Pomysły

Drzwi wewnętrzne – aktualne pomysły na nowoczesne wnętrze

Oczywiście dla współczesnego właściciela mieszkania lub domu prywatnego drzwi wewnętrzne to nie tylko element wnętrza, który pozwala stworzyć pewną izolację jednego pomieszczenia od drugiego, to także dekoracyjny element wizerunku całego mieszkanie. A kwestia wyboru tego tak ważnego i funkcjonalnego mebla przestaje być prosta, gdy konsument ma do czynienia z ogromnym asortymentem nowoczesnych sklepów, w których drzwi prezentowane są w szerokim przedziale cenowym, wariantach wzorniczych, wykonanych z różnych materiałów i wszelkiego rodzaju rozwiązań kolorystycznych. Otóż ​​możliwość wykonania drzwi na indywidualne zamówienie całkowicie zaciera granice wyboru tego mebla. Więc jakie drzwi wybrać według koloru? Który projekt powinieneś preferować, aby nie naruszać ogólnego stylu projektowania? Jak znaleźć praktyczną, ale niedrogą opcję? Uporządkujmy to w kolejności.

Niezwykłe drzwi wewnętrzne

Dobór kształtu, wielkości i rodzaju konstrukcji drzwi wewnętrznych

Przede wszystkim na wstępnym etapie planowania remontu należy zwrócić uwagę na wybór drzwi do domu. Nawet jeśli wszystkie drzwi w Twoim lokalu mają standardowe wymiary, musisz się o to wcześniej zadbać, aby nie szukać skrzydła o niestandardowych wymiarach ani zamawiać indywidualnej produkcji (co będzie wiązało się nie tylko z dodatkowymi koszty, ale także wydłużają czas naprawy).

Drzwi do nowoczesnego wnętrza

Drzwi z wstawkami szklanymi

Naturalny kolor

Jeśli mówimy o szerokości drzwi dla drzwi jednoskrzydłowych, to ich rozmiary są zwykle prezentowane w standardowych 60, 70, 80 i 90 centymetrach. Ale wysokość skrzydeł drzwiowych ostatnio zmieniała się u różnych producentów. Nie tak dawno trudno było znaleźć drzwi o wysokości większej niż 2 m, ale teraz jest wiele takich opcji – 2 m i 10 cm, 2 m i 20 cm. Projektanci zalecają stosowanie drzwi wewnętrznych nietypowych wysokość dla wzroku «podnoszący na duchu» sufity. Jeśli Twoje potrzeby nie mieszczą się w ramach standardowych rozmiarów, musisz wcześniej przygotować drzwi do drzwi, które lubisz, lub poszukać drzwi do istniejących konstrukcji.

Kontrastowa wydajność

Śnieżnobiały obraz

Drzwi do łazienki

Oczywiście na współczesnym rynku drzwi wewnętrznych jest wystarczająco dużo firm, które wykonają produkt zgodnie z Twoim rozmiarem i indywidualnym projektem. Takie płótno nie tylko idealnie wpasuje się w istniejący obraz wnętrza, ale może również stać się jego atrakcją dzięki ekskluzywnemu wykonaniu. Ale będziesz musiał zapłacić za indywidualne podejście. Mimo to większość kupujących woli kupować drzwi wewnętrzne z asortymentu sklepu..

Drzwi szklane z metalową ramą

Łukowe górne drzwi

Łukowe drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi łukowe w ciemnym designie

Z punktu widzenia podziału drzwi ze względu na rodzaj konstrukcji najbardziej popularne wśród naszych rodaków są drzwi jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe wahadłowe. Znajomy design i sposób działania przejmuje modne propozycje – skrzydła uchylne lub półobrotowe.

Drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi o niestandardowej wysokości

Śnieżnobiałe drzwi dwuskrzydłowe

Zgadzam się, że drzwi skrzydłowe w stanie otwartym zajmują dużo przestrzeni użytkowej w pomieszczeniu, a do samego otwarcia wymagana jest pewna ilość miejsca. W małych pomieszczeniach projektanci sugerują stosowanie odmian drzwi przesuwnych. Pierwszym sposobem na stworzenie takiej konstrukcji jest umieszczenie skrzydła drzwi pomiędzy dwoma szynami przymocowanymi do sufitu i podłogi. W efekcie otrzymujemy skrzydło drzwi przesuwnych, działające na zasadzie drzwi przedziałowych. Ostatnio ta metoda tworzenia izolacji pomieszczenia została uproszczona do pojedynczej szyny wiszącej lub trójnogu, które mocuje się do ścian nad drzwiami. W ten sposób można zaoszczędzić miejsce w małych pomieszczeniach, ale ważne jest, aby zrozumieć, że meble lub inne elementy wyposażenia wnętrz nie mogą być instalowane blisko ściany w miejscu, w którym porusza się skrzydło drzwi..

