Rośliny

Astra: jasna gwiazda na osobistej fabule

Kwiat z prostymi płatkami naprawdę wygląda jak gwiazda. Astra wzięła swoją nazwę od łacińskiego słowa Aster, oznaczającego ciało niebieskie z promieniami rozpraszającymi się na bok..

Miękki różowy aster

Jasny różowy aster

Kwiat jest klasyfikowany jako roślina zielna, która może być jednoroczna i wieloletnia. Według różnych źródeł te astrowate obejmują od 200 do 500 gatunków..

Bukiet kolorowych astry

Różnobarwne kwiaty astry

Ojczyzną asteru jest Ameryka Północna i Środkowa. Roślina trafiła do krajów europejskich wiele setek lat temu, w XVII wieku..

Niezwykłe ubarwienie aster

Rurkowe płatki asteru

Za zalety rośliny uważa się odporność na mróz, a nawet kwitnienie w temperaturze -7 stopni. Niesprzyjające warunki nie są przeszkodą w pojawieniu się sadzonek z nasion. Jednocześnie aster można rozmnażać zarówno wegetatywnie, jak i z nasion..

Aster z płatkami bzu

Liliowe rurkowe płatki astra

Niesamowite zdolności regeneracyjne sprawiają, że przesadzanie kwiatów jest łatwe. Uszkodzony kłącze łatwo się odrodzi. Różnorodność odcieni, które mogą uzyskać płatki asteru, pozwoli Ci stworzyć oszałamiające kompozycje na stronie..

Biały aster

aster różowy wielkokwiatowy

Aster to roślina kłączowa z kwiatostanem koszowym. Łodyga ma proste liście. Kwiatostany są zwykle zbierane w wiechy. Niektóre odmiany kwitną tarczami.

Oryginalne odcienie astry

Płatki na brzegach kwiatów są zwykle języczkowate, pomalowane na różne kolory. Te, które są bliżej środka, są rurowe. Najczęściej występują w kolorze żółtym..

Różowy aster drobnokwiatowy

Duży kwiat aster

Różne rodzaje i odmiany astry

Dla informacji należy wyjaśnić, że oprócz rodzaju astry, w którym reprezentowane są rośliny jednoroczne i wieloletnie, istnieje aster ogrodowy lub callistefus. To roczny kwiat z rodziny Aster..

Bujne kwiaty aster

Aster z bliska

Ta roślina ma zielone lub ciemnoczerwone łodygi. Mogą być proste lub rozgałęzione. Potężny rozgałęziony system korzeniowy należy do włóknistych. Inną cechą rośliny jest naprzemienne ułożenie liści. To właśnie ta roślina najlepiej nadaje się do sadzenia w ogrodzie..

Aster w słońcu

Bujne krzewy astrowe

Astry wieloletnie dzielą się na:

 • wczesne kwitnienie;
 • jesienne kwitnienie.

Jasny odcień płatków astrowych

Delikatne płatki asteru

Wczesne kwitnienie obejmuje:

 • aster alpejski;
 • aster besarabska;
 • aster włoski.

Jasna gra odcieni na kwiatach

Mały liliowy aster

Astry alpejskie charakteryzują się wysokością 10-30 cm; pojedyncze kwiatostany o średnicy 5 cm Odmiany tego gatunku mogą być zabarwione na niebiesko lub różowo. Możesz zobaczyć kwiaty od maja do czerwca.

Małe kwiaty bzu aster

Jasne astry na klombie

Kwiaty asteru włoskiego można zobaczyć w połowie lata. Duże kwiatostany nazywane są corymbose. Krzewy osiągają wysokość 70 cm i nadają się do skalniaków.

Astry w kwietniku

Astry w ogrodzie

Aster besarabski dorasta do 75 cm wysokości. Jej kwiaty wyróżniają się niezwykłym wyglądem: płatkami bzu i brązowym środkiem. Takie kwiaty w dużych ilościach usiane są w buszu..

Soczysty kolor astry na kwietniku

Duży różowy kwiat aster

Astry wieloletnie kwitnące jesienią to:

 • aster krzewiasty;
 • Nowy aster belgijski;
 • aster Nowej Anglii.

