Rośliny

Różowa gra na płatkach cyklamenu

Cyklamen (Dryavka, fiołek alpejski) zyskał już popularność wśród roślin ozdobnych i podbił serca większości hodowców kwiatów. Domowe odmiany cyklamenu pochodzą z perskich cyklamenów.

Różowa gra na płatkach cyklamenu

Delikatne odcienie na płatkach cyklamenu

Różnorodność gatunków roślin i ich specyfika

Kwiat należy do rodziny mesinów. Rodzaj ma około 20 gatunków i jest klasyfikowany jako zioło wieloletnie. Początkowo cyklamen był dystrybuowany w krajach śródziemnomorskich. Teraz, w zależności od rodzaju, kwiat może służyć jako roślina domowa lub ogrodowa.

Jasne cyklamenowe kwiaty

Cyklamen na otwartym polu

Oprócz walorów estetycznych roślina ma żywy wyraz właściwości leczniczych. Ekstrakt z kwiatów jest stosowany w leczeniu zapalenia zatok jako środek miejscowy.

Cyklamen na wolności

Różnorodność odcieni cyklamenu

Do listy popularnych odmian możesz dodać:

 • Cyklamen colchicum;
 • Cyklamen coum subsp. Eleganki;
 • Cyklamen graecum;
 • cyklamen mirabile;
 • cyklamen trochopteranthum;
 • Cyklamen graecum subsp. anatolium;
 • Cyklamen parviflorum i inne.

Różnorodna odmiana cyklamenowych kwiatów

Wielokolorowy cyklamen w doniczkach

Korzeń cyklamenu ma okrągły kształt. Jego wysokość sięga 30 cm, oszałamiająco piękne liście zdobią duże plamy, a kwiaty cyklamenu mają jasny pachnący aromat. Roślina kwitnie dużymi kwiatostanami o różnych odcieniach różu. Można również znaleźć odmiany białe, pomarańczowe i liliowe..

Połączenie odcieni na płatkach cyklamenu

Biało-różowy cyklamen

Cyklamen perski, podobnie jak jego hybrydy, wyróżnia się tendencją do termofilności. Wyjątkiem będą niektóre odmiany stworzone przez hodowców specjalnie do uprawy w ogrodzie w surowym klimacie..

Czerwone kwiaty cyklamenu

Różowe kwiaty cyklamenu

Cyklamen kwitnie zimą, więc cały cykl życia rośliny podlega temu harmonogramowi. Latem domowy cyklamen jest uśpiony. Jesienią następuje jednak odrodzenie, pojawiają się młode liście, pąki ulokowane na długich szypułkach.

Różowe płatki cyklamenu

Różnorodność kolorów i odcieni cyklamenu

Krzew zaczyna kwitnąć późną jesienią i utrzymuje się zimą i wiosną. Pozwoli to na długo dekorować pokój taką rośliną. Dlatego cyklamen jest popularnym zimowym prezentem dla miłośników kwiatów..

Niezwykły odcień różowego cyklamenu

Różowy cyklamen w doniczce

Duże kwiaty mają pięć zakrzywionych płatków. Ich jasny kolor jest szczególnie bogaty u podstawy..

Blady odcień cyklamenowych kwiatów

Liliowy cyklomen

Podstawowe techniki pielęgnacji cyklamenu

W przypadku tego kwiatu lepiej wybrać chłodne pomieszczenie, którego reżim temperaturowy waha się od 13 do 16 stopni. Lepiej, jeśli oświetlenie jest jasne. W środowisku domowym lepiej wybrać miejsce w pobliżu okien wschodnich i zachodnich. Tylko zimą odpowiednia jest strona południowa.

Cyklamen in vivo

Piękny odcień płatków cyklamenu

Bezpośrednio skierowane światło słoneczne może być szkodliwe dla rośliny. Ponadto bliskie sąsiedztwo urządzeń grzewczych może również przynieść negatywne konsekwencje. Jednocześnie niepożądane są temperatury poniżej 10 stopni, ponieważ kwiat nadal należy do gatunków ciepłolubnych..

Aksamitne płatki cyklamenu

Śnieżnobiały cyklamen

Przydatne będzie trzymanie rośliny w wilgotnym powietrzu. Atomizer nie nadaje się do tego, ponieważ cyklamen nie może znieść takiego efektu. Wystarczy umieścić doniczkę z rośliną na tacy z mokrym żwirem lub postawić w pobliżu pojemnik z wodą..

Delikatne kwiaty bzu cyklamenu

Przed podlaniem kwiatu należy upewnić się, że wierzchnia warstwa gleby jest już lekko sucha. Procedurę należy przeprowadzić w następujący sposób:

 • wlać wodę o temperaturze pokojowej od dołu bezpośrednio pod roślinę;
 • odstawić wodę na 10-15 minut;
 • spuścić pozostałą nadwyżkę.

Domowy cyklamen na parapecie

Cyklamen z płatkami bzu

Krople złapane na łodydze i liściach najlepiej usuwać serwetką, ponieważ później mogą powodować pojawienie się szarej zgnilizny i zniszczenie rośliny.

Młode kwiaty cyklamenu

Sadzonki cyklamenu na parapecie

Warto pamiętać, że w przypadku cyklamenu można dopuścić pewne wysychanie gleby. Kwiat z łatwością to toleruje, w przeciwieństwie do nadmiernego podlewania..

