Pokoje

Koupelnová dekorace s plastovými panely

Za tradiční možnost obložení stěn koupelny se považuje dokončení keramickými obklady. Silná a trvanlivá, odolná vůči extrémům vlhkosti a teploty, nebledne a snadno se čistí – koupelnová keramika je vynikajícím způsobem ochrany stěn a podlah. Ale zjevná nevýhoda keramických dlaždic – vysoké náklady na samotný materiál a jeho instalaci (a ve většině případů se neobejdete bez pomoci odborníků) odradit mnoho majitelů, kteří chtějí provádět opravy ve své koupelně. Plastové panely jsou často nejdostupnější alternativou. Kromě přijatelné ceny má plast na obklady stěn a stropů ještě jednu důležitou výhodu – jeho instalaci zvládne i nezkušený majitel bytu nebo domu, stačí mít potřebné nářadí, pomocný materiál a volný čas.

Zdobení koupelny plastem

Výhody a nevýhody plastových panelů pro dekoraci koupelny

Většina panelů z PVC (polyvinylchloridu) jsou obdélníkové duté výrobky s perforací na vnitřní straně a vrstvou plastu na vnější straně. Na vrstvu PVC lze aplikovat vzor (často napodobující mramor nebo dřevo), tisk fotografií, ozdobu nebo jen barevný tón. Povrch stěnových a stropních panelů může být matný nebo lesklý. Panely mohou mít různé šířky – od 10 do 25 cm.

Černobílý design

V modrém tónu

Tmavá čokoláda a třpytky

Šedé panely

Pokud hovoříme o důležitých výhodách plastových panelů jako dokončovacího materiálu pro koupelny, můžeme zdůraznit následující:

 • vysoká odolnost proti vlhkosti a spolehlivá ochrana stěn a stropu koupelny před účinky vody;
 • praktičnost, schopnost čistit povrchy čisticími prostředky (ne abrazivními);
 • možnost vlastní montáže bez zapojení řemeslníků (dokončování se provádí dostatečně rychle a bez velkého množství nečistot, hluku a prachu);
 • demokratické náklady;
 • vynikající zvuková izolace místnosti;
 • široká škála barevných řešení (tisk, imitace různých materiálů);
 • provedení je možné v matné nebo lesklé verzi s texturovaným povrchem;
 • dostatečný výběr modelů produktů s různými pneumatikami, což vám umožní najít nejlepší povrchovou úpravu s minimálním množstvím odpadu.

Klasický styl

V jasných barvách

Všechny odstíny šedé

Podkrovní koupelna

Existuje však mnoho nevýhod plastových panelů:

 • relativní křehkost, nízká odolnost proti mechanickému poškození;
 • ve většině případů je pro instalaci plastových panelů nutné instalovat kovový nebo dřevěný rám – dodatečné náklady na materiál a čas, snížení užitné plochy koupelny;
 • špatné vlastnosti požární odolnosti, nízká požární odolnost;
 • nízká ekologičnost materiálu, toxické látky v kompozici.

Zdobení prostorné koupelny

V béžových tónech

Obtížná geometrie místnosti

Sněhově bílé povrchy

Kritéria pro výběr plastu pro obklady stěn a stropů

Pro každého, kdo se rozhodne obložit povrchy koupelen nebo záchodů plastovými panely, je obtížné vybrat ten správný materiál ze široké škály moderních obchodů. Rozmanitost barev a textur, indikátorů velikosti a výrobních firem může ohromit. Problém můžete vyřešit metodou eliminace. Kritéria pro výběr obkladového plastu pro koupelnu zahrnují následující:

Síla materiálu. Díky výrobkům jsou výztužná žebra silná – čím více jich bude, tím spolehlivější bude obložení;

Originální instalatérské práce

Světelné panely

Kontrastní kombinace

Malá koupelna

Reliéf nebo textura povrchu. Čím složitější je struktura plastu, tím více nárazů na něm bude, tím obtížnější bude čištění povrchů. V některých případech je však textura opláštění způsobena stylistickými rysy interiéru, zvoleným konceptem designu;

Klasické motivy

Originální design

Sněhově bílá povrchová úprava

Kombinovaná povrchová úprava

Bílé a modré provedení

Složení surovin. Ve složení PVC panelů je přítomnost vodíku, chloru a uhlíku považována za povinnou. V tomto případě by ethylen neměl být vyšší než 43%a kombinovaný chlor – ne více než 57%;

Na bílém pozadí

Světlý obraz koupelny

Obklad stěn s panely

Dokončení koupelny

Barva panelu. Pro malou koupelnu je lepší zvolit světlé, pastelové odstíny v lesklém provedení – tato technika vizuálně zvětší velikost místnosti. V prostorných koupelnách můžete použít více sytých a dokonce jasných barev, kontrastní kombinace, použití akcentního povrchového efektu;

