Rośliny

Hosta w projektowaniu krajobrazu: cechy i odmiany

Wśród najpospolitszych roślin krajobrazowych zdecydowanie zasługuje na uwagę gospodarza. Posiada wiele odmian i rodzajów, co pozwala na wszechstronność. Dodatkowo ze względu na różnorodność kształtów i kolorów liści roślina świetnie prezentuje się w różnorodnych nasadzeniach, klombach, ogrodach.

Cechy gospodarzy w projektowaniu krajobrazu

Jeśli podobała Ci się ta roślina, przed zakupem zalecamy zapoznanie się z jej funkcjami i zasadami pielęgnacji. Przede wszystkim zauważamy, że hosta nie jest szczególnie kapryśną rośliną, o którą należy dbać. Jest mrozoodporna i posiada wysokie właściwości dekoracyjne. Ciekawe, że wygląda bardzo pięknie nawet bez większej dbałości. Dlatego często sadzi się go wzdłuż stawów, ścieżek, na skalistych zboczach, a nawet na rabatach kwiatowych, w ogrodnictwie kontenerowym. Gospodarz świetnie wygląda też na dekorację wejścia do domu.

Jedną z głównych charakterystycznych cech hosty jest to, że nie ma łodyg, a kłącza są raczej zwarte i pogrubione. Dzięki temu dobrze rośnie na każdej glebie i na różnych roślinach. Dlatego jest szczególnie lubiana i aktywnie wykorzystywana w projektowaniu krajobrazu. Jest jednak jeden niuans, który wpływa na wzrost i rozwój rośliny – są to promienie słoneczne. Gospodarz nigdy nie powinien być cały czas na słońcu i wietrze. Dlatego konieczne jest znalezienie najlepszej opcji. Wybierając miejsce na umieszczenie gospodarzy, ogrodnicy często stosują jedną sztuczkę. Sadzą dwie rośliny w różnych miejscach i po roku można oszacować, który układ jest bardziej odpowiedni..

Interesujący: w środowisku zawodowym gospodarza często nazywa się królową projektowania krajobrazu.

Hosta w projektowaniu krajobrazu: rodzaje i odmiany

Obecnie na świecie istnieje około 4000 hybrydowych odmian hosty. Ich liście mogą być błyszczące lub nieprzezroczyste, wąskie, zaokrąglone lub w kształcie serca, o gładkiej lub teksturowanej powierzchni. Mimo tak imponującej liczby, nadal istnieje kilka głównych. Wszystkie są podzielone na grupy na podstawie właściwości i innych cech. Dlatego warto wyróżnić następujące typy:

  • okrywy gruntowe, do 20 cm wysokości, są idealne do obszarów o półcieniu w ogrodzie, a także na skalistych zboczach i skalniakach.
  • Hosta babki często osiąga 40 cm. Jej liście wyróżniają się jasnozielonym kolorem, który jest zawsze widoczny z daleka.
  • «fortuna» ma około 50 cm wysokości i zielone liście z kremową obwódką.
  • opuchnięta hosta ma również wysokość do 50 cm, ale główną cechą liści są spiczaste końcówki. Wygląda bardzo nietypowo, co czyni tę odmianę wyjątkową..
  • gospodarz «Siebold» dorasta głównie do 60 cm, ma zielone liście i szczególnie widoczne na nich żyły.
  • kędzierzawa hosta osiąga wysokość 60 cm, a także ma szerokie liście ciemnozielonego koloru z białą obwódką.
  • hosta falista jest dość wysoka, ale jednocześnie osiąga nie więcej niż 75 cm. Ciekawe, że jej liście mają falisty brzeg, a zielony kolor nie jest jednolity, ale bardziej przypomina chaotyczne pociągnięcia. W środku liście są białe, co nadaje im szczególnie atrakcyjny wygląd.
  • wysoka hosta wyróżnia się wysokością do 60 cm, oczywiście jej liście są również dość duże. Jeśli chodzi o kolory, to w przeważającej części są ciemnozielone..

W procesie wyboru odmiany bardzo ważne jest rozważenie kilku prostych niuansów. Do pojedynczego nasadzenia zdecydowanie warto wybrać wysokie żywiciele od 60 cm lub więcej. Są samowystarczalne i nie wymagają sadzenia innych roślin. Jeśli zaplanowano dekorację w borderach i mixborders, to najlepszym rozwiązaniem będzie odmiana o wysokości do 30 cm, która świetnie prezentuje się na pierwszym planie i nie przeszkadza innym roślinom. W pobliżu stawu najbardziej okazale prezentują się żywiciele do 30-45 cm. Można je sadzić pojedynczo, kilka rodzajów lub łączyć z roślinami wilgotnymi.

Czym jest hosta w połączeniu z projektowaniem krajobrazu??

Jak wspomniano powyżej, hosta jest prawdopodobnie najpopularniejszą rośliną. Jest stosowany w szerokiej gamie stylów krajobrazu. Dzieje się tak dlatego, że na podstawie gospodarzy okazuje się, że tworzy oszałamiająco piękne kompozycje, które na pewno nie zostaną zignorowane. Niezwykle ważne jest, aby wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj rośliny, która będzie wyglądać najbardziej harmonijnie w danej opcji projektowej..

Tuja i hosta w projektowaniu krajobrazu

Jeśli chodzi o łączenie żywicieli z innymi roślinami, to rozwiązanie również jest popularne. Dzięki matowym lub błyszczącym liściom w różnych kolorach na pewno będzie to zauważalne. Tuja z pewnością będzie jedną z najlepszych opcji do parowania, ponieważ stworzy dla niej cień..

Hosta i astilba w projektowaniu krajobrazu

Możesz stworzyć jasny ogród kwiatowy z innymi roślinami. Na przykład Astilba ze swoimi niesamowicie bujnymi i aromatycznymi kwiatami z pewnością będzie jedną z najbardziej odpowiednich opcji. Wyobraź sobie, jak pięknie będą wyglądać bujne, jasne krzewy hosty w połączeniu z tak pięknymi kwiatostanami. Taka kompozycja w wyjątkowy sposób ozdobi Twój ogród lub teren przydomowy. Nawiasem mówiąc, bardzo często jest obramowany murem, co czyni kompozycję jeszcze bardziej atrakcyjną..

Hosta i Heuchera w projektowaniu krajobrazu

Ta kombinacja doskonale prezentuje się w ogrodzie kwiatowym, w pobliżu stawów lub na zjeżdżalni alpejskiej. Ale wszystko zależy od wybranych odmian i odmian. Masywni gospodarze z krwistoczerwoną geyherą tworzą pewien kontrast, który jest zauważalny z daleka. Dlatego zdecydowanie powinieneś wcześniej przemyśleć całą kompozycję, aby efekt cieszył Cię przez cały okres kwitnienia..

Hosta wygląda również bardzo atrakcyjnie w połączeniu z pelargoniami ogrodowymi, piwoniami. Często łączy się go z irysami, różą, hortensją i liliowcami w różnych kompozycjach..

Hosta to idealna roślina do kształtowania krajobrazu. Nie jest używany zbyt często w liczbie pojedynczej, ale świetnie prezentuje się w aranżacjach kwiatowych..