Pokoje

Salon ze schodami: rodzaje, rodzaje, urządzenie

Zadowolony:

W procesie projektowania budynku dwukondygnacyjnego lub wielopiętrowego mieszkania często pojawia się problem z prawidłowym i wygodnym usytuowaniem schodów na piętro. W nawiązaniu do tradycji architektonicznych istnieje możliwość wyposażenia klatki schodowej w wydzielone pomieszczenie łączące wszystkie kondygnacje, podobnie jak klatka schodowa w budynkach wielopiętrowych. Jednak ta metoda jest niezwykle tania, na zorganizowanie osobnej klatki schodowej komórki będą potrzebowały dużo wolnego miejsca. Współcześni architekci i projektanci są zgodni, że najbardziej wygodną i estetycznie poprawną przestrzenią życiową dla lokalizacji schodów międzywarstwowych jest salon..

Ergonomia

Jedną z podstawowych nauk, które będą potrzebne do zaprojektowania przestrzeni salonu z klatką schodową, jest ergonomia. Przy wyborze projektu ważne jest, aby odwołać się do podstaw plastycznego projektowania pomieszczenia. Konieczna jest ocena wszystkich parametrów technicznych używanego obszaru – salonu i wybór najbardziej praktycznego miejsca na lokalizację schodów.

W ergonomicznym projekcie projektu klatka schodowa jest traktowana jako funkcjonalny element konstrukcyjny, który zapewnia pionowe połączenie między piętrami i ma swoje zalety i wady. Muszą być brane pod uwagę przy projektowaniu.

Drabina standardowa Spiralne schody we wnętrzu

Cechy i specyfikacje schodów w salonie

Obecność klatki schodowej w salonie całkowicie zmienia charakter pomieszczenia i jego przeznaczenie. Niezależnie od rodzaju i cech konstrukcyjnych klatka schodowa w salonie ma cechy pozytywne i negatywne:

Spiralne schody drewniane

Różne rodzaje schodów, różniące się materiałem, wykonaniem i ogólnym wyglądem estetycznym, muszą spełniać podstawowe wymagania zapobiegające wielu problemom w życiu codziennym.

Obowiązkowe cechy:

Najczęstszym błędem przy wyborze projektu klatki schodowej do prywatnego domu lub mieszkania jest odniesienie do ustalonych GOST. Rozsądnie jest sądzić, że zatwierdzone standardy będą jak najbardziej przeciętne i spójne dla wszystkich, bez wyjątku. Jednak to schody znormalizowane mają większą ilość niezgodności z jedną osobą – właścicielem.

Obliczenia klatki schodowej, jej projekt i cechy techniczne są przeprowadzane przed rozpoczęciem prac budowlanych i naprawczych. Połączenie dwóch pięter klatką schodową, gdzie zakończono prace budowlane i wykończeniowe, jest prawie niemożliwe. Aby to zrobić, będziesz musiał całkowicie zmienić plan każdego z pięter i przerysować całkowitą objętość pomieszczeń, niszcząc prace wykończeniowe.

Montaż schodów to ostatni etap, który odbywa się po zakończeniu prac budowlanych i tylko na przygotowanym terenie. W trakcie budowy lub przebudowy instalowana jest tymczasowa klatka schodowa, która pełni główną funkcję – łączenie podłóg.

Minimalne wymagania

W przypadku schodów otwartych średnio 5-8 m2. Wymagane. przestrzeń życiowa. Koszty różnią się w zależności od cech konstrukcyjnych. Szczególną uwagę zwraca się na kroki, które powinny być:

Metody schodowe

Lokalizacja schodów zależy od charakterystyki pomieszczenia jako całości, dlatego każdy projekt rozpatrywany jest indywidualnie. Przy wyborze metody lokalizacji brane są pod uwagę przede wszystkim życzenia właścicieli domu, które są dostosowane do możliwości konstrukcyjnych budynku i układu.

