Pokoje

Rohová vana – výběr kvality, trvanlivosti a krásy

V koupelně není snadné provádět vodní procedury, místnost, kterou všichni členové rodiny navštěvují několikrát denně, je prostorem pro relaxaci, uklidnění, očistu těla i mysli. Je těžké si představit relaxační prostředí místnosti pro vodu a hygienické procedury bez pohodlné a prostorné vany. Navzdory aktivnímu používání sprch se moderní majitelé domů snaží zachovat možnost vodních procedur ve vodorovné poloze, možnost skutečné relaxace. V této publikaci se budeme zabývat otázkou výběru instalatérského zařízení, jako je rohová vana. Aktivní poptávka po vanách s přesně úhlovou úpravou nás přiměla k vytvoření rozsáhlého výběru projektů moderního designu koupelen, do kterých byly tyto modely sanitárních zařízení úspěšně integrovány. Pokud plánujete rekonstrukci technické místnosti nebo jste prostě připraveni vyměnit starou vanu za nový model, doufáme, že vám následující informace budou užitečné..

Rohová vana se schůdky

Rohová vířivka s opláštěním

Volba rohové vany podle materiálu výroby

Dnes jsou nejoblíbenějšími materiály pro výrobu van různých úprav litina, ocel a akryl. Je však také možné použít materiály, které jsou pro ruského kupujícího originálnější – sklo, dřevo, tekutý mramor a křemen. Pochopíme výhody a nevýhody každého z typů surovin pro výrobu rohových lázní.

Rohová vana a sprcha

zeď ke zdi

«Starý dobrý» litina

Jedním z nejstarších a nejtradičnějších materiálů pro výrobu van je litina. Asi před dvaceti nebo třiceti lety bylo v každém bytě v naší zemi možné najít v koupelně litinové vodovodní instalace. Bezvýznamné rozdíly ve velikosti a designu způsobily, že všechny lázně v Rusku byly prakticky dvojčaty. A dnes popularita tohoto pevného a odolného materiálu umožňuje zůstat na vrcholu seznamu nejprodávanějších produktů..

Světelný obraz koupelny

Obdélníkový model

Výhody lázní vyrobených z litiny zahrnují následující:

 • pevnost a trvanlivost – s řádným provozem a bez závad ve výrobě může být litinová lázeň provozována déle než 30 let;
 • všechny litinové vany mají smaltovaný povlak, o který se snadno pečuje;
 • smaltovaný povrch je mnohem odolnější vůči poškrábání a prasklinám než akrylové výrobky;
 • litina je schopna odolat velmi vysokým teplotám, aniž by ovlivnila technologické vlastnosti materiálu;
 • litinové modely mají vysokou tepelnou vodivost.

Rohová koupelna - pětiúhelník

Tradiční litinová vana

Ale jako každá medaile má stinnou stránku, litinové výrobky mají své nevýhody:

 • litinové lázně jsou velmi těžké (asi 80 kg) – složitost přepravy a instalace přispívá ke zvýšení nákladů na výměnu staré vany za novou a nedává šanci na nezávislý výkon všech akcí;
 • samotný litinový výrobek je obtížné poškodit, ale smaltovaný povlak je velmi citlivý na mechanické namáhání, tvorbu třísek a prasklin při pádu těžkých předmětů;
 • pokud byl smaltovaný nátěr aplikován s porušením technologického postupu, pak koupelna ztratí svou prezentaci již během prvního roku provozu (tuto nevýhodu však lze odstranit aplikací nového «skořápka» pro litinový výrobek);
 • zvláštnosti výroby vodovodních armatur z litiny výrazně omezují velikost a modelovou řadu výrobků (v prodeji jsou především vany tradičního designu).

Vestavěná vana

Čtyřúhelník

Při výběru litinové lázně rohového typu je důležité věnovat pozornost povrchu výrobku – pokud je hrbolatý, pak byl výrobek vyroben s porušením technologie výrobního postupu, dutin a pórů vytvořených v litině. Musíte odmítnout koupit takový produkt, i když jsou náklady nízké..

Vestavěný model

Obdélníkové tvary

Současný akryl a kvaril

Akrylové výrobky jsou mezi ruskými kupujícími velmi oblíbené. Je to dáno relativně nízkými náklady (ve srovnání s litinovými výrobky a vanami z umělého mramoru) a širokou škálou velikostí a modelů..

Pro klasický interiér

Čtvercový tvar

Mezi výhody akrylových výrobků patří následující:

 • akrylátové vany jsou lehké (od 15 do 30 kg), snadno se přepravují a lze je instalovat samostatně;
 • z akrylu se vyrábějí výrobky složitého a originálního tvaru (prakticky neexistují žádné překážky pro nápady na design);
 • ukazatele tepelné izolace akrylových modelů jsou mnohem vyšší než u oceli a litiny;
 • akrylový povrch je náchylný k poškrábání, ale při nošení jej lze brousit.

Půvabný tvar

Kontrastní design

Mezi nevýhody akrylových výrobků patří následující:

 • omezení hmotnosti – tenké stěny akrylových výrobků se mohou pod vlivem velkých hmot ohýbat a deformovat;
 • akryl nemůže odolat vysokým teplotám – odborníci nedoporučují nalévat vroucí vodu do takové lázně;
 • akrylátovou vanu nelze čistit abrazivními prostředky, ani povrchy «strach» padající těžké předměty;
 • malé všechny výrobky působí jako výhoda i nevýhoda – lehké konstrukce akrylátových van vyžadují oporu kovového rámu;
 • po čase může vana ztratit lesk a sněhobílá barva se změní na nažloutlou, životnost při pečlivém používání není delší než 15 let.

Akrylátová vana

Ve formě sektoru

Při výběru rohové akrylátové vany je důležité věnovat velkou pozornost výrobci a dávat přednost pouze známým společnostem s dlouholetou pověstí, jinak si můžete koupit plastový výrobek potažený akrylem, který se v průběhu první dva roky provozu..

Pentahedrální tvar

Úspora místa

Vylepšenou verzí akrylu je materiál cvar. Je to stejný akryl, ale tvrzený jemně rozptýlenými křemennými čipy. Výrobky vyrobené z takových surovin jsou odolnější a odolnější vůči různým druhům nárazu než akrylové modely, ale náklady na takovou sanitární keramiku jsou ve vyšší cenové kategorii..

Hnědý design

Obklad z keramických obkladů

Budget Choice – ocelová vana

Používání ocelových lázní má dlouhou historii. Téměř všechny technologické vlastnosti ocelových výrobků jsou mezi vlastnostmi litinových a akrylových modelů. Mezi výhody ocelových výrobků patří:

 • relativně nízká hmotnost (asi 30 kg), snadná přeprava a instalace;
 • pevnostní charakteristiky jsou vyšší než u akrylových výrobků, ale nižší než u litiny;
 • demokratické náklady fungují jako hlavní kritérium pro mnoho kupujících (mezi rohovými modely je to ocelová vana, která bude na moderním trhu nejlevnější).

Oválný vepsaný v rohu

Kompaktní vana

Existuje několik nevýhod ocelových výrobků, ale mohou se stát rozhodujícími při výběru rohové vany:

 • hlasitý zvuk, kterým trysky vody dopadají na povrch vany, když je nádrž vytočena;
 • mnohem nižší tepelně izolační výkon ve srovnání s litinovými a akrylovými modely;
 • pro ocelový výrobek je nezbytná vysoce kvalitní zvukově izolační a tepelně izolační vrstva.

Originální koupel

V tradičním designu

Smalt, který se nejčastěji používá k zakrytí ocelových modelů, může při nesprávném zacházení časem ztmavnout a dokonce prasknout. To lze ale snadno napravit nanesením nového nátěru na misku. Na pozadí nízkých nákladů lze nevýhody ocelových modelů vynechat.

Aktivní využití čtyřúhelníkových tvarů

Originální obložení vany

Rozhodujeme o tvaru potrubí, které lze integrovat do rohu místnosti

Při výběru rohové vany prodejci nejčastěji nabízejí výrobky vyrobené ve formě kruhového sektoru. Do rohu místnosti je však možné integrovat jak obdélníkovou, čtvercovou, tak mnohostěnovou vanu. A dokonce i v těchto několika typech forem instalatérských výrobků existují variace v provedení – jasná geometrie nebo hladké linie, ohyby, další prvky (boky, malé plošiny).

