Pokoje

Zasłony do kuchni – trendy 2018

Przyjemnym wykończeniem w kształtowaniu kuchennego wnętrza jest dobór zasłon na okna. To właśnie tekstylia często stają się niezbędnym elementem do stworzenia prawdziwie przytulnej, relaksującej, gościnnej atmosfery, w której każdy z przyjemnością nie tylko będzie gotował i jadł, ale także przyjmował najbliższych gości, organizując rodzinne spotkania. Tylko na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wybór draperii na okna kuchenne jest równie przyjemny, co szybki. Konieczne jest podjęcie decyzji o rodzaju materiału, podjęcie decyzji kolorystycznej, stylistycznej, uwzględnienie właściwości użytkowanej tkaniny i możliwości czyszczenia płótna, ponieważ kuchnia ma swój wyjątkowy mikroklimat.

Tekstylia okienne do kuchni

Przed przystąpieniem do wyboru

Współcześni producenci tkanin i gotowych rozwiązań dla draperii okiennych oferują nam tak szeroki wachlarz możliwości, że nietrudno stracić głowę od obfitości modeli, kolorów i nadruków. Na zamówienie możesz wykonać tekstylną dekorację okien kuchennych w dowolnym stylu. Zanim zaczniesz szukać idealnej opcji, musisz wziąć pod uwagę czynniki, które wpływają na dobór tekstyliów do tak osobliwego i wielofunkcyjnego pomieszczenia, jakim jest kuchnia:

 • wysoka wilgotność;
 • stałe spadki temperatury;
 • możliwość dostania się kropel gorącego tłuszczu na powierzchnię (nie zawsze można się pozbyć za pomocą kaptura);
 • zapach gotowania.

Projekt lakoniczny

Do przestronnej kuchni

Jasny obraz

Również na etapie przygotowawczym należy określić zakres funkcji, które będą pełnić zasłony kuchenne:

 • Ochrona przed słońcem;
 • ogrodzenie pokoju przed wścibskimi oczami;
 • wyłącznie funkcja dekoracyjna;
 • element łączący między głównym «uczestnicy wnętrz» (harmonia koloru, faktury czy sposobu wykonania).

Ciemne zasłony - jasny tiul

Brązowy i beżowy

Tak więc, aby dokonać idealnego wyboru, musisz zdecydować się na:

 • model kurtyny (sposób wykonania, kształt);
 • rodzaj tkaniny (tekstura, gęstość, wydajność);
 • kolor (zwykły lub z nadrukiem);
 • kategoria cenowa (można znaleźć analogi tkanin naturalnych, które różnią się znacznie nie tylko właściwościami, ale także kosztami).

Wersja klasyczna

Różnorodny nadruk na zasłonach

Zasłony dywanowe

Określanie modelu kurtyny

O wyborze modelu kurtyny decydują przede wszystkim następujące czynniki:

 • wielkość pokoju;
 • wymiary i kształt okna;
 • położenie budynku względem punktów kardynalnych;
 • stylistyczne wykonanie wnętrza;
 • osobiste preferencje właścicieli.

Prosty i praktyczny

Na białym tle

W śnieżnobiałej kuchni

Model klasyczny (tradycyjny)

Jak wiecie, klasyka jest zawsze w modzie. Dlatego zastosowanie dwóch prostych płócien jako dekoracji tekstylnej okien będzie miało znaczenie przez wiele lat. Jeśli w sypialni i salonie tradycyjne zasłony najczęściej składają się z dwóch grubych zasłon, które uzupełnia lekki tiul (prześwitujący woal), to w kuchni można zasłonić okno lnianą pościelą bez żadnych dodatków.

Klasyczne zasłony z nadrukiem

Opcja tradycyjna

Jasne zasłony w kolorze krzeseł

Czarno-biały wzór

Tradycyjne zasłony mogą różnić się nie tylko długością produktów (do podłogi czy do parapetu), ale także sposobem mocowania:

 • na spinaczach do bielizny;
 • na zawiasach krzyżowych;
 • na zaciskach;
 • na oczkach (plastikowych lub metalowych);
 • z krawatami.

Ścisły projekt

Zasłony lniane

Model tradycyjny

Kontrastowe tkaniny

Tradycyjne zasłony często można łączyć z innymi modelami tekstylnego wystroju okien. Na przykład, jeśli przestrzeń kuchenna ma okna o różnych modyfikacjach, blok balkonowy lub drzwi prowadzące na podwórko, to logiczne jest stosowanie różnych modeli zasłon do różnych otworów okiennych (ale najczęściej wykonanych z tej samej tkaniny). Klasyczne zasłony można łatwo połączyć z roletami, stylowo «kawiarnia», zasłony i rolety.

