Pomysły

Kuchnia w stylu Bauhaus: ciekawe rozwiązania projektowe i przydatne wskazówki

Styl Bauhaus przeżywa renesans popularności we wszystkich dziedzinach twórczości: architekturze, sztuce, modzie, a także aranżacji wnętrz. Sekret jego popularności opiera się na trzech filarach:

 • minimalizm form;
 • fajna stylizacja;
 • funkcjonalność.

Kuchnie inspirowane kultowym nurtem modernistycznym charakteryzują się prostotą, geometrycznymi kształtami, a przede wszystkim funkcjonalnością. Styl jest ściśle związany z architekturą kubizmu i funkcjonalizmu. Połączenie materiałów o różnych fakturach – matowej z błyszczącą lub gładkiej ze strukturą – decyduje o wyglądzie wnętrza. Często mieszanka materiałów, takich jak drewno, beton i kamień, tworzy zdyscyplinowaną przestrzeń zachwycającą wyrafinowaną klasą.

Historia stylu Bauhaus

Bauhaus sięga lat 30. XX wieku, a pomysł stworzenia domów i wnętrz zaproponował niemiecki architekt Walter Gropius, który założył uniwersytet o tej nazwie w Weimarze. Z biegiem czasu Bauhaus przybrał formę stylu i sposobu na wyposażenie swojego najbliższego otoczenia w wewnętrzną przestrzeń pomieszczeń, w tym kuchni..

Styl Bauhaus, wciąż bardzo popularny, charakteryzuje się wszelkiego rodzaju cechami, które wpisują się w ideę współczesnego życia:

 • ostre linie;
 • duże okna;
 • przestronne pokoje;
 • zredukowany kształt, kolor i materiał.

Jednak niektóre kubiczne cechy Bauhausu nieco się postarzały od połowy XX wieku, ale dziś są poddawane pewnej rekonstrukcji. Zobacz galerię zdjęć, aby zobaczyć wiele transformacyjnych pomysłów na nowoczesną kuchnię.

Kuchnie modernistyczne: cechy stylu Bauhaus

Elementy dekoracyjne są ograniczone do minimum. Jedynymi dekoracjami są wbudowane uchwyty i lampy w chromowanych plafonach, przeszkleniach i naturalnych materiałach, które pasują do forniru lub drewnianej elewacji kuchni. Brak dodatków, a umiar i spójność koloru to siła wnętrza..

Nowoczesny design połączony z funkcjonalnością to główna cecha stylu Bauhaus. Nie ma miejsca na niepotrzebne i bezużyteczne drobiazgi i akcesoria. Wszystko powinno być proste i przejrzyste, a wnętrza lekkie. Styl ten nawiązuje do modernizmu i zyskał wielu zwolenników, którzy preferują prostotę..

Innowacyjne podejście do projektowania kuchni

Nowoczesne kuchnie nie są pozbawione nowoczesnych rozwiązań. Są wyposażone w inteligentną technologię i akcesoria. Innowacyjne rozwiązania obejmują:

 • szuflady z systemem cichego domykania;
 • systemy do organizowania wnętrz szafek;
 • mechanizmy do otwierania drzwi;
 • sortowniki odpadów czy energooszczędne oświetlenie.

Wnętrze nowoczesnego mieszkania można urządzić w stylu Bauhaus i uzupełnić industrialnymi dodatkami. W projekcie projektanci łączą stare z nowym. Opuszczony budynek nabiera nowego życia, we wnętrzu kuchni pojawia się nowoczesny design.

Nowoczesne mieszkanie – kuchnia industrialna

Dobrze, jeśli kuchnia ma duże okna, dzięki czemu będzie dobrze doświetlona. Podstawą całego pomieszczenia są płaskie ściany i szara podłoga. Wewnątrz monolityczną kuchnię można ozdobić na nowoczesnych surowych ścianach. Jasne wnętrze można uzupełnić elementami stalowymi i industrialnymi.

Układ kuchni często projektuje się w dwóch rzędach. Linia robocza to długi blat. Blat w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. To gablota meblowa, która również porządkuje całą przestrzeń roboczą. Jakość i wygląd zależą od funkcjonalności. Sprzęt AGD można zainstalować na ścianie. Szafka kuchenna może nie mieć wiszących szafek podwieszanych, a zamiast tego często można zobaczyć długą otwartą półkę na wysokości okapu kuchennego. Pięknie prezentuje się powierzchnia robocza, którą oświetla pasek świetlnych lamp zainstalowanych pod półką. Industrialne lampy wiszące z metalu dodają wnętrzu charakteru. Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem jest obecność stolików kawowych w kuchni. Wybierz jeden akcent w jasnych kolorach.

Pomysły na kuchnię Bauhaus

W nowoczesnym układzie w stylu Bauhaus nie można pominąć funkcjonalności, dlatego wszystkie akcesoria przechowywane w kuchni mają swoje przeznaczenie i nie mogą być jedynie funkcją dekoracyjną. Ponadto projekt jest dość budżetowy. Osoby preferujące takie przestrzenie cenią sobie minimalizm. Koncepcja wnętrza oparta na prostej formie mebli, kojącej kolorystyce i otwartej, oświetlonej przestrzeni, w połączeniu z osiągnięciami funkcjonalnego designu, tworzy Bauhaus.

Kuchnię Bauhaus charakteryzuje jasna kolorystyka oraz maksymalne uproszczenie form, oparte głównie na najprostszych geometrycznych kształtach, takich jak:

 • okrąg;
 • kwadrat;
 • stożek.

Pożądanym zjawiskiem jest powtarzalność elementów i przywiązanie do głównej palety kolorystycznej. Ten projekt zawiera wiele przeszkleń, chromowanych i stalowych wykończeń oraz prostych naturalnych materiałów, takich jak drewniana podłoga. Oparte na klasycznych zestawieniach kolorystycznych każde wnętrze w stylu Bauhaus jest proste i uniwersalne. Technika w tym projekcie nie może zawierać wielu dodatków i dekoracji.

Jak przerobić kawalerkę z kuchnią na styl Bauhaus?

Jadalnia, kuchnia i salon powinny mieć stosunkowo otwarty plan, który po remoncie może być jeszcze bardziej przestronny. Dzięki temu stara ścianka działowa nie będzie już pełnić roli wolnej ramy między salonem a jadalnią, a masywne drzwi zostaną zastąpione przesuwaną szklaną konstrukcją. Warto również wybrać meble nowoczesne i harmonijnie wpisujące się w innowacyjną architekturę..

W bardzo nowoczesnej kuchni nie są wymagane żadne większe zmiany. Ponownie, pełnoszklane okno od podłogi do sufitu zastąpi staromodną wersję wcześniej. Ponadto dużą lampę wiszącą i masywny okap można przekształcić w lżejsze modele, dzięki czemu pomieszczenie jest bardziej przestronne i przyjazne dla użytkownika..

Bauhaus jest idealny dla osób ceniących minimalizm. Surowość kształtów i kolorów sprawi, że pomieszczenie będzie funkcjonalne i uniwersalne. Ciekawe pomysły na kuchnię w tym stylistycznym projekcie prezentujemy w obszernej galerii zdjęć.