Rośliny

Łatwa pielęgnacja dalii dla oszałamiającego krajobrazu

Aby rośliny na miejscu wyglądały jak najlepiej, konieczne jest zrozumienie specyfiki sadzenia i pielęgnacji każdego gatunku. Połączenie jasnych kolorów może dać roczne i wieloletnie rodzaje dalii.

Różnorodność odcieni dalii

Małe kwiaty dalii

Ogólne informacje o dalii

Dalia lub, jak to się nazywa w języku naukowym, «dalia» należy do rodziny Compositae.

Białe kwiaty dalii z różowymi plamami

Różowe dalie

Według różnych źródeł do rodzaju tej rośliny odnosi się od 4 do 42 odmian. Roślinę po raz pierwszy zaobserwowano w górach Gwatemali, Meksyku i Kolumbii. Z tych krajów sprowadzono do naszego kraju pierwszych przedstawicieli tego gatunku..

Jasne płatki dalii

Połączenie bieli i czerwieni w daliach

W projektowaniu krajobrazu nisko rosnące odmiany są używane do tworzenia tablic, krawężników lub grzbietów. Pozostałe gatunki dobrze prezentują się w kompozycjach na rabatach kwiatowych oraz w nasadzeniach grupowych..

Fioletowe i białe odcienie płatków

Jasnoczerwone dalie

W przypadku pojedynczych nasadzeń lepiej wybrać odmiany wielkokwiatowe, obficie kwitnące..

Skromne czerwone kwiatostany

Okrągłe bujne dalie

Te rośliny, które mają być cięte, muszą mieć mocną i długą łodygę. Rośliny jednoroczne są wyrzucane po kwitnieniu.

Dalie z ostrymi płatkami

Żywa kombinacja kolorów na płatkach

Dahlię można bezpiecznie nazwać królową ogrodu. Splendor kształtów i kolorów zdobi ogród luksusowymi klombami z bujną zielenią i różnobarwnymi kwiatostanami.

Czerwone dalie z białym obramowaniem

Żółte i czerwone dalie

Zaletą tych kulistych kwiatów jest to, że szaleństwo kolorów trwa do późnej jesieni. Są to jedyne rośliny letnie z tą właściwością..

Różowe dalie

Delikatne różowe dalie

Kryteria wyboru miejsca lądowania

W procesie wyboru miejsca do sadzenia dalii należy pamiętać, że te kwiaty nie lubią przeciągów. W takim przypadku miejsce powinno wykluczać stagnację powietrza..

Różowy kwiat z ostrymi płatkami

Delikatne odcienie dalii

Ponadto dalie uwielbiają słońce. Dlatego zacienione części działki należy wykluczyć..

Różne odcienie dalii

Małe kwiaty dalii

Specjalna struktura gleby przyczyni się również do wzrostu i kwitnienia dalii. Gleba musi być osuszona i łatwa, aby woda mogła przeniknąć do głębokich warstw i nakarmić korzenie.

Biała dalia z liliowym brzegiem

Dalie w pastelowych kolorach

Gleby ciężkie i zubożone nie są odpowiednie dla tego typu roślin. Należy również wykluczyć ziemię skąpą i nadmiernie wilgotną.

Pastelowe odcienie płatków dalii

Różowa dalia z różowymi płatkami

Wartość odżywcza gleby w tym przypadku będzie miała ogromne znaczenie. Może być wzbogacony humusem i kompostem. Środki te doprowadzą do wzrostu żyzności ziemi..

Fioletowa dalia

Bujny kwiat dalii

Ta procedura musi być przeprowadzona z wyprzedzeniem, ponieważ gleba musi być stabilna. Inne przydatne dodatki zostaną dodane bezpośrednio podczas sadzenia.

Dalia w promieniach słońca

Duża czerwona dalia

Sadzenie dalii według wszystkich zasad

Grządkę należy ponownie nawozić przed sadzeniem. Jako uzupełnienie odpowiedni jest kompost bezlistny, który należy rozrzucić po powierzchni. Dodatkowo możesz użyć kilku garści popiołu drzewnego. Do mieszania lepiej używać grabi..

Niezwykły kolor dalii

Oryginalny kolor dalii

Dla każdego korzenia musisz wykopać zagłębienie 2 lub 3 razy większe od samych korzeni. Po zanurzeniu w nich korzeni około 7 cm powinno pozostać wolne..

