Pokoje

Ložnice o rozloze 16 sq. m – vybíráme stylový a praktický design

Ložnice o rozloze 15-16 sq. m – místnost dostatečně prostorná pro ruského majitele bytu nebo soukromého domu. V takovém prostoru můžete nejen vybavit pohodlné místo na spaní, ale také umístit prostorné úložné systémy, uspořádat pracoviště (mini-skříň) nebo relaxační prostor s konferenčním stolkem pro krátká jídla. V bytech staré budovy, a ještě více v bytech s vylepšeným uspořádáním, je pro ložnici nejčastěji přidělena místnost s tak středně velkou plochou. Jak vybavit tento prostor tak, aby bylo příjemné usnout a zajímavé se v něm probudit, pohodlné se připravit na nový pracovní den? Jak spojit klidnou, relaxační atmosféru s jasnými akcenty, moderními designovými trendy, nebo si vybrat vlastní, originální koncept? Pokusme se společně porozumět designovým prvkům moderní ložnice na příkladu designových projektů prováděných v různých částech naší planety a odrážejících nejrůznější vkus majitelů bytů a soukromých domácností.

Interiér střední ložnice

Ložnice v tmavých barvách

Vlastnosti dokončení středně velké ložnice

Strop

Volba způsobu dokončení stropu nezávisí ani tak na ploše místnosti, jako na její výšce. Ale i v bytech postavených v minulém století s výškou stropu ne více než 2,5 m existuje mnoho možností, jak ozdobit dokonale rovnou a hladkou stropní krytinu. V soukromých domech a bytech s vylepšeným plánováním neexistují žádná omezení při výběru stropního designu – můžete stavět víceúrovňové konstrukce, vestavěné osvětlení, používat nátěry s potisky, štukové lišty a další dekorace.

Stropní dekorace v ložnici

Bez ohledu na to, kolik nových výrobců dokončovacích materiálů nám nabízí, vždy se najdou majitelé domů, kteří upřednostňují tradiční, ekonomický způsob dokončování stropu – malování. Pro byty s nízkými stropy, zejména pro «Chruščov», tato metoda může být nejlepší volbou, ale pouze pokud je povrch vašeho stropu dokonale zarovnaný. Temnější stránkou této metody dokončení je, že budete muset nejen utrácet peníze za služby řemeslníků, kteří vyrovnávají strop, ale také nějakou dobu vydržet špínu v bytě nebo domě. Ale samotný obraz bude ve srovnání s jinými druhy práce levný a můžete to udělat sami.

Dekorace stropu ložnice

Bílý strop

Podobná situace je s použitím tapet pro dekoraci stropu. Povrch musí být vyrovnán do dokonalého stavu. Pokud můžete ušetřit peníze na samotné tapetě – není třeba kupovat velmi husté, omyvatelné výrobky, pak budete muset utrácet peníze za služby mistrů tmelu. V případě použití papírových, vinylových, vliesových a textilních tapet nebude možné dosáhnout dokonale hladkého povrchu – spáry mezi listy budou v každém případě patrné. Moderní alternativou k válcovaným výrobkům v tomto případě mohou být takzvané tekuté tapety, jejichž aplikace neznamená přítomnost žádných spojovacích prvků..

Kombinovaná stropní úprava

Pro ty, kteří by chtěli získat rychlý výsledek při navrhování stropů a nešířit špínu a prach po místnosti, může být ideální volbou použití napínacích struktur. Výhodou tohoto způsobu dokončení stropu je, že není nutné vyrovnávat povrch. Saténový, matný nebo lesklý film lze natáhnout na strop i při výrazných úrovňových rozdílech ve spojích betonových desek. Je třeba mít na paměti, že instalace profilu, ke kterému bude film připevněn, bude nějakou dobu trvat, což znamená, že výška vaší ložnice se mírně sníží. Další nevýhodou takového designu stropu je, že je téměř nemožné to udělat sami – potřebujete speciální zařízení k zahřívání PVC fólie a určitou dovednost při jeho natahování na profil.

