Rośliny

Hosta: bujny zielony dywan na stronie

Każda działka ogrodowa nabierze całkowicie bajecznego wyglądu, jeśli ozdobisz ją świeżymi zielonymi liśćmi hosty. To efektowna roślina ozdobna spokrewniona z kłączem.

Gospodarze zielonego krzewu

Gospodarze w kwietniku

W zależności od odmiany główna dekoracja hosty – liście – różnią się kształtem, odcieniem i wzorem. Korzyści z tej rośliny to:

Liście żywiciela z obrzeżem

Świezi gospodarze krzewów

Rośliny te są gatunkami zielnymi bezłodygowymi. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają nasadzenia grupowe, ozdobione hostami. Pojedyncze podesty od gospodarzy będą również wyglądały spektakularnie w postaci krawężników lub na trawnikach.

Hosta z wzorem na liściach

Żółta obwódka na liściach

Funkcje i rodzaje hostów

Hosta przyjechała do nas z Japonii, Korei i Chin. Według różnych źródeł kwiat ma od 20 do 70 gatunków. Tę roślinę można znaleźć pod nazwą funkcja. Ponadto nazywana jest również lilią babki lancetowatej ze względu na jej zewnętrzne podobieństwo do wspomnianej rośliny..

Odcienie żółci i zieleni na liściach hosty

Kolczaste liście hosty

Liście funkii osiągają długość do 40 cm. Najmniejsze z nich rosną tylko do 5 cm. Ponadto różnią się fakturą i odcieniem.

Różnorodna kombinacja kwiatów na liściach hosty

Rodzaj określonego hosta

Hosta ma ogromne znaczenie jako roślina okrywowa. Jeden krzew może urosnąć i zająć cały metr kwadratowy. Kwiat dorasta do 80 cm, w razie potrzeby można znaleźć odmiany, które osiągają do dwóch metrów. Istnieją również małe odmiany, które nie przekraczają 5 cm wysokości..

Bujny krzew hosta

Żółte liście hosta

Hosta kwitnie niezwykłymi kwiatami na wysokich szypułkach. Odcienie mogą być od białego do liliowego i różowego. Szczególnie efektownie wygląda plantacja hosty w środku lata podczas masowego kwitnienia..

Żółte liście na krzaku hosty

Gospodarze plantacji

Najpopularniejsze odmiany to:

  • hosta z białą obwódką;
  • gospodarz jest nadęty;
  • Aurea Macculata;
  • gospodarz wysoki;
  • hosta dekoracyjna;
  • hosta jest hybrydą;
  • mały gospodarz;
  • hosta jajowata;
  • Hosta babki;
  • Siebold i inni.

Hosta w rozkwicie

Niezwykły wzór na liściach hosty

Hosta z białą obwódką zwykle rośnie w średniej wielkości. Szypułki osiągają 30 cm wysokości. Liście szeroko ciemnozielone. Są one otoczone białym paskiem wzdłuż krawędzi. Luźny kwiatostan ma racemiczny kształt z równomiernie rozmieszczonymi kwiatami.

Ciemne obrzeże na liściach hosty

Gospodarz do ogrodu

Nadęta hosta urodziła się w Korei Północnej. Jej liście mają kształt serca. Są krótkie, spiczaste i ciemnozielone. Wielkość takich liści osiąga średnicę 25 cm..

Jasne kombinacje zieleni na liściach

Połączenie odcieni zieleni na liściach hosty

Duże szypułki tego gatunku dorastają do 120 cm i nie mają na nich liści. Taka hosta kwitnie bzu opadającymi kwiatami. Wśród odmian można znaleźć inne odcienie..

Zielone liście funkii na trawniku

Gospodarz dużej plantacji

Odmiana Aurea-Maculata ma kwiatostany żółtobiałe lub fioletowe. Liście tej rośliny są specyficzne – są pofalowane. Kształt w kształcie serca nadaje tej odmianie szczególnego uroku. Kolor liści jest nierówny, łączy w sobie odcienie zieleni i żółci.

Jasnożółta obwódka na liściach

Małych gospodarzy krzewów

Przyjechał do nas wysoki gospodarz z Japonii. Ten gatunek hosty charakteryzuje się długimi ogonkami liściowymi. Wydłużone liście w kształcie serca mają znaczną siłę. Ozdobą rośliny są błyszczące, ciemnozielone liście. Latem na bezlistnej szypułce pojawiają się jasnofioletowe kwiaty.

Kwitnący gospodarze

Jasna zieleń na liściach hosty

Zasady skutecznej opieki nad gospodarzem

Ważną kwestią dla rosnących żywicieli będzie wybór gleby. Pomimo bezpretensjonalności rośliny należy wziąć pod uwagę, że ił humusowy będzie najkorzystniejszym środowiskiem dla komfortu kwiatu..

Skromni gospodarze krzewów do ogrodu

Gospodarze białe kwiaty

Ten wybór zapewni roślinie wystarczającą wilgotność bez gromadzenia wody. Jest to ważne, ponieważ hosta nie lubi wilgoci i nadmiaru wody..