Łączenie modeli zasłon

Rolka i tradycyjna

Jasny nadruk

Klasyczne zasłony często łączy się z roletami bambusowymi. W tym przypadku tradycyjny model zasłon działa bardziej jako dekoracja, w bambusowych płótnach służą do ochrony przed słońcem i ciekawskimi oczami..

Połączenie z bambusowymi zasłonami

Małe firanki na przelotkach mogą ozdobić okno kuchenne. Plastikowe lub metalowe pierścienie to praktyczna metoda mocowania. Zasłony z łatwością przesuwają się po okapie. Wygląd osłon okiennych jest jednocześnie lakoniczny i nowoczesny, harmonijnie wpasowuje się w niemal każdy wariant stylistyczny wystroju kuchni.

Do kontrastowej kuchni

Zasłony na oczkach

Zasłony

Kurtyna świetlna to kolejna z opcji klasycznego projektu konia w przestrzeni kuchennej. Do szycia zasłon można użyć:

 • tiul;
 • organza;
 • welon;
 • tkanina z siatki;
 • Sznurówka;
 • muślin;
 • jakakolwiek inna przewiewna tkanina.

Lekki tiul

Czysta tkanina

Zasłony mogą mieć tradycyjną długość – od okapu do podłogi lub sięgać tylko do parapetu. Mogą być stosowane jako główny element dekoracji okien, a także w zestawie z żaluzjami, roletami i innymi rodzajami zasłon..

Kurtyny świetlne

Kurtyny świetlne

Jeśli masz przestronną kuchnię z panoramicznym oknem i pięknym widokiem za nią, logiczne jest wykorzystanie maksymalnej ilości światła słonecznego, które może przeniknąć do pomieszczenia i nie blokować jej drogi gęstymi tkaninami. Świetnym rozwiązaniem byłby cienki, półprzezroczysty tiul. Niektórzy projektanci proponują całkowite pozostawienie otworu okiennego bez draperii lub ograniczenie się do ozdobnej ramy..

Do okna panoramicznego

Tiul na duże okna

Tiul do kuchni

Rolety rzymskie lub rolety

Zasłony z tkaniny rolowanej są obecnie niezwykle popularne. Uniwersalność i lakoniczny projekt pozwala na organiczne zintegrowanie tego elementu draperii z każdym wnętrzem. Rolety rzymskie idealnie nadają się do kuchni, ponieważ najczęściej okna w kuchni mają średnie i małe rozmiary. Ten model zasłony nie traci na popularności, ponieważ:

 • prosty i lakoniczny w wykonaniu;
 • wygodny i funkcjonalny;
 • doskonale chroni pomieszczenie przed słońcem i ciekawskimi oczami;
 • może być wykonany z różnych rodzajów tkanin (w tym przypadku zużycie materiału będzie optymalne dla konkretnego okna);
 • można łączyć z innymi modelami zasłon, zasłon i rolet;
 • może być obsługiwany ręcznie lub za pomocą napędu elektrycznego (z pilota).

Kuchnia w odcieniach beżu

Rolety gładkie

Cienkie rzymskie odcienie

Zasłony z tkaniny rolowanej

Zgodnie ze sposobem wykonania wszystkie rolety rzymskie można podzielić na trzy grupy:

 • klasyczny;
 • kaskadowanie;
 • bezszkieletowy.

Jasne wnętrze

Do okna łukowego

Zasłony do małej kuchni

Model lakoniczny

Turkusowa kuchnia

Roleta z nadrukiem

Wersja klasyczna najbardziej popularne. Takie zasłony to płaska tkanina (najczęściej z grubej tkaniny), która podczas podnoszenia zbiera się w jednolite poziome fałdy (w wersji wyprostowanej wygląda jak zwykły prostokąt tkaniny). Tkanina jest przymocowana do stelaża wykonanego z listew, rurek lub płyt. Zasłony mogą być gładkie lub wzorzyste. Nawet połączone opcje są często spotykane w nowoczesnych projektach kuchni..

Orginalny wzór

W stylu etno

Rzymskie odcienie ze wzorem

Kuchnia w odcieniach szarości

Kaskadowe zasłony nawet w stanie w pełni rozciągniętym wyglądają jak płótno z równomiernie rozłożonymi fałdami poziomymi. Model wygląda bardziej elegancko niż wersja klasyczna, ale materiał do jego produkcji będzie wymagał znacznie więcej..