Natažený strečový strop

Pro majitele stalinek známých svými vysokými stropy a soukromých domů se středně velkými ložnicemi může být závěsná konstrukce vynikající volbou pro vytvoření originálního, ale praktického designu. Pomocí listů sádrokartonu můžete opláštit jakýkoli, i ten nejrovnější povrch stropu, vytvářet neobvyklé víceúrovňové struktury, vkládat osvětlení nebo vytvářet originální stropní dekor. Ale tato metoda má také nevýhody – spoje desek gyiscardboardu budou muset být tmeleny, vyčištěny, vyrovnány a teprve poté by měl být použit hlavní typ povrchové úpravy..

Původní strop

Strop v

Použití stropních paprsků v moderních ložnicích již dlouho přestalo být vrcholem pouze zahraničních designových projektů; mnoha našim krajanům se líbí myšlenka přinést do interiéru městských bytů přirozené teplo a pohodlí. Chcete -li vytvořit zajímavý design stropu, můžete použít dřevo lokálně – pouze na trámy, nebo jako základ použít stropní dlaždici z přírodního materiálu nebo jeho hodnotnou umělou analogii. V každém případě je design docela barevný, přízvuk, proto je lepší ponechat zbytek povrchů ložnice v klidných světlých barvách a nejlépe v monochromatických variacích..

Stropní trámy v designu ložnice

Venkovské motivy v interiéru ložnice

Neobvyklý strop z tmavého dřeva

Zdi

Plocha místnosti je 16 m2. m je považováno za dostačující, aby se prakticky neomezilo při výběru způsobu dekorace na zeď. Lze použít malbu a tapetování, obklady a různé lišty. Je, že techniky zdobení stěn pro klasický a barokní styl jsou lepší ponechány pro prostornější pokoje. V naší zemi postupně přestává být tapetování stěn ložnice jedinou možností dokončení. Popularita se získává jednoduchým zbarvením (použití moderních kompozic na vodní bázi vám umožňuje najít vlastní odstín v široké paletě výrobců dokončovacích materiálů), použití obkladů k ozdobení přízvukové stěny a dokonce pokrytí povrchů tkaninou, použití nestandardních materiálů.

Původní akcentovaná stěna

Zdobíme stěny ne nudné

Jednou z nejjednodušších a nejbezpečnějších možností zdobení stěn ve středně velké ložnici je malování. Tento typ povrchové úpravy je samozřejmě vhodný pouze pro předem vyrovnané povrchy. Světlé, pastelové barvy ve výzdobě stěn vytvoří nejen příznivou relaxační atmosféru, ale také se stanou vynikajícím zázemím pro výzdobu stěn.

Ložnice v pastelových barvách

Sněhobílá ložnice

Interiér v bílých tónech

Musíte však uznat, že naprosto jasná ložnice je nudná a neoriginální. Pro ty, kteří by chtěli zachovat paletu neutrální jako celek, ale přinést do místního barevného schématu určitou rozmanitost, existuje designový trik, který majitelé domů po celém světě používají již mnoho let – použití přízvučného povrchu za čelem . Ani velmi jasný akcentní design stěny se nestane otravným faktorem, protože se při přípravě na postel nebudete soustředit na zeď umístěnou za hlavou postele, když je tak důležité relaxovat, vyčistit myšlenky a uklidnit se..

Neobvyklý tisk v ložnici

Barevná nástěnná dekorace za čelem postele

Nejjednodušší způsob, jak ozdobit akcentní zeď, je vytapetovat ji potiskem nebo namalovat v barevném odstínu, který se výrazně liší od hlavního barevného schématu místnosti. U jedné stěny můžete najít krásné reliéfní tapety, textilní, metalizované nebo fotografické produkty. Pomocí vlastních kreseb a rodinného portrétu můžete vytvořit zcela jedinečný design.

