Pokoje

Weranda dołączona do domu – tworzymy przytulne wnętrze

Bardzo często właściciele myślą o wybudowaniu werandy przylegającej do prywatnego domu typu miejskiego lub własności podmiejskiej po wybudowaniu głównego budynku, a nawet stworzeniu dekoracji wnętrz. Wydaje się, że bez werandy budynek wygląda na niedokończony, a wspólne, przestronne pomieszczenie, w którym zimą mogłaby gromadzić się cała rodzina na wieczorne spotkania przy kominku, a latem na rozmowy przy napojach bezalkoholowych nie będzie zbyteczne. Jasna, przestronna i tak przytulna – weranda może być ostatnim i bardzo jasnym akcentem na Twoim obrazie tworzenia własnego domu.

Weranda dołączona do domu

Jeśli weranda została zaplanowana na początkowym etapie budowy, nie będzie problemów z jej budową – tożsamość użytych materiałów budowlanych i ogólny styl wykonania stworzą jednolity i harmonijny zespół. Ale nawet dodając werandę do istniejącego budynku, uzyskanie zrównoważonej struktury nie powinno być trudne. Jeśli mówimy o letniej werandzie na rodzinne wieczorne herbaciane przyjęcia, taką konstrukcję można wznieść niezależnie (jeśli masz pewne umiejętności budowlane). Ale aby zbudować ogrzewaną werandę poza sezonem typu zamkniętego, musisz skontaktować się ze specjalistą.

Przestronna weranda?

Jasny obraz

Czy wygląd werandy może zepsuć cały wizerunek budynku? Oczywiście taki obrót wydarzeń jest możliwy, ale tylko wtedy, gdy projekt werandy zasadniczo różni się od stylu wykonania twojego prywatnego domu. Aby uniknąć takich sytuacji, konieczne jest sporządzenie szczegółowego projektu, zaplanowanie materiałów budowlanych, sposobów wykończenia elewacji. I nie zapomnij zalegalizować budowy w WIT.

Weranda-salon z kominkiem

Drewno, metal i szkło

Istnieje kilka opcji lokalizacji twojej przyszłej struktury werandy w stosunku do punktów kardynalnych:

  • wschód – dzięki tej lokalizacji rano na werandzie będzie słonecznie i jasno na przyjemne śniadanie, aw południe będzie można ukryć się przed palącym słońcem;
  • południowy – jeśli planujesz stworzyć ogród zimowy (szklarnię) na werandzie, ta aranżacja byłaby idealna;
  • western – porządek można oglądać siedząc w wygodnym fotelu na własnej werandzie;
  • północna – odpowiednia tylko dla południowych szerokości geograficznych naszego kraju.

Wnętrze małej werandy

Przytulna mała weranda?

Wymiary werandy będą zależeć od parametrów głównej konstrukcji. A jednak eksperci nie zalecają budowania pomieszczeń przylegających do domu o długości większej niż 7-7,5 m i szerokości 3-3,5 m. Aby Twoja weranda była solidną konstrukcją i służyła Twojej rodzinie przez wiele lat bez zniekształcenia ścian i przesunięcia podłóg, konieczne jest stworzenie wystarczająco głębokiego fundamentu. Idealnie, głębokość fundamentu werandy jest porównywalna z podstawą samego domu..

Kominek na werandzie

Widok na basen

Jasny projekt podłogi

Najlepszą opcją do stworzenia dachu werandy jest chudy do pochyłej konstrukcji, która pozwoli nie myśleć o gromadzeniu się wilgoci (śniegu), co oznacza, że ​​będzie trwać znacznie dłużej. Oczywiście konstrukcja werandy wiąże się z kolosalnym wykorzystaniem powierzchni szklanych – mogą to być zarówno panoramiczne okna, jak i szklane ściany przesuwne, dzięki którym z łatwością można przekształcić werandę w letni taras z zadaszeniem..

Weranda na dachu szopy

Szklane ściany i dach

Jasny pokój z jasnymi meblami

Weranda - widok z ulicy

Oryginalne projekty – wykonanie werandy

Główną cechą konstrukcji werandy jest obecność dużej liczby okien. Jasny pokój wydaje się większy niż jego rozmiar, jest jednocześnie przestronny i wygodny. Za pomocą szklanego dachu można stworzyć niemal przezroczyste pomieszczenie zalane światłem słonecznym. W takim pomieszczeniu można spędzić cały dzień bez używania sztucznego oświetlenia..

