Pokoje

Praktické rady při výběru uspořádání kuchyně

Kuchyňský prostor je srdcem každého domova, jeho zaměřením, krbem a centrem pro koordinaci rodinného života. Proto by atmosféra v kuchyni měla být nejen krásná a útulná, ale také pohodlná a praktická. Aby ohniště potěšilo vás a vaši rodinu, musíte při jeho plánování vzít v úvahu mnoho kritérií, mezi nimiž na prvním místě seznamu je funkčnost, pohodlí a ergonomie místnosti. Pohodlí používání kuchyně je primárně určeno jejím úspěšným uspořádáním. Před plánováním designového projektu je nutné přemýšlet o tom, jaký typ rozvržení bude pro váš pokoj nejvhodnější. Doufáme, že vám následující doporučení pomohou učinit správné rozhodnutí a provést vysněnou renovaci, v důsledku čehož si celá rodina může užít pobyt v pohodlné, funkční a krásné kuchyni..

Rozložení kuchyně

Než přistoupím k přímé studii typů plánování kuchyňského prostoru, rád bych řekl o některých užitečných doporučeních. Volbu uspořádání kuchyně ovlivňuje její umístění v bytě nebo domácnosti, náměstí, počet a umístění dveřních a okenních otvorů a rozmístění inženýrských systémů. Před objednáním nábytku a domácích spotřebičů je samozřejmě nutné vzít v úvahu všechna tato kritéria. Kromě toho existuje několik pravidel, podle kterých můžete vytvořit skutečně funkční, bezpečný a pohodlný kuchyňský prostor:

  • zkus použít «pravidlo trojúhelníku». Jeho podstata je jednoduchá – hlavní prvky pracovního prostoru v kuchyni, jako je lednička, sporák a dřez, by měly být umístěny na vrcholech pomyslného trojúhelníku. Pak hosteska (nebo majitel) nebude muset vynakládat další energii a akce na přesun mezi těmito hlavními pracovními segmenty. V ideálním případě je plocha tohoto trojúhelníku 4-8 metrů čtverečních. m;
  • kuchyňský předmět nejvíce závislý na inženýrských sítích je dřez. Rozhodněte o jeho umístění a v závislosti na tom rozdělte zbytek pracovních oblastí, segmentů a domácích spotřebičů;
  • instalace kamen bude muset být provedena s okrajem pracovních ploch na obou stranách, asi půl metru. Je nežádoucí umístit kamna vedle dřezu nebo okna. Pokud existuje možnost přenosu plynové komunikace (pokud jsou kamna plynová), je lepší je provést okamžitě, před zahájením opravy;
  • bude lepší, pokud je chladnička umístěna v jednom z rohů kuchyně, takže bude možné nepřerušovat pracovní plochy. Zkontrolujte, zda otevřené dveře chladničky neruší provoz v kuchyni;
  • je vhodné umístit vysoké domácí spotřebiče nebo kusy nábytku tak, aby se neobjevovaly nad pracovními plochami, což výrazně snižuje velikost funkční plochy kuchyně.

Typy rozvržení kuchyňského prostoru

Roh (ve tvaru L)

RohJedná se o jeden z nejvšestrannějších typů rozvržení, který se vejde do kuchyně téměř jakékoli velikosti, umístění vzhledem k ostatním místnostem v bytě nebo domě. Jednou z nejvýhodnějších možností použití tohoto typu rozvržení by byla středně velká kuchyně čtvercového (nebo téměř čtvercového) tvaru. Pokud bude následovat «pravidlo trojúhelníku», pak jej nejvíce sleduje úhlové uspořádání kuchyňského uspořádání – domácí spotřebiče a skladovací systémy jsou umístěny podél sousedních stěn a tvoří ergonomický pracovní prostor.

Mezi zjevné výhody rozložení rohů patří:

  • úspora místa;
  • schopnost instalovat ve středu jídelní skupinu;
  • rozložení všech vestavěných spotřebičů po dvou kolmých stěnách;
  • snadný pohyb mezi hlavními pracovními segmenty.