V béžových tónech

Tmavá akcentovaná zeď

Grafická kresba

Zdůrazněná stěna obložená dřevěnými obklady je luxusním doplňkem zajímavé výzdoby ložnice. V závislosti na paletě barev a povaze vybraného vzoru přírodního dřeva můžete vytvořit určitou náladu v designu prostoru na spaní. Jasné, barevné tóny dřevěných panelů přinesou pozitivní přístup a optimismus k charakteru prostor, originální výrobky z bílých výrobků se stanou cihlou ve zdi a vytvoří pokojnou atmosféru pro ložnici. I obyčejné dřevěné desky v šikovných rukou mistra se stávají dekorativním prvkem interiéru..

Akcentní desky

Dřevěná akcentovaná stěna

Pokládka dlaždic

Podlaha

Dřevěná prkna a parkety jsou ideální volbou pro obklady podlah v ložnici, která je šetrná k životnímu prostředí. Třetinu svého života strávíme ve snu, takže místnost, ve které odpočíváme a nabíráme sílu, si zaslouží lepší dokončení. Bohužel pro nejlepší a musíte draze zaplatit. A péče o přírodní materiál vyžaduje určité úsilí a používání speciálních produktů. Vzhled přírodního materiálu se však může stát ozdobou každého interiéru. Krásný vzor přírodního dřeva je relevantní pro jakýkoli styl designu prostoru v ložnici.

Podlahová krytina v ložnici

Dřevěné prkno na podlahy

Jednou z nejoblíbenějších možností designu podlah v ložnicích pro naše krajany je laminát. Bohatost barev, dovedná imitace dřeva různých druhů a možnost vlastní instalace podlahových krytin přitahuje mnoho majitelů bytů a soukromých domů. O vysoké ekologičnosti materiálu, který zahrnuje syntetické lepicí pryskyřice, samozřejmě není třeba mluvit. Cena je však výrazně nižší než přírodní materiál a vnější dekorativní vlastnosti nejsou horší než přírodní obklady.

Dekorace podlahy v ložnici

Laminát na podlahy v ložnici

Nejekonomičtějším a zároveň praktickým způsobem zdobení podlah je stále použití linolea. Široká škála barev, rozsah velikostí, dostupná cena a snadná instalace přitahují mnoho našich krajanů. Navíc pro byt nebo dům, kde jsou malé děti a domácí zvířata, se použití linolea jako podlahové krytiny stává nejlepší možností, jak snížit náklady na různé zdroje na úklid..

Linoleum v ložnici

Ale v místnosti, kde nejčastěji potřebujeme být s bosýma nohama, se chceme cítit v teple a útulně i v podlahové krytině. Právě pro takové pocity používají majitelé městských a příměstských bytů koberec s vysokou a měkkou hromadou. Ale pro příjemný pocit, teplo a pohodlí, stejně jako vynikající vzhled, budete muset zaplatit mnohem více času na čištění. Domy s koberci vyžadují vysoce výkonný vysavač.

V ložnici koberec

Béžový koberec

Dlouhý vlasový koberec

Tmavý koberec

Použití podlahových dlaždic na obkladové povrchy v bytech a městských domácnostech v naší zemi je extrémně vzácné. V horkém podnebí je důležitý chlad a praktičnost z hlediska čištění a trvanlivosti podlahy. Dlaždice na podlaze v ložnici lze vidět pouze ve venkovských a rekreačních domech, a dokonce i tam jsou pro pohodlí před postelí položeny koberce s dlouhou hromadou.

Zónování v malé ložnici

Dokonce i v ložnici 15-16 m2. m, můžete vybavit nejen spací prostor. Například pro uspořádání pracoviště potřebujete velmi málo použitelného prostoru v místnosti na spaní a odpočinek. Malá konzola nebo úzký psací stůl pro notebook, lehkou židli nebo mini židli, otevřené police nebo skromná police – pracoviště je připraveno. Zónování v tak malé místnosti bude samozřejmě velmi libovolné, bez použití jakýchkoli oddílů a obrazovek..

