Pokoje

Układ kuchni narożnej – projekt 2018

Remont przestrzeni kuchennej jest zawsze przeszkodą dla właścicieli zarówno małych mieszkań, jak i przestronnych prywatnych domów. Należy wziąć pod uwagę zbyt wiele elementów wnętrza, dylematów do rozwiązania i zaplanowania całego przebiegu naprawy na etapie szkicowania obrazu pomieszczenia jest wiele. Ale w większości przypadków wszystkie te decyzje muszą zostać podjęte dla bardzo skromnego pokoju, często o złożonej geometrii i «oryginał» lokalizacja systemów komunikacyjnych. W każdym razie jedną z najważniejszych decyzji jest wybór układu jednostki kuchennej. Rzeczywiście, nie tylko wyposażenie kuchni, ale także jej funkcjonalność, łatwość obsługi wszystkich elementów i wygląd kuchni w dużej mierze zależą od tego, jak rozmieszczone są systemy przechowywania, powierzchnie robocze i wbudowane urządzenia gospodarstwa domowego. Zwracamy uwagę na wybór projektów aranżacji pomieszczeń kuchennych, w których zastosowano narożny układ zestawu mebli, jako najbardziej uniwersalny i praktyczny.

Układ narożny zestawu mebli

Zestaw mebli narożnych

Kuchnia narożna w ciemnych kolorach

Cechy narożnego układu zespołu kuchennego

Nie bez powodu kątowy układ zespołu kuchennego jest tak popularny. Ma szereg zalet:

  • układ kątowy nadaje się do prawie każdego pomieszczenia o kształcie i dowolnej wielkości;
  • boki narożnika mogą mieć różne długości, w zależności od parametrów przestrzeni kuchennej;
  • dzięki kątowemu ułożeniu zestawu meblowego możliwe jest zintegrowanie maksymalnej możliwej liczby systemów przechowywania na minimalnej powierzchni użytkowej powierzchni kuchennej;
  • w układzie w kształcie litery L łatwo wpisać wierzchołki tzw «trójkąt roboczy» – zlew, kuchenka (płyta grzewcza) i lodówka;
  • nawet w średniej wielkości kuchni, po zamontowaniu zestawu mebli narożnych jest wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić grupę restauracyjną, wyspę kuchenną lub półwysep, który może pełnić funkcję miejsca do spożywania posiłków.

Układ mebli narożnych

Śnieżnobiałe fasady

Lokalizacja narożna

Na tle jasnego fartucha

Kontrastowy zestaw słuchawkowy

Układ w kształcie litery L w kuchniach o różnych kształtach i rozmiarach

Jedną z najważniejszych zalet kątowego układu zestawu meblowego jest to, że może on organicznie wpasować się w pomieszczenie o dowolnym kształcie i rozmiarze – wystarczy zdecydować o długości boków zestawu słuchawkowego – czy będzie to kompozycja w kształcie litery «g» lub narożnik z równymi segmentami linii. W kuchniach standardowych mieszkań o powierzchni nie większej niż 6,5 m2. m z reguły zestaw znajduje się długim bokiem wzdłuż ściany z komunikacją (kuchenka, podgrzewacz wody, zlew), krótszy bok zwykle przylega do drzwi. Taka aranżacja pozwala nie tylko na umieszczenie wystarczającej liczby systemów przechowywania i wbudowanie sprzętu AGD, ale także pozostawienie miejsca na zainstalowanie małej grupy restauracyjnej lub lady barowej.

W pastelowych kolorach

Kompozycja narożna

Jasnoniebieski zestaw słuchawkowy

Lekki projekt kuchni

Układ według litery

Jeśli jeden z narożników kuchni składa się z otworów okiennych (ta opcja jest częściej spotykana w domach prywatnych, rzadziej w mieszkaniach o nowym układzie), to najbardziej logiczne było umieszczenie zlewu w tej strefie. Mycie przy oknie to marzenie wielu gospodyń domowych. Rutynowe procesy kuchenne są o wiele przyjemniejsze w wykonaniu, mając możliwość podziwiania pięknego widoku z okna. A poziom naturalnego światła w tym przypadku jest maksymalny, co może mieć korzystny wpływ na jakość mycia naczyń i wykonywania innych procesów roboczych..