Drzwi do pralni

Drzwi przesuwne do łazienki

Niezwykłe wybory kolorów

Drzwi przesuwne są ostatnio nie mniej popularne. Głównym zadaniem takiego projektu, oprócz jego głównej funkcji izolowania pomieszczeń, jest oszczędność miejsca. Drzwi wsuwają się w specjalnie zaprojektowaną skrzynkę kartonowo-gipsową lub bezpośrednio w ścianę. Dzięki temu płótno nikomu nie przeszkadza i nie zajmuje miejsca w małym pomieszczeniu..

Drzwi w naturalnych odcieniach

Przed wejściem do salonu

Praktyczny projekt

Drzwi dwu- i trzyskrzydłowe, składane jak harmonijka, mogą być najlepszą opcją do pomieszczeń, w których nie ma możliwości zamontowania konstrukcji przesuwnych, ale istnieje potrzeba zaoszczędzenia miejsca.

Z lustrzanymi wstawkami

Z mechanizmem typu

Inną konstrukcją drzwi wewnętrznych, której nie można pominąć, są drzwi stelażowe. Różniąc się nie tyle rodzajem otwierania, ale samym swoim wyglądem, takie drzwi znajdziemy przy wejściu do salonu, który pełni jednocześnie funkcję biblioteki lub gabinetu. Drzwi z otwartymi półkami są najczęściej używane do przechowywania książek i dlatego mają dość dużą wagę, co komplikuje nie tylko całą konstrukcję, ale również wymaga pewnych właściwości od okuć.

Drzwi regałowe

Drzwi z otwartymi półkami

Materiał wykonania – wybór z referencją finansową

Wybór materiału do wykonania drzwi wewnętrznych zależy bezpośrednio od Twoich możliwości finansowych. Oczywiście styl aranżacji pomieszczeń, specyfika ich funkcjonalności (kuchnia, łazienka czy toaleta) są również kryteriami wyboru materiału do wykonania drzwi, ale nie odgrywają decydującej roli..

Tradycyjny występ

Z dekoracyjnymi wstawkami ze szkła

Model uniwersalny

Wkładki ze szkła falistego

Obecnie można wyróżnić następujące rodzaje materiałów do produkcji paneli drzwi wewnętrznych:

  • Drzwi z płyty pilśniowej to najpopularniejsza opcja, przystępna cenowo i z szerokim asortymentem. Zaletą takich drzwi jest ich niska waga i łatwość użytkowania. Ale jeśli mówimy o trwałości użytkowania, to takie modele są na ostatnim miejscu;
  • Płótna MDF kosztują więcej niż produkty z płyt pilśniowych, ale wynika to z ich wysokiej wytrzymałości i niezawodności. Takie drzwi wewnętrzne można stosować w pomieszczeniach o ponadprzeciętnej wilgotności. Płótna zapewniają doskonałą izolację akustyczną;
  • Produkty z litego drewna to ponadczasowa klasyka wszelkich elementów wyposażenia wnętrz. Takie drzwi nie są tanie, ale mogą służyć przez dziesięciolecia (drewniane drzwi mogą zostać odziedziczone przez młodsze pokolenie, jeśli są odpowiednio używane). Producenci często używają lekkiego i niedrogiego drewna (na przykład sosny) jako podstawy drzwi i pokrywają je okleiną z bardziej szlachetnych gatunków. W ten sposób można obniżyć zarówno koszt, jak i wagę produktu..