Pracoviště v ložnici

Mini-skříň v ložnici

Zónování ložnice

Další oblastí, kterou nejčastěji prostě není kde jinde vybavit, je šatna. V bytech a ve většině soukromých domů v naší zemi není k dispozici samostatná místnost pro šatní úložné systémy. Vestavěná velká šatní skříň v ložnici je docela schopná nahradit (i když ne plně) takové úložné systémy. Aby monolitická struktura od podlahy ke stropu nezatížila obraz místnosti a vizuálně rozšířila prostor, je nejlepší použít pro provádění skladovacích systémů světlé, dokonce i sněhově bílé odstíny.

Bílé úložné systémy

Úložné systémy kolem postele

Ve středně velké ložnici však mohou být organizovány nejen skladovací systémy pro oblečení a obuv. Kolem okenního otvoru můžete vybavit docela prostornou knihovnu. Stavba otevřených polic není drahá. Často v bytech a soukromých domech prostě není kam umístit domácí knihovnu, v každém případě takový přístup k uspořádání ložnice umožní «vyložit» obývací pokoj. Pro ty, kteří rádi čtou před spaním, bude pohodlnou volbou pro uspořádání nábytku celá knihovna v ložnici..

Knihovna v ložnici

Otevřené police na knihy v ložnici

V ložnicích určených pro dvě postele musíte zónovat samotné spací segmenty. Prostor místnosti umožňuje ergonomické umístění postelí – takže přístup ke každému z nich je přístupný ze všech stran. Lepší «darovat» jeden noční stolek, instalace společného stolního stojanu mezi oběma postelemi, než přesunutí postele ke zdi.

Ložnice pro dva

Se dvěma postelemi

Rozložení pro dvě lůžka

Dekorace ložnice

Většina designových projektů pro středně velké ložnice jsou pokoje zařízené ve světlých pastelových barvách, obvykle v monochromatických variacích. V tomto případě hraje roli akcentních skvrn dekor – stěna, textil a další. Dokonce i umělecká díla a fotografie vytvořené v pastelových barvách vypadají zvýrazněné na světlém pozadí stěn. Krásný obraz, rodinný portrét, originální panel nebo relikvie několika generací – stará tapiserie, se stane nádhernou dekorací a nezabere místo.

Jasný design

Nástěnná dekorace do ložnice

Originální panely

Obrazy na bílém pozadí

Vzhledem k tomu, že postel v ložnici není jen hlavním kusem nábytku, ale je ústředním bodem všech interiérových prvků, barvení jejího čela se stává prioritním bodem při zdobení místnosti. Originální záhlaví, které je dodáváno s postelí, vytvořené vámi nebo speciálně navržené pro váš pokoj zkušeným designérem, se může snadno stát ozdobou interiéru.

Neobvyklé čelo postele

Dekor v pastelových barvách

Neobvyklý design čela postele

Neobvyklé ratanové čelo

Originální design postele

Textilní dekorace v ložnicích je důležitější než v jakékoli jiné místnosti. Za prvé, okna v ložnici musí být ozdobena tkaninami. Hlavní funkcí záclon a záclon, kroupy a závojů je chránit místnost před slunečními paprsky při přípravě na postel. Výběr látky pro provedení záclon v ložnici bude záviset na umístění místnosti ve vztahu ke světovým stranám, krajině za oknem, vašem plánu spánku a bdění a osobních preferencích. Z hlediska výběru potisku na závěsy existují jednoduchá a známá pravidla – do místností s pestrou tapetou se hodí obyčejné látky, závěsy s velkým potiskem se nejlépe zavěšují pouze v ložnici se stěnami bez vzoru. Svislý proužek na závěsech vizuálně zvyšuje výšku místnosti, horizontální opticky zvětší objem místnosti.

Ložnicový textil

Výběr látky pro okna a postele

Neobvyklý tisk

Vzorované závěsy

Luxus drahé látky

Ve světlé ložnici s neutrálními barevnými možnostmi povrchových úprav a nábytku může být textil jediným jasným místem. Toto je jeden z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů, jak přidat do interiéru místnosti různorodost barev. Barevný vzor na tkanině bude snadno vyměnit, pokud se jas nudí. Změnou barvy a potisku textilií můžete vytvořit různé nálady samotné místnosti..

Světlé textilie

Živé barvy textilií

Textilie do postele

Světlé dekorativní polštáře

Osvětlovací zařízení, kromě své hlavní funkce, hrají roli dekorativních prvků. Luxusní lustr dokáže vnést eleganci i do toho nejobyčejnějšího interiéru ložnice. Originální designová lampa zvýší míru jedinečnosti interiéru ložnice a stane se vrcholem designu.

Neobvyklý lustr

Krásné závěsné světlo

Velká pokojová rostlina se může stát nádherným dekorativním prvkem, který mimo jiné může osvěžit vzduch v ložnici. Světlá, šťavnatá zeleň v interiéru ložnice přinese poznámky nadšení, jarní nálady a pozitivity. Jediná věc, kterou je třeba při výběru rostliny do prostoru na spaní ctít, je odrůda bez zápachu nebo s jemnou vůní..

Minimalistické zařízení

Zelené rostliny v ložnici

Pokojová rostlina jako dekor

Kontrastní interiér

Příklady ložnic o rozloze 16 sq. m, zdobené v různých stylistických směrech

Často se nazývá moderní styl dekorace interiéru «pohodlný minimalismus». Jednoduchost dekorace a výběr nábytku, použití přísných tvarů a objemů, monochromatická barevná schémata a minimální sada dekorů jsou základem konceptu moderního stylu. Ale i s minimální sadou interiérových prvků je možné vytvořit obtížně pohodlné a funkční prostředí, ale také naplnit místnost potřebnou úrovní pohodlí, na kterou je moderní člověk zvyklý..

Moderní designový styl

Minimalistický design

Pomocí minimalistických nálad moderního stylu je možné vytvořit pocit prostornosti a svobody i ve středně velkých místnostech, jako jsou ložnice o rozloze 15-16 metrů čtverečních. m. Tradiční uspořádání, použití dalšího lehkého designu a absence podlahového dekoru umožňuje nejen vytvořit prostor pro volný provoz, ale také dát místnosti určitý charakter.

Minimální prvky interiéru

Shabby chic styl je doslova vytvořen, aby našel ztělesnění v interiéru ložnice. Použití starožitného nábytku s ošuntělými povrchy (nebo umělé stárnutí moderních modelů), množství textilií, různých volánů a krajek, květinových tisků na tapety a textilie, monogramů na svícny a kovaného dekoru na kovových čelech – v kombinaci s moderními dokončovacími materiály , objevuje se v neobvyklém, ale velmi útulném provedení interiéru ložnice.

Ošumělý šik v ložnici

Ošuntělý povrch a moderní povrchová úprava

Neméně útulná a zároveň originální vypadá ložnice vyzdobená ve stylu Provence. Určitý nádech jednoduchosti, útulnost venkovského obydlí, prvky interiéru údajně vytvořené vlastními rukama, teplo a pohodlí jsou hlavními rysy stylu Provence, vytvořeného na základě konceptu země. Nábytek vyrobený z kovu nebo ratanu s proutěnými prvky, květinovým potahem a koberci, jako by ho zdědila babička, pomůže vnést do interiéru ložnice rustikální romantismus..

Provence styl

Romantika ve venkovském stylu

Ve venkovském duchu

I ve středně velké ložnici můžete pomocí klasických technik vytvořit luxusní, pohodlný a přitom funkční interiér. Je však důležité pochopit, že v místnosti o rozloze 16 metrů čtverečních. m, nenechte se unést instalací dřevěného nábytku s luxusními řezbami. Jedna krásná pevná postel s malými nočními stolky nebo stoly bude stačit. Interiér bude efektivně doplněn praktickým dekorem – luxusním lustrem, zrcadlem v krásném rámu, kobercem v tradičním stylu.

Moderní klasika

Neo-klasika v ložnici