Pokoje

Wykończenia łazienek dzisiaj – połączenie starożytności i nowoczesności

Mimo pozornej prostoty łazienki jest ona dość wielofunkcyjna i wymagająca od siebie. Sama higiena jej nie wystarczy. Osoba w każdym pomieszczeniu powinna być wygodna, w tym w łazience..

Przytulność i wygoda to konieczność w łazience

Wystarczyło, że nasi dziadkowie mieli miednicę stojącą w kącie chaty i odgrodzoną perkalową zasłoną. Ale czas nie stoi w miejscu, postęp też. A współczesny człowiek zdecydowanie chce wykorzystać rezultaty tego postępu, wykorzystać je do własnych celów. Jednym z nich jest udekorowanie łazienki w nowoczesnym stylu. O nowoczesnych stylach dekoracji łazienek dowiesz się nieco później z tego artykułu, ale teraz – co, jakie materiały, jest ostatnim uderzeniem w wykonanym obrazie projektowym, czyli dekoracją pokoju. Czy to logiczne? W końcu zanim coś zrobisz, musisz wiedzieć, jak to zrobić. Teraz będziesz wiedział dokładnie tyle, ile potrzebujesz..

Materiały wykończeniowe łazienki

Materiał wykończeniowy łazienki, ze względu na swoją specyfikę, musi spełniać współczesne wymagania. Dlatego przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na jego właściwości i producenta. Jakie materiały i jakich producentów należy zastosować we wnętrzu łazienki?

Ceramika – najstarszy materiał do dekoracji wnętrz

Płytki ceramiczne to najstarszy i najbardziej rozpowszechniony materiał do dekoracji wnętrz. Tajemnica jego popularności w dekoracji łazienki tkwi we właściwościach. Nie wchłania wilgoci i jest łatwy do czyszczenia. Różnorodność jego konstrukcji pozwala stworzyć dowolne wnętrze na każdy gust..

Ceramika pozwala stworzyć niepowtarzalny design
Ceramika pozwala stworzyć niepowtarzalny design

Jeśli ci to odpowiada, przejdź dalej. Oczywiście teraz zastanawiasz się, jakie marki płytek ceramicznych są dziś popularne w dekoracji łazienki? Dobre i logiczne pytanie. Odpowiedź poniżej.

Kraje arabskie uważane są za założycieli produkcji płytek ceramicznych. Następnie tajniki jego produkcji przejęli europejscy rzemieślnicy, w szczególności z Hiszpanii. Obecnie Hiszpania jest światowym liderem w produkcji materiałów ceramicznych. Do produkcji wykorzystywane są surowce, które pozwalają nam spełnić wysokie europejskie wymagania dotyczące jakości produktów. Projektanci uważają, że wnętrze łazienki z płytkami ceramicznymi w Hiszpanii odpowiada klasie premium.

Łazienka premium

Kolekcja płytek Acuarela (wyprodukowana przez Halcon Ceramicas, Hiszpania) pomoże stworzyć łazienkę o delikatnym i eleganckim designie, w której panuje spokojna i relaksująca atmosfera. W łazience z płytkami z kolekcji Acuarela zawsze poczujesz wiosnę, jej świeżość.

Łazienka z płytkami Acuarela
Łazienka z płytkami Acuarela

Rosyjski znak towarowy KERAMA MARAZZI (Kerama Marazzi) stanowi godnego konkurenta dla wiodących producentów płytek ceramicznych we Włoszech i Niemczech..

Płytki ceramiczne VELOR produkowane są w mieście Oryol (Rosja) pod znakiem towarowym KERAMA MARAZZI. Dzięki zastosowaniu włoskiego sprzętu i zaangażowaniu włoskich specjalistów, materiał spełnia europejską jakość, a jego design nie ustępuje włoskiej ceramice. Kolekcja płytek Kerama Marazzi to ponad 150 rodzajów, które pozwolą zamienić łazienkę w bajkę. Płytki podłogowe mają wyższą klasę ścieralności (PEI IV). Faktura wiernie imituje drewno. Elementy dekoracyjne, różnorodne faktury, szeroka gama kolorów i wzorów tworzą niepowtarzalny design.

Łazienka z płytkami Kerama Marazzi
Łazienka z płytkami Kerama Marazzi

Płytka Aliante (producent Azori, Rosja) nie ustępuje jej popularnością na rynku rosyjskim. Dziś jest to najlepiej sprzedająca się ceramika. Jasne odcienie beżu i szarości sprawiają, że łazienka jest stylowa i delikatna. Plamy z płytek doskonale imitują kamień.

Łazienka z płytkami Alyante
Łazienka z płytkami Alyante

Mozaika – materiał kreatywny

Historia powstawania mozaik sięga od czeluści wieków. Pierwsze jego ślady znaleziono w Mezopotamii. Później pojawiła się w Meksyku i innych regionach planety. Opracowano różne techniki jego wytwarzania. Najtrudniejszy był ten florencki. Ale to było w czasach starożytnych. Postęp znacznie ułatwił tworzenie mozaik. Obecnie mozaiki wykonuje się z ceramiki i szkła. Do dekoracji łazienki najlepiej zastosować mozaikę szklaną. Pokryte nim ściany są absolutnie odporne na wilgoć i trwałe.

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się dekorowanie pokoju mozaikami. Ten rodzaj wykończenia nadaje się szczególnie do łazienki. Równie dobrze sprawdza się na każdej powierzchni.

Mozaika w łazience
Mozaika w łazience

Za pomocą mozaiki można zrealizować niemal każdą kreatywną wyobraźnię. Łazienka stanie się rodzajem dzieła sztuki. Dobrym przykładem jest Bursztynowa Komnata w Kaliningradzie. Oczywiście twój pokój nie osiągnie swojego poziomu, ale coś takiego jest całkiem możliwe..

Mozaika rysunek na ścianie
Mozaika rysunek na ścianie

Istotne wady wykończenia płytkami ceramicznymi, zwykłymi i mozaikowymi (dla niektórych konsumentów) to:

Plastikowe panele to nieodzowny atrybut nowoczesnej dekoracji wnętrz

Dziś powstają materiały, których produkcja jest znacznie tańsza, a jakość prawie nie ustępuje ich poprzednikom. Ponadto ich instalacja, po krótkiej praktyce, jest w mocy każdego człowieka. Błędy popełnione podczas instalacji są łatwo korygowane. W głównym przypadku jest to nowy zakup. Jednym z takich materiałów są plastikowe panele. Czasami nazywane są również panelami PCV. Ale to nie zmienia ich istoty i właściwości. Są bardzo praktyczne w utrzymaniu. Łatwy do czyszczenia, nie przepuszcza wilgoci, chyba że zapomniałeś uszczelnić szwów silikonowym uszczelniaczem. Oznacza to, że plastikowe panele są idealnym nowoczesnym materiałem do dekoracji powierzchni pomieszczenia..

Dekoracja łazienki za pomocą plastikowych paneli

Bardzo ważną zaletą plastikowego panelu jest różnorodność faktury. Dzięki temu masz do dyspozycji wiele opcji dekoracji pokoju..

Panele o strukturze drewna stosowane są w dekoracji wnętrz w stylu wiejskim i greckim. Imitacja drewna nadaje łazience szczególnego ciepła, typowego dla minionych czasów.

Panele imitujące drewno
Panele imitujące drewno

Jeśli nie możesz użyć ceramiki w łazience, nie rób z tego tragedii. Za pomocą panelu z teksturą, która tworzy efekt kafelkowy, z honorem wyjdziesz z tej nieprzyjemnej sytuacji. Jedyne, co będziesz w stanie zrobić, to tylko monochromatyczny wygląd ścian. Niestety nasz postęp nie doszedł jeszcze do pełnej imitacji płytek ceramicznych..

Panel kafelkowy

Popularną opcją jest okładzina z paneli o fakturze imitującej cegłę. Zwolennicy starożytności bardzo to polubią. Faktura i faktura panelu wiernie oddaje klimat łazienki z początku XX wieku, zachowując przy tym nowoczesność. Wydajesz się być jednocześnie w przeszłości i teraźniejszością..

Panel z teksturą cegły
Panel z teksturą cegły

Nie mniej niż poprzednie typy, panele o fakturze mozaiki są pożądane. Mozaika zawsze była ciekawym sposobem na dekorację powierzchni pomieszczenia. To prawda, że ​​jest gorszy pod względem oryginalności od mozaik ceramicznych..

Panel z teksturą cegły

Najbardziej poszukiwane panele od producentów: Europlastservice, SM Holding (Rosja), Grosfillex (Francja), Eucatex (Brazylia)

Marmur to symbol solidności i luksusu

Nie sposób nie wspomnieć o takim materiale wykończeniowym jak marmur. Marmur zawsze był symbolem bogactwa i luksusu. Materiał ten można z powodzeniem wykorzystać również w pracach wykończeniowych. Kolor marmuru musi być dopasowany do wystroju wnętrza. Marmur nadaje się do stylów skandynawskich i greckich.

Marmur - symbol luksusu
Marmur w łazience

Podobnie będzie wyglądać marmurowa łazienka. Z pewnością faraonowie kąpali się w takich łazienkach. Miło jest czuć się jak faraon, prawda??

Marmurowa łazienka

Cóż, teraz być może najciekawsza część. Materiały to materiały, ale tylko ich umiejętne wykorzystanie sprawi, że Twoja łazienka zaskoczy wszystkich, a Ciebie – ku uciesze.

Style i wykończenia łazienek

Dekorując łazienkę, musisz wziąć pod uwagę styl jej wnętrza, który wybrałeś. Wszystko powinno być harmonijne. W przeciwnym razie Twoja łazienka będzie wyglądać dość nędznie. A ty tego nie chcesz?

Pomimo dominacji nowoczesnych stylów wnętrz, styl wiejski pozostaje popularny. Wymaga obecności szorstkich elementów projektu, obecności ciepłych beżowych odcieni. Idealna do tego jest płytka o fakturze kamienia. Niezbędny będzie plastikowy panel teksturowany pod drzewem. Dzięki temu stylowi i odpowiedniej dekoracji łazienka będzie dla Ciebie czymś intymnym i wolnym od wszelkich trudów życia..

Łazienka w stylu wiejskim
Łazienka w stylu wiejskim

Łazienka w stylu greckim charakteryzuje się pokryciem ścian tynkiem strukturalnym. Po tym następuje jego kolor w jasnych kolorach. Obecność ornamentu geometrycznego – w pokoju wymagany jest meander. Nie ma znaczenia, w czym będzie obecny.

Łazienka w stylu greckim?

Styl skandynawski zawsze kojarzy się z olśniewającą bielą i surowością północnego obrzeża. Instalacja łazienkowa wykonana w tym stylu nie powinna temu zaprzeczać. Biel jest dla niej koniecznością. Chociaż obecność innych kolorów nie jest zabroniona, powinny one być jasne..

Łazienka w stylu skandynawskim

Wybór łazienki

Łazienka jest głównym węzłem sanitarnym w pokoju. Dlatego w miarę możliwości szczególną uwagę przywiązuje się do jego wykończenia. Jest wiele opcji.

Łazienka może zostać wbudowana w rodzaj podium, które wykończone jest w granicach Twoich możliwości i wyobraźni. Dekorację łazienki można wykonać w uproszczony sposób. Jest to dekoracja z prostych płytek ceramicznych lub mozaiki..

Uproszczone wykończenia łazienek
Uproszczone wykończenia łazienek

Mając pewne bogactwo finansowe, możesz również zrobić dzieło sztuki z łazienki, godne królów. Wygląda imponująco i luksusowo. Oczywiście tutaj nie można obejść się bez pomocy specjalistów. Praca będzie wymagała dużych umiejętności projektowych i doświadczenia. Ale czego nie możesz zrobić dla siebie, kochani.

Wspaniała łazienka
Wspaniała łazienka

Wykończenie kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa to dziś obowiązkowy atrybut łazienki. Bez niej żadna szanująca się osoba nie wyobraża sobie swojej łazienki. Dlatego warto porozmawiać o dekoracji tej strefy..

Wykończenie odbywa się głównie na kilka sposobów:

  • płytki ceramiczne lub mozaiki. Wykończenie tymi materiałami jest znacznie bardziej niezawodne niż panele plastikowe..
Ceramika w kabinie prysznicowej
Ceramika w kabinie prysznicowej
  • plastikowe panele. Panele sprawiają, że konstrukcja kabiny prysznicowej jest bardziej wyrafinowana, choć prostsza niż w przypadku ceramiki.

Panel z teksturą cegły

  • opcjonalnie możesz fantazjować ze szklanymi ścianami kabiny prysznicowej. Mogą być zarówno przezroczyste, jak i półprzezroczyste..

Najbardziej popularne są dziś ściany przezroczyste. Ich przezroczystość podkreśla czystość łazienki. Ale mają jedną wadę – raczej trudno o nie dbać. Bardzo problematyczne jest doprowadzenie ich czystości do pierwotnej postaci..

Kabina prysznicowa z przezroczystymi ścianami

Półprzezroczysta ściana wykonana jest ze szkła falistego, a jej kształt i faktura są dość zróżnicowane. Szkło posiada oryginalne kształty. Takie stoisko wygląda intrygująco i zabawnie..

Kabina prysznicowa z półprzezroczystymi ścianami
Kabina prysznicowa z półprzezroczystymi ścianami

Kabinę prysznicową można wykończyć łącząc szkło przezroczyste i półprzezroczyste. Ta opcja pomoże Ci znaleźć złoty środek w jego projekcie..

Kabina prysznicowa

Wykończenie hydrauliki i mebli łazienkowych

Najczęściej marmur jest używany jako idealny blat pod umywalkę łazienkową, zwłaszcza w jasnych kolorach. Popularność wykończeń marmurowych rośnie z roku na rok. Ta szafka nocna tworzy wesoły nastrój, co jest ważne po przebudzeniu wczesnym rankiem. Opieka nad nią nie jest dużym problemem..

Meble wykończone w marmurze

Wreszcie

Przypominam jeszcze raz. Jeśli jesteś osobą dynamiczną, nie zapomnij o powiedzeniu «Siedem razy zmierz cięcie raz». To na wypadek, gdybyś zdecydował się udekorować swoją łazienkę płytkami ceramicznymi. Błąd będzie kosztowny, dosłownie. Jeśli chodzi o panele z tworzyw sztucznych, pierwszeństwo powinny mieć panele niepalne. Umiejętność «oddychać» – ważna właściwość plastiku. Pomoże ci to uniknąć grzyba w pokoju. Zagrożenie pożarowe jest głównym wymogiem dla wszystkich materiałów stosowanych w dekoracji łazienki. Kupuj materiały tylko od znanych producentów. Zapamiętaj powiedzenie – skąpiec płaci dwa razy.