Pomysły

Ogrodnictwo wertykalne – oryginalne rozwiązanie do projektowania przestrzeni

Oszałamiająco piękną, nowoczesną alternatywą dla uprawy roślin doniczkowych jest oczywiście ogrodnictwo wertykalne. Projektanci od dawna skupiają się na tego rodzaju wystroju, ponieważ ma on dość dużą liczbę zalet. Takie projekty wyglądają co najmniej świeżo, oryginalnie i dlatego zawsze przyciągają uwagę. Co więcej, teraz dosłownie każdy może to zrobić, nawet bez specjalnych umiejętności lub technologii. Wszystko jest tak proste, jak to tylko możliwe, jeśli zastosujesz ogólnie przyjęte zalecenia..

1 3 5 17 23

Zalety i wady ogrodnictwa pionowego

Przed zakupem niezbędnych materiałów do ogrodnictwa pionowego zalecamy zapoznanie się ze wszystkimi zaletami i wadami. Dzięki temu możesz dokładnie ocenić na ile odpowiednie jest takie rozwiązanie dla konkretnego mieszkania lub domku letniskowego..

2434 35 3732

Przede wszystkim zauważamy, że ogrodnictwo wertykalne, niezależnie od tego, czy będzie w mieszkaniu, czy na wsi, może znacznie zaoszczędzić miejsce. Dotyczy to zwłaszcza małych działek. W ten sposób terytorium będzie jak najbardziej zielone, zadbane i jednocześnie nie zagracone, jak w przypadku klombów i roślin w doniczkach..

38 39 40 41 42

Dodatkowo, jeśli takie rozwiązanie zostanie zastosowane na ścianie lub innej konstrukcji, wówczas wszelkie niedoskonałości można skorygować wizualnie. To jest naprawdę świetne, ponieważ pomaga znacznie zaoszczędzić budżet i połączyć całą wolną przestrzeń w jednym kierunku stylistycznym..

45 46 62 64 76

Wiele osób zauważa, że ​​dzięki ogrodnictwu wertykalnemu znacznie poprawia się mikroklimat. Oznacza to, że duża liczba roślin zielonych zwiększa poziom wilgotności, ale jednocześnie chroni przed działaniem słońca. Dzięki temu zarówno pomieszczenie, jak i otoczenie domu stają się wygodniejsze i bogatsze w tlen..

4372 48 49 51Nawiasem mówiąc, to rozwiązanie jest często wybierane do restauracji i lokali z otwartymi tarasami. Faktem jest, że z jego pomocą możesz podzielić przestrzeń tak prosto i szybko, jak to możliwe, bez konieczności przebudowy i napraw. A to, jak widzisz, jest bardzo wygodne w nowoczesnych warunkach..

4 osiemnaście trzydzieści 61 66 74

Jeśli chodzi o niedociągnięcia, jest ich bardzo niewiele. Pierwszy to oczywiście koszt konstrukcji. Często jest dość wysoka, ale należy mieć na uwadze, że bardzo na nią wpływa. Są to wybrane materiały, wymiary i zawartość. Z silnym pragnieniem możesz zrobić równie atrakcyjną i jednocześnie budżetową opcję własnymi rękami.

Należy zauważyć, że ogrodnictwo pionowe wymaga szczególnej troski. W końcu od tego zależy atrakcyjność projektu i trwałość..

53 56 68 69 71 75

Ogrodnictwo pionowe: główne typy

Zapewne wielu pamięta, że ​​szczególnie popularna była kiedyś uprawa winogron ozdobnych. Aby to zrobić, po prostu ciągnęli liny lub druty z dachu na ziemię. Z biegiem czasu winogrona rosły i uzyskano rodzaj pionowego ogrodnictwa. Dziś taka decyzja jest uważana za nieistotną. Zamiast tego projektanci proponują zwrócenie uwagi na bardziej nowoczesne rozwiązania. Są to różne projekty, które można kupić w wyspecjalizowanych sklepach lub wykonać samodzielnie. Wszystko zależy od Twoich chęci i możliwości finansowych.

6 7 osiem

Przede wszystkim są to oczywiście łuki. Od dłuższego czasu wybierane są do dekoracji otwartych przestrzeni. To rozwiązanie wygląda pięknie, więc wiele osób instaluje kilka sztuk na raz. Jeśli pozwala na to terytorium, możesz nawet stworzyć przytulne romantyczne miejsce w ogrodzie.

dziewięć21 dziesięć

Nie mniej popularna jest pergola. Jest to wysoka drewniana kratownica, która może stanowić część altany lub tarasu. Bardzo często rosną na nim kwiaty, dzięki czemu przestrzeń wygląda znacznie atrakcyjniej..

jedenaście

Wygodną i praktyczną opcją do kształtowania krajobrazu są oczywiście metalowe siatki. Ze względu na elastyczność materiału możesz wykonać absolutnie dowolny projekt. Na przykład udekoruj ścianę, filar roślinami lub po prostu stwórz niezwykłą figurę. Wszystko zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni.

12

Żywopłot wygląda dość oryginalnie. W tym celu najczęściej stosuje się ogrodzenie lub ekran, które ozdobione są różnymi pnączami..

13 19 20

Fani pionowych klombów z pewnością polubią stylowe kwietniki. Mogą mieć różne kształty i pomieszczą dość dużą liczbę doniczek. To rozwiązanie idealne na zewnętrzny taras. Co więcej, taki projekt można wykonać ręcznie. Jest to bardzo proste, ponieważ proces nie wymaga zbyt drogich materiałów..

czternaście

Zamiast poprzedniej opcji możesz nawet użyć prostej drabiny lub drabiny. Najważniejsze jest prawidłowe ułożenie go i uczynienie go zrównoważonym. Nawiasem mówiąc, nawet improwizowane materiały są często używane do ogrodnictwa pionowego. Na przykład drewniane skrzynie, plastikowe pojemniki, butelki, fajki wodne i inne. Niemniej jednak zauważamy, że w takiej sprawie będziesz musiał podjąć wiele wysiłków, ponieważ efekt końcowy powinien wyglądać pięknie.

15 1627 47 50 54 5522

Jak wybrać rośliny do ogrodnictwa pionowego?

Wybrany projekt odgrywa główną rolę w architekturze krajobrazu. Niemniej jednak szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny. Oczywiście możesz wybrać różne opcje, ale nadal zalecamy przyjrzenie się następującym:

  • petunia;
  • begonia;
  • dichondra;
  • lobelia.

Niektóre z bardziej popularnych roślin pnących to róże pnące, bluszcz, aktynowce, powojniki, a nawet winogrona. Oczywiście są inne opcje do wyboru. Wszystko zależy od warunków pogodowych, pielęgnacji i miejsca umieszczenia roślin.

25 26

Pionowe ogrodnictwo w mieszkaniu

Oczywiście to rozwiązanie najczęściej wybierane jest do domów i domków letniskowych. Niemniej jednak ogrodnictwo pionowe występuje również w warunkach mieszkaniowych. Wygląda naprawdę bardzo pięknie..

2 28 29 31 3344 63 6773 6036 70

Pionowa architektura krajobrazu to oszałamiające rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Jak widać, nie tylko ozdobi nawet najprostszy projekt, ale także nada mu styl i oryginalność..