Mezi nevýhody úhlového rozvržení lze pouze poznamenat, že takové uspořádání pracovních a pomocných ploch není vhodné pro velmi úzké a velmi prostorné místnosti..

Rozložení rohu

Jednou z nejpopulárnějších a nejekonomičtějších možností výroby kuchyňských linek v dnešní době je použití MDF panelů s laminovaným povrchem. Všechny dveře kuchyňské linky jsou vybaveny dveřními zavírači, v takovém případě můžete odmítnout instalaci dveřních klik. Ve spodní části skříněk vyšších úrovní jsou zpravidla zabudovány žárovky pro jasné osvětlení pracovních ploch. Z hlediska údržby jsou nejpraktičtější právě bývalé lesklé povrchy, prakticky nevykazují otisky prstů, stopy kapek vody.

S jídelní skupinou

Díky rohovému uspořádání kuchyňských skříněk a spotřebičů je ve středu dostatek místa pro instalaci jídelního stolu se židlemi nebo dokonce mini křesly.

S černými deskami

Ve sněhobílém provedení

Úhel plánování

Světlá kuchyně

Černobílá verze

Loftový styl

Systém rohové skříňky

Lineární (v jedné řadě)

LineárníToto uspořádání skladovacích systémů a vestavěných domácích spotřebičů je ideální pro úzké místnosti, malé prostory. Aby bylo možné v takovém uspořádání pozorovat «pravidlo trojúhelníku», je nutné dřez a lednici umístit na obě strany sporáku nebo varné desky. Lineární uspořádání bude efektivní a ergonomické. Pokud délka pracovní plochy nepřesáhne segment 3,7 m.

Nevýhodu lineárního uspořádání lze nazvat omezenou varnou oblastí, ale jak již bylo zmíněno dříve, u velmi malých kuchyní může být takové uspořádání jediným možným.

Lineární rozvržení

Pokud jsou všechny kuchyňské skříňky uspořádány v jedné řadě a jsou v nich integrovány domácí spotřebiče, existuje spousta prostoru pro instalaci jídelní skupiny. Pokud nepotřebujete do spodní úrovně kuchyňské linky integrovat myčku, pračku a sporák, ale pouze dvě ze tří součástí, pak může být místa dost.

V jedné řadě

Jednořadé rozložení

Někteří majitelé domů používají pro velké prostory jednořadé rozvržení, pokud chtějí co nejvíce prostoru pro jídelní kout..

Lineární uspořádání kuchyňské sestavy

Paralelní (dvě řady)

DvouřadýPokud je vaše kuchyně průchozím prostorem a zároveň má dostatečně velkou plochu, pak bude takové uspořádání ideální. V tomto případě jsou sporák a dřez zpravidla umístěny na jedné straně a v paralelní řadě je lednice, další domácí spotřebiče a skladovací systémy..

Mezi nevýhody paralelního uspořádání lze poznamenat nemožnost instalace jídelního stolu ve středu místnosti. Pokud má ale vaše kuchyně opravdu velkou plochu, tento problém zmizí..

Paralelní rozložení

Pokud má vaše kuchyň dvoje dveře (například vchod z obývacího pokoje nebo chodby a východ do jídelny), pak bude paralelní uspořádání ideální volbou pro umístění úložných systémů a vestavěných domácích spotřebičů..

Ve dvou řadách

Někdy se pro místnost s jedním vchodem používá dvouřadé uspořádání, například v kuchyňském prostoru na fotografii výše, kde je jedna ze stěn vybavena okenním otvorem, který nevychází na ulici, ale do prostoru sousední místnosti.

Ve dvou řadách

Rozložení ve tvaru U

Ve tvaru UVelmi pohodlný a prostorný způsob rozvržení vhodný pro střední až velké kuchyně (o ploše více než 10 metrů čtverečních M). Je velmi vhodné vložit tři hlavní prvky trojúhelníku do takového uspořádání kuchyňských segmentů – jeden pro každou stranu..

