Pomysły

Trendy oświetleniowe 2021: Najpopularniejsze oferty i funkcje oświetleniowe

Pomimo tego, że trendy w modzie w odzieży, obuwiu czy dodatkach zmieniają się znacznie częściej niż np. we wnętrzu, wciąż pojawia się okresowe wprowadzanie nowych pomysłów w tej dziedzinie. Dlatego przed przystąpieniem do gruntownego remontu lub aktualizacji wystroju zewnętrznego pomieszczenia zdecydowanie należy zwrócić uwagę na różne nowe elementy związane z aranżacją wnętrz. Dziś proponujemy omówienie głównych trendów oświetleniowych 2021 roku, które pozwolą Twojemu wnętrzu na długo pozostać modne i stylowe. Na co należy zwrócić uwagę i jak dobrać odpowiednie źródła światła do pomieszczeń o różnej funkcjonalności powiemy Ci poniżej..

Trendy oświetleniowe w 2021 r.

Jeśli chodzi o oświetlenie pomieszczeń, pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę, jest obecność otworów okiennych, a właściwie położenie samego pomieszczenia. Pomieszczenia wychodzące na stronę północną z reguły potrzebują dodatkowych źródeł światła, nie tylko wieczorem czy w nocy. Ze względu na minimalną ilość padającego promieni słonecznych, a także w zależności od przeznaczenia funkcjonalnego, czasami w takich pomieszczeniach konieczne jest korzystanie z podświetlenia nawet w ciągu dnia.

Pokoje z oknami wychodzącymi na południe spędzają więcej czasu na słońcu, więc w tym przypadku wystarczy zastosować sztuczne oświetlenie tylko po zmroku..

Proponowane przez projektantów pomysły na wybór modnych opcji oświetlenia w 2021 roku są do zaakceptowania dla każdego budżetu i stylu projektowania. Przeczytaj więcej o trendach w oświetleniu wnętrz 2021 poniżej..

Przyjazność dla środowiska

Jak można sobie wyobrazić, ten trend oznacza, że ​​w 2021 roku modne są wszelkiego rodzaju naturalne materiały, na przykład drewno, bambus, szkło czy różne tkaniny. Dlatego przy wyborze urządzeń oświetleniowych projektanci zalecają zwracanie uwagi na produkty dokładnie tej jakości. Poza tym modne jest wszystko, co nawiązuje do natury, np. lampa podłogowa z liśćmi, kinkiet z kloszem w postaci kwitnącego kwiatu, czy żyrandol z «gałązki».

Prostota form

Racjonalne wykorzystanie przestrzeni i minimalizm, które przejawiały się w wielu kierunkach, nie mogły nie dotknąć oświetlenia. Dlatego prostota form, lakonizm i brak zbędnych detali w żyrandolach czy lampach są w tym roku u szczytu popularności. Podstawowe kolory czarny, biały i szary w projektowaniu oświetlenia można nazwać opcją win-win. Jeśli chcesz podkreślić bliskość natury, zawsze możesz preferować produkty z detalami w kolorze miodu, piasku, błękitnego nieba lub igieł sosnowych..

Żyrandole w formie obiektów artystycznych

Taka propozycja z pewnością przypadnie do gustu osobom pragnącym uzupełnić wnętrze konkretnego pomieszczenia o nietypowy i przyciągający wzrok przedmiot, który przyjmie rolę akcentu i odmieni całe wnętrze. To świetna okazja, by odejść od wszelkich zasad i stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Najważniejszą rzeczą jest zachowanie równowagi między inwencją projektową a powściągliwością ogólnego projektu..

Mosiądz

Wszelkiego rodzaju detale i wtrącenia z mosiądzu od dawna okazują się najlepsze w instalacjach hydraulicznych, wazonach, zegarach i innych akcesoriach, dlatego projektanci aktywnie wykorzystują ten stop w projektowaniu opraw oświetleniowych. Taki dodatek na żyrandolu czy lampie wygląda znacznie ciekawiej niż jakikolwiek metal i wypełnia przestrzeń ciepłem. Ponadto produkty mosiężne są zawsze luksusowe i wyglądają na drogie..

Lampy w formie kulek

Ze względu na swoją popularność, pomysł na zastosowanie kulistych opraw oświetleniowych we wnętrzu z powodzeniem wpisał się na listę trendów na 2021 rok. To niesamowita i ciekawa propozycja, z którą większość projektantów stara się teraz pracować. Kulki mogą być wykonane z materiałów przezroczystych, półprzezroczystych lub całkowicie nieprzezroczystych. Produkty wykonane z łączonych materiałów lub przezroczystych lamp z okrągłymi lampami wyglądają bardzo pięknie i oryginalnie. Podobny «kulki» w projektowaniu kinkietów, żyrandoli i innych rodzajów opraw oświetleniowych.

