Rośliny

Astilba w projektowaniu krajobrazu: odmiany i cechy pielęgnacyjne

Z roku na rok coraz więcej uwagi poświęca się projektowaniu krajobrazu. Z jego pomocą terytorium jest przekształcane nie do poznania. A wszystko to zasługa różnych roślin, które możesz nawet samodzielnie uprawiać. Dziś proponujemy porozmawiać o cechach pielęgnacji i hodowli astilby. To wspaniała roślina, którą projektanci krajobrazu często wykorzystują w swojej pracy..

Cechy astilby w projektowaniu krajobrazu

Naprawdę pięknie kwitnąca bylina astilba ma bujne liście z dużymi wiechowatymi kwiatostanami w różnych odcieniach. Najczęstsze kolory to czerwony, biały, liliowy, różowy i bordowy. Najczęściej roślina ta jest uprawiana w grupach na trawnikach. Ponadto astilba świetnie czuje się w pobliżu zbiorników wodnych, ale tylko pod drzewami. Dlatego łączy się je głównie z roślinami kochającymi wilgoć i tolerującymi cień w jednej kompozycji. Należą do nich paprocie, orlik i inne.

Jeśli chodzi o kwitnienie, liście astilby kwitną w maju. W tym przypadku odrost pędów rozpoczyna się pod koniec kwietnia, a samo kwitnienie rozpoczyna się pod koniec czerwca. Odmiany późno kwitnące mogą być nawet w drugiej połowie sierpnia. Ale ogólnie uważa się, że kwitnienie astilby jest dość długie. Ponieważ trwa głównie od lipca do sierpnia. Często w tym okresie kwiaty przycina się do wyschnięcia na ozdobne zimowe bukiety. Wyglądają luksusowo we wnętrzu i tworzą poczucie przytulności..

Astilba w projektowaniu krajobrazu: najpopularniejsze odmiany do ogrodu

W warunkach naturalnych istnieje około 30 rodzajów astilby. Hodowcy wyhodowali wiele różnych odmian i mieszańców, które różnią się nie tylko kolorem, ale także czasem kwitnienia lub wielkością. W projektowaniu krajobrazu stosuje się głównie odmiany różu i bzu. Ale nierzadko można zobaczyć kremową lub białą astilbę..

Astilba Arends

Odmiana ta wyróżnia się bardzo jasnymi kwiatostanami w odcieniach żółto-białych i czerwono-różowych. Ponadto kwiatostany są wiechowate. Oznacza to, że gałęzie z rozgałęzieniem pod ostrym kątem odchodzą od podstawy i zwężają się w kierunku wierzchołka. Są dość obszerne i często zajmują centrum całej kompozycji..

Astilba Thunberg

Odmiana ta charakteryzuje się szczególnie ciekawym, opadającym kwiatostanem. Oznacza to, że wizualnie przypominają wiszące łuki. Dzieje się to kosztem elastyczności. Jeśli chodzi o kolor, astilbe tej odmiany ma głównie żółtawo-białe lub jasnoróżowe odcienie..

japońska astilba

Nisko rosnące kwiatostany wcześnie kwitnące tej odmiany wyglądają niesamowicie pięknie. Są przeważnie białe lub różowe..

Astilba: opcje łączenia z innymi roślinami w projektowaniu krajobrazu

Wysoka astilba wygląda imponująco nie tylko wśród nasadzeń składających się z różnych odmian. Coraz częściej łączy się go z innymi kwiatami i krzewami, co pozwala dodać odrobinę eksperymentu do projektu. Jednak ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie niuanse i cechy, aby rośliny były wygodne w wybranych przez Ciebie warunkach. Astilbes najciekawiej wygląda w połączeniu z gospodarzami. Zasadniczo mają dość jasne i duże liście. Dlatego doskonale się uzupełniają, tworząc ciekawą kompozycję..

Z kolei jałowiec może doskonale współistnieć z astilbą. Wygląda wytwornie, jasno, dlatego często jest najważniejszą rzeczą w kompozycji. Pomimo tego, że astilba w tym przypadku będzie w tle, wygląda nie mniej atrakcyjnie. Aby ozdobić krajobraz, często sadzi się go razem z paprocią, liliowcami lub pelargoniami. Ciekawe i nietypowe połączenie w ogrodzie astilby z konwaliami, tulipanami, rododendronami i krokusami.

Często tę roślinę można zobaczyć w cieniu korony dużego drzewa iglastego lub liściastego. W ten sposób okazuje się, że zieleń kochających cień roślin rozrzedza się pięknymi kwiatostanami. W takim przypadku astilba będzie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem do projektowania krajobrazu lub dekoracji ogrodu..

Ogólnie możemy powiedzieć, że astilba będzie odpowiednia w każdym ogrodzie kwiatowym. Chodzi o to, że jest uniwersalna i świetnie nadaje się nie tylko na pierwszy rząd kompozycji, ale także na środek lub tło projektu. Wybierając nisko rosnące rośliny, lepiej wykorzystać je do dekoracji zjeżdżalni alpejskiej. Ponadto nadają się na trawniki i krawężniki rabatowe. Z kolei wysokie odmiany są idealnym rozwiązaniem na zielony żywopłot. I oczywiście takie kwiaty świetnie prezentują się na ścieżkach, w grupach lub pojedynczo..

Niuanse rosnącej astilba

Przed zakupem tej rośliny koniecznie przestudiuj niuanse i cechy uprawy. Jak wspomniano powyżej, astilbe jest cieniolubnym, dlatego nie należy go sadzić w miejscach nadmiernie nasłonecznionych. W przeciwnym razie kwitnienie zostanie zredukowane do dwóch tygodni, a same kwiaty najprawdopodobniej znikną na słońcu. Jeśli na terytorium nie ma innej opcji, zwróć uwagę na specjalne przystosowane do tej odmiany. Wśród nich na uwagę zasługuje chińska karłowata astilba, a także odmiany takie jak Frida Klapp czy Diamant..

Następną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest ilość wilgoci. Jeśli dekorujesz swój ogród w suchym miejscu, zadbaj o podlewanie. W niektórych przypadkach należy to robić codziennie, aby roślina wyglądała atrakcyjnie. Oczywiście najlepszym miejscem dla niej byłoby wybrzeże i zbiorniki wodne. Alternatywą może być strumień lub nawet sztuczne jezioro. Co ciekawe, na astilbe najlepiej nadają się nawet tereny podmokłe z nadmierną wilgocią..

Astilba jest słusznie uważana za jedną z najlepszych roślin kwitnących, która nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Jest w stanie wytrzymać mróz, pozostając na otwartym polu. Dlatego jest szczególnie popularny wśród projektantów krajobrazu i po prostu amatorów..