Pokoje

Wanna narożna – wybór jakości, trwałości i piękna

Łazienka nie jest łatwym miejscem do zabiegów wodnych, pomieszczenie, które wszyscy członkowie rodziny odwiedzają kilka razy dziennie to przestrzeń relaksu, uspokojenia, oczyszczenia ciała i umysłu. Trudno wyobrazić sobie relaksujące otoczenie w pomieszczeniu do zabiegów wodnych i sanitarnych bez wygodnej i przestronnej wanny. Pomimo aktywnego korzystania z pryszniców, współcześni właściciele domów starają się zachować możliwość wykonywania zabiegów wodnych w pozycji poziomej, możliwość prawdziwego relaksu. W tej publikacji rozważymy kwestię wyboru urządzenia hydraulicznego, takiego jak wanna narożna. Aktywne zapotrzebowanie na wanny o precyzyjnych modyfikacjach kątowych skłoniło nas do stworzenia szerokiej gamy projektów nowoczesnych łazienek, w których te modele urządzeń sanitarnych zostały z powodzeniem wkomponowane. Jeśli planujesz remont pomieszczenia gospodarczego lub jesteś po prostu gotowy do wymiany starej wanny na nowy model, mamy nadzieję, że poniższe informacje będą dla Ciebie przydatne..

Wanna narożna ze stopniami

Narożna wanna z hydromasażem z okładziną

Wybór wanny narożnej według materiału produkcyjnego

Obecnie najpopularniejszymi materiałami do produkcji wanien o różnych modyfikacjach są żeliwo, stal i akryl. Ale możliwe jest również użycie materiałów bardziej oryginalnych dla rosyjskiego nabywcy – szkła, drewna, płynnego marmuru i kwarcu. Zrozumiemy zalety i wady każdego z rodzajów surowców do produkcji wanien narożnych.

Narożna wanna i prysznic

ściany do ściany

«Dobry stary» żeliwo

Jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych materiałów do produkcji wanien jest żeliwo. Jakieś dwadzieścia czy trzydzieści lat temu w każdym mieszkaniu w naszym kraju można było znaleźć w łazience żeliwne armatury. Nieznaczne różnice w wielkości i konstrukcji sprawiły, że wszystkie kąpiele w Rosji były praktycznie bliźniakami. A dziś popularność tego mocnego i trwałego materiału pozwala mu pozostać na szczycie listy najlepiej sprzedających się produktów..

Jasny obraz łazienki

Model prostokątny

Do zalet wanien wykonanych z żeliwa należą:

 • wytrzymałość i trwałość – przy prawidłowym działaniu i braku wad produkcyjnych kąpiel żeliwna może pracować przez ponad 30 lat;
 • wszystkie wanny żeliwne mają powłokę emaliowaną, która jest łatwa w pielęgnacji;
 • powierzchnia emalii jest znacznie bardziej odporna na zarysowania i pęknięcia niż wyroby akrylowe;
 • żeliwo jest w stanie wytrzymać bardzo wysokie temperatury bez wpływu na właściwości technologiczne materiału;
 • modele żeliwne mają wysoką przewodność cieplną.

Łazienka narożna - pięciościan

Tradycyjna wanna żeliwna

Ale jak każdy medal ma wadę, produkty żeliwne mają swoje wady:

 • wanny żeliwne są bardzo ciężkie (około 80 kg) – złożoność transportu i instalacji zwiększa koszt wymiany starej wanny na nową i nie daje szansy na samodzielne wykonanie wszystkich czynności;
 • sam produkt żeliwny jest trudny do uszkodzenia, ale powłoka emalii jest bardzo podatna na naprężenia mechaniczne, powstawanie wiórów i pęknięć podczas upadku ciężkich przedmiotów;
 • jeśli powłoka emaliowana została nałożona z naruszeniem procesu technologicznego, łazienka straci swoją prezentację już w pierwszym roku eksploatacji (ale tę wadę można wyeliminować, stosując nową «powłoka» dla produktu żeliwnego);
 • Specyfika wykonywania armatury wodno-kanalizacyjnej z żeliwa znacznie ogranicza zakres rozmiarów i modeli produktów (w sprzedaży są głównie wanny o tradycyjnym designie).

Wanna do zabudowy

Czworobok

Wybierając wannę żeliwną typu narożnego, należy zwrócić uwagę na powierzchnię produktu – jeśli jest wyboista, to produkt został wyprodukowany z naruszeniem technologii procesu produkcyjnego, pustymi przestrzeniami i porami powstałymi w żeliwie. Musisz odmówić zakupu takiego produktu, nawet jeśli koszt jest niski..

