Pokoje

Szafa na ubrania w przedszkolu: projekt, pomysły na lokalizację

Żaden pokój dziecięcy nie jest kompletny bez systemów przechowywania. Szafa w pokoju dziecięcym służy nie tylko jako miejsce na ułożenie ubrań, butów, akcesoriów, ale także jako okazja do rozwoju samodzielności małego właściciela pokoju. Wyłożenie własnej garderoby na półkach, znalezienie miejsca na każdą rzecz to ogniwo w tworzeniu porządku w pokoju i własnym świecie dziecka. Wybór mebli do pokoju dziecięcego dla każdego rodzica to trudny dylemat. Dla każdego jest oczywiste, że materiał, z którego wykonane są meble, powinien być przyjazny dla środowiska, projekt powinien być bezpieczny, ale jednocześnie pojemny i atrakcyjny na zewnątrz. Aby uwzględnić wszystkie te kryteria i nie zrujnować rodzinnego budżetu, będzie to wymagało dużo wysiłku. Ale istnieje wiele opcji organizowania systemów przechowywania w pokojach dziecięcych. Mamy nadzieję, że bogaty wybór projektów aranżacji pokoju dziecięcego z szafami pomoże Państwu dokonać właściwego wyboru spośród gotowych rozwiązań lub zamówić idealną wersję szafy do pokoju dziecięcego..

Szafa przesuwna do pokoju dziecięcego

Wbudowany zestaw mebli

Kompleks meblowy

Kryteria wyboru szafy do pokoju dziecięcego

Każdy mebel, który będzie stanowił wyposażenie pokoju dziecięcego wymaga starannego doboru. Planując zakup lub szafę na wymiar do garderoby Twojego dziecka, zwróć uwagę na następujące kryteria:

  • materiał, z którego wykonano meble, musi być bezpieczny dla ludzi i środowiska. Najczęściej eksperci zalecają zakup mebli z MDF – przyjaznych dla środowiska i niedrogich (w porównaniu do litego drewna);
  • meble powinny być bezpieczne z punktu widzenia ryzyka obrażeń, dlatego lepiej unikać elewacji z wstawkami z lustra i szkła w pokoju z niemowlakami (w sypialniach dla nastolatków zakaz ten można znieść), narożniki i skosy powinny być zaokrąglone;
  • szafka powinna być funkcjonalna i wygodna – dziecko powinno mieć możliwość łatwego otwierania (pchania) drzwi, wysuwania szuflad (konieczne jest zainstalowanie ogranicznika zapobiegającego wypadnięciu systemu przechowywania);
  • bezpieczne i trwałe okucia – nie oszczędzaj na tych elementach mebli, bo będą często używane;
  • dolne półki muszą utrzymać ciężar dziecka, ponieważ szafa to nie tylko system przechowywania garderoby, ale także miejsce na chowanego;
  • konstrukcja musi być stabilna (jeśli szafka jest wbudowana, wszystkie mocowania do ścian, podłogi i sufitu muszą być jak najmocniejsze);
  • łatwość obsługi i konserwacji – powierzchnie, z których łatwo usunąć odciski palców, ślady dzieł sztuki dziecięcej oraz innego rodzaju zanieczyszczenia;
  • projekt, który nie tylko organicznie wpasowuje się we wnętrze pokoju, ale również przemawia do samego dziecka.

Meble w pastelowych kolorach

Sypialnia dziecięca w jasnych kolorach

Śnieżnobiałe fasady

Opcje garderoby do garderoby dziecięcej

Szafa wolnostojąca

Jednym z najprostszych, najtańszych i najpopularniejszych projektów szafek do pokoju dziecięcego jest moduł wolnostojący. Zaletą takiego mebla jest jego mobilność. Gdy dziecko dorośnie, a pomieszczenie będzie wymagało przebudowy lub zmiany aranżacji, szafkę można przenieść w inne miejsce. Wśród wad szaf niezabudowanych można tylko zauważyć, że z reguły zajmują więcej miejsca niż ich wbudowane odpowiedniki..

Oryginalna fasada

Szafa z litego drewna

Harmonijny zestaw

Pokój dziecięcy na poddaszu

Zasada «im mniej wyposażenia, tym lepiej» idealny do dekoracji pokoju dziecięcego. Im mniej zamków, klamek, elementów złącznych i dźwigni, tym mniejsze ryzyko obrażeń. Dlatego modele szaf i komód, które będą montowane w pokojach dziecięcych, często nie mają okuć na elewacjach – zastępują je przyjazne dla dłoni szczeliny w samych powierzchniach. Wykorzystując szczeliny i otwory zamiast uchwytów do dekoracji wewnętrznych systemów przechowywania (szuflad) oszczędzasz miejsce w głębi szafy.

