Pokoje

Sofa we wnętrzu kuchni

Trudno przecenić znaczenie przestrzeni kuchennej w każdym domu. Właściciele małych mieszkań lub przestronnych prywatnych domów – każdy stara się stworzyć w kuchni jak najbardziej komfortową, funkcjonalną i jednocześnie przytulną atmosferę. Stosują wykończenia odporne na różnego rodzaju uderzenia, przestronne systemy przechowywania oraz nowoczesny sprzęt AGD. A co powiesz na stworzenie naprawdę wygodnego pokoju, w którym nie tylko szybko i sprawnie przygotujesz jedzenie, ale także będziesz mógł się nim cieszyć siedząc na miękkiej sofie? Jak już zrozumiałeś, w tej publikacji rozważymy opcje instalacji sofy w przestrzeni kuchennej, niezależnie od tego, czy jest to oddzielne pomieszczenie, czy połączona z jadalnią i salonem. W małych mieszkaniach zbudowanych w ubiegłym wieku nasi rodacy nie mogli sobie pozwolić na zainstalowanie tak dużego mebla jak sofa. Nie było wystarczająco dużo miejsca nawet na pełną jadalnię. W nowoczesnych domach przestrzenie kuchenne mają coraz większe rozmiary, co pozwala właścicielom przemyśleć nie tylko ergonomiczny, ale i wygodny układ z wykorzystaniem dodatkowych mebli. Ponadto, wciąż duża jest popularność mieszkań typu studio, w których część kuchenna jest połączona z częścią jadalną i dzienną. Oznacza to, że obecność sofy w tym połączonym pomieszczeniu jest nieunikniona. Zapraszamy do rozważenia możliwości, wykonalności i korzyści z zainstalowania sofy w kuchni na przykładach rzeczywistych projektów projektowych.

Mała sofa do kuchni

Sofa w przestronnej kuchni

Zalety i wady posiadania sofy w kuchni

Zaletami posiadania sofy w kuchni są:

 • poziom komfortu jadalni znacznie wzrasta, jeśli zamiast zwykłych krzeseł możesz usiąść na miękkiej sofie;
 • dodatkowe łóżko dla spóźnionych gości, zwłaszcza jeśli model sofy przewiduje złożenie w łóżko;
 • wiele modeli mebli tapicerowanych posiada w dolnej części wolną przestrzeń, którą można wykorzystać jako systemy przechowywania;
 • jeśli ustawisz telewizor naprzeciw sofy, to przestrzeń kuchenna może służyć również jako salon (ważne w przypadku mieszkań jednopokojowych z przestronną kuchnią).

Sofa w stylu barokowym w kuchni

Sofa przy panoramicznym oknie

W połączonej przestrzeni

Wady instalacji tapicerowanej sofy w przestrzeni kuchennej są następujące:

 • specjalny mikroklimat i złożony element funkcjonalny przestrzeni kuchennej dyktuje bardziej krytyczne i ostrożne podejście do wyboru dowolnych mebli, a zwłaszcza tych, którym towarzyszy tapicerka, która może pochłaniać zapachy i brudzić się z różnego rodzaju zabrudzeń;
 • potrzeba zainstalowania wystarczająco mocnego okapu wynika z oryginalnych cech kuchni;
 • jeśli kuchnia jest mała, to nawet kompaktowy model sofy może zaśmiecać pomieszczenie, pozbawiając go poczucia przestronności i swobody ruchu.

Sofa z kolorowym obiciem w dużej kuchni

Nisza na sofę

Sofa w jadalni

Wybór rozmiaru, kształtu i modelu sofy do kuchni

Niewiele rosyjskich kuchni może pochwalić się dużą powierzchnią. Nawet w mieszkaniach o ulepszonym układzie na kuchnię przeznacza się mały pokój (jeśli nie jest połączony z salonem). W takich warunkach na pierwszym miejscu stają się kompaktowe sofy o płytkiej głębokości. Bardziej wydajne jest zamontowanie takiej sofy przy ścianie, a obok niej mamy już grupę restauracyjną.