Wbudowany model

Kształty prostokątne

Współczesny akryl i kvaril

Produkty akrylowe są bardzo popularne wśród rosyjskich kupujących. Wynika to ze stosunkowo niskiego kosztu (w porównaniu z produktami żeliwnymi i wannami ze sztucznego marmuru) oraz szerokiej gamy rozmiarów i modeli.

Do klasycznego wnętrza

Kwadratowy kształt

Zalety produktów akrylowych to:

 • wanny akrylowe są lekkie (od 15 do 30 kg), są łatwe w transporcie i mogą być instalowane samodzielnie;
 • to z akrylu powstają produkty o złożonym i oryginalnym kształcie (praktycznie nie ma barier dla pomysłów projektowych);
 • wskaźniki termoizolacyjności modeli akrylowych są znacznie wyższe niż w przypadku stali i żeliwa;
 • akrylowa powierzchnia jest podatna na zarysowania, ale można ją szlifować podczas zużycia.

Pełen wdzięku kształt

Kontrastowy projekt

Wśród wad produktów akrylowych są:

 • ograniczenia wagowe – cienkie ścianki wyrobów akrylowych mogą się wyginać i odkształcać pod wpływem dużych mas;
 • akryl nie wytrzymuje wysokich temperatur – eksperci nie zalecają wlewania wrzącej wody do takiej kąpieli;
 • wanny akrylowej nie można czyścić środkami ściernymi, także powierzchni «strach» spadające ciężkie przedmioty;
 • małe wszystkie produkty są zarówno zaletą, jak i wadą – lekkie konstrukcje wanien akrylowych wymagają podparcia metalowej ramy;
 • z biegiem czasu wanna może stracić połysk, a śnieżnobiały kolor zmieni się na żółtawy, żywotność przy ostrożnym użytkowaniu nie przekracza 15 lat.

Wanna akrylowa

W formie sektora

Wybierając narożną wannę akrylową, należy zwrócić szczególną uwagę na producenta i preferować tylko znane firmy o wieloletniej reputacji, w przeciwnym razie można kupić produkt z tworzywa sztucznego pokryty akrylem, który stanie się bezużyteczny podczas pierwsze dwa lata działalności..

Pięciościenny kształt

Oszczędność miejsca

Ulepszoną wersją akrylu jest materiał cvar. To ten sam akryl, ale utwardzony drobno zdyspergowanymi wiórkami kwarcu. Produkty wykonane z takich surowców są trwalsze i bardziej odporne na różnego rodzaju uderzenia niż modele akrylowe, ale koszt takiej ceramiki sanitarnej jest w wyższym przedziale cenowym..

Brązowy wzór

Oblicowanie płytkami ceramicznymi

Wybór budżetu – wanna stalowa

Stosowanie wanien stalowych ma długą historię. Prawie wszystkie właściwości technologiczne wyrobów stalowych plasują się pomiędzy właściwościami modeli żeliwnych i akrylowych. Do zalet wyrobów stalowych należą:

 • stosunkowo niska waga (około 30 kg), łatwość transportu i montażu;
 • właściwości wytrzymałościowe są wyższe niż w przypadku wyrobów akrylowych, ale niższe niż w przypadku żeliwa;
 • koszt demokratyczny jest dla wielu nabywców głównym kryterium (wśród modeli narożnych to właśnie wanna stalowa będzie najtańsza na współczesnym rynku).

Owal wpisany w narożnik

Kompaktowa wanna

Istnieje kilka wad produktów stalowych, ale mogą one stać się decydujące przy wyborze wanny narożnej:

 • głośny dźwięk, z którym strumienie wody spadają na powierzchnię wanny podczas wybierania zbiornika;
 • znacznie niższa izolacyjność termiczna w porównaniu do modeli żeliwnych i akrylowych;
 • dla wyrobu stalowego niezbędna jest wysokiej jakości powłoka dźwiękochłonna i termoizolacyjna.

Oryginalna kąpiel

W tradycyjnym wzornictwie

Emalia, która jest najczęściej używana do pokrywania modeli stalowych, może z czasem ciemnieć, a nawet pękać w przypadku niewłaściwego obchodzenia się. Ale można to łatwo skorygować, nakładając nową powłokę na miskę. Na tle niskich kosztów można pominąć wady modeli stalowych.

Aktywne korzystanie z czworokątnych kształtów

Oryginalna okładzina wanny

Decydujemy o kształcie instalacji wodociągowej, którą można wkomponować w róg pomieszczenia

Wybierając wannę narożną, sprzedawcy najczęściej oferują produkty wykonane w formie wycinka koła. W narożniku pomieszczenia można jednak wkomponować zarówno wanny prostokątne, kwadratowe, jak i w kształcie wielościanu. I nawet w tych kilku rodzajach kształtek produktów hydraulicznych występują różnice w wykonaniu – wyraźna geometria lub gładkie linie, zagięcia, elementy dodatkowe (boki, małe platformy).

