Pomysły

Dlaczego wybór dobrego materaca jest ważny

Od dzieciństwa znamy bajkę o księżniczce, która musiała spać na dziewięciu materacach i pierzach, pod którymi umieszczono groszek. Legenda głosi, że to przez mały groszek księżniczka nie przespała całej nocy, a może biedak został po prostu położony na starych, niewygodnych materacach? Jedną trzecią życia spędzamy we śnie i oczywiste jest, że czas na odpoczynek i regenerację sił należy spędzać w komfortowych warunkach..

Spanie i odpoczynek na niewłaściwym materacu, który nie jest dla Ciebie odpowiedni, może powodować nie tylko uczucie zmęczenia, ale także ból. Jeśli materac nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla ciała, jesteś zmuszony zasypiać w niewłaściwej pozycji, w efekcie mięśnie napinają się, kręgosłup jest niewygodny i wszystko kończy się bólem dolnej części pleców.

Czasami spanie na nieudanym materacu nie prowadzi do bolesnych wrażeń (przynajmniej od razu), ale po «rekreacja» na takim produkcie ma się wrażenie, że nie było odprężenia, że ​​całą noc rozładowywałeś wagony, nosiłeś worki.

Kiedy nadejdzie czas wymiany materaca?

International Sleep Association twierdzi, że materac dobrej jakości może wytrzymać 7-10 lat. Ale oprócz wieku są jeszcze inne cechy, które wpływają na stopień zużycia materaca. Dlatego musisz zmienić materac, jeśli:

  • czujesz sprężyny, kiedy się na nim kładziesz;
  • przetaczasz się w kierunku środka łóżka podczas snu;
  • słyszysz głośny trzask lub inne rodzaje dźwięków, kiedy się przewracasz;
  • materac mocno się kołysze, jeśli poruszasz się po jego powierzchni;
  • metalowe części ramy są filcowane, a na tkaninie widoczne ślady silnego zużycia.

Jaki materac wybrać – ze sprężynami czy bez

Szeroką gamę nowoczesnych produktów do spania można z grubsza podzielić na dwie kategorie – materace sprężynowe i produkty z wypełnieniem bez sprężyn.

Jedna z głównych zalet materac sprężynowy to akceptowalny koszt i dobre właściwości ortopedyczne. Wszystkie materace tego typu są klasyfikowane według kształtu, sposobu splotu i rozmieszczenia sprężyn. Z kolei sprężyny różnią się ilością zwojów – im więcej, tym większa elastyczność i sprężystość, a co za tym idzie łatwość użytkowania materaca.

Obecnie popularne są materace z ciągłym tkaniem, których sprężyny mają 4-5 zwojów. Takie produkty można nazwać dość mocnymi i trwałymi. Ale w produkcji takich materacy do łóżek podwójnych stosuje się sprężyny o dużej średnicy, co nieco zmniejsza ich właściwości ortopedyczne. Jednak stosunkowo niska cena może być kluczowym czynnikiem przemawiającym za wyborem właśnie takiego materaca..

Droższy, ale jednocześnie wytrzymały i wygodny w użytkowaniu materac – z niezależnym blokiem sprężynowym (jego sprężyny mają od 6 do 9 zwojów). Doskonałe właściwości ortopedyczne i absolutna cisza sprawiają, że ten rodzaj materaca jest jednym z najlepiej sprzedających się materacy, pomimo stosunkowo wysokich kosztów..

Dzięki konstrukcji można uniknąć niepotrzebnego hałasu podczas włączania takiego materaca – każda sprężyna znajduje się w osobnej torbie, pokrowcu.

Istnieją modele materacy, których konstrukcja przewiduje połączenie niezależnych bloków sprężynowych i sprężyn o ciągłym splocie (nazywane są również dwuwarstwowymi). Obracając materac można wybrać poziom twardości podparcia.

Jeśli masz problemy z kręgosłupem, to materac bez sprężyn – Twój wybór. Również ten rodzaj materaca polecany jest do stosowania dla dzieci od pierwszych dni życia. Możliwość równomiernego rozłożenia ciężaru osoby leżącej na materacu, całkowity brak hałasu i skrzypienia, doskonałe walory estetyczne przekonują wielu naszych rodaków do dokonania wyboru na korzyść właśnie takich produktów.

Jeden materac może zawierać bloki różnego rodzaju wypełniaczy – takie podejście pozwala obniżyć koszt produktu bez uszczerbku dla jego walorów estetycznych i ortopedycznych. Jako wypełniacz można użyć:

  • kokos;
  • lateks;
  • guma piankowa;
  • Końskie włosy;
  • wodorost.

Nowoczesne modele materacy bez sprężyn uważane są za wygodniejsze i wygodniejsze pod względem ortopedycznym.

Kilka wskazówek dotyczących zakupów: