Pomysły

Zasłony na balkony i loggie: nowoczesne pomysły i wskazówki dotyczące wyboru produktów

Balkony i loggie już dawno przestały być miejscem do przechowywania niezbędnych i niepotrzebnych rzeczy, a nowoczesne typy wnętrz coraz częściej obejmują aranżację takich pomieszczeń jak salon, na przykład przytulna sypialnia, kompaktowa jadalnia, salon czy badanie. Jednocześnie nie ma znaczenia, jaką rolę odgrywa balkon lub loggia. W każdej z opcji będziesz potrzebować zasłon, które mogą ukryć dodatkowe pomieszczenie przed wzrokiem ciekawskich i znacznie zmniejszyć dopływ światła z ulicy. Ponadto zasłony mogą znacząco zmienić wygląd wyposażonego pomieszczenia, uzupełnić wymyślony obraz i stworzyć najbardziej komfortową atmosferę..

Aranżacja balkonu i loggii – cechy lokalu

Przed przystąpieniem do wyboru odpowiedniej wersji zasłon na balkon lub loggię sugerujemy naszym czytelnikom przede wszystkim zrozumienie specyfiki tych pomieszczeń, ponieważ często od tego zależy funkcjonalne przeznaczenie pomieszczenia i dalszy układ wnętrza . Balkon jest konstrukcją podwieszaną – ściana żelbetowa z płotami z trzech stron, która wychodzi poza elewację.

Loggia w tym przypadku znajduje się na tym samym poziomie co elewacja i jest integralną częścią pomieszczenia, która graniczy.

Balkon z reguły ma niewielką powierzchnię i daje właścicielom nieco ograniczone możliwości stworzenia konkretnego projektu. Jeśli chodzi o loggię, taka konstrukcja ma duże rozmiary i czasami może «przepasywać» całe mieszkanie. Dlatego mając chęć i możliwości finansowe, możesz zamienić loggię w przytulny i funkcjonalny pokój..

Rodzaje zasłon na balkon i loggię

Zasłony na balkony i loggie są dziś prezentowane w różnych interpretacjach, więc wybór idealnej opcji, która może w pełni podkreślić ogólną koncepcję wnętrza, nie będzie trudny. Zasłony tiulowe to najprostsza i najczęstsza opcja. Takie zasłony mocowane są do gzymsu lub firanek i mają wiele wariantów wykonania.

Rolety rzymskie będą idealnym rozwiązaniem dla stworzenia komfortu na balkonie lub loggii o dowolnej wielkości. Po podniesieniu takie zasłony pasują do pięknych poziomych fałd, a po opuszczeniu przylegają do okna i zajmują bardzo mało miejsca..

Rolety czy też żaluzje, jak są też nazywane, różnią się różnym stopniem przepuszczalności światła, doskonale chronią przed promieniami słonecznymi i radykalnie zmieniają stylistykę wnętrza. W ciągu dnia takie zasłony są kompaktowo złożone do specjalnego pudełka i nie przeszkadzają w przenikaniu światła słonecznego i świeżego powietrza. Dzięki kompaktowym rozmiarom rolety można wykorzystać do aranżacji małych pomieszczeń i bezpiecznie połączyć projekt z przewiewnym tiulem lub długimi zasłonami..

Równie oryginalnym rozwiązaniem mogą być żaluzje pionowe lub poziome, które mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, bambusa, paneli drewnianych lub tkaniny. Takie konstrukcje nie rozwijają się na wietrze, są dość łatwe w utrzymaniu, mają zwiększoną odporność na światło ultrafioletowe i różnego rodzaju zanieczyszczenia..

Zasłony bambusowe są rodzajem rolet i są solidnym płótnem składającym się z cienkich łodyg przeplatanych naturalnymi nićmi. Takie zasłony są produktem przyjaznym dla środowiska, są lekkie, a dzięki porowatości materiału dość dobrze przepuszczają powietrze. Zasłony bambusowe wykonane są w jasnych i ciemnych odcieniach drewna, doskonale komponują się z innymi rodzajami tekstyliów, ale mają pewne ograniczenia w doborze rozmiaru.