Kompaktowy model

Mała sofa do skromnej kuchni

Sofa w kuchni-jadalni

Śnieżnobiała sofa w jasnej kuchni

Sofy narożne są bardzo popularne wśród właścicieli domów zarówno do salonu, jak i do kuchni. Zaletą takich modeli jest to, że na niewielkiej przestrzeni można zainstalować sofę, która zapewni maksymalną możliwą liczbę miejsc siedzących. Dodatkowym atutem jest efektywne wykorzystanie narożników pomieszczenia, które są najtrudniejsze pod względem doboru funkcjonalnych elementów wnętrza do montażu..Kompaktowa sofa narożna

Duża sofa narożna

Jadalnia z narożną sofą

Strefa miękka narożna

Narożnik w kuchni-jadalni-salonie

Śnieżnobiała sofa narożna

Sofy w kształcie półkola lub łuku rzadko spotyka się w przestrzeniach kuchennych ze względu na brak wolnej przestrzeni właśnie w tych kuchniach. Tym cenniejsze i bardziej oryginalne będzie zastosowanie takiego modelu. Jeśli pozwala na to powierzchnia pokoju, a stół ma kształt koła lub owalu.

Półokrągła sofa

Oryginalne rozwiązanie

Zaokrąglone kształty

Zakrzywiona sofa

Wbudowane sofy ze schowkami to najlepsza opcja do małej kuchni. Biorąc pod uwagę, że taka sofa jest wykonywana na zamówienie, jej wymiary i design najlepiej dopasują się do możliwości i priorytetów Twojej kuchni. Jest wygodny i wygodny na takiej sofie, może być używany jako systemy do przechowywania i wygląda atrakcyjnie, ozdabiając wnętrze kuchni. Wadą modeli do zabudowy jest brak mobilności i dość wysoki koszt ze względu na realizację indywidualnych rozmiarów i konstrukcji (ale wiele zależy od materiałów ramy i tapicerki).

Wbudowana sofa

Sofa w kształcie litery U w kuchni

Sofa z systemami do przechowywania

Wygodna i piękna sofa

Wbudowana sofa z jasną tapicerką

Wbudowana sofa narożna

Narożnik kuchenny z szufladami

Rozwiązanie do wąskich pomieszczeń

Kuchnia w odcieniach szarości

Sofa z mechanizmem składania jest w stanie zamienić każde jednopokojowe mieszkanie w tzw «euro-dwójka». Dodatkowe łóżko jeszcze nikomu nie przeszkadzało, zwłaszcza jeśli rodzina ma potrzebę zorganizowania osobnego pokoju (a kuchnie są najczęściej wydzielone w osobnym pokoju) na możliwość noclegu. Ale model w tym przypadku nie jest łatwy do wyboru. Wysuwane sofy rzadko są kompaktowe. A tapicerka sofy do spania nie powinna być śliska (skórzana lub sztuczna), ale jednocześnie mieć wysokie właściwości higroskopijne..

Rozkładana sofa w kuchni

Sofa i miejsce sypialne
Ciemna sofa w jasnym wnętrzu

Jeśli mówimy o projektowaniu sofy pod kątem doboru materiału obiciowego, to od dawna najpopularniejszą opcją jest skórzana konstrukcja tego mebla tapicerowanego. Praktyczność, estetyka i bogactwo rozwiązań kolorystycznych to dla wielu Rosjan główne kryteria wyboru tapicerki. Możliwość łatwego, szybkiego i bez konsekwencji oczyszczenia zabrudzonej powierzchni tapicerki staje się główną zaletą skórzanej tapicerki, przysłaniając wadę w postaci dość wysokiego kosztu.

Wygodna sofa ze skórzaną tapicerką

Skórzana sofa w kuchni

Sofa ze skórzaną tapicerką w przyjemnym odcieniu

Jasna sofa narożna

Praktyczna tapicerka sofy

Praktyczny wybór do pokoju połączonego

Najtrudniejszą rzeczą do czyszczenia jest bawełniana tapicerka. Len, pochodne wełny, modyfikacje jedwabiu, wszystkie te tkaniny nie nadają się do użytku w kuchni. Popularne obecnie stado nie wytrzymuje również ciągłego czyszczenia plam z jedzenia i napojów, których pojawienie się w przestrzeni kuchennej jest niestety nieuniknione, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci, zwierzęta.

Sofa z aksamitną tapicerką

Niebieski welur do mebli tapicerowanych

Rozwiązanie lakoniczne

Szara sofa w nowoczesnym stylu

Wykorzystywanie sofy jako akcentującego elementu wnętrza to popularny sposób na oryginalność wystroju pomieszczenia, który cieszy się popularnością wśród projektantów i ich klientów. Ta opcja aranżacji przestrzeni nadaje się nie tylko do salonów, ale także do kuchni połączonych z jadalnią lub po prostu do dużych studiów. Jasna tapicerka lub kolorowy nadruk na tkaninie stanie się nie tylko akcentem wnętrza, ale także jego punktem kulminacyjnym, punktem centralnym, wokół którego zbudowana jest reszta wystroju pomieszczenia.

