Pomysły

Nisza w salonie: pomysły projektowe i zdjęcia gotowych rozwiązań projektowych

Studiując trendy w modzie dotyczące dekoracji wnętrz salonu, można zauważyć, że taki element projektu, jak nisza w ścianie, jest dość powszechnym zjawiskiem. Podobny pomysł jest używany nie tylko jako projekt dekoracyjny. Za pomocą niszy można z powodzeniem ukryć istniejące defekty na ścianach, wyposażyć pomieszczenie w dodatkowe półki, uporządkować oświetlenie i wiele innych pomysłów. Nisza wykonana jest z reguły z płyt gipsowo-kartonowych lub może stanowić integralną część aranżacji salonu. W każdej z opcji proponujemy bardziej szczegółowe zapoznanie się z takim urządzeniem i omówienie jego przeznaczenia funkcjonalnego..

Nisza w salonie – co to jest

Taka designerska oprawa to niewielka konstrukcja wbudowana w ścianę, która pierwotnie była przewidziana w aranżacji pomieszczenia lub stworzona dodatkowo. Może być imitacją dowolnego kształtu geometrycznego, z podświetleniem, szczebelkami w postaci półek lub bez nich. Taki element sprawia, że ​​wnętrze jest bardziej oryginalne i ciekawe, a w zależności od głębokości wnęki można ocenić jej przeznaczenie. Nisze, które są integralną częścią salonu, mogą być wykorzystywane przez właścicieli według własnego uznania. Jeśli chodzi o nisze wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, można je umieścić przy dowolnej ścianie..

Jakie są nisze

Podobnie jak wiele innych wynalazków projektowych, nisze można odróżnić od siebie pod względem wyglądu i przeznaczenia. Idealnie pasują do każdego rodzaju wnętrza i bardzo skutecznie zmieniają ogólną atmosferę pomieszczenia. Nisza usytuowana poziomo będzie świetnym dodatkiem do małej ściany.

Zwyczajowo umieszcza się pionowe konstrukcje w pobliżu otworów okiennych..

Nisze znajdujące się przy podłodze służą do eksponowania kwiatów, figurek i innych akcesoriów w pomieszczeniach..

Jeśli chodzi o przeznaczenie niszy w salonie, w tej kwestii można je podzielić na dekoracyjne i funkcjonalne. Jak wiadomo, wzory dekoracyjne wyglądają atrakcyjnie i są harmonijnie połączone z gadżetami zaprojektowanymi do dekoracji pokoju, na przykład obrazami, fotografiami lub panelami. Inne rodzaje konstrukcji służą do rozmieszczania w nich mebli, wyposażenia i innych elementów..

Nisza z wbudowanymi półkami

Ten pomysł można nazwać najczęstszą opcją, która znajduje się we wnętrzu nowoczesnych salonów, ponieważ takie rozwiązanie pozwala nie obciążać pokoju dużą ilością mebli. Dodatkowo wnęka z półkami może mieć zupełnie inne rozmiary, głębokości i samą ilość półek. Taka konstrukcja szczególnie pięknie prezentuje się z zamontowanymi w górnej części lampami, których strumień światła służy do oświetlania zawartości wnęki i może stanowić dodatkowe źródło oświetlenia całego salonu.

Pod telewizorem

Innym popularnym rozwiązaniem projektowym jest umieszczenie we wnęce w salonie telewizora i innego sprzętu, na przykład sprzętu audio z głośnikami lub zestawu kina domowego. Ten pomysł wygląda bardzo kompaktowo, stylowo i nowocześnie. Taka propozycja pozwala nie zaśmiecać przestrzeni pokoju i odciąża właścicieli przewodów rozciągniętych na całym obwodzie salonu, które nie tylko przeszkadzają wszystkim domownikom, przyciągają zwierzęta, co stwarza dodatkowe problemy, ale również znacznie psuje ogólne wrażenie pokoju.

