Rośliny

Kalanchoe: piękno i korzyści w jednej doniczce

Kalanchoe to roślina o unikalnej kombinacji przydatnych właściwości. W najlepszy sposób łączy składnik estetyczny z właściwościami leczniczymi. Wachlarz możliwości soku roślinnego obejmuje leczenie nieżytu nosa, bólu gardła, gojenie ran różnego pochodzenia i wiele innych..

Kalanchoe z uformowanymi pąkami

Kalanchoe w rozkwicie

Zewnętrzne cechy Kalanchoe

Madagaskar jest uważany za miejsce narodzin kwiatu. Zwykle gruby pień Kalanchoe jest ozdobiony jasnozielonymi liśćmi o wydłużonym kształcie z ostrym końcem. Podczas kwitnienia większość odmian jest zwieńczona jasnoróżowymi kwiatami..

Różowe kwiaty Kalanchoe

Delikatne różowe kwiaty Kalanchoe

Kalanchoe należy do sukulentów z rodziny tłuszczowej. W chwili obecnej istnieje około 200 odmian tej rośliny. Łodygi i liście kwiatu mogą być nagie lub owłosione, w zależności od odmiany..

Kwitnące Kalanchoe z czerwonymi kwiatami

Opadające kwiaty Kalanchoe

Mogą również urosnąć od kilku centymetrów do czterech metrów. Wśród nich są winorośle i epifity. Większość gatunków ma niezwykłą właściwość – na liściach tworzą się pąki, które następnie zamieniają się w młode Kalanchoe.

Zielone liście kalanchoe

Kolczaste liście kalanchoe

Kwiatostany tej rośliny określane są jako trzyczęściowe terminalne. To fałszywe parasole panikujące. Gdy dotrzesz do szczytu łodygi, liście stają się mniejsze.

Czerwone kwiaty Kalanchoe

Różnorodność odmian Kalanchoe

Oprócz różowych kwiatów można znaleźć odmiany o innych kolorach. Kwiaty mogą być wzniesione lub opadające. Niektóre odmiany płatków rosną razem w rurkę.

Różne kwiaty Kalanchoe

Różowe rurkowe kwiaty Kalanchoe

Najbardziej znane dwa rodzaje Kalanchoe to Blossfeld i Degremon. Pierwsza charakteryzuje się gołymi łodygami, które dorastają do 30 cm wysokości. Liście jajowate z postrzępioną krawędzią.

Duży krzew Kalanchoe

Jasnopomarańczowy kwiat Kalanchoe

Zwykle te zielone liście mają czerwoną obwódkę wokół krawędzi. Gatunek ten kwitnie małymi kwiatami o średnicy do 1 cm. Są zbierane z góry w kwiatostanie pomarańczowym, czerwonym, żółtym lub różowym..

Delikatne kwiaty Kalanchoe

Zaczerwienione liście Kalanchoe

Drugi gatunek dorasta do 50 cm, a jego liście mogą dorastać do 20 cm długości. Są węższe niż u poprzednich gatunków, chociaż nadal zachowują swój jajowaty kształt. Poniżej na tych liściach widoczne są fioletowe plamy. Są szczególnie mięsiste i można je złożyć wzdłuż osi podłużnej..

Soczyste liście Kalanchoe

Młode liście Kalanchoe

Istnieje szereg innych gatunków tej rośliny:

  • Kalanchoe beauverdii;
  • Kalanchoe bentii;
  • kalanchoe campanulata;
  • Kalanchoe dinklagei;
  • Kalanchoe crundallii;
  • Kalanchoe mączny;
  • Kalanchoe manginii i wiele innych.

Białe kwiaty Kalanchoe

Żółte kwiaty Kalanchoe

Właściwa pielęgnacja rozwoju pięknej i zdrowej rośliny

Wygląd rośliny i czas kwitnienia zależą od jakości pielęgnacji. Ponadto ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce do zainstalowania doniczki..

Różnorodność odcieni na kwiatach Kalanchoe

Bujny kwiat Kalanchoe

Podlewanie

Nadmiar wilgoci może mieć szkodliwy wpływ na Kalanchoe. Dlatego konieczne jest przestudiowanie specyfiki tej procedury. Korzenie kwiatu są bardzo wrażliwe i natychmiast zaczynają gnić, gdy ziemia jest stale mokra.

Odcień różu na kwiatach Kalanchoe

Jasnoczerwone kwiaty Kalanchoe

W ciepłym sezonie do nawadniania używana jest chłodna, osiadła woda. Powinien być wlewany wyłącznie do ziemi. Krople spadające na łodygę lub liście mogą powodować gnicie..