Bezramowe odcienie rzymskie produkowane bez szyn i płyt. Tkanina zbierana jest w poziome fałdy za pomocą wstążek, plecionki lub po prostu maszynowego szycia. To właśnie ten rodzaj mocowania rolet materiałowych stał się pierwowzorem tak szeroko stosowanej dziś klasycznej wersji. Zasłony bezramowe mogą być wykonane z dowolnego rodzaju tkaniny, nawet lekkiej, przewiewnej.

Zasłony bezramowe

Rolety rzymskie bez ramy

Jasny wzór na tkaninie

Rolety bez ramy

Oryginalne wykonanie

Zasłony w dobrym stylu «kawiarnia»

Takie zasłony lub zasłony naprawdę można było znaleźć we wnętrzu kawiarni – tkanina zakrywa tylko dolną część okna (połowa lub trzecia). Z jednej strony światło wpada do okna niemal bez przeszkód i rozchodzi się po całym pomieszczeniu, z drugiej przestrzeń chroniona jest przed wścibskimi spojrzeniami. Jeśli Twoja kuchnia znajduje się na parterze, zasłonięcie okien w ten sposób może być dobrym rozwiązaniem. Ponadto w mieszkaniach pierwszego poziomu często jest za mało światła, zasłaniają je drzewa, krzewy, konstrukcje.

Zasłony do kawiarni

Rolety półokienne

W stylu

Zasłony w dobrym stylu «kawiarnia» mogą być wykonane zarówno z gęstych tkanin, jak i lekkich, półprzezroczystych – waga zależy od funkcji, których żałujesz nadania. Nie ma również ograniczeń w wariantach wykonania kolorystycznego – opcje monochromatyczne, ze wzorem, dekoracją w postaci warkocza, pędzli, falban – wszystko zależy od stylu dekoracji całej przestrzeni kuchennej.

Krótkie zasłony kuchenne

Na wysokie okno

Z lambrekinem

Krótkie zasłony z nadrukiem

Zasłony tylko do dekoracji

Istnieje inny rodzaj draperii kuchennych, który jest najczęściej używany wyłącznie do dekoracji. W rzadkich przypadkach mały kawałek tkaniny, specjalnie zamocowany w górnej części okna, służy do maskowania wad w montażu bloku okiennego lub niuansów wykończenia. Może to być lambrekin, tkanina kaskadowo przymocowana do gzymsu lub po prostu mały kawałek tkaniny rzucony przez bar.

Dekoracja okna

Lambrekin z fałdami

Oryginalne podejście

Niezwykły wystrój okna

Zasłona w górnej części okna

Tkaniny dekoracyjne

Wybór tkaniny do kuchni

Praktycznym gospodyniom domowym sprzedawcy w nowoczesnych sklepach z gotowymi rozwiązaniami kuchennymi oferują najbardziej praktyczne opcje – tkaniny ze specjalną impregnacją, która pozwala im nie wchłaniać zapachów, odpychać kropelki tłuszczu, kurzu i brudu oraz nie blaknie na słońcu . Ale jak piękna jest taka draperia? Czy może wnieść odrobinę ciepła, aby stworzyć naprawdę przytulne otoczenie? To zależy od Ciebie, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę, że o nowoczesne płótna nie jest łatwo dbać. Proponujemy warianty tkanin, które można zastosować w kuchniach o różnej wielkości, z oknami o różnych modyfikacjach oraz na portfel mistrza o różnych rozmiarach:

 • bielizna;
 • jedwab;
 • poliester;
 • tiul;
 • organza;
 • bawełna (perkal).

Zasłony od podłogi do sufitu

Kurtyny świetlne do kuchni

Przy wyborze tkaniny ważne jest również, aby nie zapomnieć o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. Jeśli okno znajduje się w pobliżu kuchenki gazowej, konieczne jest zminimalizowanie prawdopodobieństwa pożaru. Lepiej jest dawać pierwszeństwo tkaninom naturalnym, które nie zapalą się przy najmniejszym kontakcie z płomieniem..

Kolorowe dekoracje okienne

Koronki w oknach

Pod zlewem

Kolorystyka zasłon kuchennych

Wybór kolorów tekstyliów do okna kuchennego będzie zależał od następujących czynników:

 • kolorystyka pomieszczenia – odcienie ścian i elewacji zestawu kuchennego;
 • Twoje pragnienie, aby dekoracja konia była niewidoczna, harmonijnie wtapiając się w ogólny obraz wnętrza lub akcentu, przyciągając uwagę;
 • jeśli tkanina zasłon jest z wzorem, można ją powielić w tapicerce krzeseł lub taboretów (siedziska i oparcia), dekoracji stołu jadalnego (obrus, chodnik, pojedyncze dywaniki lub serwetki).