Delikatne płatki dalii

Bujnie kwitnąca dalia

Jeśli do sadzenia używane są wysokie odmiany dalii, lepiej najpierw zainstalować podpory, aby później, umieszczając je w pobliżu już posadzonej rośliny, nie uszkadzały korzeni.

Połączenie ciemnego koloru z bielą na kwiatu dalii

Ostre płatki kwiatów dalii

Lądowanie odbywa się wystarczająco głęboko. Łodyga powinna zapaść się na około 5 cm w ziemię..

Krzewy dalii

Szkarłatne kwiaty dalii

Zaraz po posadzeniu rośliny należy obficie podlać wodą o temperaturze pokojowej..

Piękny kwiat dalii

Jasne szkarłatne dalie

Ziemia wokół sadzonek powinna być pokryta pokruszoną korą i trocinami. Takie ściółkowanie uchroni młode pędy przed zjedzeniem przez ślimaki..

Pomarańczowe dalie

Jasne słoneczne dalie

Robienie dobrego krzewu dalii

Gdy sadzonki rosną, tworzą krzaki. Roślinę bulwiastą tworzy się przez usunięcie najmniejszych pędów. Do dalszego wzrostu pozostały tylko 2 największe i najsilniejsze. Ważne jest, aby przeprowadzić tę procedurę jak najwcześniej..

Połączenie żółtego i czerwonego na kwiatach dalii

Pomarańczowy kwiat dalii

Jeśli rozmnażanie przeprowadzono za pomocą sadzonek, można pozostawić tylko jedną łodygę. W takim przypadku musisz uszczypnąć trzeci arkusz. Wtedy z jednej łodygi będzie można uzyskać bujny krzew..

Wysokie krzewy dalii

Kolorowa dalia

Aby odmiany wielkokwiatowe były bujne i piękne, konieczne jest usunięcie pędów, które pojawiają się w kątach liści. Pozwoli to zaoszczędzić przydatne elementy do wzrostu i rozwoju głównego kwiatu..

Różowe płatki dalii

Kwiat bzu i białej dalii

Jeśli krzak jest zbyt gruby, musisz zapewnić mu niezbędną wentylację. Aby to zrobić, wystarczy usunąć wszystkie liście z pnia na wysokości 40 cm..

Liliowe niezwykłe dalie

Połączenie różnobarwnych płatków różnych rodzajów dalii

Jeśli wybór padł na odmiany o małych kolorach:

  • krasnolud;
  • pompon;
  • kołnierz,

wtedy opieka nad nimi będzie znacznie łatwiejsza. W takim przypadku nie jest wymagane formowanie krzewów..

Różowe dalie o nietypowym kolorze

Oryginalny rodzaj dalii do ogrodu

Podlewanie dalii i karmienie ich

Zaraz po posadzeniu dalii wymagają codziennego podlewania przez tydzień. Następnie podlewanie występuje rzadziej. Zmniejsza się ilość wody, aby gleba nie wysychała.

Piękna odmiana dalii

Okrągłe pomarańczowe kwiaty dalii

Aby utrzymać optymalną wilgotność, glebę należy mulczować. W tym celu odpowiedni jest humus, kompost i torf. Jednocześnie regularne podlewanie nie jest wykluczone..

Kwitnący kwiat dalii

Kwitnące czerwone kwiaty dalii

Im cieplejsze dni, tym częściej rośliny trzeba podlewać. Po każdym podlewaniu konieczne jest rozluźnienie gleby, usunięcie chwastów i podobnych regularnych zabiegów..

Różnobarwny kwiat dalii

Czerwone kulki kwiatów dalii

Jeśli zasady podlewania nie będą przestrzegane, pąki będą znacznie mniej związane. Takie krzewy będą mniej bujne, a ich kwitnienie będzie mniej obfite..

Opatrunek górny należy wykonywać nawozami mineralnymi lub organicznymi zgodnie z harmonogramem 2 razy w miesiącu. Optymalna temperatura wzrostu sadzonek wyniesie 16-18 gramów. Temperatury poniżej 7 gramów nie pozwolą na uprawę pełnowartościowej rośliny..

Jaskrawo kolorowa dalia ogrodowa

Opieka nad daliami jest łatwa. Wystarczy wykonywać regularne czynności, aby zapewnić dopływ składników odżywczych do korzeni roślin. Ponadto musisz upewnić się, że szkodniki nie psują liści i pędów roślin. Rezultatem takiej pielęgnacji będzie jasny ogród z bujnie kwitnącymi klombami o różnych odcieniach..