Wieloaspektowa kąpiel

Kompaktowa, ale pojemna opcja

Wanny narożne są aktywnie reklamowane przez producentów. A głównym argumentem w ich firmach jest to, że narożny model instalacji wodno-kanalizacyjnej może znacznie zaoszczędzić użyteczną przestrzeń łazienki, ponieważ narożnik to najmniej wykorzystywane miejsce w pomieszczeniu użytkowym. Tezę tę można uznać tylko częściowo za poprawną. Model narożny jest naprawdę w stanie zmieścić się w kącie nawet małego pokoju. Ale jeśli porównamy ilość miejsca zajmowaną przez wannę prostokątną i wannę narożną, to oszczędność nie jest po stronie tej ostatniej..

W połączeniu z systemami przechowywania

Budujemy w wannie prostokątnej

Wanny narożne sprzedawane w tej kategorii «kompaktowy» oraz «standard», mają zwykle «opóźnienie» w rozmiarach od modeli prostokątnych po ok 20cm. Jeśli kupisz wannę o długości 170 cm, otrzymasz pojemnik, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza półtora metra.

Śnieżnobiały obraz

Paleta naturalnych odcieni

Możesz również porównać zajmowaną powierzchnię wanny prostokątnej i narożnej:

 • prostokątny – długość standardową mnożymy przez szerokość 1,5×0,7 = 1,05 m2;
 • kątowa – wykonujemy te same manipulacje, ale używamy współczynnika odpowiadającego za połowę trójkąta (kształt wanny ma kształt sektora) – 1,7×1,2/1,4 = 1,45 m2.

Wanna prostokątna w rogu

Śnieżnobiała wersja prostokątna

Z wyników widać, że łazienka z modyfikacją narożną nadal zajmuje więcej przestrzeni użytkowej pomieszczenia użytkowego. Jeśli Twoja łazienka ma bardzo skromny rozmiar i chcesz użyć wanny zamiast kabiny prysznicowej, lepiej byłoby kupić model prostokątny. Ale w obecności średnich i dużych pomieszczeń do zabiegów wodnych model narożny może nie tylko zaspokoić wszystkie potrzeby właścicieli w zakresie relaksu i ablucji, ale także stać się kluczowym elementem wnętrza, jego dekoracją.

Udana integracja

Łazienka w odcieniach szarości

Jedną z głównych zalet wanny narożnej jest różnorodność modeli – każdy właściciel domu może znaleźć najlepszą opcję. Gładkie krzywizny, oryginalne rozwiązania projektowe – narożna łazienka przestaje być tylko urządzeniem hydraulicznym, a staje się centralnym punktem pomieszczenia, od którego zależy dobór wszystkich pozostałych elementów wnętrza.

W rogu przestronnego pokoju

Niezwykłe wykończenie

Jednym z najpopularniejszych typów modeli do wanien narożnych jest hydraulika w postaci wycinka koła – dwa równe boki są połączone łukiem. Gładkość form wprowadza harmonię do wnętrza łazienki, a właściciele otrzymują dość pojemny zbiornik do wykonywania zabiegów wodnych w pozycji siedzącej i półleżącej.

Sektor wanien narożnych

Łazienka w odcieniach czekolady

Jedną z wariacji na temat sektora w asortymencie wanien narożnych jest produkt, w którym jedna strona jest znacznie dłuższa od drugiej. Wanna miałaby kształt trójkąta prostokątnego, gdyby nie płynne połączenie dwóch boków po łuku. W przypadku niektórych pomieszczeń (wszystko zależy od wielkości i rozmieszczenia pozostałych systemów wodociągowych i magazynowych) to właśnie te modele pomagają najefektywniej wykorzystać przestrzeń użytkową. W takim zbiorniku łatwo jest usiąść, całkowicie rozprostować nogi i wygodnie wykonywać zabiegi wodne..

Niezwykły kształt

W przypadku łazienek o średnich i dużych rozmiarach udanym nabyciem może być wanna narożna w kształcie wielościanu (zwykle jest ich pięć) z ostrymi lub zaokrąglonymi narożnikami. Wanny o takim kształcie są na tyle przestronne, że nawet dwie osoby mogą skorzystać z zabiegów wodnych. Oryginalna forma i design ozdobią wnętrze nowoczesnej przestrzeni użytkowej.

Wielopłaszczyznowy model narożny

Sterylna biała łazienka

Z marmurowym wykończeniem

W klasycznym designie

Prostokątna armatura sanitarna z jednym zaokrąglonym narożnikiem skutecznie wkomponowuje się w narożnik łazienki. Taka czcionka zapewnia nieco mniej użyteczną pojemność niż standardowa prostokątna wanna, ale jednocześnie wygląda oryginalnie i nie powoduje powstawania siniaków na ostrych krawędziach produktu..

