Rośliny

Berberys w projektowaniu krajobrazu: cechy, odmiany i zasady pielęgnacji

Jeśli szukasz wszechstronnej rośliny do krajobrazu, zalecamy zwrócenie uwagi na berberys. Jest dosłownie u szczytu popularności, ponieważ nadaje się do realizacji najbardziej odważnych i nietypowych pomysłów w projektowaniu witryny. Ponadto może mieć różne kolory liści i może rosnąć prawie wszędzie..

Cechy berberysu w projektowaniu krajobrazu

Berberys to krzew lub drzewo dorastające do 4 metrów wysokości. Charakteryzuje się ciernistymi gałązkami i pięknie wybarwionymi liśćmi. Na przykład berberys o zielonym ulistnieniu przeobraża się jesienią, a liście stają się pomarańczowoczerwone. Sam w sobie nadaje się do każdego zadania. Ktoś tworzy na jego podstawie kompozycje, inni nabywają go na mixborder, a jeszcze inni projektują żywopłot. Ponadto berberys można zobaczyć zarówno w nasadzeniach grupowych, jak i pojedynczych. Dlatego często łączy się go z różnymi kolorami, co pozwala stworzyć żywy panel o niesamowitej urodzie..

Ciekawe, że berberys nie tylko służy jako roślina ozdobna, ale również posiada dobroczynne właściwości, które mają dobroczynny wpływ na organizm. Jej jagody pomagają obniżyć ciśnienie krwi, wzmocnić układ sercowo-naczyniowy, a nawet wzmocnić odporność. Ale dotyczy to głównie jadalnej odmiany berberysu pospolitego. Jej jagody mają słodkawy smak i nadają się do spożycia świeżego lub przetworzonego..

Rodzaje i odmiany berberysu

Niewiele osób wie, że w przyrodzie występuje ponad 170 gatunków berberysu. Wszystkie są różne i rosną głównie na obszarach górskich. Dlatego dzisiaj proponujemy zrozumieć najpopularniejsze opcje, które są aktywnie wykorzystywane w projektowaniu krajobrazu. Ogólnie rozróżnia się następujące rodzaje berberysu:

  • berberysy karłowate wyróżniają się wysokością do 30 cm i kulistym kształtem korony, berberysy wysokie często osiągają 3,5 m wysokości. Wyglądają jak masywne krzaki z opadającymi gałęziami, które przyciągają uwagę innych..
  • berberys pospolity najczęściej występuje na działkach domowych. Zasadniczo roślina ta dorasta do 1,5 m wysokości i kwitnie białymi lub żółtymi kwiatami. Okres ten trwa średnio 2-3 tygodnie. Ogólnie uważa się, że zwykły berberys jest bezpretensjonalny w pielęgnacji, dobrze toleruje ciepło i zimno. Jeśli to konieczne, zawsze możesz zrobić fryzurę modelującą, aby roślina miała określony wygląd. I oczywiście to on ma jadalne, smaczne owoce. Wśród najbardziej znanych odmian berberysu pospolitego można wymienić takie jak: “Aureamarginate” oraz “Juliana”.

  • Równie popularną odmianą jest berberys Thunberg. Taki krzew może dorastać do 2,5 m wysokości i jest na ogół wydłużony. Co ciekawe, latem jej liście są żółte lub czerwone, a jesienią brązowieją. Jeśli chodzi o kształt, to w przeważającej części jest wydłużony. Berberys Thunberg kwitnie w maju, przez 2 tygodnie, małymi kwiatami z czerwoną obwódką. Ponadto jest całkowicie niewymagający w pielęgnacji oraz odporny na zimno i ciepło. Jeśli chodzi o owoce, nie należy ich spożywać, ponieważ są bardzo gorzkie. W przeciwieństwie do poprzedniego gatunku berberys Thunberg ma około 50 odmian. Formy karłowate obejmują “Kobold”, “Thunberg”, “Atropurpurea Nana”. Wśród opcji dekoracyjnych są popularne “Maria”, “Bonanza złoto”, oraz “Malusieńki Złoto”. Berberys z wyprostowanymi gałęziami wygląda dość nietypowo. Jeśli szukasz właśnie takiej opcji, przyjrzyj się bliżej odmianie “Czerwona Pilar” lub “Erecta”. Na uwagę zasługują wysokie rośliny o białym, zielonym lub czerwonym kolorze liści..

  • Berberys amurski jest idealny do nasadzeń grupowych i żywopłotów. Dzieje się tak, ponieważ roślina dorasta do 3,5 m wysokości. Duże zielone liście i bujny kształt krzewu sprawiają, że jest niesamowicie piękny. Kwiaty są żółte, a owoce jadalne. Ponadto ta odmiana jest bezpretensjonalna w pielęgnacji i niezbyt wymagająca na glebie. Łatwo toleruje suszę, ale gatunek ten nie nadaje się do klimatu z silnymi mrozami. Różnorodność “Zhaponik” oraz “Orfeusz” głównie do projektowania krajobrazu.
  • Berberys Ottawa ma wysokość do 2 m. Liście tego gatunku są niesamowicie piękne, w kolorze ciemnofioletowym. W sezonie jesiennym staje się jeszcze bardziej intensywny i ciemny. Z kolei kwiaty takiego berberysu są żółte z lekkim czerwonawym odcieniem. Jeśli chodzi o opiekę, gatunek ten jest również bezpretensjonalny i łatwo toleruje zimę. Najpopularniejsze odmiany to “Superba”, “Auricoma” oraz “Purpurea”.

Kompozycje krajobrazowe z berberysem

Jak wspomniano powyżej, prawie wszystkie rodzaje i odmiany berberysu mają atrakcyjny wygląd dekoracyjny. Dlatego są często używane do kompozycji krajobrazowych. Mogą to być żywopłoty, mieszane nasadzenia, okazy, a także ogrody skalne i skalniaki..

Przede wszystkim berberys zyskał taką popularność w projektowaniu krajobrazu dzięki luksusowym odcieniom liści. Może być żółty, zielony, fioletowy z różnymi brzegami. W ogrodzie kwiatowym wyglądają niesamowicie pięknie i tworzą jasną, obszerną kompozycję..

Berberys: zasady sadzenia i pielęgnacji

Sam w sobie berberys jest uważany za bezpretensjonalną roślinę, ale wiele zależy od rodzaju i odmiany wybranej rośliny. Przede wszystkim eksperci zauważają, że ważne jest, aby wybrać najbardziej odpowiednie miejsce lądowania. Najlepiej wybrać stronę słoneczną, szczególnie w przypadku roślin o ulistnieniu czerwono-bordowym. Skład gleby nie jest zbyt podstawowy. Ale jednocześnie, jeśli zapewnisz berberysowi pożywną glebę, roślina będzie rosła znacznie szybciej, a owoce będą smaczniejsze. I oczywiście w żadnym wypadku nie powinno być stagnacji wody. Po ukorzenieniu krzewy nie wymagają dodatkowego nawożenia i podlewania..

Architektura krajobrazu może wyglądać zupełnie inaczej. Różnorodność odmian i odmian roślin pozwala zrealizować niemal każdy pomysł. A berberys bardzo często odgrywa w nim główną rolę..