Dekoracja narożna

Narożnik od okien

Zestaw narożny i wyspa

Umywalka przy oknie

Zmywanie naczyń przy oknie

Drewno i kamień do kuchni

Ale nawet w przestrzeni kuchennej bez okien, zlew można skutecznie ustawić w rogu pomieszczenia. Zaletą obszaru narożnego jest to, że ma wystarczająco dużo miejsca nawet na podwójną umywalkę. A każda poprawa w kluczowych segmentach funkcjonalnych środowiska kuchennego prowadzi nie tylko do oszczędności czasu i wysiłku, ale także do radości z rutynowych procesów pracy..

Zlew w kącie kuchni

Kuchnia z ciemnymi fasadami

Zestaw narożny z gładkimi elewacjami

Organizacja jadalni w kuchni z zestawem narożnym

Jak wspomniano powyżej, kątowy układ zespołu kuchennego pozwala pozostawić wystarczającą ilość użytecznej przestrzeni kuchennej do zainstalowania grupy jadalnianej. Będzie to jednak zależało od wielkości i kształtu pomieszczenia – czy będzie to przestronny stół jadalny z wygodnymi krzesłami, czy niewielka konsola, która jest przymocowana do ściany i pozwala tylko dwóm członkom rodziny cieszyć się posiłkiem. Wielkość i modyfikacja samej grupy restauracyjnej będzie również zależeć od lokalizacji (i liczby) otworów okiennych i drzwiowych..

Śnieżnobiałe powierzchnie

Orginalny wzór

Układ na przestronną kuchnię

Zestaw słuchawkowy w jasnych kolorach

W zagranicznych projektach kuchennych zastosowanie wyspy kuchennej jest niezwykle popularne. Nasi rodacy również wpisują się w ten trend i osobiście doświadczają korzyści płynących z zastosowania modułu wolnostojącego, który może służyć jako dodatkowy system przechowywania, miejsce na integrację sprzętów AGD, montaż zlewu, płyty grzejnej. Ale w kontekście naszego tematu wyspa kuchenna interesuje nas przede wszystkim jako moduł do organizacji miejsca na posiłki. W tym celu blat wyspy kuchennej można przedłużyć zarówno z jednej strony (miejsca dla dwóch członków rodziny) jak i z narożnika modułu (możliwość zasiadania 3-4 osób, w zależności od wielkości blatu).

Elewacje drewniane

Wyspa kuchenna na dużą skalę

Kuchnia w odcieniach szarości

Oryginalna wyspa

Lakoniczne rozwiązania kolorystyczne

Ciemny spód, jasna góra

Jadalnia - wyspa kuchenna

Innym sposobem na zorganizowanie posiłku jest skorzystanie z blatu półwyspu. W przeciwieństwie do wyspy nie jest to moduł całkowicie samodzielny i jest przymocowany z jednej strony do ściany lub szafki kuchennej. W przypadku pomieszczeń o małej powierzchni (gdzie nie ma wystarczającej ilości miejsca na wyspę kuchenną lub pełnoprawną grupę restauracyjną), półwysep może być doskonałym sposobem na wprowadzenie dodatkowych systemów przechowywania i zaaranżowania segmentu jadalnianego dla dwóch lub trzech członków rodziny.

Układ narożny z półwyspem

Zestaw mebli z półwyspem

Półwysep to miejsce na krótkie posiłki

Kompaktowy układ

Kontrastowe kombinacje

Półwysep - lada barowa

Dla Rosjan najczęstszym sposobem na zorganizowanie jadalni jest ustawienie stołu i krzeseł do posiłków. Niestety nie każde rosyjskie mieszkanie ma wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić pełnoprawną grupę restauracyjną. Ale kątowy układ zestawu mebli pomaga zaoszczędzić przestrzeń użytkową w małych pomieszczeniach, bez znacznych strat w liczbie systemów przechowywania i wbudowanego sprzętu AGD.

Oryginalny stół do jadalni

Projekt stołu do jadalni

Tradycyjny występ

Fronty kuchenne – aktualne pomysły 2017

Przez cały czas właściciele mieszkań i domów planujących remonty w swoich kuchennych przestrzeniach warunkowo dzielili się na tych, którzy mimo wszelkich innowacji preferują ponadczasową klasykę oraz tych, którzy lubią nowoczesne pomysły projektowe. Nowoczesna stylistyka dąży do minimalizmu przy zachowaniu zasad osobistego komfortu. Meble w nowoczesnym stylu wyglądają prosto i zwięźle, ale jednocześnie są niezwykle funkcjonalne, praktyczne i łatwe w obsłudze. W tym przypadku elewacje nie muszą być absolutnie gładkie, pozbawione dekoracji i widocznych okuć. Nowoczesne zestawy słuchawkowe mogą być kombinacją np. gładkich frontów w górnej części zestawu i drzwi szafek wyposażonych w uchwyty w dolnej.

Współczesny styl

Projekt lakoniczny

Śnieżnobiała sielanka

Nowoczesny projekt kuchni

Gładkie fasady lakonicznego zestawu słuchawkowego

Elewacje klasyczne również ulegają zmianom na rzecz uproszczenia wyglądu oraz łatwości wykonania i dalszej eksploatacji. Skomplikowane rzeźbienia czy ozdobne okucia nie są już widoczne nawet w klasycznych projektach kuchni, zastąpiły je wnętrza w stylu neoklasycystycznym, zachowujące tradycje, ale dostosowane do współczesnych realiów.

Tradycyjny projekt

Styl neoklasyczny

Klasyczne fasady

Klasyczna kuchnia

Jednym z najtrudniejszych, z punktu widzenia efektywnego użytkowania, miejscem każdego pomieszczenia jest narożnik. W tak funkcjonalnie obciążonej przestrzeni kuchennej racjonalne działanie stref narożnych staje się przeszkodą. Rzeczywiście, w większości przypadków zaplecza kuchenne nie mają wystarczającej powierzchni, a w celu zaoszczędzenia powierzchni użytkowej konto jest prowadzone w centymetrach. Na szczęście współcześni producenci mebli znaleźli wiele sposobów na zaprojektowanie systemów przechowywania w najbardziej racjonalny sposób, wygodny w obsłudze i pod względem czyszczenia..

Półki szafki narożnej

Organizacja systemów magazynowych w rogu

Niestandardowe rozwiązanie

Niezwykłe rozwiązanie

Dekoracja obszaru narożnego

Jedną z opcji elewacji narożnego systemu przechowywania są szuflady, których okładzina imituje narożnik. Takie podejście pozwala nie tylko zachować wizerunek zestawu narożnego, ale także nie poświęcać ani jednego dodatkowego centymetra wolnej przestrzeni w kuchni. W przypadku systemów pamięci masowej wiąże się to z niewielką utratą pojemności..

Fasady narożne

Fronty szuflad

Szuflady

Widok z góry

Lekkie fasady narożne

W modnej szarości

Wykonanie promieniowe jest mniej powszechne. «kąt» elewacje dolnej kondygnacji zestawu kuchennego. Fasady półokrągłe są trudniejsze w wykonaniu, co oznacza droższe. Ale oryginalny wygląd i bezpieczne działanie rekompensują wysokie koszty.