Mnohostranná koupel

Kompaktní, ale prostorná volba

Rohové koupele jsou aktivně inzerovány výrobci. A hlavním argumentem v jejich společnostech je, že rohový model instalatérství může výrazně ušetřit užitečný prostor koupelny, protože roh je nejméně využívaným místem v užitkové místnosti. Tuto tezi lze považovat za správnou pouze částečně. Rohový model je opravdu schopen kompaktně zapadnout do rohu i malé místnosti. Ale pokud porovnáme množství prostoru obsazeného obdélníkovou vanou a rohovou vanou, pak úsporná výhoda není na straně druhé..

V kombinaci s úložnými systémy

Stavíme v obdélníkové lázni

Rohové vany prodávané v kategorii «kompaktní» a «Standard», obvykle mají «zpoždění» ve velikostech od obdélníkových modelů asi o 20 cm. Pokud si koupíte vanu dlouhou 170 cm, pak získáte kontejner, jehož užitný prostor není větší než jeden a půl metru.

Sněhobílý obrázek

Paleta přírodních odstínů

Můžete také porovnat obsazenou plochu obdélníkové a rohové vany:

 • obdélníkový – standardní délku vynásobíme šířkou 1,5×0,7 = 1,05 m2;
 • úhlové – provádíme stejné manipulace, ale používáme koeficient zodpovědný za polovinu trojúhelníku (tvar lázně je ve formě sektoru) – 1,7×1,2 / 1,4 = 1,45 m2.

Obdélníková vana v rohu

Sněhově bílá obdélníková verze

Z výsledků je patrné, že koupelna rohové úpravy stále zabírá užitečnější prostor užitkové místnosti. Pokud je vaše koupelna velmi skromná a chcete použít spíše vanu než sprchový kout, bylo by vhodnější koupit obdélníkový model. Ale v přítomnosti středních a velkých místností pro vodní procedury může rohový model nejen uspokojit všechny potřeby majitelů pro relaxaci a omývání, ale také se stane klíčovým prvkem interiéru, jeho dekorací.

Úspěšná integrace

Koupelna v šedých tónech

Jednou z hlavních výhod rohové vany je rozmanitost modelů – každý majitel domu si může najít svou nejlepší možnost. Hladké křivky, originální designová řešení – rohová koupelna přestává být pouze instalatérským zařízením a stává se ústředním bodem místnosti, na které závisí výběr všech ostatních interiérových prvků.

V rohu prostorné místnosti

Neobvyklé provedení

Jedním z nejpopulárnějších typů modelů pro rohové vany je instalatérství ve formě kruhového sektoru – dvě stejné strany jsou spojeny obloukem. Hladkost forem přináší harmonii do interiéru koupelny a majitelé dostávají poměrně prostornou nádrž na vodní procedury v sedící a sklopné poloze.

Rohový koupelnový sektor

Koupelna v čokoládových tónech

Jednou z variací na sektorové téma v řadě rohových van je výrobek, ve kterém je jedna strana mnohem delší než druhá. Vana by měla tvar pravoúhlého trojúhelníku, nebýt plynulého spojení obou stran podél oblouku. U některých místností (vše závisí na velikosti a rozmístění zbytku instalatérských a úložných systémů) právě tyto modely pomáhají využívat nejefektivněji využitelný prostor. Je snadné sedět v takové nádrži, plně natáhnout nohy a pohodlně provádět vodní procedury..

Neobvyklý tvar

U koupelen středních a velkých rozměrů může být úspěšnou akvizicí rohová vana ve tvaru mnohostěnu (takových ploch je obvykle pět) s ostrými nebo zaoblenými rohy. Vany tohoto tvaru jsou dostatečně prostorné, takže vodní procedury zvládnou i dva lidé. Originální forma a design budou ozdobou interiéru moderního užitkového prostoru.

Mnohostranný rohový model

Sterilní bílá koupelna

S mramorovým povrchem

V klasickém designu

Obdélníková sanita s jedním zaobleným rohem je efektivně integrována do rohu koupelny. Takové písmo poskytuje o něco méně užitečnou kapacitu než standardní obdélníková vana, ale zároveň vypadá originálně a nezpůsobuje otlaky na ostrých hranách produktu..