Drzwi MDF

Dopasowanie koloru podłogi

Wszystkie te opcje dla drzwi wykonanych z różnych materiałów mogą być prezentowane zarówno w formie półfabrykatu (panelu), jak i ze wstawkami szklanymi. Mówiąc o szkle, jako materiale do wykonania wypełnień drzwiowych. W nowoczesnych projektach projektowych coraz częściej można spotkać drzwi wykonane wyłącznie ze szkła, bez ościeżnic i profili. Takie projekty wyglądają lekko i świeżo, wprowadzają do wnętrza nie tylko motywy industrializmu, produkcyjności, ale także możliwość wizualnej ekspansji przestrzeni. Drzwi ze szkła hartowanego, bezpieczne dla człowieka (nawet jeśli takie płótno pęknie, co nie jest łatwe, człowiek nie może zostać zraniony odłamkami ze względu na bardzo mocną folię ochronną) praktycznie nie przeszkadzają w przenikaniu światła, co pozwala zachować iluzję przestrzeni nawet przy odizolowanych lokalach.

Do klasycznego wnętrza

Do przenikania światła słonecznego

Solidne drewno

Opcja neutralna

Paleta kolorów – decydowanie o odcieniach

Wybór koloru skrzydeł drzwiowych nie jest łatwym dylematem. Z jednej strony nie ma sztywnych reguł w tym zakresie, z drugiej chciałbym widzieć we własnym domu harmonijne połączenie wszystkich elementów wnętrza. Drzwi montujemy nie na rok, a często na dziesięciolecia, dlatego ważne jest, aby do wyboru tego elementu wnętrza podchodzić z całą odpowiedzialnością. W pierwszej kolejności należy zdecydować, czy chcesz, aby skrzydła wtapiały się w ogólną kolorystykę pomieszczenia, czy też stały się akcentem we wnętrzu?

Harmonijne kombinacje

Kontrast na białym tle

Możesz podążać ścieżką wykluczenia. W zależności od powierzchni lokalu i stopnia doświetlenia można wykluczyć ciemne opcje wykonania paneli drzwiowych, które wizualnie podkreślą skromną skalę domu. Eksperci polecają lekkie drzwi nie tylko do małych i słabo oświetlonych pomieszczeń, ale także jako wszechstronną opcję projektową, którą można łatwo łączyć z prostymi i lakonicznymi wykończeniami, minimalistycznym designem i nie przyciągającą uwagi, pozostawiając możliwość przejęcia dominacji przez inne elementy wyposażenia wnętrz. miejsce..

Lekkie drzwi – uniwersalna opcja

Dla śnieżnobiałego wzoru

W śnieżnobiałym przedstawieniu

W jasnym wnętrzu

Ale projektanci będą mogli powiedzieć o kilkunastu powodach zastosowania ciemnych paneli drzwiowych we wnętrzu. A jedną z pierwszych będzie cecha stylistyczna. W przypadku wielu stylistów konieczne jest tworzenie kontrastowych, akcentujących elementów, które nie tylko przyciągają uwagę, ale także nadają wnętrzu wyrazistości, nadają rygoru i konstruktywności.

Drzwi w ciemnym kolorze

Ciemne płótna przesuwne

Brutalność ciemnych drzwi

Akcent na skrzydle drzwi

Wiele osób woli dobierać skrzydła drzwiowe do koloru podłogi. Ta metoda tworzenia harmonijnego obrazu pomieszczenia działa, jeśli podłoga we wszystkich pomieszczeniach mieszkania lub domu jest taka sama, przynajmniej w kolorze (w kuchni i przedpokoju mogą to być płytki, w innych pomieszczeniach jest laminat, parkiet lub linoleum).

Drzwi w kolorze laminatu

Dopasowanie koloru podłogi

Innym sposobem na stworzenie przyjemnego wyglądu kombinatoryki jest połączenie koloru skrzydeł drzwi z głównymi meblami – dużymi szafami lub całymi zestawami słuchawkowymi. Ta metoda nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, przynajmniej na dłuższą metę. W końcu fasady szafek lub innych zestawów mebli możesz wymienić znacznie wcześniej, niż zdecydujesz się na zmianę drzwi wewnętrznych..

Drzwi w kolorze regału

Kombinatoryka kolorów drzwi i elewacji

W połączeniu z paletą mebli

Technika projektowania, w której drzwi w pomieszczeniu wyglądają dokładnie tak samo jak elewacje szaf lub garderoby, pozwala stworzyć harmonijny obraz pomieszczenia. Drzwi do pokoju i szafy mogą różnić się wielkością, ale stylistyka i dobór kolorów muszą się zgadzać.