Schody w salonie Pomysły na schody

Przy ergonomicznym rozmieszczeniu klatki schodowej w salonie należy wziąć pod uwagę fundamentalnie ważne fundamenty:

Korzystanie z przestrzeni pod schodami

Schody dwubiegowe

Dzięki systemowi stopniowania schodów przestrzeń pod nimi można i należy wykorzystać. Istnieją sprawdzone możliwości wykorzystania przestrzeni pod schodami, które najczęściej wykorzystuje się przy urządzaniu wnętrz i urządzaniu salonu:

W indywidualnym projekcie aranżacja przestrzeni pod schodami nie ogranicza się do zabudowy i może być wykorzystana do celów osobistych. Kreatywne i niestandardowe przypadki użycia mogą być dowolne: akwarium, szklarnia, kominek, lada barowa lub półki na wino. W przestrzeni pod schodami można zaaranżować dowolną część dekoracji salonu.

Wybór klatki schodowej

Przed wyborem klatki schodowej ważne jest, aby wziąć pod uwagę podstawowe wymagania, które będą podstawą do kolejnych etapów wyboru..

Koszt miejsca na zorganizowanie otwartej klatki schodowej należy obliczyć jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych i naprawczych. Jeśli salon ma powierzchnię ponad 40 metrów kwadratowych, możesz rozważyć umieszczenie schodów jako centralnego obiektu pokoju. Odnosząc się jednak do wymagań dotyczących ergonomicznego usytuowania klatki schodowej, najlepiej wybrać lokalizację schodów jak najbliżej drzwi wejściowych..

Częstotliwość operacji jest wprost proporcjonalna do wyboru projektu, materiałów do produkcji i elementów złącznych. Trwałość schodów przewiduje określone okresy, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu.

Nie mniej uwagi wymaga kwestia liczby osób mieszkających w domu lub mieszkaniu, a także ich wieku i stanu zdrowia. Schody standardowe przeznaczone są dla przeciętnej osoby (wzrost, waga i wiek) bez cech osobistych i preferencji, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze.

Mocowania i konstrukcje

Różnorodność komercyjnego asortymentu klatek schodowych do salonów pozwala łatwo wybrać projekt spełniający wszystkie wymagania dotyczące funkcjonalności, komfortu i wzornictwa. Główna różnica między proponowanymi typami polega na konfiguracji, sposobach mocowania belek, ogrodzeń i stopni.

Poniedziałkowe schody Lokalizacja drabiny

Armatura:
Konstrukcje

Opcje spiralnych schodów

Dość ważne kryterium – liczba marszów, zależy nie tylko od życzeń właściciela, ale także od dostępnej przestrzeni. Wygoda i funkcjonalność każdej klatki schodowej zależy od jej osobistych wymagań dotyczących liczby metrów kwadratowych.

Materiał

W konstrukcji klatki schodowej kluczowe znaczenie ma materiał. Podczas opracowywania projektu klatki schodowej brane są pod uwagę główne cechy materiału, jego trwałość i dekoracyjność. Do produkcji wykorzystywane są różne rodzaje materiałów budowlanych, począwszy od tradycyjnych: drewna, metalu, kamienia, a skończywszy na nowoczesnych mieszankach budowlanych i materiałach pochodzenia nienaturalnego..

Drewno

Schody wewnętrzne otwierane najczęściej wykonywane są z trwałego materiału naturalnego – drewna. Rodzaj drewna decyduje o jego trwałości, dekoracyjności i możliwościach fizycznych..

Drabina wykonana z drewna

Miękkie skały (sosna, jodła, cedr, świerk) – przedstawiciele najtańszej opcji. Jednak takie materiały mają bardzo włóknistą i elastyczną strukturę, co skraca żywotność. Stopnie z miękkiej skały powinny składać się z kilku belek, aby zwiększyć wytrzymałość.

Półstałe skały (brzoza lub klon) to najlepsza opcja, ponieważ ma średni koszt i dopuszczalne cechy. Konstrukcja schodów klonowych może mieć różne konfiguracje i nie wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Twarde skały (jesion, orzech, dąb, buk) – elitarne wysoce dekoracyjne materiały o maksymalnej żywotności, do pół wieku bez renowacji. W celu zmniejszenia części eksploatacyjnych, elitarne materiały są używane tylko do elementów dekoracyjnych klatki schodowej.

Na szczególną uwagę zasługuje stosunkowo nowy materiał drzewny – drewno klejone, który jest najbardziej stabilny i trwały, przewyższa w swoich właściwościach nawet elitarny gatunek – dąb czy orzech.

Ponieważ drewno jest materiałem elastycznym, montaż schodów odbywa się po całkowitym skurczeniu się budynku. Przed montażem konstrukcji wszystkie elementy drewniane należy zabezpieczyć materiałami ochronnymi (farby i lakiery), aby zapobiec deformacji i gniciu.

Warto wiedzieć, że nawet najlepsze gatunki drewna, które przeszły wszystkie etapy obróbki, wymagają specjalnych warunków temperaturowych i wilgotnościowych. Temperatura powietrza musi być utrzymywana w zakresie od 20 do 25 stopni (temperatura pokojowa). Poziom wilgotności nie powinien przekraczać 70%. Przy bardzo upalnej pogodzie, gdy poziom wilgotności jest poniżej 60%, zaleca się zastosowanie nawilżacza pokojowego.

Metal

Metalowe schody kręcone

Metal, jako najtrwalszy materiał, który nie ma analogów, może być używany jako główny lub uzupełniający. Wśród pozytywnych cech metalu są nie tylko wytrzymałość i trwałość, ale także funkcjonalność, bezpieczeństwo przeciwpożarowe i całkowity brak wymagań konserwacyjnych.

W konstrukcji nośnej zastosowano stal nierdzewną, mosiądz i w rzadkich przypadkach brąz. Te rodzaje metali mają maksymalną wytrzymałość i są mniej podatne na zniszczenie niż inne. Zdobienie wykonujemy za pomocą chromowanych i kutych elementów z zewnętrznym pyleniem lub malowaniem.

Pomimo wszystkich oczywistych zalet, schody metalowe w salonie są używane niezwykle rzadko, ponieważ mają jedną wadę – wysoki poziom hałasu. Biorąc pod uwagę, że mówimy o połączeniu dwóch salonów, metal najlepiej stosować w połączeniu z drewnem..

Szkło

Materiał, który jest najbardziej niekonwencjonalny dla konstrukcji schodowych, ponieważ ma osobistą cechę – kruchość. Jednak nowoczesne podejście do wytwarzania szkła metodą klejenia wielowarstwowego (triplex) zwiększa współczynnik wytrzymałości. Dzięki powłoce polimerowej klejone płaszczyzny są odporne na uderzenia i mają ogólne właściwości zbliżone do ceramiki.

Szklane schody

Dodatkowe warstwy wzmacniające, powłoki zewnętrzne zwiększające wytrzymałość, a także sama technologia wytwarzania szkła odpornego na uderzenia przekładają się na wagę klatki schodowej. Stopień (1000/350/25 mm) ma masę do 15 kg. Biorąc pod uwagę koszt materiałów eksploatacyjnych do wykonania takiej konstrukcji, a także koszty obróbki, całkowity koszt określa szkło jako elitarny, drogi materiał na schody otwarte..

Kamień, płyty betonowe, ceramika

Schody wykonane z kamienia, ceramiki lub płyt betonowych mają wspólne cechy i są odpornymi na uszkodzenia, trwałymi konstrukcjami o osobistych walorach dekoracyjnych..