Se zaoblenými hranami

Tvar, který lze snadno integrovat do rohu

Se zaoblenými rohy

Interpretace na téma obdélník

Prostorná koupel

V bílé

Čtvercové modely nejsou o nic méně účinné, když jsou integrovány do rohu místnosti. V tomto případě může mít pouze rám struktury tvar čtyřúhelníku, zatímco samotná mísa je prezentována v kulatém tvaru. Podobná situace je u obdélníkových rámečků a oválných písem, které jsou do nich zapsány..

Vanový obklad s keramikou

V béžových tónech

Oválná vana v rohu místnosti

Sněhobílá užitková místnost

Ostré rohové vzory

Kruhová nebo oválná mísa může být také zapsána do rámu vany ve tvaru mnohostěnu. Současně se snižuje užitečná kapacita nádrže, ale snadné použití a atraktivní vzhled tuto nevýhodu vymazávají..

Praktický přístup

Do rohu místnosti lze paradoxně zabudovat i kulatou nebo oválnou vanu. Samotné písmo může mít jakýkoli tvar, důležitá je pouze funkce uspořádání rámce struktury. Například pro koupelny s arkýřem (v soukromých domech a to je možné) může být takový model darem z nebes..

Vana z arkýře

Oval dýhovaný

Kompaktní rozložení

Tvar rohové vany musí být samozřejmě v souladu se zbytkem interiéru. Instalatérské a skladovací systémy s plynulými liniemi jsou perfektním doplňkem sektorové, oválné nebo kruhové vany nebo nádrže se zaoblenými rohy. Pro obdélníkovou nebo čtvercovou koupel jsou vhodná instalatérská zařízení a úložné systémy se stejnými jasnými liniemi a tvary..

Hi-tech styl

Silné linie a tvary

Obdélníkové tvary pro moderní styl

Efektivní integrace rohové vany do moderních interiérů

Samotná akrylátová rohová vana má krásné tvary, křivky a hladké linie, často jsou návrhy doprovázeny různými nárazníky, prohlubněmi a prohlubněmi. Nemá smysl skrývat takovou misku před očima pomocí obrazovek nebo obložení keramickými dlaždicemi. V každém případě nelze prostor pod nádrží nijak využít, pokud jeho vnitřky neobsahují zařízení pro vytváření hydromasáže, osvětlení a další doplňkové možnosti.

Velká akrylátová rohová vana

Tradiční rohová koupel

Kontrastní interiér

Fasádu rohové vany často návrháři a jejich zákazníci překrývají obklady. Zpravidla se vyrábí malá platforma (obvykle ze stejného materiálu jako deska umyvadel), do které lze integrovat mixér a další instalatérské příslušenství. Při pohledu na fasádu vany odborníci doporučují opustit pozorovací okno nebo zajistit otevření dveří. Během opravy si můžete být jisti provozuschopností všech komunikací, ale časem mohou inženýrské systémy selhat a je lepší mít k nim přístup, aniž byste zničili čelní fasádu.

Harmonický design místnosti

Koupelnový schod s vysokými stranami

V jednom barevném schématu

Fasádu rohové vany je možné obložit nejen keramickými obklady nebo mozaikami, ale také materiálem, ze kterého jsou vyrobeny úložné systémy vaší koupelny. Výsledkem je neuvěřitelně harmonický obraz celé místnosti, ve kterém jsou prvky nábytku dokonale vzájemně kombinovány..

Fasádní úpravy pro zařizování Dřevěný obklad

Harmonický design koupelny

V pastelových barvách

V závislosti na hloubce rohové vany a na tom, zda jsou mezi majiteli starší lidé, kterým je obtížné překročit vysokou stranu sociálního zařízení, může být fasáda písma vybavena schůdkem. Je však důležité pochopit, že v tomto případě již nebudete moci kontrolovat provozuschopnost interní komunikace..

Do vany na schodech

V modrých tónech

Klasická koupelna

Zde je příklad, jak lze fasádu rohové vany obložit velmi jemnými mozaikovými dlaždicemi. Výhodou keramické mozaiky je, že je schopna zopakovat všechny hladké křivky struktur a vytvořit spolehlivý a vizuálně atraktivní obklad, který chrání povrchy před vlhkostí a různými druhy vlivů.

Fasádní obklad s mozaikami

Mozaika jako dekorace