Pokoje

Tapeta do kuchni: nowoczesne pomysły w aranżacji wnętrz

Nowoczesne kolekcje tapet zachwycają różnorodnością kolorów, wzorów i faktur. Aby dokonać najlepszego wyboru do wnętrza kuchni, należy przyjrzeć się wielu opcjom i uwzględnić niektóre niuanse.

92

Rodzaje tapet: właściwy wybór do kuchni

Na początek przypomnijmy, jakie rodzaje tapet oferują nam:

 • papier;
 • tkanina;
 • naturalny;
 • włóknina;
 • płyta winylowa;
 • szklana tapeta;
 • płyn.

jedenaście 37 39

38 67 70 73 74

80 86 89

Tapety papierowe są najtańsze, niedrogie, przyjazne dla środowiska, ale krótkotrwałe i niepraktyczne. Do tej pory takie tapety nie są nawet prezentowane w katalogach na

oboi_dlya_kuxni_034-650x993

Tkanina – zawierają jedwab, len lub bawełnę. Nieco mocniejszy niż papier, ale trudny do wklejenia i niepraktyczny w utrzymaniu, dlatego nie nadaje się do dekoracji kuchni.

76

91

Naturalne – składają się z pasków bambusa, zrębków lub suszonych pędów trawy, przymocowanych do podłoża z tkaniny za pomocą nylonowej nici lub specjalnego kleju. Są jak najbardziej przyjazne dla środowiska i nie gromadzą brudu i kurzu. Aby zachować naturalny efekt, ta tapeta nie jest barwiona. Ale pomimo wszystkich swoich zalet, naturalna tapeta nie jest najlepszą opcją do kuchni, ponieważ natychmiast pochłania zapachy.

6

Odmiany odpornej na wilgoć tapety do kuchni

Tapeta flizelinowa – składa się z akrylu i poliestru z dodatkiem celulozy lub wiskozy. Charakteryzują się dość dużą odpornością na wilgoć, są elastyczne, ognioodporne, wygładzają nierówności. 

7

36 90

81

Winyl – powłoka polimerowa nakładana na podłoże włókninowe lub specjalny papier techniczny. Winyl jest odporny na wilgoć, łatwy do czyszczenia, można go czyścić środkami gospodarstwa domowego, nie blaknie, dlatego idealnie nadaje się do dekoracji ścian kuchni. Ponadto nowoczesna produkcja oferuje tzw “oddychający” tapeta winylowa z mikroporami. Zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, dzięki czemu są jeszcze bardziej odporne na wilgoć niż standardowe odpowiedniki winylowe, co eliminuje pojawianie się pleśni i pleśni.

osiem

50

79 93 97 oboi_dlya_kuxni_019-650x641

Włókno szklane – tapeta do malowania, daje niezwykłą ulgę. Są paroszczelne i wodoodporne, trwałe, ognioodporne, wyglądają niesamowicie stylowo, ale pamiętaj, że bardzo trudno będzie je oddzielić od powierzchni ścian.

dziewięć

Płynna tapeta to połączenie kleju, wiskozy, bawełny, celulozy, nici jedwabiu octanowego itp. Powłoka nakładana jest na ścianę jak tynk, co pozwala tworzyć różne wzory. Te tapety mają dobrą izolację cieplną i akustyczną, są łatwe do czyszczenia i mają duży wybór kolorów..

dziesięć

Każda opcja ma swoje zalety i wady. Do kuchni wybierz zmywalną tapetę. Najlepszy będzie winyl (kompaktowy winyl, podkład z włókniny) lub włókno szklane. 

17

4 13 16 osiemnaście

Kolor, wzór, faktura tapety do kuchni

W kolorystyce kuchni należy wziąć pod uwagę wiele czynników – przepływ światła, geometryczny kształt pomieszczenia, jego wymiary itp. Przy wyborze koloru do kuchni, w tym tapety, należy kierować się kilkoma kluczowymi kryteriami:

 • duży rysunek wizualnie zmniejsza pomieszczenie, a mały wręcz przeciwnie, czyni go bardziej przestronnym;

85 oboi_dlya_kuxni_009 oboi_v_kuhne_020

 • pionowe obrazy wizualnie podnoszą sufit, poziome (zwłaszcza paski) – powiększają pomieszczenie, ale zmniejszają jego wysokość; tapeta w geometryczne wzory z przecinającymi się pasami i kształtami tworzy efekt ciągłości przestrzeni;
 • tapety o wyrazistej fakturze tworzą oszałamiające efekty dzięki kolorowi i grze światła i cienia;

87 trzydzieści

 • długa i wąska kuchnia będzie bardziej organiczna dzięki jasnym tonom na długich ścianach i ciemnym na krótkich;
 • kwadratowy pokój to uniwersalna opcja, która pozwala eksperymentować bez żadnych ograniczeń. Niemniej jednak bardziej korzystną decyzją będzie wykonanie jednej ściany akcentującej;

oboi_dlya_kuxni_016-1

 • przy wyborze koloru tapety do kuchni należy wziąć pod uwagę nie tylko jej wymiary, ale także położenie wszystkich okien, ponieważ kierunek padania światła ma ogromne znaczenie w aranżacji wnętrz.