Jasnoróżowy cyklamen

Jasnoczerwone kwiaty cyklamenu

W aktywnym sezonie wegetacyjnym kwiat stale potrzebuje karmienia. Lepiej organizować imprezę 2-3 razy w tygodniu. Jednocześnie ważne jest przestrzeganie wymaganej dawki, ponieważ nadmiar substancji może stymulować wzrost niepotrzebnej zieleni, hamując rozwój nowych pąków..

Ciemnoróżowy odcień płatków

Lekki cyklamen w lesie

Zwiędłe liście i pąki należy regularnie usuwać. Szypułka z przestarzałym kwiatem musi być całkowicie skręcona bezpośrednio z bulwy. Niezastosowanie się do tego zalecenia może prowadzić do gnicia i śmierci rośliny..

Ciemnoliliowe kwiaty cyklamenowe

Z początkiem wiosny cyklamen przestaje kwitnąć. W tym czasie jego liście żółkną i opadają. Cykl wegetacyjny zostaje zawieszony, a roślina zwalnia. W tym okresie konieczne jest ograniczenie podlewania..

Płatki cyklamenu duże

Duże różowe płatki cyklamenu

Ta periodyzacja nie dotyczy większości cyklamenów domowych – stale rosną i kwitną. Jeśli chodzi o rośliny zewnętrzne, ich bulwy podczas hibernacji należy przechowywać w ziemi w chłodnym miejscu i tylko sporadycznie zwilżać..

Duży kwiat cyklamenu

Garnek z różowym cyklamenem

We wrześniu na roślinie można zobaczyć nowe świeże liście. Wskazuje to na początek nowego sezonu wegetacyjnego. W tym czasie warto zadbać o nową wierzchnią warstwę gleby lub przesadzić roślinę w nowe miejsce..

Doniczka z kwitnącym cyklamenem

Zbliżenie kwiatów cyklamenu

Teraz ważne jest, aby ponownie zwiększyć objętość wody i wznowić karmienie. Wkrótce potem można spodziewać się nowych pąków i bujnych kwiatów..

Kwitnący różowy cyklamen

Piękne zdjęcie cyklamenu

Niuanse przesadzania i reprodukcji cyklamen

Najodpowiedniejszym okresem do przesadzania jest koniec lata. W tym czasie kwiat wychodzi ze stanu uśpienia. Oczywistym powodem przesadzania będzie fakt, że bulwa wyrosła i wypełniła całą przestrzeń doniczki..

Kwiat cyklamenu z bliska

Kilka garnków cyklamenu

W procesie przesadzania wybiera się nieco większą doniczkę ze świeżym podłożem, w której umieszcza się bulwę z młodymi korzeniami. Bulwę należy umieścić w doniczce na tym samym poziomie co ziemia lub nieco wyżej.

Wielokolorowe kwiaty cyklamenu

Niezwykły kolor liści cyklamenu

Z góry wszystko to należy posypać piaskiem i zagęścić. Skład gleby na cyklamen obejmuje gruboziarnisty piasek i materię organiczną:

 • włókno kokosowe;
 • próchnica liściowa;
 • zgniła kora;
 • torf.

Taka kompozycja powinna charakteryzować się lekko kwaśnym odczynem.

Bujne liście cyklamenu

Młody cyklamen kwiat

Rozmnażanie cyklamenów następuje przez rozdrobnione bulwy lub wysiew nasion. Kwiaciarnie charakteryzują proces rozmnażania tego kwiatu jako złożony..

Kwitnąca plantacja cyklamenu

Liliowy kwitnienie cyklamenu

Jeśli wybrano metodę rozmnażania przez podzielenie bulw, tutaj należy pamiętać o kilku punktach wzrostu znajdujących się na bulwie. Obszar z takim punktem odcina się nożem i przesadza do osobnej doniczki.

Połączenie bieli i czerwieni na płatkach cyklamenu

Młode rośliny cyklamenowe

Jeśli zakłada się rozmnażanie za pomocą nasion, roślinę należy najpierw kilkakrotnie zapylać. Aby to zrobić, musisz użyć miękkiego pędzla. Po uschnięciu kwiatów należy pozostawić je do wyschnięcia bezpośrednio na krzaku..

Pasiaste płatki cyklamenu

Nie czekając na otwarcie pudełka, musisz wydobyć z niego nasiona. Następnie moczy się je w ciepłej wodzie na jeden dzień. Opuchnięte nasiona wysiewa się w skrzynce z ziemią. Odległość między nasionami powinna być duża.

Domowy cyklamen w doniczce

Od góry uprawy pokryte są wermikulitem warstwą 5 mm i regularnie zwilżane butelką z rozpylaczem. Lepiej przechowywać taki przedmiot w ciemności i chłodzie. Po 4 tygodniach pojawią się pierwsze pędy.

Jasny cyklamen w doniczce

Bujny cyklamen kwitnienia

Po zobaczeniu pierwszych pędów można je umieścić w świetle. Gdy na roślinach pojawią się pierwsze liście, można je ostrożnie przesadzić na ich stałe miejsce. Takie cyklameny zakwitną po raz pierwszy od roku..

Jasny odcień na płatkach cyklamenu

Sadzonki cyklamenu w kubkach

Cyklameny świetnie prezentują się w domu i ogrodzie. Ich jasne kolory ozdobią pomieszczenie i przyciągną wzrok odwiedzających. W ogrodzie taki kwiat skutecznie rozrzedzi zielone liście i odświeży krajobraz jasnymi plamami..