Kamień naturalny to masywny materiał, który wymaga dużo miejsca na zorganizowanie klatki schodowej. Projekt klatki schodowej do salonu jest zawsze opracowywany z maksymalnym uproszczeniem konstrukcji, minimalizując w ten sposób koszt metrów kwadratowych. Jako materiał bazowy konstrukcji nośnej i stopni wykorzystano kamień naturalny. Balustrady i dekoracje wykonane są z lekkich materiałów – drewna i metalu. Ponieważ kamień naturalny jest drogim materiałem budowlanym, aby obniżyć koszty konstrukcji, części nienośne zastępuje się sztucznym kamieniem..

Schody w domu z kamienia naturalnego

Płyty betonowe są alternatywą dla kamienia naturalnego, która nie ustępuje głównym parametrom wytrzymałościowym, dzięki stalowemu zbrojeniu. W charakterystyce porównawczej płyty betonowe są gorsze pod względem odporności na zużycie i dekoracyjności, dlatego wymagają okresowej renowacji i obowiązkowego licowania materiałami dekoracyjnymi..

Betonowe schody w domu

Ceramikę stosuje się wyłącznie jako materiał okładzinowy. Wszystkie wyroby ceramiczne charakteryzują się wysoką wytrzymałością, odpornością na zmiany temperatury i wilgotności. Ponadto powierzchnia materiałów okładzin ceramicznych jest łatwa w utrzymaniu i łatwa w utrzymaniu czystości..

Klatka schodowa w domu z ceramiki

Kombinacja i kombinacja

Każdy z materiałów ma swoją indywidualność cechy, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Połączenie pomoże zrekompensować niedociągnięcia i wykorzystać pozytywne cechy każdego z materiałów. Płyty betonowe są dobrym, niedrogim, trwałym materiałem na podstawowe konstrukcje nośne; metal jest doskonałym materiałem na balustrady; drewno twarde – odpowiednie na stopnie; ceramika, szkło, sztuczny kamień i miękkie drewno – do dekoracyjnego wykańczania konstrukcji schodów.

Klatka schodowa w domu wykonana z materiałów łączonych

Wnętrze

Wszystkie duże obiekty wewnętrzne, które tworzą główny akcent stylistyczny, powinny być zaprojektowane przede wszystkim zgodnie z prawami tworzenia kompozycji. Ale w oparciu o wymagania konstrukcyjne i techniczne konstrukcja klatki schodowej powinna być zainstalowana na samym końcu, a ostatni etap aranżacji klatki schodowej – montaż stopni i dekoracji odbywa się po wszystkich czynnościach naprawczych i licowych.

Tworzyć «żywy» wnętrze powstałe w procesie remontu i aranżacji salonu z klatką schodową jest niemożliwe. Duży obiekt, który wymaga osobistej dekoracji i tworzy stylistyczny akcent całego wnętrza nie będzie logicznie dopełniał stworzonej już przytulności w salonie.

Wyposażenie salonu w klatkę schodową zaczyna się od szczegółowego planu. Biorąc pod uwagę osobiste wymagania dotyczące komfortu pomieszczenia, a także możliwości obszaru, wybierany jest główny styl wnętrza i klatka schodowa odpowiadająca temu stylowi.

Rodzaje schodów i style wnętrz

Każdy styl wnętrza ma swoje własne organiczne środowisko, utworzone przez dziedzictwo architektoniczne i kulturowe, przodka stylu. Schody, jako konstruktywny dodatek do przestrzeni życiowej, były wykorzystywane na wszystkich etapach rozwoju sztuki dekoracyjnej i wnętrzarskiej. Każdy ze stylów wnętrz ma swoje własne wymagania dotyczące kształtu, wyglądu i całościowego projektu klatki schodowej..

Historyczne style wnętrz

Każdy z przedstawicieli historycznych stylów wnętrz dąży do odtworzenia głównych technik ekspresyjnych i formalnych, stereotypowo odpowiadających określonej epoce. Wszystkie style historyczne są bliskie wykorzystaniu tradycyjnych materiałów budowlanych: drewna, metalu i kamienia, a także klasycznych form prostych i lakonicznych.