Układ gospodarzy na klombie

Kwietnik z gospodarzami

Aby stworzyć niezbędne warunki, możesz wzbogacić ubogą glebę bielicową próchnicą i piaskiem. Przydatne będzie również stosowanie nawozów mineralnych do stymulowania wzrostu i rozwoju roślin..

Różne odmiany żywicieli w kwietniku

Wydłużone liście hosty

Sadzonki można kupić w różnych sklepach specjalistycznych. Zwykle wygląda jak nagi korzeń, wypełniony torfem. Zdobycie rośliny w doniczce jest niebezpieczne, ponieważ prawie niemożliwe jest sprawdzenie obecności kłączy.

Odmiana hosty o wydłużonych liściach

Kontrastowa kombinacja kolorów na liściach

Przed sadzeniem nabyty korzeń należy oczyścić z brudu i sprawdzić. Gnijące miejsca należy natychmiast usunąć. Jeśli kłącza zostały nabyte w połowie wiosny, można je sadzić na otwartym terenie. Jeśli w innym czasie, powinieneś zorganizować materiał do przechowywania.

Żółty pasek na liściach żywiciela

Zaokrąglone liście hosty

Wybierając miejsce do sadzenia, należy pamiętać, że w jasnym słońcu gospodarze nie zakwitną tak jasno, a liście zmienią kolor na ciemniejszy. Lepiej zapewnić roślinie jasny odcień, aby w upalne godziny roślina nie cierpiała z powodu przegrzania..

Młodzi gospodarze krzewów

Małych gospodarzy krzewów

Im jaśniejsze liście hosty, tym więcej światła wymaga. Światło słoneczne jest szczególnie ważne dla roślin o białych liściach. Odmiany o żółtych liściach pod tym względem są najbardziej wszechstronne i dostosowują się do każdych warunków..

Młoda roślina hosty

Hosta do dekoracji pola bramkowego

Niebieskie hosty wymagają najbardziej zacienionych obszarów. Dopiero wtedy ich liście odsłonią całe swoje piękno. Dla takich odmian wystarczy kilka godzin słońca dziennie. Należy pamiętać, że krzewy rosną wolniej w gęstym cieniu..

Wielu różnych gospodarzy buszu

Hosta w kompozycji z innymi roślinami

Przygotowanie do sadzenia polega na wykopaniu dołka na głębokość długości łopaty. Do tego dołu dodaje się żyzną glebę i azotan amonu. Pomocne jest również dodanie siarczanu potasu i superfosfatu.

Jasny gospodarz w kwietniku

Kwitnąca hosta z białymi kwiatami

Lepiej wcześniej zadbać o drenaż żwirowy i odpływy wody. Pod kłączem nie powinno być pustych przestrzeni. Ziemia jest na niego wylewana i zagęszczana. Następnie świeżo posadzoną hostę należy obficie podlać. Przyda się mulczowanie młodej rośliny.

Wydłużone liście na krzaku hosty

Krzew hosty o wydłużonych liściach

Wśród zaprzysiężonych wrogów są zastępy wszelkiego rodzaju ślimaków i ślimaków. Atakują roślinę szczególnie aktywnie w deszczową pogodę. Te szkodniki zjadają liście rośliny, beznadziejnie psując jej wygląd..

Błyszczące liście hosty

Hosta w aranżacji kwiatowej

Gospodarze nie lubią być niepokojeni, a przeszczep może ich zranić. Plantację należy jednak sadzić przynajmniej raz na 5 lat. Lepiej zrobić to wczesną wiosną lub w ostatnie dni lata..

Hosta w projektowaniu krajobrazu

Gospodarz do dekoracji działki

Top dressing jest bardzo przydatny dla każdej rośliny. Dla gospodarzy jako nawóz odpowiedni jest napar z dziewanny w proporcji od 1 do 10 z wodą. Można tam również dodać azotan amonu, superfosfat i potas siarkowy..

Gospodarz dla krajobrazu

Dekoracyjny gospodarz do ogrodu

Najbardziej odpowiedni harmonogram karmienia jest skrócony do trzech razy w okresie wegetacji. Wszystkie te procedury, w tym mulczowanie, należy wykonywać z umiarem, ponieważ nadmiar nawozu powoduje oparzenia rośliny, mulczowanie może powodować debatę i gnicie korzeni.

Różnobarwne liście gospodarzy

Pełen wdzięku łodygi na gospodarzu

W ogrodzie hosta można wykorzystać na wiele sposobów. Projektanci krajobrazu uwielbiają używać krzewów jako okrywy gruntowej. Roślina wygląda również spektakularnie jako granica wzdłuż ścieżek w ogrodzie.

Dywan z krzaków hosty

Bujne krzewy gospodarzy

Możesz także użyć gospodarzy do obramowania stawu, klombu lub trawnika. Hodując gospodarzy w doniczkach, można nimi ozdobić balkony, tarasy i tarasy..

Biało-zielone liście hosty

Niezwykły Liść Hosty

Niezwykłe kombinacje błyszczących liści hosty z liśćmi innych roślin zapewniają oszałamiające kombinacje. Taki ogród zawsze przyciągnie uwagę gości i wzbudzi ich podziw..