Fronty gładkie bez okuć

Wygodne szafki

W pokoju dziewczynki

Szafa wolnostojąca na wymiar idealnie dopasuje się do wszystkich elementów wnętrza, ale wśród gotowych rozwiązań prezentowanych w sieciach sklepów z towarami i meblami domowymi można również znaleźć ciekawe możliwości projektowe. Oryginalny dobór koloru czy kształtu elewacji, nietypowy wystrój czy nawiązanie do konkretnego tematu pomogą stworzyć oryginalną i atrakcyjną atmosferę dla dziecka w jego wszechświecie – pokoju, w którym spędza dużo czasu.

Szafy

Orginalny wzór

W pokoju nastolatka możesz skorzystać z większych i bardziej zwięzłych opcji garderoby. W przypadku systemów magazynowych o dużych gabarytach zaleca się stosowanie jasnych odcieni wykonania – aby nawet konstrukcja o dużej skali nie wyglądała przygnębiająco monumentalnie, nie obciążyła wizerunku pomieszczenia.

Współczesny styl

W pokoju nastolatka

Wykonanie lakoniczne

Jasny akcent

Szafa wnękowa

Każda konstrukcja do zabudowy to najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Zaleta takich szafek jest oczywista – najniższy koszt pod względem powierzchni i maksymalna przestrzeń do umieszczenia ubrań, butów, sprzętu sportowego, zabawek i nie tylko. Wbudowana szafa może nie tylko znajdować się w wygodnej niszy, ale także zajmować miejsce o złożonej geometrii, co byłoby trudne do wykorzystania w przypadku innych elementów wnętrza.

Szafa wnękowa

W odcieniach szarości

W pomieszczeniu o złożonej geometrii

Szafa wbudowana w specjalnie utworzoną lub istniejącą niszę w pokoju jest praktycznie spiżarnią do umieszczenia szafy. Nawet płytka nisza może stać się miejscem na pojemną szafkę. Niektórzy rodzice wolą nie zamykać takiego wbudowanego systemu przechowywania drzwiami (w skrajnych przypadkach używają zasłon). Inni wolą wieszać fasady, które dziecko z łatwością otworzy. Wszystko zależy od wieku dziecka i ilości wolnego miejsca przed szafą (dla sprawnego otwierania drzwi).

Zawartość szafy dziecięcej

Szafa za zasłonami

Mała szafa wnękowa

Szafa na dużą skalę dla dziewczynki

Jeśli decydujesz się na użycie drzwi do zamknięcia szafy wnękowej, rozważ zastosowanie projektu drzwi wewnętrznych. Jeśli front szafki i drzwi do pokoju wyglądają tak samo, wnosi to równowagę i harmonię do wnętrza..

Białe fronty i drzwi szafek

Racjonalne przechowywanie

Eklektyczna oprawa

Wygodna szafa wnękowa

W przypadku szafy wnękowej o dużych gabarytach możesz użyć drzwi zaprojektowanych zgodnie z zasadą akordeonu. Otwarcie takiej konstrukcji będzie wymagało o połowę mniej miejsca niż w przypadku konwencjonalnych fasad wahadłowych. Zastosowanie wkładek do szafek w drzwiach szafek pozwoli na cyrkulację powietrza wewnątrz systemu przechowywania.

Szafa z drzwiami

W bladoniebieskich odcieniach

Organiczna kombinacja kolorów

Doskonałym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego jest szafa z wbudowanym oświetleniem. Z reguły wewnątrz szafki wyzwalany jest czujnik otwarcia drzwi, a podświetlenie włącza się automatycznie. O każdej porze dnia, przy dowolnym oświetleniu pomieszczenia możesz szybko i łatwo znaleźć odpowiednią rzecz..

Podświetlana szafa

Oświetlenie wewnątrz szafki

Wypełnienie szafki

Szafa przesuwna

Aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń w pokoju dziecięcym, można wbudować systemy przechowywania garderoby i nie tylko «wokół łóżka». Po obu stronach wezgłowia zainstalowano parę symetrycznych szafek. Biorąc pod uwagę, że konstrukcje są najczęściej rozmieszczone od sufitu do podłogi, w górnej części warto połączyć dwa moduły z antresolą lub otwartą półką.

Systemy przechowywania wokół wezgłowia

Kontrasty i symetria

Zestaw mebli dla dziewczynek

Wbudowany system przechowywania

Innym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w pokoju dziecięcym jest zabudowa szafy. «wokół drzwi». Płytkie systemy przechowywania dosłownie oprawiają drzwi, tworząc przestronny kompleks z półkami i szufladami, prętami i komórkami.

