Pomysły

Jak zrobić akwarium własnymi rękami? Warsztaty krok po kroku i wytyczne projektowe

Z roku na rok akwaria znów stają się coraz bardziej popularne. Nie jest to zaskakujące, ponieważ takie projekty są nie tylko stylowym elementem dekoracyjnym każdego pomieszczenia, ale także pomagają pozbyć się negatywnych emocji. Dla mieszkańców dużych miast jest to najbardziej istotne. Akwarium można kupić w prawie każdym sklepie specjalistycznym, ale miłośnikom rękodzieła sugerujemy, aby robili je sami. Nie wymaga to specjalnej wiedzy ani kosztownych materiałów, ale zdecydowanie musisz zaopatrzyć się w cierpliwość.
63 72

Akwarium: warsztaty krok po kroku dla początkujących

Jak wspomniano powyżej, nie jest konieczne posiadanie specjalnych umiejętności, jeśli planujesz zrobić akwarium własnymi rękami. Na początek wystarczy zakupić niezbędne materiały, a mianowicie:

  • szkło;
  • plik;
  • silikon;
  • nożyce;
  • taśma izolacyjna;
  • alkohol.

Często w każdym sklepie z narzędziami można poprosić o wycięcie szkła specjalnym narzędziem. Dlatego przed pójściem na zakupy oblicz wszystkie wymiary przyszłego akwarium. Po wybraniu wszystkich materiałów możesz bezpiecznie rozpocząć pracę. Najpierw przetwarzamy krawędzie szkła każdego przedmiotu..

1

Wszystkie półfabrykaty układamy na powierzchni roboczej, jak pokazano na zdjęciu. Części, które będą się sklejać, muszą być czyste, dlatego przecieramy je alkoholem.

2

Kolejnym krokiem jest nałożenie silikonu. Zwróć uwagę na schemat, na którym zaznaczono linie aplikacji tego materiału..

3

Dla niezawodności mocujemy ściany taśmą elektryczną i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Możesz również lekko docisnąć boki do spodu, aby uwolnić powietrze z silikonu..

4

Po solidnym zamocowaniu detali nakładamy silikon od wewnątrz na wszystkie złącza. Pozostawiamy strukturę do wyschnięcia.

5

Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko jest mocno naprawione, zalecamy nie spiesz się. Lepiej zostawić konstrukcję na co najmniej kilka dni. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że akwarium nie zacznie płynąć i nie rozpadnie się..

6

Wypełniamy go wodą i różnymi elementami dekoracyjnymi. Jak widać, w tym przypadku akwarium posłuży jedynie jako stylowa, oryginalna szafka nocna..

7

Ci, którzy marzą o stworzeniu niesamowitego świata w akwarium, powinni zrobić to trochę inaczej. Oczywiście na początek wykonujemy przybliżony schemat na papierze i obliczamy parametry projektowe. Dopiero potem możesz bezpiecznie iść na zakup materiałów..

dziewięć

W procesie pracy potrzebujemy:

  • półfabrykaty szklane;
  • taśma maskująca;
  • klej silikonowy;
  • nożyce.

dziesięć

Wszystkie okulary przyklejamy taśmą maskującą. Dzieje się tak, aby nie poplamić ich klejem. Takie prace przygotowawcze nie zajmują dużo czasu..

jedenaście

Od wewnątrz przyklej taśmę maskującą w niewielkiej odległości od krawędzi. Jest to konieczne, aby okulary były bezpiecznie przymocowane do siebie..

12

Na tej samej zasadzie sklejamy nie tylko końcową szybę, ale również przód i tył.

13

Przyklejamy szybę, która będzie dnem akwarium ze wszystkich stron, jak pokazano na zdjęciu.

czternaście

Połóż książkę na blacie roboczym i umieść dno akwarium na górze. Na koniec nałóż niewielką kroplę silikonu i pozostaw na dwie godziny. Gdy jest jędrny, odetnij go ostrzem, pozostawiając niewielki występ. To na nim musisz skupić się w procesie nakładania silikonu. Należy pamiętać, że okulary nigdy nie mogą się dotykać. W przeciwnym razie akwarium po prostu pęknie po napełnieniu wodą..

15

Przyklejamy przednią szybę i naprawiamy ją słoikiem z wodą. Jest to konieczne, aby nie przechylał się do wewnątrz..

16

Następnym krokiem jest zamocowanie szyby końcowej. Bardzo ważne jest, aby był tylko pod kątem prostym. Dla bezpieczniejszego mocowania stosujemy taśmę maskującą..

17

Następnie naprawiamy drugie szkło końcowe. Ostatnią będzie tylna ściana akwarium. Bardzo ważne jest również przyklejenie taśmy maskującej. Pomaga mocniej trzymać szybę i nie pozwala jej wpaść do wnętrza akwarium..

osiemnaście

Po godzinie na wewnętrzne szwy można nałożyć dodatkowy silikon. Jest to szczególnie ważne, jeśli akwarium jest dość duże. Pozostawiamy na kilka dni, aż wyschnie..

1920

Usuń taśmę maskującą i napełnij akwarium wodą do góry. Dokładnie ją sprawdzamy iw przypadku wycieku wody osuszamy i osuszamy szew. Wypełniamy go silikonem i zostawiamy na kolejny dzień.

21

Dopiero potem ostrożnie umyj akwarium, napełnij je wodą, różnymi elementami dekoracyjnymi i, jeśli chcesz, przenieś do niego rybę.

22

Projekt akwarium: ogólne wytyczne

Oczywiście akwarium wygląda bardzo atrakcyjnie, nawet jeśli w procesie projektowania nie stosuje się żadnego schematu. Mimo to zalecamy uwzględnienie ogólnego stylu pomieszczenia, aby taka kompozycja naprawdę wyglądała harmonijnie..

73 74 75 76 77 78 85 87 93

Przed wyjazdem na zakupy należy również zdecydować, co konkretnie chcesz zobaczyć w akwarium: florę czy faunę? Faktem jest, że wszystkie żywe istoty są dość wymagające zarówno pod względem warunków środowiskowych, jak i sąsiadów. Dlatego jeśli nie przewidujesz tego momentu, możesz napotkać pewne problemy. Na przykład niszczenie roślinności lub agresywne zachowanie niektórych gatunków w stosunku do innych.

52 68 79 82 83 84 86 90

Jeśli chodzi o schematy składu akwarium, są tylko cztery z nich. Wypukły charakteryzuje się położeniem obiektów wolumetrycznych ściśle pośrodku. Oznacza to, że wielkość pozostałych części zmniejsza się w kierunku krawędzi akwarium. Z kolei wzór wklęsły zakłada dokładnie przeciwne położenie. Często wiele osób wybiera dla siebie schemat prostokątny, ponieważ oznacza to, że akwarium może być wypełnione przedmiotami o tej samej wielkości i wysokości. I oczywiście trójkątny wzór sprawia, że ​​wysokość wszystkich ozdób płynnie spada, tworząc figurę geometryczną..

50 51 53 54 60 65 66 67 70 95 99 100

Akwarium we wnętrzu

55 56 57 58 59 64 69 71

Tworzenie i projektowanie akwarium to naprawdę ekscytujące zajęcie, które spodoba się nie tylko dorosłym, ale także dzieciom. Wypróbuj ciekawe kombinacje, eksperymentuj z układami. To jedyny sposób na osiągnięcie naprawdę pięknego efektu..

2018-06-19_9-29-28