Szafa narożna w półokręgu

Fasady radialne

Zakrzywione kształty

Gładkie linie

Innym skutecznym sposobem zaprojektowania szafki narożnej jest zaprojektowanie jej w kształcie pięciokąta. W takim przypadku odcięta jest niewielka część narożnika zewnętrznej części zestawu słuchawkowego, obszar kuchni pozostały do ​​zainstalowania grupy restauracyjnej i swobodnego ruchu jest zmniejszony, ale nie krytyczny. Ale samo wykonanie elewacji nie jest niczym skomplikowanym i nie będzie kosztować dużo więcej niż wykonanie innych elementów systemów magazynowych.

Szafka pięciokątna

Nacisk na wyższy poziom

Szafa w kształcie pięciokąta

Oryginalny narożnik kuchni

Jeśli narożnik zestawu mebli składa się z dwóch systemów przechowywania, łatwość użytkowania takich szafek staje się problematyczna. W końcu zawartość takich systemów przechowywania będzie znajdować się dość głęboko w kącie pokoju. Aby ułatwić korzystanie z szafek narożnych, producenci mebli wymyślili wiele opcji półek wysuwanych i obrotowych. W zależności od formatu, w jakim będą przechowywane przybory kuchenne w szafkach, możesz wybrać różne opcje

Inteligentne systemy przechowywania

Półki wysuwane

Przechowywanie w szafkach narożnych

Wygodne przechowywanie

Optymalne wykorzystanie systemów magazynowych

Widok z góry szafki narożnej

W niektórych przypadkach uzasadnione może być osadzenie w rogu zestawu mebli pieca lub zestawu płyty kuchennej i piekarnika. Chociaż będzie wymagał więcej przestrzeni użytkowej w obszarze narożnym. W bardzo wydłużonych przestrzeniach kuchennych lub przejściach często nie ma innego sposobu na zorganizowanie ergonomicznego układu «trójkąt roboczy», jednym z warunkowych wierzchołków jest płyta.

Piec w rogu kuchni

Wbudowana kuchenka i okap

Niebanalna konstrukcja narożna

Imponująca płyta w rogu pokoju

W niektórych przypadkach wskazane będzie zastosowanie szafki narożnej (na całą wysokość zestawu meblowego), aby efektywnie wykorzystać narożnik pomieszczenia. Ale ten układ systemów przechowywania jest odpowiedni dla średnich i dużych kuchni. Wtedy przerwanie blatów w celu zainstalowania obszernej szafki-piórnika nie będzie krytyczne i nieznacznie «przycięte» powierzchnia pozostała po zamontowaniu zestawu słuchawkowego wystarczy na zainstalowanie grupy restauracyjnej, wyspy lub półwyspu z blatem do posiłków.

Szafa-spiżarnia

Szafka narożna-piórnik

Białe fronty, czarne blaty

Niezwykła szafa narożna

Szafa narożna w zabudowie

Zarówno w gotowych rozwiązaniach mebli do kuchni, jak i w zestawach słuchawkowych wykonanych na zamówienie, można zobaczyć następującą opcję organizowania systemów przechowywania w rogu kuchni. Nie ma miejsca między górnym a dolnym poziomem szafek, zajmują szuflady lub drzwi wahadłowe systemu przechowywania, najczęściej wykonane w formie pięciokąta (rzadziej takie szafki mają półokrągłą fasadę).

Stylu country

Niezwykły kolor elewacji

Inny projekt elewacji

W jasnoszarych odcieniach

Wersja drewniana

Jeśli mówimy o organizacji systemów przechowywania w rogu kuchni na górnym poziomie, to najprostszym i jednocześnie oryginalnym sposobem wykonania jest zawieszenie otwartych półek. Półki te wykonane są w narożnej konstrukcji i pozwalają efektywnie wykorzystać trudną część pomieszczenia. Ponadto otwarte półki umożliwiają: «rozcieńczać» solidność górnej kondygnacji szafek kuchennych, urozmaica design elewacji zestawu meblowego.

Półki jako alternatywa dla najwyższego poziomu

Otwarte półki

Niezwykła kompozycja półek

Ciepła kuchnia

Fasady w paski

Oryginalne wnętrze kuchni