Jasna sofa akcentująca

Nacisk na strefę miękką

Bezramowe moduły do ​​kuchni

Jasny projekt strefy rekreacyjnej

Jasna sofa na białym tle

Sofa z linii mebli ogrodowych z winorośli lub rattanu będzie harmonijnie wyglądać w kuchni urządzonej w stylu wiejskim, prowansalskim, shabby chic. Lekkość konstrukcji, jej mobilność i oryginalny wygląd z pewnością staną się punktem kulminacyjnym wystroju kuchni..

Meble z wikliny w stylu wiejskim

Gdzie zainstalować sofę?

Wybór miejsca instalacji sofy w przestrzeni kuchennej zależy od:

 • wielkość i kształt samego pomieszczenia:
 • ilość i wielkość otworów okiennych i drzwiowych:
 • wybór układu jednostki kuchennej;
 • liczba funkcjonalnych segmentów pomieszczenia (kuchnia, jadalnia, salon);
 • rozmiary i modyfikacje sofy;
 • obecność i zmienność grupy restauracyjnej.

Kuchnia w ciemnych kolorach

Sofy z lekką tapicerką

styl skandynawski

Jednym z najpopularniejszych zastosowań sofy w kuchni jest włączenie tego mebla do grupy restauracyjnej. To logiczne, że wielu właścicieli chce zapewnić gospodarstwom domowym maksymalny komfort podczas jedzenia. A co może być wygodniejsze niż siedzenie na miękkiej sofie? W tym przypadku istnieją dwie możliwości wkomponowania sofy w jadalnię – ustawienie mebla tapicerowanego przy ścianie (wariacja dla małych pomieszczeń) oraz w wolnej przestrzeni kuchni (metoda dla przestronnych pomieszczeń).

Sofa jako element zestawu jadalnego

Sofa w grupie restauracyjnej

Wygodna jadalnia

Jasny obraz kuchni z jadalnią

Jadalnia przy oknie

Jadalnia jest jak kawiarnia?

Stylowe rozwiązanie do jadalni

Przy stole w jadalni na miękkiej sofie

Jeśli Twoja kuchnia może pochwalić się wykuszem, najlepszą opcją wykorzystania tej jasnej przestrzeni pokoju jest zorganizowanie miejsca na posiłki przy oknie. Najskuteczniejsze będzie zastosowanie modelu sofy, który wyraźnie wpasuje się w wymiary wykusza, powtarzając jego kształt. Mogą to być sofy proste, narożniki lub te składające się z trzech sektorów. Rzadziej stosowane są modele półokrągłe (nie jest łatwo wybrać sofę z dokładną koincydencją promieniowości na półokrągły wykusz).

Sofa z wykuszem

Duża sofa przy oknie

Sofa narożna w wykuszu

Sofa z wykuszem

Sofa jako sposób na zagospodarowanie przestrzenne pomieszczenia jest bardzo często wykorzystywana w tzw. kuchniach studyjnych. Jeśli przestronny pokój łączy funkcje kuchni, jadalni i salonu, obecność w nim sofy jest nieunikniona. W tym przypadku sofa należy do grupy salonów, ale pod względem wyboru jej modelu, jakości tapicerki i kolorystyki konieczne będzie uwzględnienie kryteriów mebli kuchennych, biorąc pod uwagę specyficzny mikroklimat tego segment wielofunkcyjny.

Klasyczny styl

Sofa jako sposób na zagospodarowanie przestrzenne

Sofa w pokoju łączonym

Oryginalny model

Jasna sofa do kuchni-jadalni-salonu

Zagospodarowanie przestrzenne

W pokoju kuchennym, którego układ mebli przewiduje obecność wyspy (lub półwyspu), logiczne jest ustawienie sofy końcem zwróconym w stronę elewacji tego oddzielnego modułu meblowego. Najlepszą opcją byłoby wybranie modelu pasującego rozmiarem do długości kuchennej wyspy. Ale modyfikacja narożnika sofy będzie również odpowiednia, jeśli będzie wystarczająca ilość wolnych metrów kwadratowych..

Wnętrze w pastelowych kolorach

Ciemnoszara praktyczna sofa

Półwysep sofa

Praktyczny dobór tapicerki

Na tle jasnego drzewa

Śnieżnobiały wzór

Instalowanie sofy na wyspie