W jednym kolorze

Harmonijne rozwiązania kolorystyczne

Śnieżnobiałe powierzchnie

Jeśli jasne ściany i nie mniej neutralne skrzydła drzwiowe nie są w Twoim stylu, jeśli potrzebujesz jasnego, kolorowego akcentu we wnętrzu, to drzwi do pokoju są w stanie sprostać temu zadaniu. Jasne drzwi mogą być jedynym akcentem lub zachować tonację kluczowego mebla, ale w tym przypadku konieczne jest dokładne dopasowanie tonu.

Jasny akcent we wnętrzu

Drzwi jako element dekoracyjny

Akcent na skrzydle drzwi

Projekt drzwi mieszkalnych – kalejdoskop pomysłów

Możliwości wykonania skrzydeł drzwiowych jest bardzo dużo – znacznie więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ogólnie rzecz biorąc, przy wyborze projektu drzwi nie ma jasnych zasad i tabu, z wyjątkiem jednego. Jeśli wszystkie drzwi wewnętrzne przechodzą do jednego wspólnego pomieszczenia – holu lub holu wejściowego, wspólnego korytarza, to wykonanie wszystkich skrzydeł drzwi powinno być w ogólnej koncepcji. Mogą być wykonane z różnych materiałów (np. drzwi do łazienki muszą być bardzo odporne na wilgoć), ale nadal wyglądać tak samo. To samo dotyczy rozmiarów – drzwi mogą mieć różną szerokość (zazwyczaj drzwi do łazienki i kuchni są węższe niż otwory prowadzące do innych pomieszczeń), ale muszą mieć tę samą wysokość, aby nie zakłócać harmonii ogólnego pomieszczenia.

Identyczne rozwiązania dla wszystkich pomieszczeń

Kompozycja z drzwi w przedpokoju

Wewnątrz z dostępem do kilku pomieszczeń

Istnieje wiele uniwersalnych opcji wykonania drzwi, które można organicznie dopasować do każdego stylu dekoracji wnętrz (poza bardzo nietypowymi, awangardowymi). Lekkie drzwi bez dekoru są w stanie harmonijnie prezentować się w niemal każdym wnętrzu, w zróżnicowanej palecie kolorystycznej. Ale ciemne drzwi dowolnego projektu są bardziej rygorystyczne, bardziej konstruktywne. Ciemne drzwi dodadzą szacunku, ale także «wskazać» od wielkości pomieszczenia – jeśli twoje pokoje są skromne, a sufity niskie, nie ma sensu podkreślać tego faktu. Naturalny wzór drewna z czerwonawymi odcieniami harmonijnie wpasowuje się w wiele opcji stylistycznej aranżacji lokalu. Łatwo łączyć go z meblami z tej samej grupy kolorystycznej, różniącymi się odcieniami i rozcieńczyć jasnymi powierzchniami..

Drzwi przesuwne do sufitu

Skup się na ciemnych drzwiach

Neutralny model drzwi

Wszelkie wstawki dekoracyjne pomagają nie tylko urozmaicić projekt skrzydła drzwiowego, ale także stylistycznie połączyć je z innymi elementami wnętrza. Wstawki ze szkła przezroczystego lub matowego wizualnie sprawiają, że projekt jest lżejszy i ciekawszy. W ten sposób otrzymujesz pewną ilość światła przenikającego przez szklany wystrój. Jeśli chcesz zachować prywatność pomieszczenia, wybierz szkło matowe lub faliste, możliwe jest również zastosowanie dekoru szklanego z nadrukiem fotograficznym (jeśli nadruk nie jest sprzeczny z ogólnym stylem wnętrza).

Ciemne drzwi z matowym szkłem

W czerni

Z dostępem do tarasu

Przezroczystość drzwi do łazienki

Ozdobna wstawka z nadrukiem

Zdarza się, że samo skrzydło drzwi jest obiektem sztuki, dziełem sztuki użytkowej. W tym przypadku reszta wnętrza zbudowana jest wokół tego elementu wnętrza, podporządkowując sobie wykończenie, wyposażenie i wystrój. Z reguły takie drzwi są robione na zamówienie, najczęściej wykonywane są ręcznie..

Unikalny design

Orginalny wzór