Výhody uspořádání ve tvaru U jsou zřejmé – prostorné úložné systémy, možnost zabudovat velké množství domácích spotřebičů.

Nevýhodou je nemožnost použití pro malé místnosti.

Rozložení ve tvaru U

V této kuchyni s uspořádáním ve tvaru U jedna ze stran nepřiléhá ke zdi, ale sama je přepážkou obrazovky pro sousední jídelnu. V tomto případě je vhodným umístěním pracovních ploch barový pult do další místnosti, kde můžete uspořádat snídaňový prostor.

Ve formě dopisu

Po obvodu

Asymetrické rozložení

Jedná se o modifikaci rozvržení ve tvaru písmene U, kdy jsou pracovní plochy a spotřebiče umístěny podél tří stěn, ale nesledují tvar obdélníku, ale jsou uspořádány asymetricky, v souladu s tvarem kuchyně. V některých místnostech, které mají boxy na odpadky nebo jiné dutiny pro komunikaci, jsou takové odchylky od správné geometrie místností nevyhnutelné a budou muset být zohledněny při plánování umístění kuchyňské soupravy.

Asymetrické rozložení

Asymetrie

Rozložení ostrova

OstrovnayaToto rozložení je vhodné pro větší než průměrné kuchyně (nad 15 čtverečních metrů M). Často jsou takové kuchyně kombinovány s jídelním koutem nebo jsou součástí prostorného obývacího pokoje. Ve skutečnosti můžete uspořádání ostrova uspořádat pomocí kteréhokoli z výše uvedených typů přidáním kuchyňského ostrova. Jak víte, ostrov je pracovní plocha, jídelní kout, úložný systém nebo jejich kombinace, umístěné uprostřed místnosti s volným prostorem na všech stranách konstrukce. Velikost vašeho ostrova bude v první řadě záviset na ploše samotné kuchyně a také na tom, jakou funkcionalitu chcete dát svému centrálnímu prvku. Někdo kromě pracovních ploch zásobuje ostrov umyvadlem, staví do varné desky. Na základnu ostrova můžete umístit myčku nádobí nebo vinotéku (případně obojí). Na jedné straně kuchyňského ostrova můžete uspořádat snídaňový bar (a pokud kuchyňský kout neumožňuje umístění jídelního stolu, pak pro jiné druhy jídel). Ostrov můžete rozšířit o konzolu a získat plný jídelní kout.

Mezi jasné výhody ostrovního uspořádání patří především vysoká funkčnost a schopnost vytvořit jeden efektivní prostor v poměrně velké místnosti.

Mínus jeden a je to zřejmé – není vhodný pro malé místnosti.

Pultový ostrov

Někdy může být ostrov nejen monolitickou strukturou vybavenou skladovacími systémy a integrovanými domácími spotřebiči. V této malé kuchyni funguje například pult jako ostrov, který lze použít jako jídelní a pracovní prostor i jako úložný systém..

Rozložení ostrova

Velký ostrov

Ostrůvkové uspořádání vám pomůže výrazně ušetřit místo, pokud jsou v místnosti další segmenty – obývací pokoj nebo jídelna. Do základny ostrova je možné integrovat domácí spotřebiče, které se nevejdou do hlavního pracovního prostoru kuchyně..

Kuchyňský ostrůvek

Mezi designovými projekty moderních kuchyňských prostor jsou také ty, ve kterých jsou na ostrově umístěny naprosto všechny pracovní plochy a úložné systémy a vůbec neexistují žádné kuchyňské linky. Do kuchyňského ostrůvku je integrován dřez, varná deska, někdy trouba a myčka. Úložné systémy jsou umístěny na jedné straně základny ostrova, druhá má prodlouženou desku stolu pro pohodlné umístění jídelního koutu.

Kuchyně s ostrůvkem

Ostrov uprostřed

Bílá kuchyně s ostrůvkem

Prostorná kuchyně s ostrůvkem

Ostrov v ocelových tónech

Dřevěný ostrov Ve světlé paletě V odstínech šedé Kapuce nad ostrovem Černý ostrov Bílý ostrov

Konzole na ostrov

Rozložení ostrova je skvělé pro minimalistické kuchyňské prostředí, které usiluje o jednoduchost a praktičnost s vysokou úrovní funkčnosti. Minimalistický interiér by zároveň měl být dostatečně prostorný, volný k pohybu..

Prostorná kuchyně

Dřevo a ocel

Klasické zařízení

Poloostrovní rozložení

PoloostrovníJedná se o upravenou úpravu ostrovního uspořádání, ve které je kuchyňský ostrůvek kombinován s jednou ze stran pracovních ploch umístěných u zdi. V důsledku toho se vytvoří určitá římsa, která slouží k zónování pracovních a jídelních prostor..

Výhody a nevýhody poloostrovního uspořádání téměř úplně opakují vlastnosti ostrovního typu uspořádání kuchyňských segmentů. Poloostrovní schéma je však vhodné pro menší prostory, protože je kompaktnější.

Poloostrovní rozložení

V poloostrovním uspořádání je váš jídelní kout (který se nachází za ostrovním pultem) dostatečně daleko od pracovní desky a varné desky. Ale zároveň je veškerý nábytek a spotřebiče umístěn dostatečně kompaktně, abychom mohli hovořit o racionálním využití prostoru určeného pro kuchyň..

Kontrastní interiér Poloostrov Rozložení poloostrova Bílý poloostrov Poloostrov s tmavým vrcholem secese Velká klasická kuchyně

Bílý lesk

Není opraveno rozložení

Jedná se o bezplatné rozvržení, ve kterém jsou řezné plochy umístěné na skříních, úložných systémech a čítačích vybaveny koly, které vám umožňují měnit rozvržení tolikrát, kolikrát chcete pohybem pracovních segmentů. Tento nový trend v organizaci kuchyňského prostoru je docela pohodlný a umožňuje vám upravit interiér bez velkého úsilí, ale vyžaduje opravdu prostorné pokoje..

Jak zařídit velmi malou kuchyň

Dodržováním výše popsaného doporučení je možné zorganizovat racionální, efektivní a praktické uspořádání hlavních segmentů kuchyňského prostoru i ve velmi malé místnosti..

Kuchyňka

U některých velmi malých místností bude nutné zvážit možnost přesunu úložných systémů mimo kuchyň, do chodby nebo vnitřního prostoru. Někteří majitelé domů přesouvají ledničku mimo malou kuchyň a integrují ji například do sestavy nábytku do chodby. V tomto případě není třeba mluvit o pohodlí pohybu, ale malá plocha kuchyně zanechává své otisky na možnosti uspořádání nábytku a domácích spotřebičů.

Malý pokoj

Malý kuchyňský kout

Malé a světlé

Při takovém uspořádání kuchyňských segmentů samozřejmě nemůže být řeč o umístění jídelního prostoru do malé místnosti, ale všechny potřebné pracovní plochy a domácí spotřebiče lze velmi úspěšně integrovat do malého kuchyňského prostoru..

Kontrastní interiér

Bílý strohý interiér

Kromě vhodného rozvržení je v malých místnostech důležité použít i další techniky, které prostor vizuálně rozšiřují – světelnou paletu, skleněné a zrcadlové prvky, minimální dekor, přísné linie a tvary.

Malá kuchyň s poloostrovem

Skromná kuchyně

Jak mezi různými kuchyňskými dispozicemi vybrat tu, která bude nejefektivnějším a nejpraktičtějším zapadat do parametrů vaší kuchyně? Existuje několik praktických doporučení odborníků na ergonomické uspořádání prostoru: