Rośliny

Jałowiec w projektowaniu krajobrazu: odmiany, lokalizacja i cechy pielęgnacyjne

Krzewy i drzewa iglaste są słusznie nazywane znaleziskiem w projektowaniu działek osobistych i ogrodowych. Bezpretensjonalność i trwałość roślin pozwalają na ich długotrwałe użytkowanie w różnorodnych kompozycjach. Ponadto wiecznie zielona korona ozdabia teren przez cały rok, co jest niewątpliwie jedną z głównych zalet jałowca..

Odmiany jałowca w projektowaniu krajobrazu

W przeciwieństwie do innych roślin jałowiec jest naprawdę wszechstronny. Świetnie wygląda w różnych stylach krajobrazu. Dlatego służy nie tylko jako żywopłot, ale także do ozdabiania klombów, trawników, a nawet zjeżdżalni alpejskiej. Jednak wiele zależy od wybranej odmiany, z której każda ma swoje indywidualne cechy. Dziś proponujemy porozmawiać o najczęstszych z nich, które są aktywnie wykorzystywane w projektowaniu terytorium..

Jałowiec kozacki charakteryzuje się łuszczącymi się igłami i wysokością około 1,5 m. Jego dolne gałęzie często mają kształt igieł, co z pewnością przyciąga uwagę. Zasadniczo ten typ jest wybierany do skalniaków lub trawników, ponieważ pielęgnacja jest bezpretensjonalna. Ponadto doskonale sprawdza się w terenach o trudnym terenie. Ponieważ jałowiec dobrze wzmacnia glebę na zboczach i zboczach. Najpopularniejsze odmiany to “Błękitny Dunaj”, “Arkadia”, “Glauka” oraz “Hixie”.

Jałowiec skalny prezentowany jest wyłącznie w kształcie kolumnowym lub stożkowym. Są aktywnie wykorzystywane przy projektowaniu skalistego ogrodu i zjeżdżalni alpejskiej. Odmiana jest do tego najbardziej odpowiednia. “Niebieska strzała”, “Niebieski Moffat” oraz “Rakieta”. Jednocześnie gatunek ten preferuje dobrze oświetlony obszar i odległe położenie wód gruntowych. Są to najbardziej optymalne warunki do dobrego wzrostu jałowca..

Z kolei jałowiec chiński może wyglądać zupełnie inaczej. Jest to głównie roślina drzewiasta, a jej wysokość wynosi 8-10 metrów. Charakteryzuje się łuskowatymi igłowatymi igłami o złotym, żółtym lub zielonym odcieniu. Stosowany jest głównie do nasadzeń ogrodowych lub grupowych. Istnieją również krzewy karłowate, których wysokość ledwie sięga 30 cm, są bardziej odpowiednie na trawniki i klomby. Wśród najpopularniejszych odmian jałowca chińskiego warto zwrócić uwagę “Niebieskie Alpy”, “Strickta” oraz “Olimpia”. Zasadniczo lepiej sadzić je na wiosnę, ponieważ do wzrostu wymagane jest dobre oświetlenie i ochrona przed przeciągami..

Przeciętny jałowiec jest reprezentowany przez rozłożysty krzew o dużych rozmiarach. Idealnie nadaje się do dekoracji ścieżek ogrodowych. Zwróć uwagę na różnorodność “Stare złoto”, “Złoto Mordigan” inny.

Jałowiec poziomy to niski, płożący się krzew. Jego gałęzie wydają się przyciśnięte do ziemi, a igły są dość krótkie, iglaste lub łuskowate. Jeśli chodzi o kolor, może być srebrno-niebieski, szaro-zielony, zielony lub niebieski. To zależy od rodzaju jałowca. Wysokość krzewu wynosi średnio 35-40 cm, a szerokość może dochodzić do 2,5 m. Ponadto zauważamy, że jest mrozoodporny i doskonale znosi zarówno ciepło, jak i wiatr. Dlatego najczęściej roślina wykorzystywana jest do zaprojektowania eko-ogrodu lub zjeżdżalni alpejskiej. Popularne odmiany to “książę Walii”, “Andora Comacta”, “limonkowy blask” oraz “Blue chip”.

Łuskowaty jałowiec jest idealny do środowisk miejskich, dlatego jest używany głównie na trawniki lub krawężniki. Odmiany “Holger”, “Niebieski dywan” oraz “Wymarzona radość” – najbardziej odpowiedni.

Tuja i jałowce w projektowaniu krajobrazu

Wybierając kompozycje iglaste do projektowania krajobrazu, niezwykle ważne jest jak najdokładniejsze zapoznanie się z ich różnorodnością gatunkową. To pozwoli Ci wybrać najbardziej odpowiednie rośliny, które będą dobrze wyglądać obok Ciebie. Na przykład sam jałowiec wygląda atrakcyjnie i może stanowić centrum całej kompozycji. Niemniej jednak często sąsiadują z nim tuje. Takie połączenie z pewnością będzie ozdobą krajobrazu na podwórku..

Cechy lokalizacji i pielęgnacji jałowca w projektowaniu krajobrazu

Przed zakupem jałowca do sadzenia bardzo ważne jest, aby prawidłowo ocenić początkowe dane swojej witryny. Przede wszystkim powinna być przestronna i dobrze doświetlona słońcem. Jest to warunek wstępny, ponieważ w przeciwnym razie roślina straci wszystkie swoje właściwości dekoracyjne. Jedynym wyjątkiem może być zwykły jałowiec..

Następny niuans to odległość co najmniej pół metra między roślinami. W takim przypadku należy wybrać odpowiednią odmianę jałowca. Ponieważ każdy z nich ma inny rozmiar i tempo wzrostu. Wybierz najlepszą opcję i dopiero potem możesz posadzić ją w pewnej odległości z innymi roślinami. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie igły mogą z czasem zablokować dostęp promieni słonecznych. Ponadto eksperci zalecają unikanie łączenia z nisko rosnącymi roślinami. Być może najbardziej atrakcyjny jałowiec będzie wyglądał przed domem lub na jego obwodzie. Oznacza to, że wynikiem będzie żywopłot.

Notatka: jałowca nie należy sadzić obok drzewa owocowego. Z czasem słabną, a na owocach może pojawić się charakterystyczna rdza..

I oczywiście powinieneś zwrócić uwagę na kombinację kolorów. Odmiany jałowca mają zupełnie inny kolor, od jasnozielonego do szaroniebieskiego. Na tej podstawie możesz wybrać harmonijne wypełnienie klombu..

Mimo popularności jałowca w projektowaniu krajobrazu może przynieść nie tylko korzyści, ale i szkody. Niewątpliwie wiele zależy od jego odmiany, położenia i bliskości innych roślin. Dlatego przestudiuj jego cechy, wybierz odpowiednią opcję dla swojego letniego domku, a wtedy jałowiec będzie jednym z najjaśniejszych, niezastąpionych elementów projektowania krajobrazu.