Dach ze szklanym sklepieniem

Obfitość powierzchni szklanych

Poczucie przebywania na łonie natury

Orginalny wzór

Projektując werandę, możesz wykorzystać najśmielsze pragnienia, których nie można było zrealizować podczas budowy głównego budynku. Szklane konstrukcje, płynne linie, nieoczekiwane kombinacje materiałów budowlanych i wykończeniowych, oryginalne rozwiązania kolorystyczne – tylko budżet finansowy na budowę może być hamulcem Twoich osiągnięć.

Niezwykłe wykonanie

Oryginalna konstrukcja z drewna

Szklany namiot

Jeśli nie brakuje Ci miejsca na zbudowanie werandy i chcesz uzyskać nie tylko przestronne, ale i oryginalne pomieszczenie, stwórz sklepiony dach dla budynku imitujący konstrukcję namiotu. Taki dach może być wykonany ze szkła – w każdym razie konstrukcja wygląda uroczyście, majestatycznie i tworzy wyjątkową atmosferę do dekoracji wnętrz.

Oryginalny dach czterospadowy

Wnętrze werandy – kalejdoskop pomysłów

Wykończeniowy

Wielu z nas nieświadomie kojarzy werandę z drewnianą konstrukcją. I nie jest to zaskakujące, ponieważ to właśnie z drewna najczęściej budowano letnie werandy. Później drewno połączono ze szkłem, aby uzyskać zamkniętą przestrzeń poza sezonem. Dlatego drewno jest szeroko stosowane jako materiał budowlany i wykończeniowy w nowoczesnych projektach projektowych. Obfitość przeszkleń pozwala praktycznie zatrzeć granicę między wystrojem werandy a zewnętrznym krajobrazem. Z kolei wykończenie drewna wnosi do pomieszczenia naturalne ciepło..

Drzewo wszędzie

Całkowite wykorzystanie drewna

Innym sposobem, aby nie odejść od tradycji wykorzystania drewna jako dekoracji werandy, a jednocześnie stworzyć jasny i harmonijny obraz pomieszczenia, jest pomalowanie powierzchni na jasne kolory. Ułożone w stos panele, deska elewacyjna lub listwa, pomalowane na biało, będą doskonałą okazją do stworzenia lekkiego, lekkiego, niemal nieważkości obrazu przestrzeni..

Obraz światła i światła

Śnieżnobiałe wykończenie

Jasny obraz werandy

Na śnieżnobiałym tle

Jeśli mówimy o projektowaniu podłóg, opinie projektantów na temat wnętrza werandy są różne. Niektórzy opowiadają się za ciągłym stosowaniem materiałów wykończeniowych, które były używane we wszystkich innych pomieszczeniach gospodarstwa domowego. Inne oferują jednak bardziej praktyczne alternatywy. Jeśli masz dzieci, które wybiegają na werandę z ogrodu z brudnymi butami lub zwierzętami, które robią to samo, laminat na werandzie nie wytrzyma niekończącego się prania. Bardziej praktyczną opcją byłoby licowanie płytkami z gresu porcelanowego lub użyciem kamienia naturalnego. Ponadto, jeśli Twoja weranda jest wyposażona w kominek, to wykończenie przestrzeni wokół niej kamieniem użytym na podłogę pomoże stworzyć niesamowicie harmonijny, holistyczny obraz pomieszczenia..

Kamienne wykończenie

Kamienne płytki jako akcent

Podłogi licowe wyłożone płytkami kamiennymi

Kamień i drewno

styl prowansalski

Płytki ceramiczne jako podłoga werandy to najlepsza opcja dla tych, których lokal ma dostęp do podwórka. Gres porcelanowy jest łatwy w utrzymaniu, trwały, trwały i trwały. Nie wspominając już o tym, że wybór płytek podłogowych jest niesamowicie szeroki – możesz kupić efektowną imitację drewna, kamienia lub dowolnego innego materiału, który Ci się podoba..

Płytka

Gres porcelanowy do podłóg

Umeblowanie

Wybierając meble na werandę, możesz iść na dwa sposoby, pierwszą opcją jest zainstalowanie zwykłych krzeseł i sof do salonu, drugim sposobem jest zakup mebli ogrodowych, ale o wysokim poziomie komfortu. Na przykład wiklinowe meble rattanowe (naturalne lub sztuczne) nie przyniosą łatwo odrobiny szacunku wiejskiego wypoczynku na werandzie lub mogą stać się atrakcją wnętrza. Miękkie siedzisko i mnóstwo ozdobnych poduszek sprawią, że pobyt na werandzie będzie komfortowy, przyjemny i przytulny..

Wiklinowe meble na werandę

Meble rattanowe

Wygodne wnętrze werandy

Meble ogrodowe na werandzie

Oryginalne meble z wikliny

Eleganckie umeblowanie

Kiedy za dużymi panoramicznymi oknami werandy rozciąga się piękny krajobraz, kiedy wydaje się, że w pomieszczeniu jest sama natura, potrzebujesz odpowiedniej oprawy. Gdzie, nie ważne jak na zewnątrz, pojeździć na huśtawce? Zorganizuj podwieszaną huśtawkę na werandzie i zyskaj nie tylko wygodne miejsce do wypoczynku z widokiem na przyrodę, ale także oryginalne wnętrze pokoju, które może stać się ozdobą całego domu

Wisząca huśtawka na sofie

Nawet na małej werandzie można zorganizować przytulną część wypoczynkową ze wspaniałym widokiem. Kompaktowa sofa, lekkie krzesła ogrodowe, mały stolik lub mini otomana i część wypoczynkowa są gotowe. Do przyjmowania gości będzie można wykorzystać składane krzesła z oparciem. Nie mniejszą wygodę można osiągnąć stosując przesuwne stoły, które zwykle zajmują minimum użytkowej powierzchni werandy.

Kolorowe wnętrze

W odcieniach niebieskiego

Mała, ale luksusowa weranda?

Możesz użyć różnych technik do dekoracji przestrzeni werandy. Jeśli w głównych pomieszczeniach swojego domu nie możesz wcielić w życie kilku pomysłów, to dekorując werandę, czas dać sobie wolną rękę. Wiklinowe abażury do lamp podłogowych lub stołowych, ręcznie robione poduszki dekoracyjne, stolik kawowy złożony z palet budowlanych, patchworkowa narzuta na łóżko lub zasłony z frędzlami – wszystko, czego nie odważyłeś się użyć w głównym wnętrzu, może stać się organiczną częścią werandy projekt. Ale nawet w tym przypadku zasada «mniej znaczy lepiej» będzie działać bez wyjątku. Nawet przestronna i jasna weranda może być zagracona mnóstwem elementów dekoracyjnych..

Klasyczne umeblowanie

W jasnej werandzie z dużą ilością szklanych powierzchni możesz potrzebować zasłony na okna. Wszystko zależy od lokalizacji werandy w stosunku do punktów kardynalnych i najpopularniejszych terminów odwiedzania tej przestrzeni przez Ciebie i Twoją rodzinę. Każdy rodzaj żaluzji może być świetną opcją do przyciemniania światła słonecznego i stworzenia bardziej przytulnej atmosfery w pomieszczeniu..

Dekor na okna

W przypadku werandy wyposażonej w szklany dach istnieje również możliwość zastosowania rolet (najczęściej tkaninowych) chroniących pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Ale w rzadkich przypadkach można sobie poradzić ze standardowymi produktami, głównie drapowanie takich szklanych powierzchni wymaga indywidualnego krawiectwa i obecności specjalnych uchwytów na tkaniny, które są wyposażone w szklany dach.

Rolety materiałowe

Draperia na okna i dachy

W niektórych przypadkach półprzezroczysty śnieżnobiały tiul staje się efektownym wzorem dla okien panoramicznych. To wszechstronna opcja draperii, która harmonijnie pasuje do niemal każdego stylu dekoracji wnętrz..

Śnieżnobiały tiul na werandę

Salon

Jedną z najpopularniejszych opcji aranżacji werandy jest dekorowanie salonu z częścią wypoczynkową. Przytulne fotele tapicerowane, przestronna sofa, stolik kawowy lub podnóżek między nimi – do zorganizowania miejsca do siedzenia na werandzie do salonu wykorzystuje się tradycyjne meble. To, czy dodać telewizor do tej kompozycji, zależy od Ciebie. Ale zorganizowanie działającego kominka jest idealne do stworzenia wygodnej i przytulnej atmosfery na werandzie. W pobliżu płonącego paleniska możesz zebrać całą rodzinę w dzień powszedni wieczorem, aby omówić miniony dzień. Tutaj możesz również przyjmować gości w weekendy i święta..