Z zaokrąglonymi krawędziami

Kształt, który można łatwo wkomponować w narożnik

Z zaokrąglonymi rogami

Interpretacja na temat prostokąta

Przestronna wanna

W kolorze białym

Modele kwadratowe są nie mniej skuteczne, gdy zostaną wkomponowane w róg pomieszczenia. W tym przypadku jedynie rama konstrukcji może mieć kształt czworokąta, podczas gdy sama miska prezentowana jest w kształcie okrągłym. Podobna sytuacja jest z prostokątnymi ramkami i wpisanymi w nie owalnymi czcionkami..

Okładzina wanny ceramiką

W odcieniach beżu

Wanna owalna w rogu pokoju

Śnieżnobiały pokój użytkowy

Ostre wzory narożników

W ramę wanny w kształcie wielościanu można również wpisać misę okrągłą lub owalną. Jednocześnie zmniejsza się użyteczna pojemność zbiornika, ale łatwość obsługi i atrakcyjny wygląd niweluje tę wadę..

Praktyczne podejście

Paradoksalnie wannę okrągłą lub owalną można również wbudować w róg pomieszczenia. Sama czcionka może mieć dowolny kształt, liczy się tylko cecha ułożenia ramy konstrukcji. Na przykład w przypadku łazienek z wykuszem (w domach prywatnych i jest to możliwe) taki model może być darem niebios..

Kąpiel w oknie wykuszowym

Okleina owalna

Kompaktowy układ

Oczywiście kształt wanny narożnej musi być spójny z resztą wnętrza. Systemy wodociągowe i magazynowe z płynnymi liniami są idealnym uzupełnieniem wanny sektorowej, owalnej lub okrągłej lub zbiornika z zaokrąglonymi narożnikami. W przypadku wanny prostokątnej lub kwadratowej odpowiednie są instalacje hydrauliczne i systemy przechowywania o tych samych wyraźnych liniach i kształtach..

Zaawansowany technologicznie styl

Mocne linie i kształty

Prostokątne kształty dla nowoczesnego stylu

Sama akrylowa wanna narożna ma piękne kształty, krzywizny i płynne linie, często projektom towarzyszą różnego rodzaju zderzaki, wnęki i wnęki. Nie ma sensu ukrywać takiej miski przed oczami parawanami czy okładziną z płytek ceramicznych. W każdym razie przestrzeń pod zbiornikiem nie może być w żaden sposób wykorzystana, chyba że w jej wnętrzu znajdują się urządzenia do tworzenia hydromasażu, oświetlenie i inne dodatkowe opcje.

Duża akrylowa wanna narożna

Tradycyjna wanna narożna

Kontrastujące wnętrze

Elewacja wanny narożnej jest często pokrywana przez projektantów i ich klientów okładziną. Z reguły wykonuje się małą platformę (zwykle z tego samego materiału co blat zlewu), w którą można zintegrować mikser i inne akcesoria hydrauliczne. Stojąc przed fasadą wanny, eksperci zalecają pozostawienie okna obserwacyjnego lub zapewnienie otwarcia drzwi. Podczas naprawy możesz być pewien użyteczności całej komunikacji, ale z biegiem czasu systemy inżynieryjne mogą zawieść i lepiej jest mieć do nich dostęp bez niszczenia elewacji licowej.

Harmonijny projekt pokoju

Stopień do wanny z wysokimi bokami

W jednej kolorystyce

Możliwe jest pokrycie elewacji wanny narożnej nie tylko płytkami ceramicznymi lub mozaiką, ale także materiałem, z którego wykonane są systemy przechowywania w Twojej łazience. Efektem jest niezwykle harmonijny obraz całego pomieszczenia, w którym elementy wyposażenia są ze sobą doskonale połączone..

Harmonijny projekt łazienki

W pastelowych kolorach

W zależności od głębokości wanny narożnej oraz od tego, czy wśród właścicieli znajdują się osoby starsze, którym trudno jest przeskoczyć wysokie połacie sanitariatów, elewację chrzcielnicy można wyposażyć w stopień. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że w tym przypadku nie będziesz już w stanie sprawdzić przydatności komunikacji wewnętrznej..

Do wanny na schodach

W odcieniach niebieskiego

Klasyczna łazienka

Oto przykład, jak narożną elewację wanny można pokryć mozaiką z bardzo drobnymi detalami. Zaletą mozaiki ceramicznej jest to, że jest w stanie powtórzyć wszystkie gładkie krzywizny konstrukcji i stworzyć niezawodną i atrakcyjną wizualnie okładzinę, która chroni powierzchnie przed wilgocią i różnego rodzaju wpływami.

Okładzina elewacyjna z mozaiką

Mozaika jako dekoracja