Szafa przy drzwiach

Śnieżnobiały kompleks magazynowy

Otwarte półki przy drzwiach

Szafa wnękowa to najlepszy sposób na wykorzystanie użytecznej przestrzeni pokoju dla dziecka. Położona od sufitu do podłogi szafa to obszerny system przechowywania, który zmieści nie tylko całą garderobę Twojego dziecka, ale także pościel, sprzęt sportowy i wiele innych. Drzwi przesuwne pozwalają zamontować szafę blisko innych mebli, oszczędzając cenne metry w małym pomieszczeniu.

Oryginalna szafa

Wewnątrz szafy

Jedną z innowacji w produkcji mebli do pokoju dziecięcego jest zastosowanie czarnej folii magnetycznej do wykonania elewacji. Dziecko będzie mogło rysować kredkami na ciemnej powierzchni, dołączać swoje rysunki, zdjęcia i rękodzieło za pomocą magnesów. Pojemna przestrzeń do przechowywania staje się centrum kreatywności.

Fasady do malowania

Istnieje wiele sposobów na dekorowanie elewacji nowoczesnych szafek – od najdroższego drukowania zdjęć i grawerowania laserowego po niedrogie naklejki. Takie naklejki mogą odpowiadać motywowi projektu pokoju dziecięcego, przedstawiać ulubione postacie. Zaletą jest to, że z biegiem czasu, jeśli wystrój się znudzi, można się go pozbyć bez uszkadzania powierzchni elewacji..

Projekt tematyczny

Niezwykłe fronty szafek

Tematyczny wystrój mebli

Kontrastujące rysunki

Jeśli mówimy o wypełnieniu szafki, która będzie służyć jako system przechowywania w pokoju dziecięcym, w tym przypadku nie są wymagane specjalne pomysły projektowe. Wieszaki muszą być ustawione na wysokości «z marginesem», biorąc pod uwagę, że dziecko będzie rosło, co oznacza, że ​​ubrania zajmą więcej miejsca na długość. W dolnej części szafy, na wysokości dziecka, należy umieścić potrzebne na co dzień elementy garderoby. Szuflady i pojemniki o różnych modyfikacjach (tkanina, wiklina lub plastik) pomogą uporządkować porządek w dziecięcej szafie.

Struktura wewnętrzna szafy

Racjonalne wypełnienie szafki

Meble do pokoju panieńskiego

Strych dla dzieci

Szafka narożna

Systemy przechowywania narożnego mogą być dwojakiego rodzaju – wbudowane i nie wbudowane. Każdy typ ma swoje zalety i wady. Gotowe rozwiązanie szafki narożnej z reguły jest tańsze niż rozwiązanie na zamówienie, ale to ostatnie najlepiej pasuje do potrzeb konkretnego pomieszczenia i idealnie wpasowuje się w jego wymiary.

Szafa narożna w przedszkolu

Szafa w stylu klasycznym

Szafa narożna w pokoju dziecka to system przechowywania, który pozwala na stworzenie maksymalnej ilości miejsca na postawienie szafy, zajmując jednocześnie minimalną możliwą ilość metrów kwadratowych. Konstrukcje narożne pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, w której nie jest łatwo zmieścić inne meble – narożnik pokoju.

Jasna szafa narożna

Szafka jest częścią konstrukcji «łóżko na poddaszu»

Łóżko na antresoli to jedna z najpopularniejszych opcji na zorganizowanie łóżka w pokoju dziecka. Taka konstrukcja pozwala zaoszczędzić przestrzeń użytkową, co jest bardzo ważne w przypadku małych mieszkań. Miejsce do spania znajduje się na określonej wysokości w stosunku do podłogi, a całą przestrzeń pod nim można wykorzystać do organizacji systemów przechowywania lub miejsc do zajęć i kreatywności.

Oryginalny kompleks dziecięcy

Oryginalne okucia

Łóżko na antresoli z systemami przechowywania

Jasny i pojemny zestaw

Innym sposobem na realizację systemów przechowywania i miejsca do spania jest tworzenie w komplecie funkcjonalnych mebli. Szafa może być częścią bloku meblowego zawierającego łóżko, miejsce pracy (najczęściej konsolę) oraz inne rodzaje systemów przechowywania (komoda, otwarte półki, antresole).

Dekoracja obszaru wokół okna

Gabinet i miejsce pracy

Kompleks wielofunkcyjny

Wbudowany system wielu opcji