Pełen wdzięku aster ze spiczastymi płatkami

Roczny aster ogrodowy ma około 4000 odmian. Niektóre z nich nawet nie wyglądają jak klasyczne astry i są mylone z innymi kolorami. W celu sklasyfikowania tych kolorów opracowano wiele gradacji..

Bujny krzew małych astry kwitnących

Aster z dużym żółtym środkiem

Na przykład, zgodnie z czasem kwitnienia, odmiany dzielą się na:

 • kwitnienie w lipcu – wcześnie;
 • kwitnienie na początku sierpnia – średnie;
 • kwitnienie pod koniec sierpnia – późne.

Płatki bordowego asteru

Zgodnie z kryterium wysokości astry dzielą się na:

 • do 25 cm – karzeł;
 • do 35 cm – niewymiarowy;
 • do 60 cm – średniej wielkości;
 • do 80 cm – wzrost;
 • ponad 80 cm – olbrzym.

Połączenie w buku astry w różnych kolorach

Bujny bukiet astry

Ponadto astry można podzielić na astry ścinane, okrywowe i uniwersalne. Możesz również zastosować podział na rurowy, przejściowy i trzcinowy. Istnieją również inne klasyfikacje. Pomagają w ustaleniu wyboru, tylko poprzez dokładne określenie przeznaczenia kolorów..

Astry na osobistej fabule

Jasnoróżowe astry w klombie

W trosce o astry: rośnie i pielęgnuje

Powinieneś zacząć od wybrania najbardziej odpowiedniego miejsca do sadzenia kwiatu. W tym przypadku najlepszym wyborem byłby dobrze oświetlony obszar. Lepiej, jeśli przez ostatnie 5 lat w tym miejscu nie rosły żadne kwiaty, ponieważ resztki starych roślin mogą powodować infekcję.

Biały aster z ostrymi płatkami

Wielobarwne krzewy astrowe na klombie

Ważne jest również zapewnienie dobrego drenażu. Astra nie toleruje nadmiaru i stagnacji wody. Musisz upewnić się, że woda gruntowa jest wystarczająco głęboka w miejscu wybranym do sadzenia..

Gleba pod asterem powinna być obojętna lub lekko zasadowa. Musisz dodać do kompozycji piasek lub glinę, wtedy krzaki będą wygodne. Przygotowanie gleby powinno rozpocząć się jesienią..

Zaokrąglony kwiat aster

Do gleby wykopanej na głębokość 30 cm należy dodać do 4 kg próchnicy lub kompostu. Możesz również dodać sól potasową i superfosfat w zalecanych dawkach dla danych warunków. Nie zaleca się używania świeżego obornika.

Jasne bordowe astry

Do sadzenia w ziemi lepiej jest używać sadzonek. Aby to zrobić, pod koniec marca nasiona wysiewa się w doniczkach. W szklarni można to zrobić w kwietniu. Pierwsze pędy pojawią się za 5 dni.

Astry kuliste bordowe

Im silniejsze i stwardniałe sadzonki rosły, tym bardziej prawdopodobne jest, że zapuszczą korzenie na otwartym polu. Odpowiedni materiał do sadzenia ma 6-10 cm wysokości i 5 dużych zielonych liści.

Astry do dekoracji witryny

Rozluźnienie gleby jest ważnym procesem w opiece nad asterami. Należy to zrobić po każdym nawadnianiu. Aby nie uszkodzić korzenia, należy go poluzować na głębokość nie większą niż 6 cm. Krzew należy ułożyć do wysokości do 7 cm. Pomaga to wzmocnić kłącze.

Niezwykle kolorowe astry

Niedostateczne podlewanie doprowadzi do zmiażdżenia kwiatostanów. Możesz tego uniknąć, podlewając krzaki rzadko, ale obficie. Dzięki tej prostej pielęgnacji możesz uprawiać na stronie rośliny o oszałamiającej urodzie, które ozdobią klomby jasnymi kolorami..