Pod szafką

Nisza na szafę to z reguły dość przestronna wnęka, która pozwala umieścić w niej wymaganą liczbę półek i przegródek do przechowywania różnych rzeczy, które są niezawodnie ukryte przed wzrokiem ciekawskich za pomocą drzwi. Niektórzy właściciele lokali kupują gotowe meble, odpowiednie pod względem wielkości, aby wypełnić niszę. Inni zamawiają szafki na zamówienie lub po prostu imitują obecność szafki, jak powiedzieliśmy powyżej. Szczególną uwagę w tym przypadku przykuwają drzwi z mechanizmem przesuwnym, co pozwala na dodatkową oszczędność miejsca.

Na sofę

Równie oryginalną propozycję można nazwać wykorzystaniem wnęki w salonie do zainstalowania w niej sofy. Może to być miniaturowy model, który z powodzeniem zajmuje miejsce w pobliżu jednej z krótkich ścian, lub odwrotnie, elegancki i przestrzenny produkt, który po prostu potrzebuje osobnego obszaru. Mile widziane wbudowane oświetlenie, obrazy lub zdjęcia na ścianach, a także wazony podłogowe, lampy podłogowe i inne akcesoria jako dodatek do mebli tapicerowanych..

Pomysły na projekt niszy salonu

Pomimo tego, że nisza w salonie może być pomysłem architektonicznym lub odwrotnie, być stworzona własnymi rękami, aby pięknie wyglądała we wnętrzu i spełniała wszystkie wymagania właścicieli, należy o nią zadbać jego dekoracja. I w tym przypadku projektanci proponują wykorzystanie wielu pomysłów, których wybór zależy wyłącznie od ogólnego stylu wnętrza, preferencji smakowych i wyobraźni właścicieli pokoju..

Dekoracja niszowa z tapetą

To rozwiązanie jest uważane za najtańsze i nietrudne do wdrożenia. Wystarczy wybrać tapetę odpowiednią do stylu salonu i wkleić nią dużą powierzchnię niszy. Jednocześnie tapety mogą mieć zupełnie inną fakturę, kolor i jakość..

Kamień dekoracyjny lub cegła

Zastosowanie tego typu materiałów pozwala uzupełnić wnętrze salonu nutami brutalności i pewnej surowości, co jest szczególnie ważne w przypadku loftu czy minimalizmu. Ten pomysł wygląda bardzo efektownie i z daleka przypomina kominek lub ścianę domu..

Tynk dekoracyjny

Pomysł udekorowania wnęki tynkiem dekoracyjnym daje właścicielom lokalu wiele możliwości. Taki materiał wspaniale imituje każdą powierzchnię, a wykwalifikowani rzemieślnicy mogą tworzyć na ścianie prawdziwe arcydzieła, od obszernych pejzaży po portrety. Takie dzieło sztuki stanie się nie tylko atrakcją całego salonu, ale także pozwoli stworzyć niepowtarzalne w swoim rodzaju wnętrze..

Lustro

Powierzchnie lustrzane we wnętrzu konkretnego pomieszczenia nie są już uważane za coś wyjątkowego, dlatego opcjonalnie można zaaranżować niszę w salonie z lustrem. Ten pomysł na projekt wygląda bardzo imponująco i pozwala wizualnie zwiększyć powierzchnię pomieszczenia..

Drewno lub laminat

Wszelkiego rodzaju detale drewniane lub podłogi laminowane w wystroju salonu nie są niczym niezwykłym. Oprócz wykorzystania takich materiałów do wykończenia podłogi lub ścian można je wykorzystać do dekoracji niszy. To rozwiązanie wygląda dość solidnie i praktycznie. W takim przypadku ważne jest, aby nisza nie wychodziła poza ogólny styl salonu..

Jak widać, taką konstrukcję jak wnęka w salonie można zastosować w wielu rozwiązaniach wnętrz. Jednocześnie w niektórych wersjach – otrzymasz doskonały dodatek dekoracyjny do ścian. W innych jest dodatkowa przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy lub ustawienia tam mebli i innych niezbędnych elementów wyposażenia. Zdjęcia przykładów aranżacji niszy w salonie, patrz poniżej.