Rostliny

Dřišťál v krajinném designu: vlastnosti, odrůdy a pravidla péče

Pokud hledáte všestrannou rostlinu pro terénní úpravy, doporučujeme vám věnovat pozornost dřišťálu. Je doslova na vrcholu své popularity, protože je vhodný pro implementaci těch nejodvážnějších a neobvyklých nápadů při návrhu webu. Kromě toho může mít širokou škálu barev listů a může růst téměř kdekoli..

Vlastnosti dřišťálu v krajinném designu

Dřišťál je keř nebo strom, který dorůstá výšky až 4 metry. Vyznačuje se ostnitými větvičkami a krásně barevnými listy. Například dřišťál se zelenými listy se na podzim transformuje a listy se zbarví do oranžovo-červené. Sama o sobě je vhodná pro jakýkoli úkol. Někdo na jeho základě vytváří kompozice, jiný jej získává pro mixborder a další jej používají k návrhu živého plotu. Kromě toho lze dřišťál vidět ve skupinových i jednotlivých výsadbách. Proto je často kombinován s různými barvami, což vám umožňuje vytvořit živý panel neuvěřitelné krásy..

Je zajímavé, že dřišťál slouží nejen jako okrasná rostlina, ale má také prospěšné vlastnosti, které mají na tělo příznivý účinek. Jeho plody pomáhají snižovat krevní tlak, posilují kardiovaskulární systém a dokonce posilují imunitu. To se ale týká hlavně jedlé odrůdy dřišťálu obecného. Jeho bobule mají nasládlou chuť a jsou vhodné pro čerstvou nebo zpracovanou spotřebu..

Druhy a odrůdy dřišťálu

Málokdo ví, že v přírodě existuje více než 170 druhů dřišťálu. Všechny jsou jiné a rostou hlavně v horských oblastech. Proto dnes navrhujeme porozumět nejoblíbenějším možnostem, které se aktivně používají v krajinném designu. Obecně se rozlišují následující druhy dřišťálu:

  • trpasličí dřišťály se vyznačují výškou až 30 cm a kulovitým tvarem koruny. Vysoké dřišťály často dosahují výšky 3,5 m. Vypadají jako mohutné keře se svěšenými větvemi, které přitahují pozornost ostatních..
  • dřišťál obecný se nejčastěji vyskytuje na pozemcích pro domácnost. V zásadě tato rostlina roste až do výšky 1,5 m a kvete bílými nebo žlutými květy. Toto období je v průměru 2-3 týdny. Obecně se věří, že obyčejný dřišťál je v péči nenáročný, dobře snáší teplo a chlad. V případě potřeby můžete vždy provést tvarovací účes, aby rostlina měla určitý vzhled. A samozřejmě je to on, kdo má jedlé, chutné ovoce. Mezi nejznámější odrůdy dřišťálu obecného lze zařadit např “Aureamarginát” a “Juliana”.

  • Thunberg dřišťál je stejně populární odrůda. Takový keř může růst až do výšky 2,5 m a je obecně prodloužený. Je zajímavé, že v létě je jeho listí žluté nebo červené a na podzim hnědne. Pokud jde o tvar, je převážně prodloužený. Dřišťál Thunberg kvete v květnu po dobu 2 týdnů malými květy s červeným okrajem. Navíc je naprosto nenáročné na péči a odolné vůči chladu a teplu. Pokud jde o plody, neměly by být konzumovány, protože jsou velmi hořké. Na rozdíl od předchozích druhů má dřišťál Thunberg asi 50 odrůd. Trpasličí formy zahrnují “Kobold”, “Thunberg”, “Atropurpurea Nana”. Mezi dekorativní možnosti jsou populární “Maria”, “Bonanza Gold”, a “Teeny Gold”. Dřišťál se vztyčenými větvemi vypadá dost neobvykle. Pokud hledáte právě takovou možnost, pak se na odrůdu podívejte blíže “Red Pilar” nebo “Erecta”. Pozornost si zaslouží vysoké rostliny s bílou, zelenou nebo červenou barvou listů..

  • Dřišťál amurský je ideální pro skupinové výsadby a živé ploty. Rostlina totiž dosahuje výšky až 3,5 m. Velké zelené listy a svěží tvar keře ho dělají neuvěřitelně krásným. Květy jsou žluté a plody jsou jedlé. Kromě toho je tato odrůda nenáročná na péči a není příliš náročná na půdu. Snadno snáší sucho, ale tento druh není vhodný do podnebí se silnými mrazy. Odrůda “Zhaponik” a “Orfeus” převážně zvolený pro krajinný design.
  • Dřišťál Ottawa má výšku až 2 m. Listy tohoto druhu jsou neuvěřitelně krásné, tmavě purpurové barvy. V podzimní sezóně se stává ještě intenzivnější a tmavší. Na druhé straně jsou květy takového dřišťálu žluté s jemným načervenalým odstínem. Pokud jde o péči, tento druh je také nenáročný a snadno snáší chladné období. Nejoblíbenější odrůdy jsou “Superba”, “Auricoma” a “Purpurea”.

Krajinné kompozice s dřišťálem

Jak bylo uvedeno výše, téměř všechny druhy a odrůdy dřišťálu mají atraktivní dekorativní vzhled. Proto se často používají pro krajinné kompozice. Mohou to být živé ploty, smíšené výsadby, exempláře, ale i skalky a skalky..

Za prvé, dřišťál získal takovou popularitu v krajinném designu díky luxusním odstínům listí. Může být žlutá, zelená, fialová s různým lemováním. V květinové zahradě vypadají neuvěřitelně krásně a vytvářejí jasnou, objemnou kompozici..

Dřišťál: pravidla výsadby a péče

Dřišťál je sám o sobě považován za nenáročnou rostlinu, ale hodně závisí na typu a odrůdě zvolené rostliny. Experti především poznamenávají, že je důležité vybrat nejvhodnější místo přistání. Nejlepší je zvolit slunečnou stranu, zejména pro rostliny s červeným a vínovým listím. Složení půdy není příliš zásadní. Ale zároveň, pokud poskytnete dřišťálu výživnou půdu, rostlina bude růst mnohem rychleji a plody budou chutnější. A samozřejmě by v žádném případě nemělo docházet ke stagnaci vody. Po zakořenění keře nevyžadují další hnojení a zalévání..

Terénní úpravy mohou vypadat velmi odlišně. Různé odrůdy a odrůdy rostlin vám umožňují realizovat téměř jakýkoli nápad. A dřišťál v něm velmi často hraje hlavní roli..