Rodzaje oświetlenia sufitowego 2021

Klasyczne oświetlenie sufitowe to żyrandol na środku pomieszczenia, który może dopełnić stylistykę całego wnętrza lub odwrotnie, pełnić rolę obiektu akcentującego, na który przykuwa się cała uwaga. Nowoczesne żyrandole mogą mieć nietypowy kształt, oryginalny design lub kilka poziomów oświetlenia. Wszystko zależy od upodobań smakowych właścicieli lokalu. Jednak wraz z rozwojem technologii i ogólną uwagą na sufity napinane lub podwieszane, oprócz wiszących żyrandoli, oprócz wiszących żyrandoli, w projektowaniu aktywnie wykorzystuje się wbudowane reflektory lub oświetlenie..

Reflektory doskonale podkreślają niektóre detale i tworzą iluzję «światło z sufitu» lub efekt «gwiaździste niebo».

Jeśli chodzi o oświetlenie, takie oświetlenie to pasek LED, który znajduje się na całym obwodzie pomieszczenia lub oświetla tylko niektóre jego części..

Oświetlenie ścienne 2021

Ten rodzaj oświetlenia lub kinkietów idealnie nadaje się do tworzenia miękkiego i rozproszonego światła, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach przejściowych lub pomieszczeniach, które potrzebują relaksującej i relaksującej atmosfery. Bardzo często takie lampy są używane do celowego oświetlania określonych obszarów w pokoju, na przykład obrazu, lustra, stolika nocnego lub obszaru u wezgłowia łóżka. W łazience kinkiety również prezentują się dość oryginalnie..

Lista trendów w modzie na kinkiety w 2021 roku obejmuje produkty z odcieniami w postaci geometrycznych kształtów, kandelabrów, nie dmuchanych pączków i kropli z detalami z mosiądzu, szkła, drewna, papieru czy tkaniny.

Metody oświetlenia kuchni

Kuchnia to bardzo wieloaspektowe pomieszczenie, w którym znajduje się wiele funkcjonalnych obszarów wymagających oświetlenia. Dlatego do aranżacji takiego pokoju, jak rozumiesz, jeden żyrandol na środku sufitu lub nad jadalnią nie wystarczy. Bardzo udanym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby zastosowanie podświetlenia LED powierzchni roboczej, zwłaszcza jeśli chodzi o narożny zestaw słuchawkowy..

W kuchni bez szafek górnych, w ciemniejszych miejscach można zastosować oświetlenie ścienne lub punktowe. Jeśli istnieje chęć lub potrzeba wizualnego powiększenia przestrzeni, można skorzystać z podświetlenia listew przypodłogowych lub podstawy zestawu kuchennego.

Oświetlenie salonu

Ponieważ salon ma pełnić wiele funkcji, oświetlenie w tym pomieszczeniu powinno być odpowiednie. Oświetlenie główne w postaci przepięknego żyrandola umieszczonego na środku sufitu będzie doskonałym rozwiązaniem do pomiaru oświetlenia całej powierzchni..

Lampy podłogowe, kinkiety czy lampy stołowe doskonale nadają się do ukierunkowanego podświetlenia określonych obszarów, np. fotela, telewizora czy kominka. Zastosowanie reflektorów na suficie podkreśli urodę niektórych fragmentów wnętrza, np. kolekcji figurek, obrazu Picassa czy wykwintnego wazonu..

Opcje oświetlenia sypialni

Główną cechą wnętrza sypialni jest stworzenie komfortu i przytulności, dlatego w tym przypadku należy położyć nacisk na dodatkowe źródła oświetlenia, na przykład kinkiety lub oświetlenie. Jeśli nie chcesz wypełniać pokoju wieloma oprawami, zawsze możesz kupić żyrandol z wieloma poziomami oświetlenia. Jednak kinkiety u wezgłowia łóżka pozostają niezmienionymi atrybutami sypialni..

Wybór urządzeń oświetleniowych do wnętrza konkretnego pomieszczenia nie jest tak trudny, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Najważniejsze jest, aby z góry zdecydować o funkcjonalnych obszarach pokoju i swoich pragnieniach. Niech stanie się światłość!