Młode rośliny Kalanchoe

Młody Kalanchoe

Ilość wody powinna wystarczyć do utrzymania gleby w pożądanym stanie, ale bez tworzenia kałuż. Nadmiar płynu należy natychmiast usunąć. Przerwa między podlewaniem trwająca trzy dni jest uważana za optymalną..

Choroby Kalanchoe

Wiele pąków na liściach Kalanchoe

W zimnych porach podlewanie zmniejsza się o połowę. Paleta pod doniczką powinna być sucha, a wilgoć wyczuwalna jest tylko na glebie. Wynika to z faktu, że ciepłolubne Kalanchoe jest bardzo trudne do zniesienia zimna i zamarza i umiera z nadmiaru wody..

Biały kwiat Kalanchoe

Aby chronić roślinę przed stresem w okresie zimowym, woda do nawadniania powinna mieć temperaturę pokojową. Zimą wilgoć zgromadzona w liściach jest zużywana wolniej, a jej zapasy wystarczają na dłuższy okres. Odstępy między nawadnianiami mogą wynosić do 14 dni..

Żółto-pomarańczowe kwitnienie Kalanchoe

Jasnoróżowe kwiaty Kalanchoe

Wilgotność powietrza

Kalanchoe nie wymaga opryskiwania. Wystarczy od czasu do czasu umyć liście pod prysznicem. To wystarczy, aby zmyć nagromadzony kurz. Dodatkowo od czasu do czasu można przetrzeć liście wilgotną ściereczką. Pomoże to uniknąć przędziorków i robaków mącznych..

Korzenie przyszłego Kalanchoe

Duże różowe kwiaty Kalanchoe

Oświetlenie

Roślina jest w stanie żyć nawet przy niewielkim nasłonecznieniu. W bezpośrednim świetle słonecznym liście zmienią kolor, lekko się zaczerwienią. Ta pozycja nie zaszkodzi roślinie.

Bujne żółte kwiaty Kalanchoe

Jednak najbardziej odpowiednie dla Kalanchoe będą wschodnie i południowo-wschodnie części domu. Oczywisty brak promieni wpłynie na wygląd rośliny: osłabnie i rozciągnie się w górę. Dlatego zimą lepiej jest zapewnić krzakowi dodatkowe oświetlenie..

Kwitnące wnętrze Kalanchoe

Reżim temperatury

Nie ma również ścisłych wymagań dotyczących temperatury. Nawet wczesną wiosną, przy 10 gramach upału, Kalanchoe można wynieść w powietrze. Latem kwiat można przechowywać na zewnątrz przez całą dobę..

Pomarańczowe kwiaty Kalanchoe

Pełne wdzięku łodygi kwiatowe Kalanchoe

Gorące dni nie są dla Kalanchoe straszne. Aby w tym czasie dodać kwiatowi komfortu, wystarczy zwiększyć częstotliwość podlewania. Jeśli można kontrolować temperaturę wokół rośliny, to latem powinna wynosić od 23 do 25 gram, a zimą od 12 do 16 gram.

Małe kwiaty Kalanchoe

Kalanchoe drobnokwiatowe

Najlepszy opatrunek

Być może Kalanchoe jest jedną z nielicznych roślin, która nie lubi nawożenia. Ale pomimo bezpretensjonalności w tej kwestii zdarzają się sytuacje, w których kwiatowi wyraźnie brakuje składników odżywczych. Następnie możesz kupić specjalną kompozycję na sukulenty i użyć jej zgodnie z instrukcją..

Jasne żółte kwiaty

Sadzonki Kalanchoe

Zimą wyklucza się nawożenie. Nawet jeśli wygląd Kalanchoe budzi wątpliwości, nie należy obciążać korzeni niepotrzebnymi dodatkami. Top dressing może mieć miejsce tylko wiosną lub w środku lata..

Kwiatostan czerwonego Kalanchoe

Delikatne płatki kwiatów Kalanchoe

Przycinanie

Przycinanie jest szczególnie ważne w przypadku odmian kwitnących. Szypułka musi być przycięta bardzo nisko, ponieważ szczątki gniją, co nie spodoba się roślinie. Kwiaty osłabiają roślinę, więc wszystkie zwiędłe kwiaty i niepotrzebne części należy usunąć.

Żółte kwiatostany Kalanchoe

Sukulenty w słońcu

Młode cięte pędy można wykorzystać do ukorzeniania i uprawy nowych młodych roślin. Latem możesz uszczypnąć roślinę na jej szczycie. Sprzyja to pojawianiu się nowych pędów bocznych..

Zielone liście kalanchoe

Ogólnie rzecz biorąc, Kalanchoe nie wymaga zwiększonej uwagi i troski. Nie wymaga warunków przetrzymywania i reżimu. Ale jednocześnie taki kwiat w domu może dać wiele przyjemnych wrażeń i przynieść korzyści zdrowotne..