Důraz na dokončení

Jasný design

Střídavé pruhy

Dokončování složitých povrchů

Kontrastní interiér

Tisk nebo vzory na obkladový materiál. Pokud umístíte dekorativní vložky se svislým vzorem, můžete dosáhnout vizuálního zvýšení výšky stropu v koupelně. Malý tisk umístěný přes panely pomůže vizuálně zvýšit objem místnosti;

Panely a tapety

Sněhově bílá paleta

Vařený bílý obraz

Dokončení malé koupelny

Imitace přírodních materiálů. Pokud potřebujete plast k napodobení dřevěného nebo mramorového povrchu, pak je estetika vyšší než náklady – účinný materiál, který dokáže vytvořit požadovanou vnitřní atmosféru, nebude levný.

Imitace dřeva

Velkolepá imitace

Kombinace materiálů

Horizontální panely

Způsoby montáže plastových panelů

Před zvážením možných možností dokončení panelů z PVC je nutné říci pár slov o tom, pro které místnosti má smysl použít podobnou metodu návrhu. V kombinované koupelně typického bytu je dostatek místa k instalaci panelů nebo ztrátě několika centimetrů instalací rámu. «Doplnit» tyto ztráty lze provést pomocí kompetentní volby barevné palety povrchových úprav a vizuálně zvětšit místnost. Pokud potřebujete skrýt staré trubky, neomítnuté stěny nebo jakékoli jiné architektonické nedokonalosti užitkového prostoru – s tímto úkolem vám pomohou PVC panely..

Panely jsou všude

Přísný design

Světlý interiér koupelny

Plast v koupelně

V malých koupelnách lze k ozdobení stropu použít plastové panely – levně, rychle a docela esteticky. Lesklé povrchy pomohou vizuálně «ke zvýšení» strop a specifika instalace umožní použití vestavěných lamp. V prostorných koupelnách lze použít plast jako jeden z materiálů pro kombinované povrchové úpravy. Panely z PVC mohou být potaženy takzvanou zástěrou (povrchy nad umyvadlem a v blízkosti vany) a zbytek letadel lze upravit dekorativní omítkou nebo tapetou s podobnými vlastnostmi odolnou proti vlhkosti..

Panely

Bílý a modrý interiér

Neobvyklé barevné řešení

Kompaktní prostředí

Nástroje potřebné pro obložení panelů z PVC

Jednou z výhod dokončení plastových panelů je, že to můžete udělat sami a docela rychle. K tomu stačí mít určitou sadu nástrojů, volný čas a trpělivost. Budete tedy potřebovat následující nástroje, upevňovací materiály a další prvky:

 • vrtat;
 • šroubovák;
 • pilka na kov;
 • tužka, pravítko, svinovací metr, úroveň;
 • lepidlo, tmel;
 • šrouby, hmoždinky;
 • lišty a soklové lišty, plastové rohy.

Prostorný design koupelny

Design koupelny v bílých tónech

Tmavé úložné systémy na světlém pozadí

Kontrastní interiér

Koupelna s krbem

V závislosti na volbě způsobu instalace plastových panelů lze doplnit seznam dalších materiálů. V současné době existují dva způsoby upevnění panelů – s rámem a bez něj..

Vysoká zástěra

V kombinaci s tapetou

Jasné akcenty

Způsob rámu pro montáž plastových panelů

Tento způsob instalace nevyžaduje předběžné vyrovnání povrchů, omítky, zpracování cementovou směsí. Obklady stěn se provádějí bez lepidla a jakýchkoli dalších směsí, tzv «suchá metoda». Tato možnost instalace umožní výměnu panelu, který prošel jakýmkoli mechanickým namáháním a ztratil svůj «zboží» vzhled.

Koupelna v tmavých barvách

Neobvyklý design

Pastelové odstíny

Vzorované panely

Rám je vyroben z kovových profilů, které jsou připevněny ke stěnám (nebo stropu) místnosti, a k výsledné konstrukci jsou připevněny plastové panely. Jako u každé výroby rámů vše začíná měřením – výškou místnosti od podlahy ke stropu. Dále jsou profily dané velikosti vyříznuty a přišroubovány ke stěně pomocí šroubováku, vodováhy a kovových spojovacích prvků (s krokem 50 cm). Podobné schéma upevnění se vyskytuje u horizontálních profilů – obvykle s krokem 40 cm. Ukazuje se celulární rám, který bude spolehlivou a silnou základnou pro montáž panelů.

Obložení rámu

Horizontální obložení

Béžový plast

Tmavě modrý kontrast

Ve výsledných buňkách je zpravidla položena izolace – obvykle pěna. Tento materiál lze snadno řezat, aby odpovídal požadovanému tvaru, snadno a rychle se připevňuje, slouží jako vynikající izolační a zvukově izolační vrstva. Poté, co je položena veškerá izolace, můžete přistoupit k přímé instalaci panelů. Není těžké to udělat – výrobky jsou řezány na požadovanou délku a jsou připevněny k profilům pomocí samořezných šroubů. Po instalaci všech panelů zbývá pouze přilepit horní a dolní sokl.

Kreativní řešení

Teplé odstíny

Neutrální barvy

Jasné akcentované povrchy

Lepicí metoda povrchového opláštění PVC panely

Lepicí nebo bezrámový způsob instalace plastů bude vyžadovat předběžné ošetření stěn základním nátěrem (na zaschnutí povrchů budete muset počkat asi den). Spotřeba lepidla bude záviset na zakřivení povrchů stěn nebo stropů. Jako lepicí směs můžete použít tekuté nehty..

Plastový obklad

Metoda lepidla

Jasná kombinace

Panely na tekutých nehtech

Světlý vršek, tmavý spodek

Panely jsou řezány pilou požadované velikosti. Na vnitřní povrch PVC panelů se nanáší lepidlo (obvykle v šachovnicovém vzoru, 5 cm od okraje výrobku, aby nedošlo k rozmazání lepicí směsi). Dále je panel přitlačen ke zdi, ale s určitou opatrností, aby nedošlo k poškození výrobku nadměrným zápalem. Bezprostředně poté musí být panel odstraněn ze zdi, po dobu 5 minut zaschnout a poté zcela umístěn na své místo. Pouze na první pohled se algoritmus zdá komplikovaný a časově náročný, instalace probíhá poměrně rychle.

Koupelna pod střechou

Kombinace barvy a materiálu

Symetrické zařízení

Venkovský styl

Sněhobílá idyla

Stropní dekorace do koupelny s plastem

Dokončení koupelnového stropu pomocí PVC panelů je rychlý a levný způsob, jak nejen chránit tento povrch před vlhkostí, ale také skrýt nerovnosti základního nátěru. Kromě toho je snadné integrovat lampy do prostoru takového zavěšeného stropu, vytvořeného z rámu a panelů, čímž se dosáhne nejen dostatečné úrovně osvětlení koupelny, ale také estetického vzhledu stropu a celého interiéru..

Lehké koupelnové povrchy

Do koupelny z ložnice

Tmavé povrchy

Šedé barevné schéma

V bílé

Pro obložení stropu v koupelně nebo WC se obvykle používají výrobky s lesklým povrchem a šířkou 20-25 cm. Pro instalaci stropních panelů je také vyžadován rám. Toto značení se provádí pomocí vodní hladiny. Nejprve je na jedné ze stěn vyrobena počáteční značka, poté procházejí s úrovní ve všech rozích místnosti, pak pomocí zařízení nazývaného chokline jsou montážní linky poraženy.

Sněhově bílé PVC panely

Strop a stěny v bílé barvě

Horizontální opláštění

Neobvyklé provedení

Rám pro stropní obklad je nejčastěji vyroben ze dvou typů lamel: 2×4 cm nebo 2×5 cm široké.Lamely jsou zpravidla vyrobeny z borovice nebo smrku (oba kameny jsou dostatečně odolné proti vlhkosti, nemohou se deformovat na dlouhou dobu). Upevnění dřevěných lamel se provádí pomocí závěsů ve tvaru U s krokem 40-50 cm. V místech, kde budou umístěny vestavěné lampy, bude nutné posílit rám.

Standardní rozložení

Současný styl

Obklad

Jasný textil

Na rozdíl od stěnových panelů instalace stropních produktů začíná instalací stropního podstavce. Musí být přišroubován k dřevěnému rámu pomocí samořezných šroubů. Dále je velmi snadné vkládat panely umístěním prvního «pod soklovou lištou», přišroubujte je samořeznými šrouby nebo pomocí sešívačky na konstrukci k lamelám. Pokud jsou k upevnění použity šrouby, pak je nejlepší použít výrobky s lisovacími podložkami, protože koupelna je velmi vlhká.

Moderní interiér koupelny

Plážový styl

Tradiční motivy

Kontrastní design koupelny

Původní interiér malé koupelny

Při instalaci stropních panelů je důležité nezapomenout odstranit elektrické vodiče pro následnou instalaci svítidel. Poslední fází celé výzdoby koupelny plastem je vždy ošetření kloubních švů antiseptikem jako je «Proti plísním».

Zdobení prostorné koupelny

Vizuální rozšíření prostoru

Světlý design koupelny

Světlé panely pro dekoraci

Bílé a černé provedení