Nowoczesny Schody między piętrami

Schody w stylu:
 • Egipcjanin. Dwie typowe opcje dla schodów zaprojektowanych w stylu egipskim: geometryczne, proste z ostrymi narożnikami z kamienia i licowane tynkiem (biały, jasny beż) bez balustrad; schody jednobiegowe z trzema stopniami najazdowymi od dołu, wykonane z kamienia, z metalowymi kutymi balustradami.
 • grecki. Wielkogabarytowe, proste (jedno lub dwa maszerujące ze spocznikiem) schody wykonane z płyt kamiennych lub betonowych, z dużymi betonowymi poręczami, stojące na niskich, szerokich cokołach i z minimalną okładziną.
 • rzymski. Schody proste, zawsze z wbieganymi stopniami, wykonane z kamienia, z monolitycznymi kamiennymi poręczami ozdobionymi tradycyjnymi rzymskimi wzorami.
 • romański. Śruba lub «g» Schody w kształcie, z krętymi stopniami, wykonane z twardego drewna i pomalowane w ciepłych odcieniach jasnych tradycyjnych kolorów. Opływowe poręcze z ciemnego drewna lub metalu zamontowane na wąskich rzeźbionych tralkach. Niezbędnie uzupełniony tematycznym bieżnikiem.
 • gotyk. Najdziwniejsze schody kręcone z ciemnego drewna, metalu i kamienia naturalnego. Naturalne kręcone balustrady i gołe stopnie.
 • renesans. Konstrukcja z obowiązkowymi stopniami podestowymi i krętymi, wykonana z twardego i półtwardego drewna. Duże poręcze z symetrycznymi wzorzystymi tralkami z tego samego materiału co stopnie. W dowolnej z wariacji projektowych – ozdobiona gęstym, wełnistym dywanem.
 • Barokowy. Konstrukcja może mieć dowolny kształt, ale musi być wykonana wyłącznie z drewna. Szczególną uwagę zwraca się na ręcznie wykonane tralki.
 • Rokoko. Konstrukcja schodów zawsze zakrzywiona, bez podestu, wykonana z metalu. Materiał uzupełniający – drewno, z którego wykonane są stopnie i poręcze.
 • Klasycyzm. Schody jednobiegowe z krętymi stopniami po obu stronach, które mogą być wykonane w całości z jednego materiału: kamień (beton, kamień naturalny), drewno. Z minimalną dekoracją tralek.
 • Styl Imperium. Monolityczne schody kamienne z dwoma biegami i podestem, bez krętych stopni. Rolę tralek pełnią rzeźbione ozdobne drewniane balustrady. Schody pokryte monochromatycznym dywanem w ciemnych kolorach.
 • Nowoczesny. Przy użyciu dowolnych materiałów: metalu, drewna, szkła lub kamienia powstają schody o dziwnym zakrzywionym kształcie bez szorstkich elementów geometrycznych. Szczególną uwagę zwrócono na konstrukcję balustrad, która powinna być wygięta i płynna, w stylu Modern.
 • Art deco. Najprostsze klatki schodowe są jednobiegowe. Główną rolę dekoracyjną odgrywają schody, które są wykonane w kontraście. Część nośna klatki schodowej wykonana jest z płyt kamiennych lub betonowych, a stopnie z elitarnych gatunków drewna. Balustrady lakoniczne naśladujące kształt schodów na cienkich tralkach.
 • indyjski. Klatki schodowe jednobiegowe z krętymi stopniami po obu stronach, wykonane z kamienia. Same stopnie w górnej części ozdobione są jasnym drewnem. Główny element estetyczny nadaje metalowa balustrada z zaokrąglonymi lokami.
 • język japoński. Na pierwszy plan wysuwa się funkcjonalność, dlatego najważniejszym elementem klatki schodowej są stopnie, które można w ten sposób zaprojektować, niezależnie od tego, czy są zawieszone w powietrzu. Materiały od ciemnego drewna po szkło. Cienkie balustrady bez elementów ozdobnych.
 • Kraj. Tylko drewno i najprostsze konstrukcje. Bez dekoracji i dywanów.
 • Prowansja. Zakrzywione schody jednobiegowe, wykonane wyłącznie z jasnego drewna. Balustrada duża i prosta, z kręconymi tralkami.