Zasłony austriackie, francuskie lub angielskie są połączone z pewną pompą, która niestety nie nadaje się na balkon lub loggię o małej powierzchni. Takie produkty charakteryzują się obecnością łukowatych fałd i przegrzebków, które w rzeczywistości nadają zasłonom wykwintny i uroczysty wygląd. Podnoszenie tkaniny i regulacja długości zasłon odbywa się za pomocą specjalnych wstążek lub sznurówek znajdujących się z reguły po wewnętrznej stronie. Lubić «pałac» styl będzie idealnym rozwiązaniem do uzupełnienia wnętrza klasycznymi detalami.

Rodzaje zasłon to w zasadzie cienki muślin na gzymsie, który ma mocowanie sufitowe. Takie zasłony mają doskonałą przepuszczalność powietrza, a jednocześnie doskonale ograniczają promienie słoneczne..

Japońskie zasłony wyglądają spokojnie, lakonicznie i są ciasno naciągniętymi płótnami ze specjalnymi prowadnicami, dzięki czemu ochrona przed ciekawskimi oczami i światłem słonecznym jest zapewniona dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.

Piękne zasłony na balkon i loggię – wybierz długość

Aby wybrane przez Ciebie zasłony nie tylko pięknie wyglądały, ale także pasowały do ​​ogólnego stylu wnętrza balkonu lub loggii, powinieneś mieć możliwość dobrania odpowiedniej długości produktu. W tym przypadku projektanci dzielą podobne urządzenia i tekstylia na kilka typów. Krótkie zasłony są idealne do małych pomieszczeń. Takie produkty z powodzeniem radzą sobie ze swoim przeznaczeniem – zamykają okna i wizualnie nie zmniejszają przestrzeni..

Długie zasłony mogą zaplątać się pod stopami i spowodować obrażenia, dlatego ich stosowanie jest dopuszczalne w dużych i przestronnych pomieszczeniach..

Skrócone rodzaje zasłon są uważane za uniwersalne rozwiązanie dla każdego kwadratu loggii lub balkonu. Nie dotykają poziomu podłogi, nie zbierają kurzu i nie przeszkadzają podczas sprzątania. Sufitowe uchwyty do zasłon lekko podnoszą produkt. Natomiast mocowanie do ściany obniży całą konstrukcję o kilka centymetrów w dół.

Kolorystyka zasłon na balkon i loggię

Zasłony na balkonie lub loggii mogą mieć różne odcienie, być monochromatyczne i z oryginalnym nadrukiem. Białe zasłony idealnie pasują do każdego stylu, wizualnie powiększając przestrzeń i wyglądając przewiewnie. Beżowe odcienie w zasłonach dodają pomieszczeniu ciepła i komfortu. Zielone odcienie doskonale łagodzą stres i koją. Niebieskie zasłony wizualnie powiększą obszar i stworzą atmosferę nieważkości. Wszelkiego rodzaju motywy kwiatowe i elementy roślinne odświeżają i tworzą wyjątkowy nastrój. Ażurowe monogramy podkreślają przepych i powagę. Geometria zawsze wygląda oryginalnie, świeżo i kreatywnie.

Zasłony na balkon lub loggię – zasady wyboru

Wybierając odpowiednie zasłony na loggię lub balkon znajdujący się po słonecznej, południowej stronie domu, należy preferować produkty wykonane z gęstszych materiałów. Do pomieszczeń położonych od strony północnej doskonale sprawdzą się produkty wykonane z lekkich i przewiewnych tkanin. Przy projektowaniu małego balkonu lub loggii zwyczajowo używa się prostych i zwięzłych modeli zasłon. Mając wystarczająco dużo miejsca, możesz trochę poeksperymentować z objętością i warstwami. A co najważniejsze, zasłony nie powinny w razie potrzeby przeszkadzać w otwieraniu drzwi i przenikaniu powietrza..

Urządzanie przytulnego i pięknego wnętrza nie jest tak trudną i niespełnioną misją, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Co więcej, nowoczesny rynek designerskich nowości do wyposażenia wnętrz po prostu zadziwia asortymentem produktów na każdy gust..