Salon w biało-niebieskiej tonacji

Część mieszkalna na werandzie

W przestrzeni salonu znajdującego się na werandzie można przeznaczyć miejsce na zorganizowanie małego biura. W końcu światła tu jest tak dużo – wystarczy ustawić małe biurko przy jednym z okien, wybrać krzesło, które będzie pasować do reszty wyposażenia pokoju i wyposażyć miejsce pracy w lokalne źródło sztucznego światła do pracy w ciemności..

Salon i gabinet na werandzie

Śnieżnobiały salon-jadalnia-gabinet

Kantyna

Jedzenie w pokoju z doskonałym widokiem na lokalny krajobraz to szczególna przyjemność. Ponadto w wielu prywatnych domach właściciele wolą wykorzystywać przestrzeń kuchenną wyłącznie do organizowania miejsc pracy do gotowania. W tym przypadku obecność oddzielnego pomieszczenia, które można wykorzystać na rodzinne posiłki i przyjęcia z gośćmi, staje się nie tylko ważnym segmentem funkcjonalnym, ale także dumą posiadania domu..

Jadalnia na werandzie

W śnieżnobiałej jadalni

Jadalnia za szkłem

Podobnie jak w pomieszczeniach głównego budynku prywatnego domu, na werandzie można znaleźć połączenie części dziennej i jadalnej. Nawet w niewielkim pomieszczeniu, dzięki zastosowaniu otwartego planu, możliwe jest efektywne rozmieszczenie segmentów o różnej funkcjonalności przy jednoczesnym zachowaniu poczucia przestronności i swobody. Z reguły w takich sytuacjach podział na strefy odbywa się bardzo warunkowo, tylko poprzez wyposażenie każdego segmentu, czasem za pomocą opraw oświetleniowych i dywanów..

Jadalnia połączona z salonem

Jadalnia-salon z jasnymi meblami

Jadalnia z oryginalnym stołem jadalnym

Co może być przytulniejszego, wygodniejszego i przyjemniejszego niż możliwość siedzenia przy kominku na werandzie, podziwiania otaczającego widoku i tańca ognia w palenisku? Tylko perspektywa posiłku w gronie siódemki lub przyjaciół. Jadalnia i salon, znajdujące się na werandzie wyposażonej w kominek, są ozdobą podmiejskiego posiadania domu.

Kominek na werandzie z częścią wypoczynkową i jadalną

Palenisko na werandzie

Przestronna weranda z salonem i jadalnią

Ogród zimowy

Trudno wyobrazić sobie inne miejsce w prywatnym domu, z wyjątkiem werandy, na której można umieścić jednocześnie dużą liczbę roślin domowych. Nawet weranda położona od północnej strony budynku może stać się wspaniałym ogrodem zimowym (przy odpowiednim doborze roślin). Cóż, przy południowej lokalizacji budynku nie ma się czym martwić. Obfitość światła słonecznego, możliwość terminowej wentylacji, a nawet przebywanie praktycznie na zewnątrz, będą miały korzystny wpływ na rozwój Twoich domowych pupili..

Ogród zimowy na werandzie

Domowa szklarnia

Luksusowa zieleń

Rośliny pod szkłem

Rośliny domowe na szklanej werandzie

Pokój gier

W obszarze werandy można wyjąć te segmenty funkcjonalne, które nie znalazły miejsca w pokojach głównego budynku. Na werandzie można wyposażyć salę muzyczną, warsztat, mini-obserwatorium. Rozstawiając stół bilardowy lub tenisowy możesz zorganizować zdrową rozrywkę dla całej rodziny i gości. Oczywiście nikt nie odwołał obecności strefy rekreacyjnej – wygodne krzesła i sofy, towarzyszące stoliki-stojaki są po prostu niezbędne na werandzie do dobrego wypoczynku.

Weranda i Obserwatorium

Weranda jako taras widokowy

Weranda ze stołem do gier