Nowoczesne style wnętrz

Nowoczesne style wnętrz mają na celu stworzenie harmonijnego środowiska, ze zrównoważoną gamą kolorów, lakoniczną i przystępną fabułą. Dla podkreślenia nowoczesności stosuje się nowe materiały budowlane, w formie niezależnej lub uzupełniającej.

Wnętrze salonu Wystrój klatki schodowej

Schody w stylu:
 • Konstruktywizm. Geometryczne proste formy konstrukcji z obowiązkowymi miejscami. Głównym materiałem są płyty kamienne lub betonowe, ewentualnie drewno. Te same surowe geometryczne balustrady, z cienkimi tralkami.
 • Wysoka technologia. Projekt dobiera się do przestrzeni, aby zaoszczędzić jak najwięcej wolnego miejsca. Schody modułowe z prostymi poręczami. Kroki z dowolnego materiału, na którym znajduje się styl.
 • Minimalizm. Konstrukcja jednolotowa (w rzadkich przypadkach dwulotowa) o uproszczonej prostej formie. Konstrukcja składa się ze stopni wystających ze ściany, bez podstawy i podpór. Balustrady mogą być wykonane w postaci pojedynczego pręta lub w ogóle ich nie używać.
 • Kicz. Najbardziej skomplikowane, nieporęczne i fantazyjne projekty, ze zbędną dekoracją i kombinacją wszystkich dostępnych materiałów.

Oświetlenie schodów

Kamienne schody

Oświetlenie dzieli się na typy: sztuczne i naturalne. Światło naturalne to światło dzienne, światło sztuczne to oświetlenie. W zależności od lokalizacji i cech konstrukcyjnych schodów wybiera się jeden lub więcej rodzajów sztucznego oświetlenia.

W przypadku klatek schodowych o konstrukcji witrażowej (duże odstępy między stopniami, poręcze przepuszczające światło) wystarczy kilka dużych lamp na początku i na końcu jednego marszu. Oświetlenie schodów monolitycznych i spiralnych dobierane jest indywidualnie.

Rodzaje oświetlenia

Oświetlenie na schodach może być bezpośrednie, rozproszone lub łączone. Direct jest wymagany w ciemności do pełnego oświetlenia biegu schodów. Rozproszony najczęściej pełni dodatkową rolę, a także pełni funkcje dekoracyjne. Combined zakłada harmonijne połączenie różnych rodzajów oświetlenia.

Dobór oprawy oświetleniowej opiera się nie tylko na wymaganiach dotyczących komfortu, ale również na cechach dekoracyjnych konstrukcji klatki schodowej..

 • Oświetlenie lokalne niezbędne do ukierunkowanego oświetlenia stopni. Może być wykonany w formie lamp podłogowych, wbudowanych w przednią część stopni lub na wysokości kostki w bocznej ścianie. To samo oświetlenie lokalne można dodatkowo zamontować w balustradach. W przypadku schodów kręconych oświetlenie miejscowe jest montowane pionowo na podstawie słupowej.
 • Oświetlenie dekoracyjne ma na celu podkreślenie cech stylu i wnętrza. Lampy neonowe, taśmy LED, lampy rozproszone, lampy podłogowe, kinkiety ścienne, do kontrastu światła wykorzystywane są wszelkie atrybuty stylu.