41

15 78 88

Tapeta w małej kuchni

W kompaktowej kuchni płótna z kontrastowymi i bardzo dużymi nadrukami lub z pionowymi paskami są przeciwwskazane. To tylko pogorszy problem braku metrów kwadratowych – pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze mniejsze. W takim przypadku odpowiednia będzie zwykła tapeta w jasnych odcieniach lub z małym, ledwo zauważalnym wzorem..

82

61 84

Jeśli kuchnia jest połączona z jadalnią, można podkreślić podział na strefy kontrastowym połączeniem tapety, oddzielając w ten sposób miejsce pracy od jadalni.

Harmonijne połączenie tapety w kuchni

W nowoczesnych wnętrzach widoczna jest wyraźna tendencja do łączenia różnych faktur, faktur i technologii. W takim przypadku ten sam rodzaj tapety znika w tle. Ale tutaj ważne jest, aby zrozumieć zasadę prawidłowych kombinacji, a pomocne będą porady profesjonalnych dekoratorów..

1 20 31 32 35

Zasady łączenia tapet w kuchni:

 • przestrzegaj jednego poziomu ceny i jakości – nie można łączyć elitarnych i tanich opcji, wygląda to bardzo wątpliwie;
 • tapeta nie powinna odstawać od ogólnego stylu kuchni;

58 62 63

 • podczas łączenia należy pamiętać, że tapeta powinna mieć w przybliżeniu taką samą grubość, w przeciwnym razie wystąpią problemy z łączeniem szwów i wyborem krawędzi;
 • wybierając jasne panele z dużymi rysunkami, reszta przestrzeni powinna być monochromatyczna;

27 71

 • ornamenty kwiatowe dobrze komponują się z drzewnymi teksturami, a geometryczne wzory z abstrakcjami;
 • jasne akcenty wyglądają harmonijnie na tle neutralnych tonów;
 • doskonale łączą się różne faktury – szorstkie z gładkim, błyszczące z matowym. Najważniejsze, że takie płótna są w tej samej kategorii cenowej i tej samej grubości..

53 55 59

Dodatkowy wystrój i kilka trików projektowych

Przez długi czas techniki zagospodarowania przestrzennego i “ściana akcentująca”. Ponadto, aby wizualnie dostosować wysokość, projektanci stosują pionowe paski i wzory, a zmiany powierzchni – poziome.

Odbiór symetrii w zastosowaniu pionowych pasków

Na środku pomieszczenia na dwóch ścianach naklejono szerokie paski tapety w kontrastowych kolorach. To wizualnie równoważy długość i szerokość kuchni..

64

Odbiór asymetrii

Jedna ściana jest wklejona jasnym paskiem pośrodku, a przeciwległa podobnymi paskami, ale o różnej szerokości. Technika ta powiększa się optycznie i jednocześnie skraca podłużną kuchnię..

54

Iluzje linii konturowych

Popularną metodą jest łączenie standardowej tapety (i nadającej się do malowania) z obramowaniem. Typowe opcje kombinacji:

 • tapeta w paski z solidnym dnem;
 • duże kwiaty i monogramy z monochromatyczną obwódką;
 • jednolity lub z drobnym nadrukiem u góry i pasiastym dole;
 • solidny top i masywny dół z kwiatowym lub innym wzorem.

Wybór kombinacji zależy od konkretnego zadania – co z czym należy zrównoważyć.

65 66 60

Ściana akcentująca

Wybrana jest ściana kuchni, na którą natychmiast pada oko. Wyróżnia się on na różne sposoby – za pomocą tapety 3D, paneli, jasnych płócien lub ozdobiony dodatkowymi elementami dekoracyjnymi. W rzeczywistości ta technika bardziej wyraża jasną indywidualność właścicieli domu.. 

40 33 23 3

5

42 57 94Tapeta 3D w kuchni

Wraz ze zwykłą tapetą projektanci oferują ciekawszą kolekcję 3D. Są to wielkoformatowe, piękne rysunki i wzory nanoszone specjalną technologią na różnorodne podłoża płócien. Takie tapety tworzą trójwymiarowy efekt i poczucie obecności na obrazie. Złudzenie 3D uzyskuje się dzięki soczewkowemu plastikowi (zestaw soczewek równoległych do siebie o cylindrycznym kształcie i różnym kalibrze). Z reguły taką tapetą ozdobiona jest tylko ściana akcentująca..

2 43 44

Plusy i minusy tapety 3D

Do zalet fototapety 3D należą oczywiście:

 • produkcja na winylu, podłożu włókninowym, materiałach syntetycznych itp.;
 • takie płótna nie blakną, zachowują kolor przez bardzo długi czas;
 • przyjazne dla środowiska i całkowicie nietoksyczne – w procesie ich produkcji wykorzystywane są wysokiej jakości japońskie farby;
 • oporny;
 • praktyczne w pielęgnacji, łatwo poddają się wszelkiej chemii gospodarczej;
 • wytrzymały;
 • spektakularne – nie mają analogów w tak realistycznym zanurzeniu w obrazie.

Oczywiście wadą takich tapet jest ich wysoki koszt, a także stosowność tylko w dużych pomieszczeniach..

47 46 45

34

Tapeta do kuchni: zdjęcie 2017

Poniższe zdjęcia przedstawiają nowości 2017 roku i oryginalne rozwiązania projektowe tapet do kuchni.

26 28 48 49 51 52 56

68 69 72 75

12 czternaście 19 21 22 24 25

77 83 95 96 oboi_dlya_kuxni_033