziewczynki