Pokoje

Żyrandol w kuchni – centralne źródło światła we wnętrzu

Ogólny nastrój i funkcjonalność pomieszczenia zależy od oświetlenia pomieszczenia. Źródła światła dzielą się na główne i pomocnicze. W każdej kuchni głównym źródłem światła może stać się żyrandol. To, co będzie, zależy od stylu i wielkości kuchni, a także od wyobraźni projektanta..

Dwa kryształowe żyrandole w kuchni

Co wybrać z całej gamy

Aby spełnić życzenia nawet najbardziej kapryśnego klienta, producenci oferują szeroką gamę żyrandoli na każdy gust. Taki element wystroju w kuchni może stać się atrakcją wnętrza, ale do tego trzeba poświęcić trochę czasu na wybór.

Wygląd i jakość takiej oprawy oświetleniowej zależy głównie od stylu pomieszczenia i roli tego elementu w ogólnym otoczeniu. Meble kuchenne powinny stać się główną wytyczną przy wyborze żyrandola.

Jeśli projekt jest w kierunku włoskim lub w stylu prowansalskim, produkty kute z lampami w kształcie świec będą wyglądały idealnie. Części metalowe mogą być sztucznie starzone. Ta technika pozwala każdemu akcesorium wyglądać jak rzadki przedmiot sprzed wieków od momentu jego wyprodukowania..

Nowoczesne wnętrze w stylu secesyjnym, minimalistycznym lub high-tech można ozdobić żyrandolem o fantazyjnym kształcie. Odpowiednimi materiałami mogą być plastik, szkło, metal. Chromowane detale takiego żyrandola będą doskonale współgrały z podobnym materiałem klamek i mebli. Dla minimalistycznego kierunku idealnie sprawdzą się produkty w kształcie kuli, sześcianu i innych regularnych kształtów. W takiej kuchni centralną postacią może być designerski żyrandol wykonany w kolorach odpowiadających stylowi..

Klasyczny styl pozwala na zastosowanie żyrandola-żyrandola z kryształowymi zawieszkami. Klasycznym wzorem żyrandola będzie abażur z tkaniny. Lampy te są trudne do czyszczenia i dlatego najlepiej stosować je tylko w jadalni. Pomoże to zminimalizować ilość zanieczyszczeń przedostających się do sufitu..

Etniczny styl kuchni wymaga dopasowania oprawy pod względem koloru, wzoru i kształtu. Lampa z drewnianą ramą pokrytą papierem ryżowym nadaje się do japońskiego wnętrza. Odpowiednie lampiony w stylu marokańskim, kolorowe szkło i inne odmiany.

Nowoczesna myśl projektowa polega na maksymalnym wykorzystaniu wyobraźni przy wyborze odpowiedniego żyrandola. Połączenie stylów i gra kontrastami sprawi, że wnętrze będzie wyjątkowe. Klasyczna lampa wykonana z nowoczesnych materiałów będzie ostatnim akordem w klasycznej kuchni. Dodatkowo ta funkcja pozwoli lampie być bardziej praktyczna..

Eklektyzm i fusion to popularne odmiany współczesnych stylów, które łączą w sobie mieszankę różnych stylów. Trendy te widać w kryształowych żyrandolach w kuchniach high-tech lub w minimalistycznych kubicznych odcieniach w kuchniach skandynawskich. Ten trend pozwala na zastosowanie we wnętrzu bardziej praktycznych rzeczy, bez ograniczania się do ogólnego stylu pomieszczenia..

Aby żyrandol harmonijnie wtapiał się w kuchnię, jego wymiary muszą odpowiadać wymiarom i wysokości sufitów. Małe pomieszczenia powinny być oświetlone kompaktowymi lampami z miniaturowymi kloszami. A do niskich sufitów będą idealne «utonął» urządzenia lub sufitowe plafony-płyty.

Najczęściej używane do nowoczesnych żyrandoli:

  • zwykłe żarówki;
  • lampy halogenowe;
  • diody LED;
  • świetlówki energooszczędne.

Aby światło w kuchni było przyjemniejsze i mniej drażniące dla oczu, projektanci zalecają stosowanie w żyrandolach prostych żarówek. Pokój, skąpany w żółtawym świetle, wygląda przytulnie, a jedzenie apetycznie. Niektóre żarówki LED i energooszczędne również świecą na żółto i są energooszczędne.

Jeśli do oświetlenia użyjesz klasycznych lamp halogenowych lub LED w żyrandolach, możesz wizualnie podnieść sufity. Należy pamiętać, że konstrukcja takiej lampy wymaga sufitów podwieszanych do montażu transformatorów. Wybierając lampę do niskich sufitów, wszystko należy obliczyć tak, aby lampa znajdowała się nie bliżej niż 1,2 m od powierzchni stołu.

Duża kuchnia ledwo poradzi sobie z jednym żyrandolem. Jedynymi wyjątkami są wydłużone modele z kilkoma lampami w rzędzie. Takim urządzeniem można oświetlić większą przestrzeń. Alternatywnie możesz użyć odmian wyposażonych w dwie grupy rogów. Niektóre z nich są skierowane w dół i dają oświetlenie lokalne, podczas gdy inne patrzą w górę i dają bardziej rozproszone światło ogólne. Do takiego urządzenia możesz użyć ściemniacza.

Alternatywą dla tej techniki może być jednoczesne zastosowanie dwóch żyrandoli w jednej kuchni. Za ich pomocą można wyróżnić dwie strefy: roboczą i jadalnię lub dodatkowo oświetlić ladę barową..

Jeśli projekt pomieszczenia obejmuje tylko jeden żyrandol pośrodku, pozostałe strefy można wyróżnić innymi modyfikacjami opraw oświetleniowych. Reflektory lub spoty można umieścić w rzędzie nad miejscem pracy na suficie lub zamontować w meblach. To uniwersalny sposób na oświetlenie dowolnego miejsca w mieszkaniu. Lampa podłogowa lub kinkiet mogą być używane w pobliżu części wypoczynkowej w kuchni, która zwykle służy do relaksu. Kierunkowe światło z odpowiednich lamp można wykorzystać do podświetlenia dekoracyjnych wnęk i innych akcesoriów służących do dekoracji kuchni.

W takim przypadku nie ma znaczenia, czy żyrandol będzie działał w połączeniu z innymi lampami, czy też stanie się jedyną lampą w kuchni. Najważniejsze, że spełnia dwie główne funkcje – dekoracyjną i praktyczną..