Zasłony dopasowane do tapicerki

Zasłony w kolorze naczyń i poduszek

Tkanina na zasłony i tapicerkę krzeseł

Harmonijny obraz

Drukowane zasłony

W dziedzinie produkcji lub zakupu gotowych rozwiązań do okien kuchennych nie jest łatwo wyróżnić faworytów wśród opcji kolorów, wzorów i ozdób. Tkanina w pionowe pasy nie traci na popularności. Dzięki temu nadrukowi okno wizualnie zwiększa swoją wysokość., «dodawanie» centymetry i sam pokój. Jeśli ściany kuchni są monochromatyczne, paski na zasłonach mogą kontrastować ze sobą w kolorystyce..

Nadruk w paski

Jasne paski

Pionowe paski na tkaninie

Poziome paski pomagają wizualnie zwiększyć szerokość małego okna.

Poziome paski

Popularne są również nadruki geometryczne i abstrakcyjne. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości jest Twoja kuchnia i w jakich kolorach jest urządzona. W przestronnym pomieszczeniu jest o wiele więcej możliwości manewrowania z dużymi i jaskrawo wzorzystymi tkaninami na okna. Ale nawet w małej kuchni można użyć tkaniny z ornamentem, wzorem, jeśli ściany są wykończone jasnym tonem, a projekt elewacji kuchennych również nie różni się jasnością..

Nadruk geometryczny

Nacisk na tekstylia

Jeśli dekorujesz kuchnię w stylu wiejskim lub prowansalskim, to za pomocą tekstyliów możesz w dużej mierze przekazać główne cechy stylistyki. Tkanina w małym lub średnim kwiatku jednoznacznie wskaże styl wnętrza – to kolory, które pozwolą wprowadzić przytulną i relaksującą atmosferę do wystroju kuchennej przestrzeni.

Mała tkanina w kwiaty

Mnóstwo motywów kwiatowych

Jasna miętowa tkanina kuchenna

Podobny efekt można osiągnąć, jeśli użyjesz wydruku w kratkę. Dla wielu naszych rodaków tkanina w kratkę niezmiennie kojarzy się z wnętrzami kawiarni. Ale wiele zależy od kolorystyki i wielkości komórki..

Tkanina w kratę

Nadruk na zasłonach może służyć jako element wiązania. Na przykład we wnętrzu kuchennym urządzonym w neutralnych lub jasnych kolorach jedynym jasnym punktem jest fartuch kuchenny, obrus na stole w jadalni lub hokery. Jeśli ten sam jasny kolor zostanie użyty w tekstyliach okiennych, ogólny obraz kuchni stanie się bardziej harmonijny..

Kolor oryginalnej wyspy

Nacisk na wystrój tkaniny

Dopasowanie koloru krzeseł

W harmonii z wyspą kuchenną

Akcent na zasłonach i fartuchu

Możesz też wykorzystać tkaninową dekorację okien kuchennych jako element akcentujący – jedyny jasny punkt na jasnym (lub neutralnym) tle. W końcu zasłony są znacznie łatwiejsze do wymiany niż meble czy wykończenia. Możesz uzyskać nowe wnętrze (przynajmniej w innym nastroju), zastępując tylko jeden element wystroju.

Tkaniny akcentujące

Jasna dekoracja okna

Jasne żółte zasłony

Zasłony to nie tylko okna

Zasłony i zasłony w przestrzeni kuchennej mogą służyć nie tylko do drapowania okien, ale również jako zasłona do szafek (zabudowanych lub ruchomych), spiżarni, przestrzeni pod zlewem, za szklanymi wstawkami fasad kuchennych i wielu innych zakamarków kuchnia, którą właściciele chcieliby ukryć przed oczami gości, którzy mogą przebywać w strefie gotowania. Takie zasłony i zasłony mogą być wykonane w tym samym duchu co draperie na okna lub mogą różnić się rodzajem tkaniny i kolorystyką – wszystko zależy od tego, jakie elementy wnętrza mają być akcentami.

Do spiżarni kuchennej

Jasna tkanina do kolorowej kanalizacji

Mała zasłona

Zasłony to nie tylko okna

Za szybą

Jasne zasłony pod zlewem